Quiz Maker - en to cs_CZ translation catalogue (1196 entries)

en: %s ASC %s
cs_CZ: %sASC%s

en: %s DESC %s
cs_CZ: %sPOPIS%s

en: %s Display %s
cs_CZ: %sZobrazit%s

en: %s Grid %s
cs_CZ: %sMřížka%s

en: %s Layout %s
cs_CZ: %sVzhled%s

en: %s List %s
cs_CZ: %sSeznam%s

en: %s Orderby %s
cs_CZ: %s Řadit podle %s

en: %s Random %s
cs_CZ: %sNáhodně%s

en: %s category %s
cs_CZ: %skategorie%s

en: %s days
cs_CZ: %s dní

en: %s default %s
cs_CZ: %szákladní%s

en: %s hours
cs_CZ: %s hodin

en: %s minutes
cs_CZ: %s minut

en: %s random %s
cs_CZ: %snáhodně%s

en: %s seconds
cs_CZ: %s sekund

en: %sThis message will appear after the timer ends. You can use:%s %%%%time%%%% %s %%%%quiz_name%%%% %s %%%%user_first_name%%%% %s %%%%user_last_name%%%% %s %%%%questions_count%%%% %s %%%%user_nickname%%%% %s %%%%user_display_name%%%% %s message variables to customize the text. %s
cs_CZ: %sTato zpráva se objeví po skončení časovače. Můžete použít:%s %%%%time%%%% %s %%%%kviz_jméno%%%% %s %%%%user_first_name%%%% %s %%%%user_last_name%%%% %s %%%%questions_count%%%% %s %%%%user_nickname%%%% %s %%%%user_display_name%%%% %s proměnné zprávy pro přizpůsobení textu. %s

en: %sThis message will appear in your quiz, before it starts. You can use:%s %%%%time%%%% %s %%%%quiz_name%%%% %s %%%%user_first_name%%%% %s %%%%user_last_name%%%% %s %%%%questions_count%%%% %s %%%%user_nickname%%%% %s %%%%user_display_name%%%% %s message variables to customize the text. %s
cs_CZ: %sTato zpráva se objeví ve vašem kvízu, než začne. Můžete použít:%s %%%%time%%%% %s %%%%kviz_jméno%%%% %s %%%%user_first_name%%%% %s %%%%user_last_name%%%% %s %%%%questions_count%%%% %s %%%%user_nickname%%%% %s %%%%user_display_name%%%% %s proměnné zprávy pro přizpůsobení textu. %s

en: (filtered from %s total entries)
cs_CZ: (filtrováno z celkového počtu _MAX_ záznamů)

en: (skipped questions are included)
cs_CZ: (jsou zahrnuty přeskočené otázky)

en: -Select Quiz-
cs_CZ: -Vyberte kvíz-

en: : activate to sort column ascending
cs_CZ: : aktivujte pro řazení sloupců vzestupně

en: : activate to sort column descending
cs_CZ: : aktivujte pro řazení sloupců sestupně

en: API Access Key
cs_CZ: API přístupový klíč

en: API Access URL
cs_CZ: API přístupová URL

en: API Key
cs_CZ: API klíč

en: AVG
cs_CZ: PRŮM

en: Access only selected users
cs_CZ: Přístup pouze vybraní uživatelé

en: Actions
cs_CZ: Akce

en: Activate the quiz navigation box in the upper of the questions․ It helps to move back and forth between questions easily. After answering a question, its box becomes black and indicates that you have answered it already.Please note that it does not work with the Questions count per page and Display all questions on one page options.
cs_CZ: Aktivujte navigační pole kvízu v horní části otázek․ Pomáhá snadno se pohybovat tam a zpět mezi otázkami. Po zodpovězení otázky její rámeček zčerná a znamená, že jste na ni již odpověděli. Upozorňujeme, že nefunguje s možnostmi Počet otázek na stránku a Zobrazit všechny otázky na jedné stránce.

en: ActiveCampaign
cs_CZ: Aktivní kampaň

en: ActiveCampaign Settings
cs_CZ: Aktivní kampaň nastavení

en: ActiveCampaign automation
cs_CZ: Aktivní kampaň automatizace

en: ActiveCampaign list
cs_CZ: Aktivní kampaň seznam

en: Add
cs_CZ: Přidat

en: Add Gif
cs_CZ: Přidat Gif

en: Add Image
cs_CZ: Přidat obrázek

en: Add New
cs_CZ: Přidat nový

en: Add custom fields
cs_CZ: Přidat uživatelská pole

en: Add extra information that can help users about the question.
cs_CZ: Přidejte další informace, které mohou uživatelům pomoci s otázkou.

en: Add image to the starting page of the quiz
cs_CZ: Přidejte obrázek na úvodní stránku kvízu

en: Add new category
cs_CZ: Přidat novou kategorii

en: Add new question
cs_CZ: Přidat novou otázku

en: Add new quiz
cs_CZ: Přidat nový kvíz

en: Additional emails
cs_CZ: Další e-maily

en: Advanced settings
cs_CZ: Rozšířené nastavení

en: After Quiz
cs_CZ: Po kvízu

en: After enabling this option, IP address of the users will not be stored in database. Note: If this option is enabled, then the `Limits user by IP` option will not work.
cs_CZ: Po povolení této volby nebudou IP adresy uživatelů uloženy v databázi. Poznámka: Pokud je tato možnost povolena, pak možnost `Omezit uživatele podle IP` nebude fungovat.

en: After enabling this option, logged in  user’s name and email will be autofilled in Information Form.
cs_CZ: Po povolení této možnosti se do Informačního formuláře automaticky vyplní jméno a e-mail přihlášeného uživatele.

en: After enabling this option, only logged in users will be able to pass the quiz.
cs_CZ: Po povolení této možnosti budou moci kvízem projít pouze přihlášení uživatelé.

en: After enabling this option, the answers of the questions will be displayed in a list on the Front-end.
cs_CZ: Po povolení této možnosti se odpovědi na otázky zobrazí v seznamu na front-endu.

en: After enabling this option, the user whose chosen answer to the question is wrong will not see the right one.
cs_CZ: Po povolení této možnosti uživatel, jehož zvolená odpověď na otázku je špatná, neuvidí správnou.

en: Align the text of your questions to the left, center, or right.
cs_CZ: Zarovnejte text svých otázek doleva, na střed nebo doprava.

en: All
cs_CZ: Vše

en: All Results Settings
cs_CZ: Nastavení všech výsledků

en: All Reviews
cs_CZ: Všechny recenze

en: All started, but not finished data of quizzes will be stored on the Not finished tab of the Results page.
cs_CZ: Všechna zahájená, ale nedokončená data kvízů budou uložena na kartě Nedokončeno na stránce Výsledky.

en: Allow answer border
cs_CZ: Povolit ohraničení odpovědi

en: Allow answer container box shadow
cs_CZ: Povolit stín pole kontejneru odpovědí

en: Allow implementing HTML coding in answer boxes while adding new question. This works only for Radio and Checkbox (Multiple) questions.
cs_CZ: Povolit implementaci HTML kódování do polí odpovědí při přidávání nové otázky. Toto funguje pouze pro otázky týkající se rádia a zaškrtávacího políčka (více).

en: Allow only admins to see the Quiz Maker button within the WP Editor while adding/editing a new post/page.
cs_CZ: Umožněte pouze správcům vidět tlačítko Quiz Maker v editoru WP při přidávání/úpravě nového příspěvku/stránky.

en: Allow quiz container border
cs_CZ: Povolit ohraničení kontejneru kvízu

en: Allow quiz container box shadow
cs_CZ: Povolit stín pole kontejneru kvízu

en: Allow the quiz takers to enter full-screen mode by pressing the icon located in the top-right corner of the quiz container.
cs_CZ: Umožněte účastníkům kvízu vstoupit do režimu celé obrazovky stisknutím ikony umístěné v pravém horním rohu kontejneru kvízu.

en: Allow user to clear the selected answer. Button will not be displayed if Show correct answers option is enabled.
cs_CZ: Povolit uživateli vymazat vybranou odpověď. Tlačítko se nezobrazí, pokud je povolena možnost Zobrazit správné odpovědi.

en: Allow user to finish the quiz early
cs_CZ: Umožněte uživateli dokončit kvíz dříve.

en: Allow users to choose more than one answer but not over the max value you provided. It will work with the Checkbox type.
cs_CZ: Umožněte uživatelům vybrat více než jednu odpověď, ale nepřekračujte maximální hodnotu, kterou jste zadali. Bude fungovat s typem Checkbox.

en: Allowed tags list
cs_CZ: Seznam povolených značek

en: Amount
cs_CZ: Měna

en: Animation Top
cs_CZ: Animace Nahoru

en: Animation effect
cs_CZ: Efekt animace

en: Animation effect of transition between questions.
cs_CZ: Animační efekt přechodu mezi otázkami

en: Anonymous
cs_CZ: Anonymní

en: Answer
cs_CZ: Odpověď

en: Answer border
cs_CZ: Ohraničení odpovědi

en: Answer box-shadow color
cs_CZ: Barva stínu boxu odpovědi

en: Answer default count
cs_CZ: Výchozí počet odpovědí

en: Answer font size
cs_CZ: Velikost písma odpovědi

en: Answer gap
cs_CZ: Mezera v odpovědi

en: Answer image height
cs_CZ: Výška obrázku odpovědi

en: Answer point
cs_CZ: Bod odpovědi

en: Answer text
cs_CZ: Text odpovědi

en: Answer view
cs_CZ: Zobrazení odpovědí

en: Answers
cs_CZ: Odpovědi

en: Answers Styles
cs_CZ: Styly odpovědí

en: Answers box shadow
cs_CZ: Barva stínu boxu odpovědí

en: Answers count
cs_CZ: Počet odpovědí

en: Answers numbering
cs_CZ: Číslování odpovědí

en: App Access Token
cs_CZ: App přístupový token

en: App Client ID
cs_CZ: App klientské ID

en: App Client Secret
cs_CZ: App tajný klíč klienta

en: Assign numbering to each answer in ascending sequential order. Choose your preferred type from the list.
cs_CZ: Přiřaďte číslování každé odpovědi ve vzestupném pořadí. Vyberte preferovaný typ ze seznamu.

en: Assign numbering to each question in ascending sequential order. Choose your preferred type from the list.
cs_CZ: Přiřaďte každé otázce číslování ve vzestupném pořadí. Vyberte preferovaný typ ze seznamu

en: Attempts count for each user role
cs_CZ: Pokusy se počítají pro každou uživatelskou roli

en: Attempts count:
cs_CZ: Počet pokusů:

en: Australian dollar
cs_CZ: Australský dolar

en: Authorize
cs_CZ: Autorizovat

en: Autofill logged-in user data
cs_CZ: Automatické vyplňování údajů přihlášeného uživatele

en: Average score
cs_CZ: Průměrné skóre

en: Background color
cs_CZ: Barva pozadí

en: Background color of the quiz box. You can also choose the opacity(alfa) level on the right side
cs_CZ: Barva pozadí kvízového pole. Můžete si také vybrat úroveň krytí (alfa) na pravé straně.

en: Background image
cs_CZ: Obrázek na pozadí

en: Background image of the container. You can choose different images for each question from the Settings tab on the Edit question page. The background-size is set “Cover” by default for not scaling the image.
cs_CZ: Obrázek na pozadí kontejneru. Pro každou otázku si můžete vybrat různé obrázky na kartě Nastavení na stránce Upravit otázku. Velikost pozadí je standardně nastavena na „Cover“, aby se nezměnilo měřítko obrazu.

en: Background image position
cs_CZ: Pozice obrázku na pozadí

en: Background music will play while passing the quiz. Upload your own audio file for the quiz.
cs_CZ: Při absolvování kvízu bude hrát hudba na pozadí. Nahrajte svůj vlastní zvukový soubor pro kvíz.

en: Before Quiz
cs_CZ: Před kvízem

en: Border color
cs_CZ: Barva ohraničení

en: Border radius
cs_CZ: Poloměr ohraničení

en: Border style
cs_CZ: Styl ohraničení

en: Border width
cs_CZ: Šířka ohraničení

en: Bottom
cs_CZ: Spodek

en: Box shadow
cs_CZ: Stín boxu

en: Box shadow color
cs_CZ: Barva stínu boxu

en: British Pound Sterling
cs_CZ: Britská libra šterlinků

en: Build your quiz in a few minutes
cs_CZ: Sestavte si svůj kvíz za pár minut

en: Button
cs_CZ: Tlačítko

en: Button border-radius
cs_CZ: Poloměr okraje tlačítka

en: Button font-size
cs_CZ: Velikost písma tlačítka

en: Button padding
cs_CZ: Odsazení tlačítka

en: Button size
cs_CZ: Velikost tlačítka

en: Button width
cs_CZ: Šířka tlačítka

en: Buttons Styles
cs_CZ: Styly tlačítek

en: Buttons position
cs_CZ: Pozice tlačítek

en: Buttons text Color
cs_CZ: Barfa textu tlačítek

en: Buttons texts
cs_CZ: Texty tlačítek

en: Buttons will be replaced to icons.
cs_CZ: Tlačítka budou nahrazena ikonami.

en: Buy Now
cs_CZ: Koupit teď

en: By
cs_CZ: Podle

en: By Category
cs_CZ: Podla kategorie

en: By activating the pro version, you will get all the features to strive your WordPress website’s quizzes to an advanced level.%sWith the WordPress Quiz plugin, it is easy to generate the quiz types like %sTrivia quiz, Assessment quiz, Personality test,  Multiple-choice quiz, Knowledge quiz, IQ test, Yes-or-no quiz, True-or-false quiz, This-or-that quiz(with images), Diagnostic quiz, Scored quiz, Buzzfeed quiz, Viral Quiz%s and etc.%sMotivate your visitors with Certificates and Advanced Leaderboards, prevent cheating during online exams with Timer-Based quizzes, earn money with Paid Quizzes.
cs_CZ: Aktivací profesionální verze získáte všechny funkce, které vám pomohou posouvat kvízy vašeho webu WordPress na pokročilou úroveň.%sS pluginem WordPress Quiz je snadné generovat typy kvízů, jako je %sTrivia kvíz, Hodnotící kvíz, Test osobnosti, Vícenásobné -výběrový kvíz, znalostní kvíz, IQ test, kvíz ano nebo ne, kvíz pravdivý nebo nepravdivý, kvíz Ten nebo ten (s obrázky), diagnostický kvíz, bodovaný kvíz, kvíz Buzzfeed, virový kvíz%s atd. .%sMotivujte své návštěvníky pomocí certifikátů a pokročilých žebříčků, předcházejte podvádění během online zkoušek pomocí kvízů založených na časovači, vydělávejte peníze pomocí placených kvízů.

en: By correct answers count
cs_CZ: Podle počtu správných odpovědí

en: By correctness
cs_CZ: Podle správnosti

en: By keywords
cs_CZ: Podle klíčových slov

en: By keywords - If this option is enabled, you need to select the keywords, which you have already assigned to your answers and write a correspondent message and attach an image for each interval separately. It will be calculated based on the majority of the selected answers of the user.
cs_CZ: Podle klíčových slov - Pokud je tato možnost povolena, je třeba vybrat klíčová slova, která jste již ke svým odpovědím přiřadili a napsat odpovídající zprávu a připojit obrázek pro každý interval zvlášť. Bude vypočítána na základě většiny vybraných odpovědí uživatele.

en: By percentage
cs_CZ: Podle procent

en: By percentage - If this option is enabled, you need to assign values to Min and Max fields by percentage and write a correspondent message and attach an image for each interval separately. You need to cover the 0-100 range with as many intervals as you want.
cs_CZ: Procentuálně - Pokud je tato možnost povolena, je potřeba přiřadit hodnoty polím Min a Max procentuálně a napsat odpovídající zprávu a připojit obrázek pro každý interval zvlášť. Musíte pokrýt rozsah 0-100 s tolika intervaly, kolik chcete.

en: By points
cs_CZ: Podle bodů

en: By points - If this option is enabled, you need to assign values to Min and Max fields by points and write a correspondent message and attach an image for each interval separately. There is no limitation to that.
cs_CZ: Podle bodů - Pokud je tato možnost povolena, je potřeba přiřadit hodnoty polím Min a Max podle bodů a napsat odpovídající zprávu a připojit obrázek pro každý interval zvlášť. Na to není žádné omezení.

en: By weight / points
cs_CZ: Podle váhy / bodů

en: Calculate the score
cs_CZ: Spočítat skóre

en: Campaign Monitor
cs_CZ: Sledování kampaně

en: Campaign Monitor Settings
cs_CZ: Bastavení sledování kampanbě

en: Campaign Monitor list
cs_CZ: Seznam sledování kampaně

en: Can I know more about my respondents?
cs_CZ: Mohu se o svých respondentech dozvědět více?

en: Can I send certificates to those users who have passed the quiz? (PRO)
cs_CZ: Mohu poslat certifikáty uživatelům, kteří prošli kvízem? (PRO)

en: Can't load resource.
cs_CZ: Zdroj nelze načíst.

en: Canadian Dollar
cs_CZ: Kanadský dolar

en: Capitalize
cs_CZ: Velká písmena

en: Capitalize – Transforms the first character of each word to uppercase
cs_CZ: Velká písmena – Transformuje první znak každého slova na velká písmena

en: Caption position of the image answer
cs_CZ: Pozice titulku obrazové odpovědi

en: Caption style of the image answer
cs_CZ: Styl titulku obrázkové odpovědi

en: Categories
cs_CZ: Kategorie

en: Category
cs_CZ: Kategorie

en: Category of the quiz. For making a category please visit Quiz Categories page from left navbar
cs_CZ: Kategorie kvízu. Chcete-li vytvořit kategorii, navštivte stránku Kategorie kvízu z levého navigačního panelu.

en: Category status
cs_CZ: Statis kategorie

en: Center
cs_CZ: Uprostřed

en: Center Bottom
cs_CZ: Prostřední tlačítko

en: Center Center
cs_CZ: Uprostřed středu

en: Center Top
cs_CZ: Uprostřed nahoře

en: Certificate body
cs_CZ: Tělo certifikátu

en: Certificate pass score
cs_CZ: Skóre absolvování certifikátu

en: Certificate title
cs_CZ: Titulek certifikátu

en: Change current quiz creation date
cs_CZ: Změnit aktuální datum vytvoření kvízu

en: Change the author of the current quiz
cs_CZ: Změňte autora aktuálního kvízu

en: Change the quiz creation date to your preferred date.
cs_CZ: Změňte datum vytvoření kvízu na vámi preferované datum.

en: Changes saved.
cs_CZ: Změny uloženy.

en: Characters
cs_CZ: Charaktery

en: Check
cs_CZ: Zaškrtnout

en: Check button
cs_CZ: Zaškrtávací tlačítko

en: Checkbox
cs_CZ: Zaškrtávací box

en: Checkbox( Multiple )
cs_CZ: Vícenásobný zaškrtávací box

en: Chinese Yuan
cs_CZ: Čínský Yuan

en: Choose the design of the layout as grid․
cs_CZ: Vyberte design rozvržení jako mřížku

en: Choose the design of the layout as list․
cs_CZ: Vyberte návrh rozvržení ze seznamu․.

en: Choose the design of the layout. Example:layout=grid.
cs_CZ: Vyberte si design rozvržení. Příklad: rozvržení = mřížka

en: Choose the design of the loader on the finish page after submitting. It will inherit the Quiz Text color from the Styles tab.
cs_CZ: Na cílové stránce po odeslání vyberte design nakladače. Zdědí barvu textu kvízu ze záložky Styly.

en: Choose the method of displaying. Example: display="random" count="5".
cs_CZ: Vyberte způsob zobrazení. Příklad: display="random" count="5"..

en: Choose the method of filtering. Example: by="category".
cs_CZ: Vyberte způsob filtrování. Příklad: by="category".

en: Choose the method of filtering. Example: by="quiz"
cs_CZ: Vyberte způsob filtrování. Příklad:  by="quiz"

en: Choose the position of captions in the image answers.
cs_CZ: Vyberte pozici titulků v obrazových odpovědích.

en: Choose the preferred view type of captions in the image answers.
cs_CZ: Vyberte preferovaný typ zobrazení titulků v odpovědích na obrázky.

en: Choose the right timezone based on the coordinates of your quiz takers.
cs_CZ: Vyberte si správné časové pásmo na základě souřadnic účastníků kvízu.

en: Choose the type of question.
cs_CZ: Vyberte typ otázky.

en: Choose the way of ordering the questions. Example: orderby="ASC".
cs_CZ: Vyberte způsob řazení otázek. Příklad: orderby="ASC"..

en: Choose whether the question category is active or not. If you choose Unpublished option, the question category won’t be shown anywhere on your website
cs_CZ: Vyberte, zda je kategorie otázek aktivní nebo ne. Pokud zvolíte možnost Nepublikováno, kategorie otázky se nikde na vašem webu nezobrazí

en: Choose whether the question is active or not. If you choose Unpublished option, the question won’t be shown anywhere on your website.
cs_CZ: Vyberte, zda je otázka aktivní nebo ne. Pokud zvolíte možnost Nepublikováno, otázka se nebude zobrazovat nikde na vašem webu.

en: Choose whether the quiz category is active or not. If you choose Unpublished option, the quiz category won’t be shown anywhere on your website.
cs_CZ: Vyberte, zda je kategorie kvízu aktivní nebo ne. Pokud zvolíte možnost Nepublikováno, kategorie kvízu se nikde na vašem webu nezobrazí.

en: Choose whether the quiz is active or not.If you choose Unpublished option, the quiz won’t be shown anywhere in your website (You don’t need to remove shortcodes).
cs_CZ: Publikováno NEBO Nepublikováno. Vyberte, zda je kvíz aktivní nebo ne. Pokud zvolíte možnost Nepublikováno, kvíz se nikde na vašem webu nezobrazí (nemusíte odstraňovat krátké kódy).

en: Choose your preferred method of calculation.
cs_CZ: Vyberte si preferovaný způsob výpočtu.

en: Choose your preferred type of limitation.
cs_CZ: Vyberte preferovaný typ omezení.

en: Classic Dark
cs_CZ: Klasické tmavé

en: Classic Light
cs_CZ: Klasické světlé

en: Clear
cs_CZ: Průhledný

en: Clear button
cs_CZ: Průhledné tlačítko

en: Clear color
cs_CZ: Průhledná barva

en: Clear filters
cs_CZ: Průhledný filtr

en: Click For Admin Note
cs_CZ: Klikni pro admin poznámku

en: Click for copy.
cs_CZ: Klikni pro zkopírování.

en: Client ID
cs_CZ: Klientské ID

en: Code include
cs_CZ: Zahrnout kód

en: Collect anonymous responses no matter the quiz taker is a logged-in user or guest.
cs_CZ: Sbírejte anonymní odpovědi bez ohledu na to, zda je účastník kvízu přihlášený uživatel nebo host.

en: Color
cs_CZ: Barva

en: Color 1
cs_CZ: Barva 1

en: Color 1 of the quiz background gradient
cs_CZ: Barva 1 přechodu pozadí kvízu

en: Color 2
cs_CZ: Barva 2

en: Color 2 of the quiz background gradient
cs_CZ: Barva 2 přechodu pozadí kvízu

en: Color gradient of the quiz background
cs_CZ: Barevný přechod pozadí kvízu

en: Color value
cs_CZ: Hodnota barvy

en: Colors of the quiz main attributes(buttons, hover effect, progress bar, etc.)
cs_CZ: Barvy hlavních atributů kvízu (tlačítka, efekt hoveru, ukazatel průběhu atd.).

en: Comment and rate the quiz with up to 5 stars at the end of the quiz.
cs_CZ: Komentujte a ohodnoťte kvíz až 5 hvězdičkami na konci kvízu.

en: Community
cs_CZ: Komunita

en: Congrats! You have already created your first quiz.
cs_CZ: Gratuluji! Již jste vytvořili svůj první kvíz.

en: Congratulations!
cs_CZ: Gratulace!

en: Connect
cs_CZ: Připojit

en: Contact
cs_CZ: Kontakt

en: Contain
cs_CZ: Obsahuje

en: Control the access of the plugin from the dashboard and manage the capabilities of those user roles.
cs_CZ: Ovládejte přístup k pluginu z řídicího panelu a spravujte možnosti těchto uživatelských rolí.

en: ConvertKit List
cs_CZ: ConvertKit seznam

en: ConvertKit Settings
cs_CZ: ConvertKit nastavení

en: Copied!
cs_CZ: Zkopírováno!

en: Copy the following shortcode and paste it in posts. Insert the Quiz ID to receive the number of participants of the quiz.
cs_CZ: Zkopírujte následující krátký kód a vložte jej do příspěvků. Vložte ID kvízu, abyste získali počet účastníků kvízu.

en: Copy the following shortcode and paste it into posts. Insert the Quiz ID to receive the number of failed users of the quiz. The pass score has to be determined in the Quiz Settings.
cs_CZ: Zkopírujte následující krátký kód a vložte jej do příspěvků. Vložte ID kvízu, abyste získali počet neúspěšných uživatelů kvízu. Skóre úspěšnosti musí být stanoveno v Nastavení kvízu.

en: Copy the following shortcode and paste it into posts. Insert the Quiz ID to receive the number of passed users of the quiz. The pass score has to be determined in the Quiz Settings.
cs_CZ: Zkopírujte následující krátký kód a vložte jej do příspěvků. Vložte ID kvízu, abyste získali počet propuštěných uživatelů kvízu. Skóre úspěšnosti musí být stanoveno v Nastavení kvízu.

en: Copy the following shortcode, configure it based on your preferences and paste it into the post.
cs_CZ: Zkopírujte následující krátký kód, nakonfigurujte jej podle svých preferencí a vložte jej do příspěvku.

en: Copy the following shortcode, configure it based on your preferences and paste it into the post/page. Put the ID of your preferred category,  choose the method of displaying (all/random) and specify the count of quizzes.
cs_CZ: Zkopírujte následující krátký kód, nakonfigurujte jej podle svých preferencí a vložte jej do příspěvku/stránky. Zadejte ID preferované kategorie, zvolte způsob zobrazení (vše/náhodné) a zadejte počet kvízů.

en: Copy the given shortcode and paste it in posts. Insert the Quiz ID  to see the average score of participants of that quiz.
cs_CZ: Zkopírujte daný shortcode a vložte jej do příspěvků. Vložte ID kvízu, abyste viděli průměrné skóre účastníků daného kvízu.

en: Correct
cs_CZ: Správně

en: Correct answer
cs_CZ: Správná odpověď

en: Count
cs_CZ: Počet

en: Cover
cs_CZ: Pokrýt

en: Create engaging quizzes, tests, and exams within a few minutes with the help of the WordPress Quiz Maker plugin. The Quiz Maker has a user-friendly interface and responsive design.%s With this plugin, you are free to add as many questions as needed with the following question types: %sRadio, Checkbox, Dropdown, Text, Short Text, Number, Date.%s In order, to activate Integrations, send Certificates via Email, or create Intervals for your quiz results you will need to download and install the Pro Versions of the WordPress Quiz plugin.
cs_CZ: Vytvářejte poutavé kvízy, testy a zkoušky během několika minut s pomocí pluginu WordPress Quiz Maker. Quiz Maker má uživatelsky přívětivé rozhraní a responzivní design.%s Pomocí tohoto pluginu můžete přidávat tolik otázek, kolik potřebujete, s následujícími typy otázek: %sRádio, Zaškrtávací políčko, Rozbalovací nabídka, Text, Krátký text, Číslo, Datum .%s Chcete-li aktivovat integrace, odesílat certifikáty e-mailem nebo vytvářet intervaly pro výsledky kvízu, budete si muset stáhnout a nainstalovat Pro verze zásuvného modulu WordPress Quiz.

en: Create question
cs_CZ: Vytvořit otázku

en: Created
cs_CZ: Vytvořeno

en: Created by
cs_CZ: Vytvořeno od

en: Created on
cs_CZ: Vytvořeno na

en: Currency
cs_CZ: Měna

en: Custom CSS
cs_CZ: Vlastní CSS

en: Custom Fields
cs_CZ: Vlastní pole

en: Custom Gif width in pixels. It accepts only numeric values.
cs_CZ: Vlastní šířka GIF v pixelech. Přijímá pouze číselné hodnoty.

en: Custom class for quiz container
cs_CZ: Vlastní třída pro kontejner kvízu

en: Custom text
cs_CZ: Vlastní text

en: Data form for the user personal information. You can choose when the Information Form will be shown for completion.
cs_CZ: Datový formulář pro osobní údaje uživatele. Můžete si vybrat, kdy se informační formulář zobrazí k vyplnění.

en: Date
cs_CZ: Datum

en: Day
cs_CZ: Den

en: Decide how to display the score. For instance, if you choose the correct answer count, the score will be shown in this format: 8/10.
cs_CZ: Rozhodněte se, jak zobrazit skóre. Pokud například vyberete správný počet odpovědí, skóre se zobrazí v tomto formátu: 8/10.

en: Default
cs_CZ: Výchozí

en: Default parameters for Quiz
cs_CZ: Výchozí parametry pro Kvíz

en: Define the font size for desktop devices.
cs_CZ: Nastavte velikost písma pro stolní zařízení.

en: Define the font size for mobile devices.
cs_CZ: Nastavte velikost písma pro mobilní telefony.

en: Define the scroll offset of the quiz container after the animation starts. It works when the quiz container is visible on the screen partly and the user starts the quiz and moves from one question to another.
cs_CZ: Definujte posun posouvání kontejneru kvízu po spuštění animace. Funguje, když je kontejner kvízu na obrazovce částečně viditelný a uživatel spustí kvíz a přechází z jedné otázky na druhou.

en: Delete
cs_CZ: Smazat

en: Delete results older then 'X' the month
cs_CZ: Smazat výsledky starší než 'X' v měsíci

en: Description
cs_CZ: Popis

en: Description of the Information Form which will be shown at the top of the Form Fields.
cs_CZ: Popis informačního formuláře, který se zobrazí v horní části polí formuláře.

en: Design of the progress bar which will appear on the finish page only. It will show the user’s score.
cs_CZ: Návrh ukazatele průběhu, který se zobrazí pouze na cílové stránce. Ukáže skóre uživatele.

en: Designed to show the most popular quiz that is passed most commonly by users.
cs_CZ: Navrženo tak, aby zobrazovalo nejoblíbenější kvíz, který uživatelé nejčastěji absolvují.

en: Detailed report
cs_CZ: Detailní report

en: Details
cs_CZ: Detaily

en: Determine the length of the questions to be shown in the Questions List Table by putting your preferred count of words in the following field. (For example: if you put 10,  you will see the first 10 words of each question in the Questions page of your dashboard).
cs_CZ: Určete délku otázek, které se mají zobrazit v tabulce seznamu otázek, zadáním preferovaného počtu slov do následujícího pole. (Například: pokud zadáte 10, uvidíte prvních 10 slov každé otázky na stránce Otázky na vašem řídicím panelu.

en: Determine the length of the quizzes to be shown in the Quizzes List Table by putting your preferred count of words in the following field. (For example: if you put 10,  you will see the first 10 words of each quiz in the Quizzes page of your dashboard).
cs_CZ: Určete délku kvízů, které se mají zobrazit v tabulce seznamu kvízů, zadáním preferovaného počtu slov do následujícího pole. (Například: pokud zadáte 10, uvidíte prvních 10 slov každého kvízu na stránce Kvízy na vašem řídicím panelu.

en: Determine the length of the results to be shown in the Question categories List Table by putting your preferred count of words in the following field. (For example: if you put 10,  you will see the first 10 words of each result in the Results page of your dashboard).
cs_CZ: Určete délku výsledků, které se mají zobrazit v tabulce seznamu kategorií otázek, zadáním preferovaného počtu slov do následujícího pole. (Například: pokud zadáte 10, uvidíte prvních 10 slov každého výsledku na stránce kategorií otázek na vašem řídicím panelu.

en: Determine the length of the results to be shown in the Quiz categories List Table by putting your preferred count of words in the following field. (For example: if you put 10,  you will see the first 10 words of each result in the Quiz categories page of your dashboard).
cs_CZ: Určete délku výsledků, které se mají zobrazit v tabulce seznamu kategorií kvízů, zadáním preferovaného počtu slov do následujícího pole. (Například: pokud zadáte 10, uvidíte prvních 10 slov každého výsledku na stránce kategorií otázek na vašem řídicím panelu.

en: Determine the length of the results to be shown in the Results List Table by putting your preferred count of words in the following field. (For example: if you put 10,  you will see the first 10 words of each result in the Results page of your dashboard).
cs_CZ: Určete délku výsledků, které se mají zobrazit v tabulce Seznam výsledků, zadáním preferovaného počtu slov do následujícího pole. (Například: pokud zadáte 10, uvidíte prvních 10 slov každého výsledku na stránce Výsledky vašeho řídicího panelu.

en: Determine the length of the results to be shown in the Reviews List Table by putting your preferred count of words in the following field. (For example: if you put 10,  you will see the first 10 words of each result in the Reviews page of your dashboard).
cs_CZ: Určete délku výsledků, které se mají zobrazit v tabulce seznamu recenzí, zadáním preferovaného počtu slov do následujícího pole. (Například: pokud zadáte 10, uvidíte prvních 10 slov každého výsledku na stránce Recenze vašeho řídicího panelu.

en: Diagonal left to right
cs_CZ: Úhlopříčka zleva doprava

en: Diagonal right to left
cs_CZ: Úhlopříčka zprava doleva

en: Disable
cs_CZ: Vypnout

en: Disable answer hover
cs_CZ: Vypnout najetí myší na odpověď

en: Disable copy functionality in quiz page(CTRL+C) and Right-click
cs_CZ: Vypněte funkci kopírování na stránce kvízu (CTRL+C) a klikněte pravým tlačítkem

en: Disable data storing in database
cs_CZ: Zakázat ukládání dat do databáze

en: Disable data storing in the database, and results will not be displayed on the 'Results' page. (not recommended)
cs_CZ: Vypněte ukládání dat do databáze a výsledky se nebudou zobrazovat na stránce 'Výsledky' (nedoporučuje se).

en: Disable the hover effect for the answers.
cs_CZ: Zakázat efekt najetí na odpovědi.

en: Disable this feature, if you want to make it possible not to send emails to the registered Mail of the site Admin, but only to additional emails.
cs_CZ: Vypněte tuto funkci, pokud chcete umožnit neposílat e-maily na registrovanou poštu správce webu, ale pouze na další e-maily.

en: Disable to show the user score with percentage on the finish page. If you want to show points or correct answers count, you need to tick this option and use Variables (General Settings) in the “Text for showing after quiz completion” option.
cs_CZ: Zakázat, chcete-li na cílové stránce zobrazovat skóre uživatele s procenty. Chcete-li zobrazit počet bodů nebo správných odpovědí, musíte tuto možnost zaškrtnout a ve volbě „Text k zobrazení po dokončení kvízu“ použít Proměnné (Obecná nastavení).

en: Disabled
cs_CZ: Vypnuto

en: Display Facebook social button so that the users can share the page on which your quiz is posted.
cs_CZ: Zobrazte sociální tlačítko na Facebooku, aby uživatelé mohli sdílet stránku, na které je zveřejněn váš kvíz.

en: Display LinkedIn social button so that the users can share the page on which your quiz is posted.
cs_CZ: Zobrazte sociální tlačítko LinkedIn, aby uživatelé mohli sdílet stránku, na které je umístěn váš kvíz.

en: Display Quiz Bank(questions)
cs_CZ: Zobrazit banku kvízů (otázky)

en: Display VKontakte social button so that the users can share the page on which your quiz is posted.
cs_CZ: Zobrazte sociální tlačítko VKontakte, aby uživatelé mohli sdílet stránku, na které je zveřejněn váš kvíz.

en: Display X social button so that the users can share the page on which your quiz is posted.
cs_CZ: Zobrazte sociální tlačítko Twitter, aby uživatelé mohli sdílet stránku, na které je zveřejněn váš kvíz.

en: Display all questions on one page
cs_CZ: Zobrazit všechny otázky na jedné stránce

en: Display duration of right/wrong answers (in seconds)
cs_CZ: Zobrazení doby trvání správných/špatných odpovědí (v sekundách)

en: Display duration of right/wrong answers (in seconds) after answering the question.
cs_CZ: Zobrazení doby trvání správných/nesprávných odpovědí (v sekundách) po zodpovězení otázky.

en: Display form fields with labels
cs_CZ: Zobrazte pole formuláře s popisky

en: Display score
cs_CZ: Zobrazit skóre

en: Display social buttons for sharing quiz page URL. LinkedIn, Facebook, X.
cs_CZ: Zobrazte sociální tlačítka pro sdílení adresy URL kvízové stránky. LinkedIn, Facebook, Twitter

en: Display social media links at the end of the quiz to allow users to visit your pages in the Social media.
cs_CZ: Na konci kvízu zobrazte odkazy na sociální sítě, abyste uživatelům umožnili navštívit vaše stránky na sociálních sítích.

en: Display the flashcard questions in random order.
cs_CZ: Zobrazte otázky kartičky v náhodném pořadí.

en: Do not store IP addresses
cs_CZ: Neukládejte IP adresy

en: Do you want to finish the quiz? Are you sure?
cs_CZ: Chcete dokončit kvíz? Jsi si jistá?

en: Documentation
cs_CZ: Dokumentace

en: Download
cs_CZ: Stáhnout

en: Dropdown
cs_CZ: Rozbalovací nabídka

en: Duplicate
cs_CZ: Duplikát

en: Duration
cs_CZ: Trvání

en: During the quiz
cs_CZ: Během kvízu

en: E-Mail, Certificate
cs_CZ: E-mail, certifikát

en: E-mail and Certificate settings
cs_CZ: Nastavení e-mailu a certifikátu

en: Edit
cs_CZ: Upravit

en: Edit Image
cs_CZ: Upravit obrázek

en: Edit category
cs_CZ: Upravit kategorii

en: Edit question
cs_CZ: Upravit otázku

en: Edit quiz
cs_CZ: Upravit kvíz

en: Elegant Dark
cs_CZ: Elegantní tmavá

en: Elegant Light
cs_CZ: Elegantní světlá

en: Email
cs_CZ: E-mail

en: Email configuration
cs_CZ: Nastavení e-mailu

en: Empty Answer
cs_CZ: Prázdná odpověď

en: Enable ActiveCampaign
cs_CZ: Povolit aktivní kampaň

en: Enable Background music
cs_CZ: Povolit hudbu na pozadí

en: Enable Campaign Monitor
cs_CZ: Povolit sledování kampaní

en: Enable ConvertKit
cs_CZ: Povolte ConvertKit

en: Enable Exit button
cs_CZ: Povolit tlačítko Exit

en: Enable GetResponse
cs_CZ: Povolit GetResponse

en: Enable Google integration
cs_CZ: Povolit Google integraci

en: Enable Mad Mimi
cs_CZ: Povolit Mad Mimi

en: Enable MailChimp
cs_CZ: Povolit MailChimp

en: Enable PayPal
cs_CZ: Povolit PayPal

en: Enable Right to Left direction for the text. This option is intended for the Arabic language.
cs_CZ: Povolte pro text směr zprava doleva. Tato možnost je určena pro arabský jazyk.

en: Enable Slack integration
cs_CZ: Povolit integraci Slack.

en: Enable Social Media links
cs_CZ: Povolit odkazy na sociální sítě

en: Enable Start button loader
cs_CZ: Povolit načítání tlačítka Start

en: Enable Stripe
cs_CZ: Povolit Stripe

en: Enable Timer
cs_CZ: Povolte časovač

en: Enable Zapier Integration
cs_CZ: Povolit integraci Zapier

en: Enable animation
cs_CZ: Povolit animaci

en: Enable animation of the scroll offset of the quiz container. It works when the quiz container is visible on the screen partly and the user starts the quiz and moves from one question to another.
cs_CZ: Povolit animaci posunu posunu kontejneru kvízu. Funguje, když je kontejner kvízu na obrazovce částečně viditelný a uživatel spustí kvíz a přechází z jedné otázky na druhou.

en: Enable answers allow HTML for new question
cs_CZ: Povolit odpovědi povolit HTML pro novou otázku

en: Enable audio autoplay
cs_CZ: Povolit automatické přehrávání zvuku

en: Enable autostart
cs_CZ: Povolit autostart

en: Enable case sensitive text
cs_CZ: Povolit text rozlišující malá a velká písmena

en: Enable clear answer button
cs_CZ: Povolit tlačítko smazání odpovědi

en: Enable confirm box for the Finish button
cs_CZ: Aktivujte potvrzovací políčko pro tlačítko Dokončit

en: Enable confirmation box for leaving the page
cs_CZ: Aktivujte potvrzovací pole pro opuštění stránky

en: Enable confirmation box for the See Result button
cs_CZ: Povolte potvrzovací pole pro tlačítko Zobrazit výsledek

en: Enable copy protection
cs_CZ: Povolit ochranu proti kopírování

en: Enable coupon receiving after finishing the quiz. For showing the coupons, you have to use the %%quiz_coupon%% message variable from General Settings>Message variables.
cs_CZ: Po dokončení kvízu povolte příjem kupónů. Pro zobrazení kuponů musíte použít proměnnou zprávy %%quiz_coupon%% z Obecné nastavení>Proměnné zprávy.

en: Enable double opt-in
cs_CZ: Povolit dvojité přihlášení

en: Enable finish button
cs_CZ: Povolit tlačítko Dokončit

en: Enable full-screen mode
cs_CZ: Povolit režim celé obrazovky

en: Enable live progress bar
cs_CZ: Povolit živý ukazatel průběhu

en: Enable maximum selection number
cs_CZ: Povolit maximální počet výběru

en: Enable minimum selection number
cs_CZ: Povolit minimální počet výběru

en: Enable navigation bar
cs_CZ: Povolit navigační lištu

en: Enable next button
cs_CZ: Povolit tlačítko Další

en: Enable pagination
cs_CZ: Povolit stránkování

en: Enable percent view
cs_CZ: Povolit zobrazení v procentech

en: Enable previous button
cs_CZ: Povolit tlačítko předchozí

en: Enable progress bar
cs_CZ: Povolit ukazatel průběhu

en: Enable question answers
cs_CZ: Povolit odpovědi na otázky

en: Enable question bank
cs_CZ: Povolit banku otázek

en: Enable quiz assessment
cs_CZ: Povolit hodnocení kvízem

en: Enable quiz coupons
cs_CZ: Povolit kvízové kupóny

en: Enable randomize answers
cs_CZ: Povolit náhodné odpovědi

en: Enable randomize questions
cs_CZ: Povolit náhodné otázky

en: Enable restart button
cs_CZ: Povolit tlačítko restartu

en: Enable sounds for right/wrong answers
cs_CZ: Povolit zvuky pro správné/špatné odpovědi

en: Enable the option if you want to show the Information Form to logged-in users as well. If the option is disabled, then logged-in users will not see the Information Form before or after the quiz, but the system will collect the Name and Email info from their WP accounts and store in the Name and Email fields in the database.
cs_CZ: Povolte možnost, pokud chcete informační formulář zobrazovat i přihlášeným uživatelům. Pokud je tato možnost deaktivována, přihlášení uživatelé neuvidí informační formulář před nebo po kvízu, ale systém shromáždí informace o jménu a e-mailu z jejich účtů WP a uloží je do polí Jméno a e-mail v databázi.

en: Enable to go next by pressing Enter key
cs_CZ: Povolte přechod na další stisknutím klávesy Enter

en: Enable to show countdown timer in the browser tab.
cs_CZ: Povolte zobrazení odpočítávacího časovače na kartě prohlížeče.

en: Enable to show the quiz title and description in the start page of the quiz(in the front-end).
cs_CZ: Povolte zobrazení názvu a popisu kvízu na úvodní stránce kvízu (v přední části).

en: Enable to take a specific amount of questions from the quiz randomly. For example, you can choose 20 questions from 50 randomly. Every time it will take different questions from the pool.
cs_CZ: Povolte náhodné odebrání určitého počtu otázek z kvízu. Můžete si například vybrat 20 otázek z 50 náhodně. Pokaždé to bude vyžadovat jiné otázky z bazénu.

en: Enable toggle password visibility
cs_CZ: Povolit přepínání viditelnosti hesla

en: Enabled
cs_CZ: Povoleno

en: End
cs_CZ: Konec

en: End date
cs_CZ: Datum ukončení

en: End date:
cs_CZ: Datum ukončení:

en: Enter the ID of the category. Example: id="23".
cs_CZ: Zadejte ID kategorie. Příklad: id="23".

en: Enter the quiz title
cs_CZ: Zadejte titulek kvízu

en: Erase Quiz data
cs_CZ: Vymazat data kvízu

en: Example
cs_CZ: Příklad

en: Example:
cs_CZ: Příklad:

en: Excerpt words count in list tables
cs_CZ: Počet úryvků slov v tabulkách seznamu

en: Exclude general CSS file from home page
cs_CZ: Vyloučit obecný soubor CSS z domovské stránky

en: Exit
cs_CZ: Ukončit

en: Exit button
cs_CZ: Tlačítko ukončit

en: Exit button will be displayed in the finish page and must redirect the user to a custom URL.
cs_CZ: Tlačítko Ukončit se zobrazí na cílové stránce a musí uživatele přesměrovat na vlastní adresu URL.

en: Expiration message:
cs_CZ: Zpráva o vypršení platnosti:

en: Export Filter
cs_CZ: Export filtr

en: Export to
cs_CZ: Exportovat do

en: Extra shortcodes
cs_CZ: Extra krátké kódy

en: FAQs
cs_CZ: Nejčastější dotazy

en: Facebook profile or page link for showing after quiz finish.
cs_CZ: Facebookový profil nebo odkaz na stránku pro zobrazení po skončení kvízu.

en: Failed
cs_CZ: Nepodařilo se

en: Failed users count by score
cs_CZ: Neúspěšní uživatelé se počítají podle skóre

en: False
cs_CZ: Chybně

en: Field for entering your own CSS code
cs_CZ: Pole pro zadání vlastního CSS kódu

en: Fields texts
cs_CZ: Texty polí

en: Fill out the information by adding a title, previously created questions and so on.
cs_CZ: Vyplňte informace přidáním názvu, dříve vytvořených otázek a tak dále.

en: Filter
cs_CZ: Filtr

en: Finish
cs_CZ: Ukončit

en: Finish button
cs_CZ: Tlačítko ukončit

en: Finish the quiz after one wrong answer
cs_CZ: Ukončit kvíz po jedné chybné odpovědi

en: Finish the quiz after one wrong answer.
cs_CZ: Ukončit kvíz po jedné chybné odpovědi.

en: First
cs_CZ: První

en: Flash Cards Settings
cs_CZ: Nastavení flashových karet

en: For 100% leave blank
cs_CZ: Pro 100 % ponechte prázdné

en: For an initial width, leave the field blank.
cs_CZ: Pro počáteční šířku ponechte pole prázdné.

en: For creating a question go
cs_CZ: Pro vytvoření otázky jděte

en: For creating custom fields click
cs_CZ: Pro vytvoření vlastních polí klikněte

en: For insert questions click on question row and then click "Insert questions" button
cs_CZ: Pro vybrané otázky klikněte na řádek otázky a poté klikněte na tlačítko "Vybrat otázky"

en: For inserting multiple possible correct answers, please use delimeter %%%.
cs_CZ: Pro vložení více možných správných odpovědí použijte prosím oddělovač %%%.

en: For inserting questions to the quiz you need to make questions first from the “Questions page” in the left navbar. After popup’s opening, you can filter and select your prepared questions for this quiz.
cs_CZ: Chcete-li přidat otázky do kvízu, musíte nejprve položit otázky ze stránky „Otázky“ v levém navigačním panelu. Po otevření vyskakovacího okna můžete filtrovat a vybrat připravené otázky pro tento kvíz.

en: For more information:
cs_CZ: Pro více informací:

en: For security reasons, unused API keys expire after 90 days. When that happens, you’ll need to generate a new key.
cs_CZ: Z bezpečnostních důvodů vyprší platnost nepoužívaných klíčů API po 90 dnech. Když k tomu dojde, budete muset vygenerovat nový klíč.

en: Form Fields
cs_CZ: Pole formuláře

en: From Name
cs_CZ: Od jména

en: From email
cs_CZ: Z e-mailu

en: Gap between answers.
cs_CZ: Mezera mezi odpověďmi.

en: General
cs_CZ: Obecně

en: General CSS File
cs_CZ: Obecný soubor CSS

en: General Information
cs_CZ: Obecná informace

en: General Settings
cs_CZ: Obecné nastavení

en: General options
cs_CZ: Obecné volby

en: Generate Certificate preview
cs_CZ: Generovat náhled certifikátu

en: Generate certificate without sending to user
cs_CZ: Vygenerujte certifikát bez odeslání uživateli

en: Generated Passwords
cs_CZ: Vygenerovaná hesla

en: GetResponse API Key
cs_CZ: GetResponse API klíč

en: GetResponse List
cs_CZ: GetResponse seznam

en: GetResponse Settings
cs_CZ: GetResponse nastavení

en: Gif
cs_CZ: Fif

en: Give a maximum legal value to your number field. For example, if you give a 20 value to the field, then the user will be able to answer the question by writing a value less than or equal to 20.
cs_CZ: Zadejte svému číselnému poli maximální právní hodnotu. Pokud například do pole zadáte hodnotu 20, uživatel bude moci odpovědět na otázku napsáním hodnoty menší nebo rovné 20.

en: Give a minimum legal value to your number field. For example, if you give a 20 value to the field, then the user will be able to answer the question by writing a value more than or equal to 20.
cs_CZ: Zadejte minimální právní hodnotu do pole s číslem. Pokud například do pole zadáte hodnotu 20, uživatel bude moci odpovědět na otázku napsáním hodnoty větší nebo rovné 20.

en: Give permissions to manage all quizzes and results to these user roles. Please add the given user roles to the above field as well.
cs_CZ: Udělte těmto uživatelským rolím oprávnění ke správě všech kvízů a výsledků. Do výše uvedeného pole přidejte také dané uživatelské role.

en: Give permissions to see only their own quizzes to these user roles.
cs_CZ: Udělte těmto uživatelským rolím oprávnění k zobrazení pouze jejich vlastních kvízů.

en: Give the default value to the height of the WP Editor. It will apply to all WP Editors within the plugin on the dashboard.
cs_CZ: Přiřaďte výchozí hodnotu výšce WP Editoru. Bude se vztahovat na všechny editory WP v rámci pluginu na řídicím panelu.

en: Global Leaderboard Settings
cs_CZ: Nastavení globálního žebříčku

en: Google Client ID
cs_CZ: ID klienta Google

en: Google Client Secret
cs_CZ: Tajný klíč klienta Google

en: Google Sheet Settings
cs_CZ: Nastavení Google Sheet

en: Grab your GIFT
cs_CZ: Chyťe svůj DAR

en: Gradient direction
cs_CZ: Směr přechodu

en: Group questions by category
cs_CZ: Seskupte otázky podle kategorií

en: Group users by
cs_CZ: Seskupit uživatele podle

en: Guest
cs_CZ: Host

en: Heading for share buttons
cs_CZ: Nadpis pro tlačítka ke sdílení

en: Heading for social media links
cs_CZ: Nadpis pro linky na sociální média

en: Height of answers images.
cs_CZ: Výška obrázků odpovědí.

en: Here you can see all the categories of questions you have included in the general tab. You can provide different numbers for different categories. Also, you can reorder them as you want by drag and dropping. The category order will be kept in the front end, but questions will be printed randomly.
cs_CZ: Zde vidíte všechny kategorie otázek, které jste zahrnuli do záložky Obecné. Pro různé kategorie můžete zadat různá čísla. Také je můžete změnit podle potřeby přetažením. Pořadí kategorií bude zachováno na frontendu, ale otázky budou vytištěny náhodně.

en: Hide attempts limitation notice
cs_CZ: Skrýt upozornění na omezení pokusů

en: Hide background image on result page
cs_CZ: Skrýt obrázek na pozadí na stránce s výsledky

en: Hide background image on start page
cs_CZ: Skrýt obrázek na pozadí na úvodní stránce

en: Hide correct answer
cs_CZ: Schovat správnou odpověď

en: Hide correct answers
cs_CZ: Schovat správné odpovědi

en: Hide question text on the front-end
cs_CZ: Skryjte text otázky na front-endu

en: Hide score
cs_CZ: Schovat skóre

en: Hide the remaining attempts count warning when the limitation is activated.
cs_CZ: Skrýt varování o počtu zbývajících pokusů, když je omezení aktivováno.

en: Hint icon
cs_CZ: Ikona nápovědy

en: Horizontal
cs_CZ: Horizontálně

en: How do I change the design of the quiz?
cs_CZ: Jak změním vzhled kvízu?

en: How do I limit access to the quiz?
cs_CZ: Jak omezím přístup ke kvízu?

en: How many users’ results will be shown in the leaderboard.
cs_CZ: Počet výsledků uživatelů se zobrazí ve výsledkové tabulce.

en: How to display score of result
cs_CZ: Jak zobrazit skóre výsledku

en: How to use
cs_CZ: Jak používat

en: IP and Cookie
cs_CZ: IP a cookie

en: If the checkbox is ticked and the Finish button is enabled too, then when the user clicks on the Finish button, the confirmation box will be displayed. It will ask `Do you want to finish the quiz? Are you sure? `.
cs_CZ: Pokud je zaškrtávací políčko zaškrtnuto a je povoleno také tlačítko Dokončit, pak když uživatel klikne na tlačítko Dokončit, zobrazí se potvrzovací pole. Zobrazí se dotaz „Chcete dokončit kvíz? Jsi si jistý? '.

en: If the option is enabled, then selected questions for the given quiz, will be grouped based on categories. When the Enable randomize questions option is enabled too, then it will randomize both questions among categories and categories among quiz.
cs_CZ: Pokud je tato možnost povolena, budou vybrané otázky pro daný kvíz seskupeny podle kategorií. Když je také povolena možnost Povolit náhodné otázky, náhodně se rozdělí otázky mezi kategoriemi a kategoriemi mezi kvízy.

en: If the option is enabled, then the admin will receive the email only if the user has passed the minimum score required. It will take the value of the general pass score of the quiz. Please specify it in the Result Settings tab.
cs_CZ: Pokud je tato možnost povolena, administrátor obdrží e-mail pouze v případě, že uživatel dosáhl minimálního požadovaného skóre. Bude mít hodnotu obecného skóre úspěšného kvízu. Zadejte jej na kartě Nastavení výsledků.

en: If the option is enabled, then the quiz general CSS file will not be applied to the home page. Please note, that if you have inserted the quiz on the home page, then the option must be disabled so that the CSS File can normally work for that quiz..
cs_CZ: Pokud je tato možnost povolena, obecný soubor CSS kvízu se na domovskou stránku nepoužije. Vezměte prosím na vědomí, že pokud jste kvíz vložili na domovskou stránku, musí být tato možnost deaktivována, aby soubor CSS mohl pro daný kvíz normálně fungovat.

en: If the option is enabled, then the user will receive the email only if he/she has passed the minimum score required. It will take the value of the general pass score of the quiz. Please specify it in the Result Settings tab.
cs_CZ: Pokud je tato možnost povolena, uživatel obdrží e-mail pouze v případě, že dosáhl minimálního požadovaného skóre. Bude mít hodnotu obecného skóre úspěšného kvízu. Zadejte jej na kartě Nastavení výsledků.

en: If the user doesn’t answer the question he/she can’t go to the next question.
cs_CZ: Pokud uživatel neodpoví na otázku, nemůže přejít na další otázku.

en: If the user's chosen answer is wrong he/she won't see the right answer.
cs_CZ: Pokud je odpověď zvolená uživatelem špatná, správná odpověď se mu nezobrazí.

en: If there is audio in the question, it will automatically turn on.
cs_CZ: Pokud je v otázce zvuk, automaticky se zapne.

en: If this option is enabled background image of quiz will disappear on the result page.
cs_CZ: Pokud je tato možnost povolena, obrázek na pozadí kvízu zmizí na stránce s výsledky.

en: If this option is enabled background image of quiz will disappear on the start page.
cs_CZ: Pokud je tato možnost povolena, obrázek na pozadí kvízu zmizí na úvodní stránce.

en: If this option is enabled then the 'Limitation by IP' option will not work!
cs_CZ: Pokud je tato možnost povolena, pak možnost 'Omezení podle IP' nebude fungovat!

en: If this option is enabled then the admin will get the Email with Interval message.
cs_CZ: Pokud je tato možnost povolena, administrátor obdrží zprávu E-mail s intervalem.

en: If this option is enabled then the admin will get the Email with an attached PDF file that gets the user. If the "Send Certificate To User" option is disabled admin does not get a certificate too.
cs_CZ: Pokud je tato možnost povolena, administrátor obdrží e-mail s přiloženým souborem PDF, který dostane uživatele. Pokud je možnost "Odeslat certifikát uživateli" zakázána, administrátor také certifikát nezíská.

en: If you enable this option, this question will not be counted in the final score.
cs_CZ: Pokud tuto možnost povolíte, tato otázka nebude započítána do konečného skóre.

en: If you enable this option, your quiz will start automatically after the page is fully loaded. Note, that this option is designed for 1 quiz in a page. If you put multiple quizzes in a page, only the one located at the top will autostart.
cs_CZ: Pokud tuto možnost povolíte, váš kvíz se spustí automaticky po úplném načtení stránky. Upozorňujeme, že tato možnost je určena pro 1 kvíz na stránce. Pokud na stránku vložíte více kvízů, automaticky se spustí pouze ten, který se nachází nahoře.

en: If you haven't created questions yet, you need to do it first.
cs_CZ: Pokud jste ještě nevytvořili otázky, musíte to nejprve udělat.

en: If you love our plugin, please do big favor and rate us on
cs_CZ: Pokud máte rádi náš plugin, udělejte prosím velkou laskavost a ohodnoťte nás

en: If you make a change here, these words will not be translated either.
cs_CZ: Pokud zde provedete změnu, nebudou přeložena ani tato slova.

en: If you make a change here, these words will not be translated!
cs_CZ: Pokud zde provedete změnu, nebudou přeložena ani tato slova

en: If you set the method as All, it will show all quizzes from the given category. In this case, it is not required to fill the %sCount%s attribute. You can either remove it or the system will ignore the value given to it.
cs_CZ: Pokud metodu nastavíte jako Vše, zobrazí se všechny kvízy z dané kategorie. V tomto případě není nutné vyplnit atribut %sCount%s. Můžete jej buď odstranit, nebo systém bude ignorovat hodnotu, která mu byla přidělena.

en: If you set the method as Category, it will show all questions assigned to the given category.
cs_CZ: Pokud metodu nastavíte jako Kategorie, zobrazí se všechny otázky zařazené do dané kategorie.

en: If you set the method as Category, it will show all questions assigned to the given category.
cs_CZ: Pokud metodu nastavíte jako Kategorie, zobrazí se všechny otázky zařazené do dané kategorie.

en: If you set the method as Category, please enter the ID of the given category.
cs_CZ: Pokud nastavíte metodu jako Kategorie, zadejte prosím ID dané kategorie.

en: If you set the method as Quiz, it will show all questions added in the given quiz.
cs_CZ: Pokud metodu nastavíte jako Kvíz, zobrazí se všechny otázky přidané v daném kvízu.

en: If you set the method as Quiz, please enter the ID of the given quiz.
cs_CZ: Pokud nastavíte metodu jako Kvíz, zadejte prosím ID daného kvízu.

en: If you set the method as Random, please give a value to %s Count %s option too, and it will randomly display that given amount of quizzes from the given category.
cs_CZ: Nastavíte-li metodu jako náhodnou, zadejte prosím také hodnotu možnosti %sCount%s a náhodně zobrazí dané množství kvízů z dané kategorie.

en: If you want to give a full control to the given user role, please add the role in both fields.
cs_CZ: Pokud chcete dané uživatelské roli dát plnou kontrolu, přidejte ji do obou polí.

en: Image
cs_CZ: Obrázek

en: Image Height
cs_CZ: Výška obrázku

en: Image Width
cs_CZ: Šířka obrázku

en: Image sizing
cs_CZ: Velikost obrázku

en: Indian Rupee
cs_CZ: Indická rupie

en: Indicate the length of the characters/words.
cs_CZ: Uveďte délku znaků/slov.

en: Individual Leaderboard Settings
cs_CZ: Individuální nastavení žebříčku

en: Information Form
cs_CZ: Informační formulář

en: Information Form title
cs_CZ: Titulek informačního formuláře

en: Insert questions
cs_CZ: Vybrat otázky

en: Inside
cs_CZ: Uvnitř

en: Instructions
cs_CZ: Instrukce

en: Integrations
cs_CZ: Integrace

en: Integrations settings
cs_CZ: Nastavení integrací

en: Intervals
cs_CZ: Intervaly

en: It affects the images chosen from “Add Image” not from “Add media” on the Edit question page
cs_CZ: Ovlivňuje obrázky vybrané z „Přidat obrázek“, nikoli z „Přidat média“ na stránce Upravit otázku.

en: It helps to configure the scale of the images inside the quiz in case of differences between the sizes.
cs_CZ: Pomáhá nakonfigurovat měřítko obrázků uvnitř kvízu v případě rozdílů mezi velikostmi.

en: It is designed for a particular quiz category results.
cs_CZ: Je určen pro konkrétní výsledky kategorie kvízu.

en: It will show the author of the current quiz.
cs_CZ: Ukáže autora aktuálního kvízu.

en: It will take the specified amount of questions from all the questions you include in this quiz.
cs_CZ: Vezme zadaný počet otázek ze všech otázek, které zahrnete do tohoto kvízu.

en: Japanese Yen
cs_CZ: Japonský jen

en: Join
cs_CZ: Připojit se

en: Just create contact
cs_CZ: Stačí vytvořit kontakt

en: Keyword
cs_CZ: Klíčové slovo

en: Keyword default count
cs_CZ: Výchozí počet klíčových slov

en: Labels
cs_CZ: Štítky

en: Large
cs_CZ: Velký

en: Last
cs_CZ: Poslední

en: Leaderboard
cs_CZ: Žebříček

en: Leaderboard By Quiz Category Settings
cs_CZ: Žebříček podle nastavení kategorie kvízu

en: Leaderboard Columns
cs_CZ: Sloupce žebříčku

en: Leave a current page to go to the link provided
cs_CZ: Chcete-li opustit aktuální stránku a přejít na uvedený odkaz

en: Leave current page and go to the link provided after X second
cs_CZ: Opusťte aktuální stránku a přejděte na odkaz uvedený po X sekundě

en: Left
cs_CZ: Vlevo

en: Left / Right
cs_CZ: Vlevo / vpravo

en: Left Bottom
cs_CZ: Vlevo dole

en: Left Center
cs_CZ: Vlevo uprostřed

en: Left Top
cs_CZ: Vlevo nahoře

en: Length
cs_CZ: Délka

en: Lifetime payment
cs_CZ: Doživotní platba

en: Limit by
cs_CZ: Omezení od

en: Limit the count of the attempts for each user role for passing the quiz. To have this option work you need to enable Only for selected user role option.
cs_CZ: Omezte počet pokusů pro každou uživatelskou roli o absolvování kvízu. Aby tato možnost fungovala, musíte povolit možnost Pouze pro vybranou uživatelskou roli.

en: Limitation Users
cs_CZ: Omezení uživatelů

en: Limitation count of takers
cs_CZ: Omezení počtu odběratelů

en: Limitation of Users
cs_CZ: Omezení uživatelů

en: LinkedIn link
cs_CZ: Odkaz Linkedin

en: LinkedIn profile or page link for showing after quiz finish.
cs_CZ: Linkedin profil nebo odkaz na stránku pro zobrazení po dokončení kvízu.

en: Load more
cs_CZ: Načíst další

en: Load more button
cs_CZ: Tlačítko Načíst více

en: Loading ...
cs_CZ: Načítání....

en: Loading...
cs_CZ: Načítání....

en: Log In
cs_CZ: Přihlásit se

en: Log In button
cs_CZ: Tlačítko na přihlášení

en: Lowercase
cs_CZ: Malá písmena

en: Lowercase – Transforms all characters to lowercase
cs_CZ: Malá písmena – přemění všechny znaky na malá písmena

en: Mad Mimi Settings
cs_CZ: Nastavení Mad Mimi

en: Mail Message
cs_CZ: E-mailová zpráva

en: MailChimp API Key
cs_CZ: MailChimp API klíč

en: MailChimp Settings
cs_CZ: Nastavení MailChimp

en: MailChimp Username
cs_CZ: Uživatelské jméno MailChimp

en: MailChimp list
cs_CZ: Seznam MailChimp

en: Make responses anonymous
cs_CZ: Udělejte odpovědi anonymní

en: Make the question appear without text. The option is designed to use when the question includes an image as well.
cs_CZ: Nechte otázku zobrazit bez textu. Tato možnost je navržena pro použití, když otázka obsahuje také obrázek.

en: Make the questions required
cs_CZ: Uveďte požadované otázky

en: Mark as read
cs_CZ: Označit jako přečtené

en: Mark as unread
cs_CZ: Označit jako nepřečtené

en: Max value
cs_CZ: Maximální hodnota

en: Maximum length of a text field
cs_CZ: Maximální délka textového pole

en: Maximum points which can get the user
cs_CZ: Maximální počet bodů, které může uživatel získat

en: Maximum value of a number field
cs_CZ: Maximální hodnota číselného pole

en: Maybe something went wrong.
cs_CZ: Možná se něco pokazilo.

en: Medium
cs_CZ: Střední

en: Message
cs_CZ: Zpráva

en: Message after the timer ends
cs_CZ: Zpráva po vypršení času

en: Message before redirect timer
cs_CZ: Zpráva před časovačem přesměrování

en: Message before starting the quiz
cs_CZ: Zpráva před startem kvízu

en: Message before timer
cs_CZ: Zpráva před časovačem

en: Message for the right answer
cs_CZ: Zpráva pro zprávou odpověď

en: Message for the users who aren’t included in the above-mentioned list.
cs_CZ: Zpráva pro uživatele, kteří nejsou zahrnuti ve výše uvedeném seznamu.

en: Message for the wrong answer
cs_CZ: Zpráva pro špatnou odpověď

en: Message for those who haven’t logged in
cs_CZ: Zpráva pro ty, kteří se nepřihlásili

en: Message variables
cs_CZ: Proměnné zprávy

en: Min value
cs_CZ: Min hodnota

en: Minimum value of a number field
cs_CZ: Minimální hodnota a počet polí

en: Modern Dark
cs_CZ: Moderní tmavá

en: Modern Light
cs_CZ: Moderní světlá

en: Month
cs_CZ: Měsíc

en: Most popular quiz
cs_CZ: Nejpolupárnější kvíz

en: Multiple choice question with multiple Correct answers.
cs_CZ: Otázka s více možnostmi s více správnými odpověďmi.

en: Multiple choice question with one Correct answer.
cs_CZ: Otázka s více možnostmi s jednou správnou odpovědí.

en: Multiple choice questions with one Correct answer, which will be displayed as Dropdown.
cs_CZ: Otázky s více možnostmi s jednou správnou odpovědí, která se zobrazí jako rozbalovací nabídka.

en: Name
cs_CZ: Jméno

en: Need Authorization
cs_CZ: Potřeba autorizace

en: Next
cs_CZ: Další

en: Next button
cs_CZ: Tlačítko další

en: No data
cs_CZ: Žádná data

en: No data available in table
cs_CZ: V tabulce nejsou k dispozici žádné údaje

en: No influence to score
cs_CZ: Žádný vliv na skóre

en: No matching records found
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné odpovídající záznamy

en: No more reviews
cs_CZ: Žádné další recenze

en: No rate provided
cs_CZ: Nebyla zadána žádná sazba

en: No review provided
cs_CZ: Nebyla žádána žádná recenze

en: None
cs_CZ: Žádný

en: Note text
cs_CZ: Text poznámky

en: Note!!
cs_CZ: Poznámka

en: Number
cs_CZ: Počet

en: Number of randomly selected questions
cs_CZ: Počet náhodně vybraných otázek

en: On Both
cs_CZ: Na obě

en: On mobile
cs_CZ: Na telefonu

en: On results page
cs_CZ: Na stránce s výsledky

en: Onetime payment
cs_CZ: Jednorázová platba

en: Only for logged in users
cs_CZ: Pouze pro přihlášené uživatele

en: Only for selected user role
cs_CZ: Pouze pro vybranou uživatelskou roli

en: Oops!
cs_CZ: Ouha!

en: Ordering
cs_CZ: Objednávání

en: Orders
cs_CZ: Pořadí

en: Our products
cs_CZ: Naše produkty

en: Outside
cs_CZ: Venku

en: Padding of buttons.
cs_CZ: Odsazení tlačítek.

en: Pass Score (%)
cs_CZ: Skóre úspěšnosti (%)

en: Pass score for attempt restriction
cs_CZ: Skóre úspěšnosti pro pokus o omezení

en: Passed
cs_CZ: Úspěšný

en: Passed users count
cs_CZ: Počet předaných uživatelů

en: Passed users count by score
cs_CZ: Úspěšní uživatelé se počítají podle skóre

en: Password
cs_CZ: Heslo

en: Password for passing quiz
cs_CZ: Heslo pro absolvování kvízu

en: Password for users who can pass the quiz.
cs_CZ: Heslo pro uživatele, kteří mohou projít kvízem.

en: Password is wrong!
cs_CZ: Heslo je chybně!

en: Paste the shortcode into any of your posts to show questions of a given quiz. Designed to show questions to students, earlier on, for preparing for the test.
cs_CZ: Vložte krátký kód do libovolného ze svých příspěvků, aby se zobrazily otázky daného kvízu. Navrženo tak, aby studentům dříve ukazovalo otázky pro přípravu na test.

en: Paste the shortcode into any of your posts/pages to create flashcards in a question-and-answer format. Each flashcard shows a question on one side and a correct answer on the other.
cs_CZ: Vložte krátký kód do libovolného ze svých příspěvků/stránek a vytvořte kartičky ve formátu otázek a odpovědí. Každá kartička zobrazuje na jedné straně otázku a na druhé správnou odpověď.

en: Pay now
cs_CZ: Koupit teď

en: PayPal Client ID
cs_CZ: Klientské ID PayPal

en: PayPal Settings
cs_CZ: Nastavení PayPal

en: Payment details
cs_CZ: Platební údaje

en: Payment terms
cs_CZ: Podmínky plateb

en: Permission Denied
cs_CZ: Přístup odepřen

en: Phone
cs_CZ: Telefon

en: Phone Number
cs_CZ: Telefonní číslo

en: Placeholder
cs_CZ: Zástupný symbol

en: Placeholders
cs_CZ: Zástupní symboly

en: Please click the stars to rate the quiz
cs_CZ: Pro hodnocení kvízu klikněte na hvězdičky

en: Please enter password
cs_CZ: Prosím vložte heslo

en: Please feel free to use our other awesome plugins!
cs_CZ: Neváhejte použít naše další skvělé pluginy!

en: Please select your quiz from dropdown
cs_CZ: Vyberte prosím svůj kvíz z rozbalovací nabídky

en: Points
cs_CZ: Body

en: Pos.
cs_CZ: Poz.

en: Pre-start message:
cs_CZ: Předstartovní zpráva

en: Premium support
cs_CZ: Prémiová podpora

en: Premium version
cs_CZ: Prémiová verze

en: Premium versions' overview
cs_CZ: Přehled prémiových verzí

en: Prev
cs_CZ: Předchozí

en: Previous
cs_CZ: Předchozí

en: Previous button
cs_CZ: Předchozí tlačítko

en: Processing...
cs_CZ: Zpracovává se...

en: Progress bar style
cs_CZ: Styl ukazatele průběhu

en: Progress live bar style
cs_CZ: Styl živého ukazatele průběhu

en: Provide descriptive or informative text about the question.
cs_CZ: Uveďte k otázce popisný nebo informativní text.

en: Provide more information about the question category
cs_CZ: Uveďte více informací o kategorii otázek

en: Provide more information about the quiz category
cs_CZ: Uveďte více informací o kategorii kvízu

en: Provide more information about the quiz. You can choose whether to show it or not in the front end in the “Settings” tab.
cs_CZ: Poskytněte další informace o kvízu. Na kartě „Nastavení“ si můžete vybrat, zda se má zobrazit nebo ne v rozhraní frontend

en: Provide the message text for sending to the Admin by email. You can use Variables from General Settings page to insert data. (name, score, date etc.)
cs_CZ: Zadejte text zprávy, který se má odeslat správci e-mailem. K vkládání dat můžete použít Proměnné ze stránky Obecná nastavení. (jméno, skóre, datum atd.)

en: Publish
cs_CZ: Publikovat

en: Publishable Key
cs_CZ: Publikační klíč

en: Published
cs_CZ: Publikováno

en: Put this shortcode on a page to show the total time the user spent to pass quizzes. It includes all the quizzes in the user history.
cs_CZ: Umístěte tento krátký kód na stránku, abyste zobrazili celkový čas, který uživatel strávil složením kvízů. Zahrnuje všechny kvízy v uživatelské historii.

en: Question
cs_CZ: Otázka

en: Question Categories
cs_CZ: Kategorie otázky

en: Question Category
cs_CZ: Kategorie otázky

en: Question Default Title
cs_CZ: Výchozí název otázky

en: Question Settings
cs_CZ: Nastavení otázky

en: Question Tags
cs_CZ: Tagy otázky

en: Question background image
cs_CZ: Podkladový obrázek otázky

en: Question categories list table
cs_CZ: Tabulka seznamu kategorií otázek

en: Question category
cs_CZ: Kategorie otázky

en: Question category created.
cs_CZ: Kategorie otázky vytvořena.

en: Question category deleted.
cs_CZ: Kategorie otázky smazána.

en: Question category published.
cs_CZ: Kategorie otázky publikována.

en: Question category saved.
cs_CZ: Kategorie otázky uložena.

en: Question category unpublished.
cs_CZ: Kategorie otázky nebyla publikována.

en: Question count per page
cs_CZ: Počet otázek na stránku

en: Question created.
cs_CZ: Otázka vytvořena.

en: Question deleted.
cs_CZ: Otázka smazána.

en: Question duplicated.
cs_CZ: Otázka duplikována.

en: Question explanation
cs_CZ: Vysvětlení otázky.

en: Question font size
cs_CZ: Velikost písma otázky

en: Question hint
cs_CZ: Nápověda k otázce

en: Question image height in pixels. It accepts only number values.
cs_CZ: Výška obrázku v pixelech u otázky. Přijímá pouze číselné hodnoty.

en: Question image width in pixels. Set it 0 or leave it blank for making it 100%. It accepts only numeric values.
cs_CZ: Šířka obrázku dotazu v pixelech. Nastavte ji na 0 nebo ji nechte prázdnou, aby byla 100 %. Přijímá pouze číselné hodnoty.

en: Question saved.
cs_CZ: Otázka uložena.

en: Question status
cs_CZ: Statust otázky

en: Question tags
cs_CZ: Tagy otázky

en: Question text alignment
cs_CZ: Zarovnání textu otázky

en: Question type
cs_CZ: Typ otázky

en: Question weight
cs_CZ: Váha otázky

en: Question(s) published.
cs_CZ: Otázka(y) zveřejněny.

en: Question(s) unpublished.
cs_CZ: Otázka(y) nezveřejněny.

en: Questions
cs_CZ: Otázky

en: Questions Count
cs_CZ: Počet otázek

en: Questions Image Styles
cs_CZ: Styly obrázku u otázky

en: Questions count
cs_CZ: Počet otázek

en: Questions default category
cs_CZ: Výchozí kategorie otázek

en: Questions default type
cs_CZ: Výchozí typ otázek

en: Questions list table
cs_CZ: Tabulka seznamu otázek

en: Questions numbering
cs_CZ: Číslování otázek

en: Quiz
cs_CZ: Kvíz

en: Quiz Categories
cs_CZ: Kategorie kvízu

en: Quiz Category
cs_CZ: Kategorie kvízu

en: Quiz Color
cs_CZ: Barva kvízu

en: Quiz Information
cs_CZ: Informace kvízu

en: Quiz Maker Information
cs_CZ: Quiz Maker informace

en: Quiz Maker by AYS
cs_CZ: Quiz Maker od AVS

en: Quiz Maker plugin free demo
cs_CZ: Quiz Maker plugin demo verze zdarma

en: Quiz Maker plugin premium version
cs_CZ: Quiz Maker plugin prémiová verze

en: Quiz Name
cs_CZ: Jméno kvízu

en: Quiz Right/Wrong answers sounds
cs_CZ: Zvuky odpovědí, pokud jsou správné/špatné

en: Quiz Styles
cs_CZ: Styly kvízu

en: Quiz Title
cs_CZ: Název kvízu

en: Quiz attribute .
cs_CZ: Atribut kvízu.

en: Quiz attribute deleted.
cs_CZ: Atribut kvízu smazán.

en: Quiz background gradient
cs_CZ: Přechod na pozadí

en: Quiz buttons border-radius in pixels. It accepts only numeric values.
cs_CZ: Poloměr ohraničení tlačítek kvízu v pixelech. Přijímá pouze číselné hodnoty.

en: Quiz categories
cs_CZ: Kategorie kvízu

en: Quiz categories list table
cs_CZ: Tabulka seznamu kategorií kvízu

en: Quiz category created.
cs_CZ: Kategorie kvízu vytvořena.

en: Quiz category deleted.
cs_CZ: Kategorie kvízu smazána.

en: Quiz category saved.
cs_CZ: Kategorie kvízu uložena.

en: Quiz category(s) published.
cs_CZ: Kategorie kvízu publikována/publikovány.

en: Quiz category(s) unpublished.
cs_CZ: Kategorie kvízu nezveřejněna/nezvěřejněny.

en: Quiz container border
cs_CZ: Hranice kontejneru kvízu

en: Quiz container border-radius in pixels. It accepts only numeric values.
cs_CZ: Poloměr ohraničení kontejneru kvízu v pixelech. Přijímá pouze číselné hodnoty.

en: Quiz container max-width for mobile in percentage. This option will work for the screens with less than 640 pixels width.
cs_CZ: Maximální šířka kontejneru kvízu pro mobilní zařízení v procentech. Tato možnost bude fungovat pro obrazovky s šířkou menší než 640 pixelů.

en: Quiz container width in pixels.Set it 0 or leave it blank for making a quiz with 100% width. It accepts only numeric values.
cs_CZ: Šířka kontejneru kvízu v pixelech. Chcete-li vytvořit kvíz se 100% šířkou, nastavte ji na 0 nebo ji nechte prázdnou. Přijímá pouze číselné hodnoty.

en: Quiz created.
cs_CZ: Kvíz vytvořen.

en: Quiz deleted.
cs_CZ: Kvíz smazán.

en: Quiz fail message
cs_CZ: Chybová hláška kvízu

en: Quiz has been deleted
cs_CZ: Kvíz byl smazán

en: Quiz image height
cs_CZ: Výška obrázku kvízu

en: Quiz is available only for the users mentioned in the list.
cs_CZ: Kvíz je dostupný pouze pro uživatele uvedené v seznamu.

en: Quiz loader icon
cs_CZ: Ikona načítání kvízů

en: Quiz max-width for mobile
cs_CZ: Maximální šířka kvízu pro mobilní telefony

en: Quiz min-height
cs_CZ: Minimální výška kvízu

en: Quiz minimal height in pixels
cs_CZ: Minimální výška kvízu v pixelech

en: Quiz name
cs_CZ: Jméno kvízu

en: Quiz pass message
cs_CZ: Zpráva o předání kvízu

en: Quiz saved.
cs_CZ: Kvíz uložen.

en: Quiz title text shadow
cs_CZ: Stín názvu kvízu

en: Quiz title transformation
cs_CZ: Transformace názvu kvízu

en: Quiz width
cs_CZ: Šířka kvízu

en: Quizzes
cs_CZ: Kvízy

en: Quizzes Count
cs_CZ: Počet kvízů

en: Quizzes list table
cs_CZ: Tabulkový seznam kvízů

en: Radio
cs_CZ: Rádio

en: Random - If you set the ordering method as random and gave a value to count option, then it will randomly display that given amount of quizzes from your created quizzes.
cs_CZ: Náhodné – Pokud nastavíte způsob řazení jako náhodný a zadáte hodnotu k počítání, náhodně zobrazí dané množství kvízů z vašich vytvořených kvízů.

en: Randomize Flash Cards
cs_CZ: Randomizujte flash karty

en: Rate
cs_CZ: Hodnotit

en: Rate Date
cs_CZ: Datum hodnocení

en: Rate Score
cs_CZ: Skóre hodnocení

en: Rate Us
cs_CZ: Ohodnoťte nás

en: Rated
cs_CZ: Hodnocené

en: Rating form title
cs_CZ: Název hodnotícího formuláře

en: Read
cs_CZ: Číst

en: Recent - If you set the ordering method as recent and gave a value to count option, then it will display that given amount of quizzes from your recently created quizzes.
cs_CZ: Nedávné – Pokud nastavíte způsob řazení jako poslední a zadáte hodnotu k počítání, zobrazí se dané množství kvízů z vašich nedávno vytvořených kvízů.

en: Recent Quizzes Settings
cs_CZ: Nedávné nastavení kvízu

en: Recommended
cs_CZ: Není doporučeno

en: Rectangle
cs_CZ: Obdélník

en: Redirect URL
cs_CZ: URL přesměrování

en: Redirect Url
cs_CZ: URL přesměrování

en: Redirect after submission
cs_CZ: Přesměrování po odeslání

en: Redirect delay
cs_CZ: Prodleva přesměrování

en: Redirect delay (sec)
cs_CZ: Prodleva přesměrování (sek.)

en: Redirect to custom URL after user submit the form.
cs_CZ: Po odeslání formuláře uživatelem přesměrujte na vlastní adresu URL.

en: Redirecting after
cs_CZ: Přesměrovat po

en: Refresh Categories
cs_CZ: Obnovit kategorie

en: Require users to choose answers not under the min value you provided. It will work with the Checkbox type.
cs_CZ: Požadovat, aby uživatelé volili odpovědi, které nejsou nižší než minimální hodnota, kterou jste zadali. Bude fungovat s typem Checkbox.

en: Resend certificate
cs_CZ: Poslat certifikát

en: Restart quiz
cs_CZ: Restartovat kvíz

en: Restart quiz button
cs_CZ: Tlačítko na restartování kvízu

en: Restrict the number of characters/words to be inserted in the text field by the user.
cs_CZ: Omezte počet znaků, které má uživatel vložit do textového pole.

en: Result
cs_CZ: Výsledek

en: Result message
cs_CZ: Zpráva výsledku

en: Result(s) deleted.
cs_CZ: Výsledek/výsledky smazány

en: Results
cs_CZ: Výsledky

en: Results Settings
cs_CZ: Nastavení výsledků

en: Results for
cs_CZ: Výsledky pro

en: Results list table
cs_CZ: Tabulkový seznam výsledků

en: Results settings
cs_CZ: Nastavení výsledků

en: Reverse the ordering of the questions in the list.
cs_CZ: Obrátit pořadí otázek v seznamu.

en: Review
cs_CZ: Recenze

en: Review(s) deleted.
cs_CZ: Recenze smazána/smazány.

en: Reviews
cs_CZ: Recenze

en: Reviews for
cs_CZ: Recenze pro

en: Reviews list table
cs_CZ: Tabulkový seznam rezcenzí

en: Right
cs_CZ: Pravo

en: Right Bottom
cs_CZ: Pravé tlačítko

en: Right Center
cs_CZ: Pravý střed

en: Right Top
cs_CZ: Vpravo nahoře

en: Right/wrong answer icons
cs_CZ: Ikony správná/špatná odpověď

en: Rounded
cs_CZ: Zakulacený

en: Russian Ruble
cs_CZ: Ruský rubl

en: Save
cs_CZ: Uložit

en: Save and close
cs_CZ: Uložit a zavřít

en: Save and new
cs_CZ: Uložit a nový

en: Save as default
cs_CZ: Uložit jako výchozí

en: Save changes
cs_CZ: Uložit změny

en: Saves the assigned settings of the current quiz as default. After clicking on this button, each time creating a new quiz, the system will take the settings and styles of the current quiz. If you want to change and renew it, please click on this button on another quiz.
cs_CZ: Uloží přiřazená nastavení aktuálního kvízu jako výchozí. Po kliknutí na toto tlačítko při každém vytvoření nového kvízu systém převezme nastavení a styly aktuálního kvízu. Pokud jej chcete změnit a obnovit, klikněte na toto tlačítko v jiném kvízu. Tato funkce je dostupná pouze ve verzi PRO!!!

en: Schedule the quiz
cs_CZ: Naplánujte si kvíz

en: Score
cs_CZ: Skóre

en: Scroll offset(px)
cs_CZ: Posun ofsetu (px)

en: Search
cs_CZ: Hledat

en: Search:
cs_CZ: Hledat:

en: Secret Key
cs_CZ: Tajný klíč

en: Secure Copy Content Protection
cs_CZ: Ochrana obsahu proti kopírování

en: See Result
cs_CZ: Viz výsledek

en: See Result button
cs_CZ: Viz tlačítko Výsledek

en: See review
cs_CZ: Viz recenze

en: Select All
cs_CZ: Vybrat vše

en: Select Category
cs_CZ: Vybrat kategorii

en: Select Channel
cs_CZ: Vybrat kanál

en: Select Color
cs_CZ: Vybrat barvu

en: Select List
cs_CZ: Vybrat seznam

en: Select Quiz
cs_CZ: Vybrat kvíz

en: Select User
cs_CZ: Vybrat uživatele

en: Select a single ID or multiple IDs. List multiple IDs by separating them with commas. Example id="13,23,33"
cs_CZ: Vyberte jedno ID nebo více ID. Vypište více ID tak, že je oddělíte čárkami. Příklad id="13,23,33"

en: Select an answer
cs_CZ: Vybrat odpověď

en: Select default color
cs_CZ: Vybrat výchozí barvu

en: Select music
cs_CZ: Vybrat hudbu

en: Select sound
cs_CZ: Vybrat zvuk

en: Select the ID. Example: id="23".
cs_CZ: Vybrat ID. Například: id="23".

en: Select the passing score(in percentage), and the attempt of the user will be detected only under that given condition. For example: If we give 40% value to it and assign 5 to the Attempts count option, the user can pass the quiz with getting more than 40% score in 5 times, but will have a chance to pass the quiz with getting under the 40% score as to how much as he/she wants.
cs_CZ: Vyberte skóre absolvování (v procentech) a pokus uživatele bude detekován pouze za dané podmínky. Například: Pokud tomu dáme 40% hodnotu a přiřadíme 5 k možnosti Počet pokusů, uživatel může projít kvízem s více než 40% skóre 5krát, ale bude mít šanci uspět v kvízu s tím, že se dostane pod 40% skóre podle toho, kolik chce.

en: Select the way for grouping the results. If you want to make Leaderboard for logged in users, then choose ID. It will collect results by WP user ID. If you want to make Leaderboard for guests, then you need to choose Email and enable Information Form and Email, Name options from quiz settings. It will group results by emails and display guests Names.
cs_CZ: Vyberte způsob seskupování výsledků. Pokud chcete vytvořit výsledkovou tabulku pro přihlášené uživatele, vyberte ID. Bude shromažďovat výsledky podle ID uživatele WP. Pokud chcete vytvořit výsledkovou tabulku pro hosty, musíte v nastavení kvízu vybrat možnost E-mail a povolit možnosti Informační formulář a E-mail, Jméno. Seskupí výsledky podle e-mailů a zobrazí jména hostů.

en: Select user role for giving access to Quiz menu
cs_CZ: Vyberte uživatelskou roli pro přístup k nabídce kvízu

en: Select user role for giving access to change all Quiz data
cs_CZ: Vyberte uživatelskou roli pro udělení přístupu ke změně všech údajů kvízu

en: Send Certificate to admin too
cs_CZ: Pošlete certifikát také správci

en: Send Interval message to admin
cs_CZ: Odeslat zprávu o intervalu správci

en: Send Report table to admin
cs_CZ: Odeslat tabulku přehledu správci

en: Send certificate to user
cs_CZ: Odeslat certifikát uživateli

en: Send contacts an opt-in confirmation email when their email address added to the list.
cs_CZ: Pošlete kontaktům e-mail s potvrzením o přihlášení, když jejich e-mailovou adresu přidáte do seznamu.

en: Send email to admin
cs_CZ: Odeslat e-mail správci

en: Send email to user
cs_CZ: Odeslat e-mail uživateli

en: Send feedback
cs_CZ: Poslat zpětnou vazbu

en: Send feedback button
cs_CZ: Tlačítko pro odeslání zpětné vazby

en: Send interval message to user
cs_CZ: Odeslat zprávu o intervalu uživateli

en: Send results to user
cs_CZ: Odeslat výsledky uživateli

en: Send test data
cs_CZ: Odeslat testovací data

en: Set different messages based on the user’s score. The message will be displayed on the result page of the quiz.
cs_CZ: Nastavte různé zprávy na základě skóre uživatele. Zpráva se zobrazí na stránce výsledků kvízu.

en: Set quiz image height in pixels. It accepts only number values.
cs_CZ: Nastavte výšku kvízového obrázku v pixelech. Přijímá pouze číselné hodnoty.

en: Set the button width in pixels. For an initial width, leave the field blank.
cs_CZ: Nastavte šířku tlačítka v pixelech. Pro počáteční šířku ponechte pole prázdné.

en: Set the height of the textarea by entering a numeric value. It applies to Text question type textarea, Feedback textarea and so on.
cs_CZ: Nastavte výšku textové oblasti zadáním číselné hodnoty. Platí pro textovou otázku typu textarea, Feedback texatarea a tak dále.

en: Set the minimum score to pass the quiz in percentage. Please note to give a value to it above 0, otherwise, the Quiz pass message and Quiz fail message options will not work.
cs_CZ: Nastavte minimální skóre pro úspěšné složení kvízu v procentech. Uvědomte si, že je třeba zadat hodnotu vyšší než 0, jinak nebudou možnosti Kvízová zpráva a Kvíz neúspěšná fungovat.

en: Settings
cs_CZ: Nastavení

en: Share Dialog
cs_CZ: Dialog pro sdílení

en: Short Text
cs_CZ: Krátký text

en: Shortcode
cs_CZ: Zkrácený kód

en: Shortcode text for editor
cs_CZ: Zkrácený kód - text pro editora

en: Shortcodes
cs_CZ: Zkrácené kódy

en: Show Information Form to logged-in users
cs_CZ: Zobrazit informační formulář přihlášeným uživatelům

en: Show Login form
cs_CZ: Zobrazit přihlašovací formulář

en: Show User Display name
cs_CZ: Zobrazit uživatelské jméno

en: Show User Email
cs_CZ: Zobrazit e-mail uživatele

en: Show User First Name
cs_CZ: Zobrazit křestní jméno uživatele

en: Show User Last Name
cs_CZ: Zobrazit příjmení uživatele

en: Show User Nickname
cs_CZ: Zobrazit přezdívku uživatele

en: Show all questions with right and wrong answers after quiz.
cs_CZ: Po kvízu zobrazit všechny otázky se správnými a špatnými odpověďmi

en: Show answer caption
cs_CZ: Zobrazit popisek odpovědi

en: Show answers caption near the answer image. This option will be work only when answer has image.
cs_CZ: Zobrazit popis odpovědí u obrázku odpovědi. Tato možnost bude fungovat pouze v případě, že odpověď obsahuje obrázek.

en: Show average rate
cs_CZ: Zobrazit průměrnou sazbu

en: Show average score according to all results of the quiz
cs_CZ: Zobrazit průměrné skóre podle všech výsledků kvízu

en: Show confirmation popup if user tries to refresh or leave the page during the quiz taking process.
cs_CZ: Zobrazit vyskakovací okno s potvrzením, pokud se uživatel pokusí obnovit nebo opustit stránku během procesu kvízu.

en: Show correct answers
cs_CZ: Zobrazit správnou odpověď

en: Show countdown
cs_CZ: Zobrazit odpočet

en: Show countdown time in the quiz. It will be automatically submitted if the time is over.
cs_CZ: Zobrazit čas odpočítávání v kvízu. Po uplynutí doby bude automaticky odeslán.

en: Show creation date
cs_CZ: Zobrazit datum vytvoření

en: Show current quiz author
cs_CZ: Zobrazit aktuálního autora kvízu

en: Show description
cs_CZ: Zobrazit popis

en: Show error message
cs_CZ: Zobrazit chybovou hlášku

en: Show how many users passed the quiz. It will be shown at the bottom of the start page of the quiz
cs_CZ: Zobrazit, kolik uživatelů prošlo kvízem. Zobrazí se v dolní části úvodní stránky kvízu

en: Show if the selected answer is right or wrong with green and red marks. To decide when the right/wrong answers will be shown go to “Show messages for right/wrong answers option”.
cs_CZ: Zobrazit, zda je vybraná odpověď správná nebo špatná, se zelenými a červenými značkami. Chcete-li rozhodnout, kdy se zobrazí správné/nesprávné odpovědi, přejděte na „Možnost Zobrazit zprávy pro správné/nesprávné odpovědi“.

en: Show last 5 reviews after rating the quiz
cs_CZ: Zobrazit posledních 5 recenzí po hodnocení kvízu.

en: Show messages for right/wrong answers
cs_CZ: Zobrazit zprávy pro správné/nesprávné odpovědi

en: Show only wrong answers
cs_CZ: Zobrazit jen chybné odpovědi

en: Show passed users count
cs_CZ: Zobrazit počet uživatelů, kteří splnili

en: Show points
cs_CZ: Zobrazit body

en: Show question category
cs_CZ: Zobrazit kategorii otázky

en: Show question category description
cs_CZ: Zobrazit popis kategorie otázky

en: Show question category description for each question.
cs_CZ: Zobrazit u každé otázky popis kategorie otázky.

en: Show question category in each question.
cs_CZ: Zobrazit kategorii otázky v každé otázce.

en: Show question explanation
cs_CZ: Zobrazit vysvětlení otázky

en: Show question results on the results page
cs_CZ: Zobrazit výsledky otázek na stránce s výsledky

en: Show questions counter
cs_CZ: Zobrazit počítadlo otázek

en: Show quiz author
cs_CZ: Zobrazit autora kvízu

en: Show quiz author in quiz start page
cs_CZ: Zobrazit autora kvízu na úvodní stránce kvízu

en: Show quiz button to Admins only
cs_CZ: Zobrazit tlačítko kvízu pouze pro administrátory

en: Show quiz category
cs_CZ: Zobrazit kategorii kvízu

en: Show quiz category in quiz start page
cs_CZ: Zobrazit kategorii kvízu na úvodní stránce kvízu

en: Show quiz creation date
cs_CZ: Zobrazit datum vytvoření kvízu

en: Show quiz creation date in quiz start page
cs_CZ: Zobrazit datum vytvoření na titulní stránce kvízu

en: Show quiz head information
cs_CZ: Zobrazit informace o hlavičce kvízu

en: Show score via progressbar
cs_CZ: Zobrazit skóre přes progressbar

en: Show start date
cs_CZ: Zobrazit datum zahájení

en: Show the Login form at the bottom of the message for not logged in users.
cs_CZ: Nepřihlášeným uživatelům zobrazit ve spodní části zprávy přihlašovací formulář.

en: Show the Social buttons
cs_CZ: Zobrazit ikony sociálních sítí

en: Show the average rate of the quiz. It will be shown at the bottom of the start page of the quiz.
cs_CZ: Zobrazit průměrnou rychlost kvízu. Zobrazí se v dolní části úvodní stránky kvízu.

en: Show the countdown or end date time in the quiz.
cs_CZ: Zobrazte v kvízu odpočítávání nebo datum ukončení.

en: Show the last 5 reviews
cs_CZ: Zobrazit 5 posledních recenzí

en: Show the message when the quiz is already taken by the required count of takers.
cs_CZ: Zobrazit zprávu, když je kvíz již splněn požadovaným počtem účastníků

en: Show the number of the current question and the total amount of the question in the quiz. It will be shown on the right top corner of the quiz container. Example:3/7
cs_CZ: Zobrazit číslo aktuální otázky a celkovou částku otázky v kvízu. Zobrazí se v pravém horním rohu kontejneru kvízu. Příklad: 3/7.

en: Show the progress bar by percentage
cs_CZ: Zobrazit ukazatel průběhu v procentech.

en: Show the question results based on keywords on the resultes page with specified texts for each keyword.
cs_CZ: Zobrazte výsledky otázek na základě klíčových slov na stránce s výsledky se specifickými texty pro každé klíčové slovo.

en: Show the restart button at the end of the quiz for restarting the quiz and pass it again.
cs_CZ: Na konci kvízu ukažte tlačítko restartu pro restartování kvízu a znovu jej předejte.

en: Show the statistical average
cs_CZ: Ukaž statistický průměr

en: Show the users’ Average, Maximum or Sum results in the leaderboard. SUM does not work with Score(table column)
cs_CZ: Zobrazit průměrné, maximální nebo součtové výsledky uživatelů ve výsledkové tabulce. SUM nefunguje se skóre (sloupec tabulky)

en: Show timer
cs_CZ: Zobrazit časovač

en: Show timer on page tab
cs_CZ: Zobrazit časovač na kartě stránky

en: Show title
cs_CZ: Zobrazit titulek

en: Show to guests too
cs_CZ: Ukažte také hostům

en: Show user quiz duration
cs_CZ: Zobrazit dobu trvání uživatelského kvízu

en: Show user’s result
cs_CZ: Zobrazit výsledek uživatele

en: Show word/character counter
cs_CZ: Zobrazit počítadlo slov/znaků

en: Show wrong answers first
cs_CZ: Nejprve ukažte špatné odpovědi

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
cs_CZ: Zobrazuje se 0 až 0 z 0 záznamů

en: Shows the logged-in user's Display name. If the user is not logged-in, the shortcode will be empty.
cs_CZ: Zobrazuje zobrazované jméno přihlášeného uživatele. Pokud uživatel není přihlášen, bude krátký kód prázdný.

en: Shows the logged-in user's Email. If the user is not logged-in, the shortcode will be empty.
cs_CZ: Zobrazuje e-mail přihlášeného uživatele. Pokud uživatel není přihlášen, bude krátký kód prázdný.

en: Shows the logged-in user's First Name. If the user is not logged-in, the shortcode will be empty.
cs_CZ: Zobrazuje křestní jméno přihlášeného uživatele. Pokud uživatel není přihlášen, bude krátký kód prázdný.

en: Shows the logged-in user's Last Name. If the user is not logged-in, the shortcode will be empty.
cs_CZ: Zobrazuje příjmení přihlášeného uživatele. Pokud uživatel není přihlášen, bude krátký kód prázdný.

en: Shows the logged-in user's Nickname. If the user is not logged-in, the shortcode will be empty.
cs_CZ: Zobrazuje přezdívku přihlášeného uživatele. Pokud uživatel není přihlášen, bude krátký kód prázdný.

en: Shows the number of passed quizzes of the current user. For instance, the current user has passed 20 quizzes. If the user is not logged in shortcode will be empty.
cs_CZ: Zobrazuje počet složených kvízů aktuálního uživatele. Například aktuální uživatel prošel 20 kvízy. Pokud uživatel není přihlášen, shortcode bude prázdný.

en: Shows the total sum of how many times the particular user has passed all the quizzes. For instance, the current user has passed 20 quizzes 500 times in total. If the user is not logged in shortcode will be empty.
cs_CZ: Zobrazuje celkový součet, kolikrát daný uživatel prošel všemi kvízy. Například aktuální uživatel prošel celkem 20 kvízy 500krát. Pokud uživatel není přihlášen, shortcode bude prázdný.

en: Single Quiz Results Settings
cs_CZ: Nastavení výsledků jednoho kvízu

en: Slack Authorization
cs_CZ: Slack autorizace

en: Slack Settings
cs_CZ: Slack nastavení

en: Slack conversation
cs_CZ: Slack konverzace

en: Small
cs_CZ: Malý

en: So this question will be just a Survey question.
cs_CZ: Takže tato otázka bude pouze otázkou průzkumu.

en: Something goes wrong please reload page
cs_CZ: Něco se pokazilo, načtěte stránku znovu

en: Sounds are not selected. For selecting sounds go to
cs_CZ: Zvuky nejsou vybrány. Pro výběr zvuků přejděte na

en: Sounds are selected. For change sounds go to
cs_CZ: Zvuky jsou vybrány. Pro změnu zvuků přejděte na

en: Sounds for right answers
cs_CZ: Zvuk pro správnou odpověď

en: Sounds for right/wrong answers
cs_CZ: Zvuk pro správnou/špatnou odpověď

en: Sounds for wrong answers
cs_CZ: Zvuky pro špatnou odpověď

en: Space Between
cs_CZ: Prostor mezi

en: Specify count of months and save changes. Attention! it will remove submissions older than specified months permanently.
cs_CZ: Zadejte počet měsíců a uložte změny. Pozor! Trvale odstraní příspěvky starší než zadané měsíce.

en: Specify how to capitalize a title text of your quiz.
cs_CZ: Zadejte, jak se má text nadpisu kvízu psát velkými písmeny.

en: Specify the count of the attempts per user for passing the quiz.
cs_CZ: Zadejte počet pokusů na uživatele o absolvování kvízu.

en: Specify the default keyword count which will be selected while adding answers to your new question. It will apply to the previous questions and intervals as well.
cs_CZ: Zadejte výchozí počet klíčových slov, který bude vybrán při přidávání odpovědí na vaši novou otázku. Bude platit i pro předchozí otázky a intervaly.

en: Specify the design of the answers of question.
cs_CZ: Upřesněte vzhled odpovědí na otázku.

en: Specify the maximum value allowed.
cs_CZ: Zadejte maximální povolenou hodnotu.

en: Specify the minimum value allowed.
cs_CZ: Zadejte minimální povolenou hodnotu.

en: Specify the minimum value allowed.
cs_CZ: Zadejte minimální povolenou hodnotu.

en: Specify the position of buttons of the quiz.
cs_CZ: Určete polohu tlačítek kvízu.

en: Specify the text color inside the quiz and questions. It affects all kinds of texts and icons, including buttons.
cs_CZ: Určete barvu textu uvnitř kvízu a otázek. Ovlivňuje všechny druhy textů a ikon.

en: Specify the text color of buttons inside the quiz and questions. It affects only to buttons.
cs_CZ: Určete barvu textu tlačítek uvnitř kvízu a otázek. Ovlivňuje pouze tlačítka.

en: Specify the text shadow of the quiz title.
cs_CZ: Zadejte stín textu názvu kvízu.

en: Specify the weight of the question. It’s not connected with answers points. It will be multiplied with chosen answer weight (if you choose quiz calculation by points). The default value is 1.
cs_CZ: Upřesněte váhu otázky. Nesouvisí s body odpovědí. Bude vynásobena zvolenou váhou odpovědi (pokud zvolíte kvízový výpočet podle bodů). Výchozí hodnota je 1.

en: Start
cs_CZ: Zahájit

en: Start Date from
cs_CZ: Datum zahájení od

en: Start Date to
cs_CZ: Datum zahájení do

en: Start button
cs_CZ: Tlačítko zahájit

en: Start button activation
cs_CZ: Aktivace tlačítka Zahájit

en: Start date
cs_CZ: Datum zahájení

en: Start date:
cs_CZ: Datum zahájení

en: Statistics
cs_CZ: Statistiky

en: Status
cs_CZ: Statuty

en: Store all not finished results
cs_CZ: Uložte všechny nedokončené výsledky

en: Stripe Settings
cs_CZ: Nastavení Stripe

en: Styles
cs_CZ: Styly

en: Submit
cs_CZ: Odeslat

en: Subscribe
cs_CZ: Předplatit

en: Subscription
cs_CZ: Předplatné

en: Subscription duration
cs_CZ: Délka předplatného

en: Succeed
cs_CZ: Povést se

en: Support Forum
cs_CZ: Podpora pro

en: Swiss Franc
cs_CZ: Švýcarský frank

en: Table columns
cs_CZ: Sloupce tabulky

en: Tags
cs_CZ: Tagy

en: Text Color
cs_CZ: Barva textu

en: Text shadow color
cs_CZ: Barva stínu textu

en: Text that will be displayed over share buttons.
cs_CZ: Text, který se zobrazí nad tlačítky sdílení.

en: Text that will be displayed over social media links.
cs_CZ: Text, který se zobrazí přes odkazy na sociální sítě.

en: Text which will notify user that he can submit a feedback
cs_CZ: Text, který uživatele upozorní, že může odeslat zpětnou vazbu

en: Textarea height (public)
cs_CZ: Výška textové oblasti (veřejné)

en: The Best Quiz Maker Ever
cs_CZ: Nejlepší tvůrce kvízů všech dob

en: The E-mail the user entered into information form
cs_CZ: E-mail, který uživatel zadal do informačního formuláře

en: The URL for redirecting after the user submits the form.
cs_CZ: Adresa URL pro přesměrování poté, co uživatel odešle formulář.

en: The average rate of the quiz of all time
cs_CZ: Průměrná rychlost kvízu všech dob

en: The average score by the question category of the given quiz of the given user.
cs_CZ: Průměrné skóre podle kategorie otázky daného kvízu daného uživatele.

en: The average score is
cs_CZ: Průměrné skóre je

en: The average score of the quiz of all time
cs_CZ: Průměrné skóre kvízu všech dob

en: The background color of the Flash Card.
cs_CZ: Barva pozadí Flash karty.

en: The color of the answers border
cs_CZ: Barva ohraničení odpovědí

en: The color of the quiz container border
cs_CZ: Barva okraje kontejneru kvízu

en: The color of the shadow of the quiz container
cs_CZ: Barva stínu kontejneru kvízu

en: The color of the text shadow of the quiz title.
cs_CZ: Barva stínu textu názvu kvízu.

en: The count attribute is required for random view type.
cs_CZ: Atribut count je vyžadován pro náhodný typ zobrazení.

en: The count of answered questions of the user.
cs_CZ: Počet zodpovězených otázek uživatele.

en: The count of the selected keyword that the user answers during the quiz. For instance, %%keyword_count_A%%.
cs_CZ: Počet vybraných klíčových slov, na která uživatel během kvízu odpoví. Například %%keyword_count_A%%.

en: The count of unanswered questions of the user.
cs_CZ: Počet nezodpovězených otázek uživatele.

en: The custom URL address for EXIT button in finish page.
cs_CZ: Vlastní adresa URL pro tlačítko EXIT na cílové stránce.

en: The date of the passing quiz
cs_CZ: Datum absolvování kvízu

en: The default sizes of buttons.
cs_CZ: Výchozí velikosti tlačítek.

en: The direction of the color gradient.
cs_CZ: Směr barevného přechodu

en: The earliest created questions will appear at top of the list. The order will be classified based on question ID (oldest to newest).
cs_CZ: Nejdříve vytvořené otázky se zobrazí v horní části seznamu. Objednávka bude klasifikována na základě ID otázky (od nejstarší po nejnovější).

en: The exact date/time of the quiz creation.
cs_CZ: Přesné datum/čas vytvoření kvízu.

en: The font size of the answers in pixels in the quiz. It accepts only numeric values.
cs_CZ: Velikost písma odpovědí v kvízu v pixelech. Přijímá pouze číselné hodnoty.

en: The font size of the buttons in pixels in the quiz. It accepts only numeric values.
cs_CZ: Velikost písma tlačítek v pixelech v kvízu. Přijímá pouze číselné hodnoty.

en: The latest created questions will appear at top of the list. The order will be classified based on question ID (newest to oldest).
cs_CZ: Naposledy vytvořené otázky se zobrazí v horní části seznamu. Pořadí bude klasifikováno na základě ID otázky (od nejnovější po nejstarší).

en: The message in the case of the user fails the quiz
cs_CZ: Zpráva v případě, že uživatel v kvízu neprojde

en: The message in the case of the user passes the quiz
cs_CZ: Zpráva v případě, že uživatel projde kvízem

en: The message which must display on the result page depending from score
cs_CZ: Zpráva, která se musí zobrazit na stránce výsledků v závislosti na skóre

en: The message will be displayed after submitting the quiz. You can use Variables (General Settings) to insert user data here. If you want to show results with points or with the number of correct answers, you need to use correspondent variables and enable the “Hide score” option.
cs_CZ: Zpráva se zobrazí po odeslání kvízu. Zde můžete vložit uživatelská data pomocí Proměnných (Obecná nastavení). Pokud chcete zobrazit výsledky s body nebo s počtem správných odpovědí, musíte použít odpovídající proměnné a povolit možnost „Skrýt skóre“.

en: The name the user entered into information form
cs_CZ: Jméno, které uživatel zadal do informačního formuláře

en: The number of correct answers of the user
cs_CZ: Počet správných odpovědí uživatele

en: The number of only wrong answers of the user.
cs_CZ: Počet pouze chybných odpovědí uživatele.

en: The number of questions that the user must pass.
cs_CZ: Počet otázek, které musí uživatel projít.

en: The number of users who can pass the quiz.
cs_CZ: Počet uživatelů, kteří mohou projít kvízem.

en: The number of wrong answers of the user.
cs_CZ: Počet chybných odpovědí uživatele.

en: The order will be classified based on the reordering you have done while adding the questions to the quiz. It will work only with the by="quiz" method. The by="category" method will show the same order as orderby="ASC".
cs_CZ: Objednávka bude klasifikována na základě změny pořadí, kterou jste provedli při přidávání otázek do kvízu. Bude fungovat pouze s metodou by="quiz". Metoda by="category" zobrazí stejné pořadí jako orderby="ASC".

en: The ordering of the questions will be the same as you chose. Also, you can reorder them after selection. There are no limitations for questions quantity.
cs_CZ: Pořadí otázek bude stejné, jaké jste zvolili. Po výběru je také můžete doobjednat. Pro množství otázek neexistují žádná omezení.

en: The percentage of the selected keyword that the user answers during the quiz. For instance, %%keyword_percentage_A%%.
cs_CZ: Procento vybraného klíčového slova, na které uživatel během kvízu odpoví. Například %%keyword_procentage_A%%.

en: The period of time when quiz will be active. When the date is out the expiration message will be shown.
cs_CZ: Časové období, kdy bude kvíz aktivní. Když datum vyprší, zobrazí se zpráva o vypršení platnosti.

en: The points of quiz which got the user
cs_CZ: Body kvízu, které dostal uživatel

en: The position of background image of the quiz
cs_CZ: Pozice obrázku na pozadí kvízu

en: The possibility of showing questions in an accidental sequence. It will show questions in random order. If you want to take a specific amount of questions from a pool of questions randomly you need to enable question bank option.
cs_CZ: Možnost zobrazení otázek v náhodném sledu. Zobrazí otázky v náhodném pořadí. Pokud chcete náhodně vybrat konkrétní množství otázek ze skupiny otázek, musíte povolit možnost banky otázek.

en: The possibility of showing the answers of the questions in an accidental sequence. Every time it will show answers in random order.
cs_CZ: Možnost zobrazení odpovědí na otázky v náhodném sledu. Pokaždé zobrazí odpovědi v náhodném pořadí.

en: The questions will be displayed in random order every time the users refresh the page.
cs_CZ: Otázky se zobrazí v náhodném pořadí pokaždé, když uživatelé obnoví stránku.

en: The quiz has expired!
cs_CZ: Platnost kvízu vypršela!

en: The quiz has expired.
cs_CZ: Platnost kvízu vypršela.

en: The quiz image which used for quiz start page
cs_CZ: Obrázek kvízu, který byl použit pro úvodní stránku kvízu

en: The quiz will be available soon!
cs_CZ: Kvíz bude k dispozici již brzy!

en: The quiz will be available soon.
cs_CZ: Kvíz bude k dispozici již brzy.

en: The redirection delay in seconds after the user submits the form. Value should be greater than 0.
cs_CZ: Zpoždění přesměrování v sekundách poté, co uživatel odešle formulář. Hodnota by měla být větší než 0.

en: The score of quiz which got the user
cs_CZ: Skóre kvízu, které uživatele dostal

en: The score of the quiz by a question categories which got the user
cs_CZ: Skóre kvízu podle kategorií otázek, které uživatele dostaly

en: The score of those questions which the given user answered(%). Skipped or unanswered questions will not be included in the calculation.
cs_CZ: Skóre těch otázek, na které daný uživatel odpověděl (%). Přeskočené nebo nezodpovězené otázky nebudou do výpočtu zahrnuty.

en: The shadow color of answers container
cs_CZ: Barva stínu kontejneru odpovědí

en: The style of answers border
cs_CZ: Hranice stylu odpovědí

en: The style of quiz container border
cs_CZ: Styl ohraničení kontejneru kvízu

en: The time which must spend the user to the quiz
cs_CZ: Čas, který musí uživatel strávit kvízem

en: The time which spent that the user passed the quiz
cs_CZ: Čas, který uživatel strávil v kvízu

en: The title of the quiz
cs_CZ: Název kvízu

en: The user has not answered this question.
cs_CZ: Uživatel na tuto otázku neodpověděl.

en: The user's display name that was filled in their WordPress profile.
cs_CZ: Zobrazované jméno uživatele, které bylo vyplněno v jeho profilu WordPress.

en: The user's email that was filled in their WordPress profile.
cs_CZ: E-mail uživatele, který byl vyplněn v jeho profilu WordPress.

en: The user's first name that was filled in their WordPress site during registration.
cs_CZ: Křestní jméno uživatele, které bylo vyplněno na jeho webu WordPress při registraci.

en: The user's last name that was filled in their WordPress site during registration.
cs_CZ: Příjmení uživatele, které bylo vyplněno na jeho webu WordPress při registraci.

en: The user's nickname that was filled in their WordPress profile.
cs_CZ: Přezdívka uživatele, která byla vyplněna v jeho profilu WordPress.

en: The user's role(s) when logged-in. In case the user is not logged-in, the field will be empty.
cs_CZ: Role uživatele při přihlášení. V případě, že uživatel není přihlášen, pole bude prázdné.

en: The width of answers border
cs_CZ: Šířka okraje odpovědí

en: The width of quiz container border
cs_CZ: Šířka okraje kontejneru kvízu

en: The width of the Flash Card. It accepts only numeric values. For 100% leave it blank.
cs_CZ: Šířka Flash karty. Přijímá pouze číselné hodnoty. Pro 100 % ponechte pole prázdné.

en: The width of the Leaderboard box. It accepts only numeric values. For 100% leave it blank.
cs_CZ: Šířka pole výsledkové tabulky. Přijímá pouze číselné hodnoty. Pro 100 % ponechte pole prázdné.

en: Theme
cs_CZ: Téma

en: There are no question categories yet.
cs_CZ: Zatím zde nejsou žádné kategorie otázek.

en: There are no questions attached yet.
cs_CZ: Zatím zde nejsou žádné kategorie otázek.

en: There are no questions yet.
cs_CZ: Zatím nejsou žádné otázky.

en: There are no quiz categories yet.
cs_CZ: Zatím zde nejsou žádné kvízové kategorie.

en: There are no quizzes yet
cs_CZ: Zatím nejsou žádné kvízy

en: There are no quizzes yet.
cs_CZ: Zatím nejsou žádné kvízy

en: There are no results yet.
cs_CZ: Zatím nejsou žádné výsledky.

en: There are no reviews yet.
cs_CZ: Zatím nejsou žádné výsledky.

en: There are two ways of making question bank system.
cs_CZ: Existují dva způsoby, jak vytvořit systém otázek banky.

en: There will not be correct/incorrect answers.
cs_CZ: Nebudou správné/nesprávné odpovědi.

en: This Quiz will start on
cs_CZ: Tento kvíz začne v

en: This is a just preview of the certificate and some message variables will not work on preview mode. Please be understanding.
cs_CZ: Toto je pouze náhled certifikátu a některé proměnné zprávy nebudou v režimu náhledu fungovat. Prosím o pochopení.

en: This is a required question
cs_CZ: Toto je povinná otázka

en: This is for just collecting data from users.
cs_CZ: Slouží pouze ke sběru dat od uživatelů.

en: This option allows users to go to the next question by pressing Enter key. It is working with the following question types only: Text, Short Text, Number.
cs_CZ: Tato možnost umožňuje uživatelům přejít na další otázku stisknutím klávesy Enter. Pracuje pouze s následujícími typy otázek: Text, Krátký text, Číslo.

en: This option will work only when Enable Show correct answers option is enabled and sounds are selected from General options page.
cs_CZ: Tato možnost bude fungovat pouze v případě, že je povolena možnost Povolit Zobrazit správné odpovědi a na stránce Obecné možnosti jsou vybrány zvuky.

en: This option will work with Enable correct answers option.
cs_CZ: Tato možnost bude fungovat s možností Povolit správné odpovědi.

en: This quiz has expired!
cs_CZ: Platnost tohoto kvízu vypršela!

en: This quiz is expired!
cs_CZ: Platnost tohoto kvízu vypršela!

en: Tick the checkbox and the live box will appear under the text field. It will indicate the current state of word/character usage.
cs_CZ: Zaškrtněte políčko a pod textovým polem se zobrazí živé políčko. Bude indikovat aktuální stav používání slov/znaků.

en: Tick the checkbox if you want to hide the correct answers presented in the detailed report.
cs_CZ: Zaškrtněte políčko, pokud chcete skrýt správné odpovědi uvedené v podrobné zprávě.

en: Tick the checkbox if you want to show the wrongly answered questions by the particular user in the first place on the result page.
cs_CZ: Zaškrtněte políčko, pokud chcete na stránce s výsledky na prvním místě zobrazit nesprávně zodpovězené otázky konkrétního uživatele.

en: Tick the checkbox if you would like to show loader and "Loading ..." text over the start button while the JavaScript of the given webpage loads. As soon as the webpage completes its loading, the start button will become active.
cs_CZ: Zaškrtněte políčko, pokud chcete, aby se během načítání JavaScriptu dané webové stránky nad tlačítkem Start zobrazoval načítač a text „Načítání...“. Jakmile se webová stránka načte, aktivuje se tlačítko Start.

en: Tick the checkbox, and admin will receive the email only if the user has passed the minimum score required.
cs_CZ: Zaškrtněte políčko a administrátor obdrží e-mail pouze v případě, že uživatel dosáhl minimálního požadovaného skóre.

en: Tick the checkbox, and the user will receive the email only if he/she has passed the minimum score required.
cs_CZ: Zaškrtněte políčko a uživatel obdrží e-mail pouze v případě, že dosáhl minimálního požadovaného skóre.

en: Tick the option, and it will let you enable and disable password visibility in a password input field.
cs_CZ: Zaškrtněte tuto možnost a umožní vám povolit a zakázat viditelnost hesla v poli pro zadání hesla.

en: Tick the option, and the quiz taker will have the opportunity to see all feedbacks written by others.
cs_CZ: Zaškrtněte možnost a účastník kvízu bude mít příležitost vidět všechny zpětné vazby napsané ostatními.

en: Timer seconds
cs_CZ: Sekundy časovače

en: Timezone
cs_CZ: Časová zóna

en: Title
cs_CZ: Název

en: Title Alignment
cs_CZ: Zarovnání názvu

en: Title of the category
cs_CZ: Název kategorie

en: Title of the question category
cs_CZ: Název kategorie otázky

en: Title of the quiz
cs_CZ: Název kvízu

en: To see all Message Variables
cs_CZ: Chcete-li zobrazit všechny proměnné zprávy

en: Top
cs_CZ: Nahoře

en: Top / Bottom
cs_CZ: Nahoře / Dole

en: Top color of the leaderboard
cs_CZ: Nejvyšší barva žebříčku

en: Top keywords of answers selected by the user during the quiz. Each keyword will be displayed with the count of selected keywords. For instance, %%top_keywords_count_3%%.
cs_CZ: Nejlepší klíčová slova odpovědí vybraných uživatelem během kvízu. Každé klíčové slovo se zobrazí s počtem vybraných klíčových slov. Například %%top_keywords_count_3%%.

en: Top keywords of answers selected by the user during the quiz. Each keyword will be displayed with the percentage of selected keywords. For instance, %%top_keywords_percentage_3%%.
cs_CZ: Nejlepší klíčová slova odpovědí vybraných uživatelem během kvízu. Každé klíčové slovo se zobrazí s procentem vybraných klíčových slov. Například %%top_keywords_percentage_3%%.

en: True
cs_CZ: Pravda

en: True/False
cs_CZ: Pravda/nepravda

en: Turn on extra security check
cs_CZ: Zapněte extra bezpečnostní kontrolu

en: Turn on warning
cs_CZ: Zapnout varování

en: Type
cs_CZ: Typ

en: United Arab Emirates Dirham
cs_CZ: Dirham Spojených Arabských Emirátů

en: United States Dollar
cs_CZ: Americký dolar

en: Unknown
cs_CZ: Neznámý

en: Unpublish
cs_CZ: Zrušit publikování

en: Unpublished
cs_CZ: Publikování zrušeno

en: Unread
cs_CZ: Nepřečteno

en: Unset
cs_CZ: Odstaveno

en: Uppercase
cs_CZ: Velká písmena

en: Uppercase – Transforms all characters to uppercase
cs_CZ: Velká písmena - transformovat všechny znaky na velká písmena

en: Use HTML for answers
cs_CZ: Použít HTML pro odpovědi

en: Use RTL Direction
cs_CZ: Použijte směr RTL

en: Use arrows instead of buttons
cs_CZ: Místo tlačítek použijte šipky

en: User Data
cs_CZ: Uživatelská data

en: User ID
cs_CZ: ID uživatele

en: User IP
cs_CZ: IP uživatele

en: User Information
cs_CZ: Uživatelské informace

en: User Name
cs_CZ: Uživatelské jméno

en: User Page Settings
cs_CZ: Nastavení uživatelské stránky

en: User Page results table columns
cs_CZ: Sloupce tabulky výsledků stránky uživatele

en: User answer explanation
cs_CZ: Vysvětlení odpovědi uživatele

en: User answered
cs_CZ: Uživatel odpověděl

en: User can change the question backward manually
cs_CZ: Uživatel může změnit otázku zpět ručně

en: User can change the question forward manually. If you want to make the questions required just disable this option.
cs_CZ: Uživatel může změnit otázku dopředu ručně. Pokud chcete, aby byly otázky vyžadovány, stačí tuto možnost deaktivovat.

en: User name
cs_CZ: Uživatelské jméno

en: User role
cs_CZ: Uživatelská role

en: Username
cs_CZ: Uživatelské jméno

en: Users
cs_CZ: Uživatelé

en: Users IP addresses
cs_CZ: IP adresa uživatele

en: Users count
cs_CZ: Uživatelé se počítají

en: Users on the website.
cs_CZ: Uživatelé na webu.

en: Users will see this message before entering the password for passing the quiz.
cs_CZ: Uživatelé uvidí tuto zprávu před zadáním hesla pro absolvování kvízu.

en: VKontakte button
cs_CZ: Tlačítko VKontakte

en: VKontakte profile or page link for showing after quiz finish.
cs_CZ: Profil VKontakte nebo odkaz na stránku pro zobrazení po dokončení kvízu.

en: Vertical
cs_CZ: Vertikální

en: View Results
cs_CZ: Zobrazit výsledky

en: WP Editor height
cs_CZ: WP Editor výška

en: WP User
cs_CZ: WP uživatel

en: We will send you a test data, and you can catch it in your ZAP for configure it.
cs_CZ: Zašleme vám testovací data a můžete je zachytit ve svém ZAP a nakonfigurovat je.

en: We will send you all data from quiz information form with the “AysQuiz” key by POST method.
cs_CZ: Všechny údaje z informačního formuláře kvízu s klíčem "AysQuiz" vám zašleme metodou POST

en: Weight/Point
cs_CZ: Hmotnost/Bod

en: When the attempt limit of the quiz has reached, and a user tries to open your quiz in more than one tab concurrently, the results of their additional attempt will not be stored.
cs_CZ: Když dosáhne limitu pokusů kvízu a uživatel se pokusí otevřít váš kvíz na více než jedné kartě současně, výsledky jeho dalšího pokusu nebudou uloženy.

en: When the option is enabled; on the Number Question Type, if in the answer box is typed something else besides the numbers. The "Error text" message will appear.
cs_CZ: Když je tato možnost povolena; na Typ otázky s číslem, pokud je v poli odpovědi napsáno něco jiného než čísla. Zobrazí se zpráva „Chybový text“.

en: When the user pays for the quiz and starts passing it but leaves without finishing, he/she has to pay again every time he wants to pass it.
cs_CZ: Když uživatel za kvíz zaplatí a začne jej absolvovat, ale odejde bez dokončení, musí zaplatit znovu pokaždé, když jej chce absolvovat

en: When this option is enabled, the data on the leaderboard will be displayed with pages. You can sort the data by leaderboard columns.
cs_CZ: Když je tato možnost povolena, data ve výsledkové tabulce se zobrazí se stránkami. Data můžete třídit podle sloupců výsledkové tabulky.

en: When this option is enabled, the user’s answer should be written in the particular form. For example, if the right answer is “true”, the “TRUE” will be counted as a wrong one.
cs_CZ: Když je tato možnost povolena, odpověď uživatele by měla být zapsána v konkrétním tvaru. Pokud je například správná odpověď „pravda“, bude „PRAVDA“ považována za chybnou.

en: When this option is ticked, a confirmation box will appear after the user clicks the See Result button at the end of the quiz.
cs_CZ: Když je tato možnost zaškrtnuta, zobrazí se potvrzovací pole poté, co uživatel klikne na tlačítko Zobrazit výsledek na konci kvízu.

en: Who will have permission to Quiz
cs_CZ: Kdo bude mít oprávnění ke kvízovému menu

en: Width
cs_CZ: Šířka

en: Width (px)
cs_CZ: Šířka (px)

en: Will I get notified every time a quiz is submitted? (PRO)
cs_CZ: Dostanu upozornění při každém odeslání kvízu? (PRO)

en: Will I lose the data after the upgrade?
cs_CZ: Přijdu po upgradu o data?

en: With maximum point
cs_CZ: S maximálním bodem

en: With stripes
cs_CZ: S pruhy

en: With stripes and animation
cs_CZ: S pruhy a animací

en: With the help of this section, you can change the fields' placeholders and labels of the Information form. Find the available fields in the User data tab of your quizzes.
cs_CZ: Pomocí této sekce můžete změnit zástupné symboly polí a popisky formuláře Informace. Najděte dostupná pole ve svých kvízech na kartě Údaje o uživateli.

en: Without maximum point
cs_CZ: Bez maximálního bodu

en: Words
cs_CZ: Slova

en: Wow!!! Excellent job!! Your quizzes was passed by more than %s people!!
cs_CZ: Wow!!! Excelentní práce!! Vašimi kvízy prošlo více než

en: Write a message to display before the timer. For example, "Hurry up, the time is ticking! 00:30".
cs_CZ: Napište zprávu, která se zobrazí před časovačem. Například „Pospěšte si, čas tiká! 00:30“.

en: Write a message to display before the timer. For example, "You will be redirected in 00:30".
cs_CZ: Napište zprávu, která se zobrazí před časovačem. Například „Budete přesměrováni v 00:30“.

en: Write down additional information about the question that will appear under the answers.
cs_CZ: Zapište si další informace o otázce, která se objeví pod odpověďmi.

en: Write the message, which you want to be shown on the front.
cs_CZ: Napište zprávu, kterou chcete zobrazit na přední straně.

en: Wrong shortcode initialized
cs_CZ: Inicializován nesprávný krátký kód

en: X profile or page link for showing after quiz finish.
cs_CZ: Twitter profil nebo odkaz na stránku pro zobrazení po dokončení kvízu.

en: Year
cs_CZ: Rok

en: You already passed this quiz.
cs_CZ: Tento kvíz jste již absolvovali.

en: You can change the author who created the current quiz to your preferred one. You need to write the User ID here. Please note, that in case you write an ID, by which there are no users found, the changes will not be applied and the previous author will remain the same.
cs_CZ: Autora, který vytvořil aktuální kvíz, můžete změnit na svého preferovaného. Zde musíte napsat ID uživatele. Upozorňujeme, že v případě, že napíšete ID, podle kterého nebudou nalezeni žádní uživatelé, změny se neuplatní a předchozí autor zůstane stejný.

en: You can choose a password for users to pass the quiz.
cs_CZ: Můžete si vybrat heslo, kterým uživatelé kvízu projdou.

en: You can choose default question type which will be selected in the Add new question page.
cs_CZ: Můžete si vybrat výchozí typ otázky, který bude vybrán na stránce Přidat novou otázku.

en: You can choose how many users can pass the quiz.
cs_CZ: Můžete si vybrat, kolik uživatelů může kvíz projít.

en: You can choose your desired category prepared in advance.
cs_CZ: Můžete si vybrat předem připravenou požadovanou kategorii.

en: You can choose your preferred template and customize it with options below Elegant Dark, Elegant Light, Classic Dark, Classic Light, Rect Dark, Rect Light, Modern Light and Modern Dark
cs_CZ: Můžete si vybrat preferovanou šablonu a přizpůsobit ji pomocí možností níže Elegantní tmavá, Elegantní světlá, Klasická tmavá, Klasická světlá, Obdélná tmavá, Obdélná světlá.

en: You can copy the shortcode and insert it to any post to show all results.
cs_CZ: Chcete-li zobrazit všechny výsledky, můžete zkopírovat krátký kód a vložit jej do libovolného příspěvku.

en: You can copy the shortcode and insert it to any post to show quiz all results.
cs_CZ: Můžete zkopírovat krátký kód a vložit jej do libovolného příspěvku, abyste zobrazili všechny výsledky kvízu.

en: You can copy the shortcode and paste it to any post/page to see the list of the top user’s who passed any quiz.
cs_CZ: Můžete zkopírovat krátký kód a vložit jej do libovolného příspěvku/stránky, abyste viděli seznam nejlepších uživatelů, kteří prošli jakýmkoli kvízem.

en: You can copy these variables and paste them in the following options from the quiz settings
cs_CZ: Tyto proměnné můžete zkopírovat a vložit do následujících možností z nastavení kvízu

en: You can enter your answer explanation
cs_CZ: Můžete zadat vysvětlení vaší odpovědi

en: You can get your API key and Client ID from your Account Settings page.
cs_CZ: Klíč API a ID klienta můžete získat na stránce Nastavení účtu

en: You can get your API key from your
cs_CZ: Klíč API můžete získat ze svého

en: You can get your App Client ID and Client Secret from your App’s Basic Information page.
cs_CZ: Své ID klienta aplikace a tajný klíč klienta můžete získat na stránce Základní informace vaší aplikace

en: You can get your Client ID from
cs_CZ: Své klientské ID můžete získat z

en: You can get your Publishable and Secret keys on API Keys page on your Stripe dashboard.
cs_CZ: Publikovatelné a tajné klíče můžete získat na stránce Klíče API na řídicím panelu Stripe.

en: You can send results to the admin after the quiz is completed
cs_CZ: Po dokončení kvízu můžete poslat výsledky adminovi

en: You can sort table columns and select which columns must display on the front-end.
cs_CZ: Můžete seřadit sloupce tabulky a vybrat, které sloupce se musí zobrazit na rozhraní front-end.

en: You can use this message variable for showing coupons to your users. This message variable won't work unless you enable the Enable quiz coupons option.
cs_CZ: Tuto proměnnou zprávy můžete použít k zobrazení kuponů svým uživatelům. Tato proměnná zprávy nebude fungovat, pokud nepovolíte možnost Povolit kvízové kupóny.

en: You can use this unique code as an identifier. It is unique for every attempt.
cs_CZ: Tento jedinečný kód můžete použít jako identifikátor. Je jedinečný pro každý pokus.

en: You can use this variable to allow users to download their certificate after quiz completion.
cs_CZ: Tuto proměnnou můžete použít, abyste uživatelům umožnili stáhnout si certifikát po dokončení kvízu.

en: You can write text which will be shown in case of right answer.  It doesn’t work when you chose Quiz calculation option By Weight/points from Quiz Settings.
cs_CZ: Můžete napsat text, který se zobrazí v případě správné odpovědi. Nefunguje, když jste v Nastavení kvízu vybrali možnost výpočtu kvízu Podle hmotnosti/bodů.

en: You can write text which will be shown in case of the wrong answer. It doesn’t work when you chose Quiz calculation option By Weight/points from Quiz Settings.
cs_CZ: Můžete napsat text, který se zobrazí v případě špatné odpovědi. Nefunguje, když jste v Nastavení kvízu vybrali možnost výpočtu kvízu Podle hmotnosti/bodů.

en: You can write the default answer count which will be showing in the Add new question page (this will work only with radio, checkbox, and dropdown types).
cs_CZ: Můžete napsat výchozí počet odpovědí, který se zobrazí na stránce Přidat novou otázku (toto bude fungovat pouze s typy rádia, zaškrtávacího políčka a rozevíracího seznamu).

en: You have not answered this question
cs_CZ: Na tuto otázku jste neodpověděli

en: You have not passed the quiz! <br> Try again!
cs_CZ: Neprošli jste kvízem! <br> Zkuste to znovu!

en: You must log in to pass this quiz.
cs_CZ: Pro absolvování tohoto kvízu se musíte přihlásit.

en: You must log in to see your results.
cs_CZ: Pro zobrazení výsledků se musíte přihlásit.

en: You need to add questions
cs_CZ: Je třeba přidat otázky

en: You need to insert Your Quiz ID in the shortcode. It will show the cateogry title of the particular quiz. If there is no quiz available/found with that particular Quiz ID, the shortcode will be empty.
cs_CZ: Do krátkého kódu musíte vložit své ID kvízu. Zobrazí aktuálního autora konkrétního kvízu. Pokud není k dispozici/nenalezen žádný kvíz s tímto konkrétním ID kvízu, bude krátký kód prázdný.

en: You need to insert Your Quiz ID in the shortcode. It will show the creation date of the particular quiz. If there is no quiz available/found with that particular Quiz ID, the shortcode will be empty.
cs_CZ: Do krátkého kódu musíte vložit své ID kvízu. Zobrazí se datum vytvoření konkrétního kvízu. Pokud není k dispozici/nenalezen žádný kvíz s tímto konkrétním ID kvízu, bude krátký kód prázdný.

en: You passed the quiz!
cs_CZ: Uspěli jste v kvízu!

en: YouTube community
cs_CZ: YouTube komunita

en: YouTube video tutorials
cs_CZ: Youtube video tutoriály

en: Your API URL and Key can be found in your account on the My Settings page under the “Developer” tab.
cs_CZ: Adresu URL a klíč rozhraní API naleznete ve svém účtu na stránce Moje nastavení na kartě Vývojář

en: Your score is
cs_CZ: Vaše skóre je

en: Zapier Integration Settings
cs_CZ: Zapier nastavení integrace

en: avg
cs_CZ: prům

en: click here
cs_CZ: klikni zde

en: day
cs_CZ: den

en: days
cs_CZ: dny

en: here
cs_CZ: zde

en: hour
cs_CZ: hodina

en: hours
cs_CZ: hodiny

en: items
cs_CZ: položky

en: left
cs_CZ: vlevo

en: minute
cs_CZ: minuta

en: minutes
cs_CZ: minuty

en: months
cs_CZ: 1 měsíc

en: page
cs_CZ: strana

en: second
cs_CZ: sekunda

en: seconds
cs_CZ: sekundy

en: votes
cs_CZ: volby
