Plugins - Quiz Maker - Stable (latest release) - en to it_IT translation catalogue (1476 entries)

en:  It will display the sum of all the maximum points of the user.
it_IT:  Viene visualizzata la somma di tutti i punti massimi dell'utente.

en: %s All %s
it_IT: %s Tutto %s

en: %s Best %s
it_IT: %s Migliore %s

en: %s By %s
it_IT: %s Per %s

en: %s category %s
it_IT: %s categoria %s

en: %s days
it_IT: %s giorni

en: %s default %s
it_IT: %s predefinito %s

en: %s DESC %s
it_IT: %s DISC %s

en: %s Display %s
it_IT: %s Visualizza %s

en: %s Grid %s
it_IT: %s Griglia %s

en: %s hours
it_IT: %s ore

en: %s List %s
it_IT: %s Elenco %s

en: %s minutes
it_IT: %s minuti

en: %s Mode %s
it_IT: %s Modalità %s

en: %s Nope! %s All your content and assigned settings of the plugin will remain unchanged even after switching to the Pro version. You don’t need to redo what you have already built with the free version. For the detailed instruction, please take a look at our %s upgrade guide. %s
it_IT: %s No, non è così! %s Tutti i contenuti e le impostazioni del plugin rimarranno invariati anche dopo il passaggio alla versione Pro. Non è necessario rifare ciò che è già stato creato con la versione gratuita. Per ulteriori istruzioni dettagliate, consulta la %sguida all'aggiornamento del plugin. %s

en: %s Orderby %s
it_IT: %s Ordinamento pe %s

en: %s Random %s
it_IT: %s Casuale %s

en: %s random %s
it_IT: %s casuale %s

en: %s seconds
it_IT: %ssecondi

en: %s Yes! %s To enable it, please go to the %s Email/Certificate %s tab of the given quiz. There you will find the %s Send certificate to user %s option. After enabling the option, you need to configure the settings of it such as %s Certificate pass score, Title %s and %s Body. %s Moreover, you can choose the orientation of the certificate, add a %s Background image %s (for instance the logo of your company) and select your preferred frame.
it_IT: %s Sì! %s Per abilitarlo, accedi alla scheda %s Email/Certificato %s del quiz in questione. Lì si trova l'opzione %s Invia il certificato all'utente %s. Dopo aver abilitato l'opzione, bisogna configurare le impostazioni come %s Punteggio di passaggio del certificato, Titolo %s e %s Contenuto. %s Inoltre, puoi scegliere l'orientamento del certificato, aggiungere %s un'immagine di sfondo %s (ad esempio il logo della tua azienda) e selezionare la cornice che preferisci.

en: %s You are in a right place! %s You just need to enable the %s Information Form %s from the %s User Data %s tab of the given quiz, create your preferred %s custom fields %s in the %s Custom Fields (PRO) %s page from the plugin left navbar, and come up with a clear picture of who your quiz participants are, where they live, what their lifestyle and personality are like, etc.
it_IT: %sSei nel posto giusto!%s Devi solo abilitare il %sModulo informazioni%s nella scheda %sDati utente%s del quiz scelto, crea i tuoi %s campi personalizzati %s preferiti nella pagina %s Campi personalizzati (PRO) %s della barra sinistra di navigazione del plugin e avrai una immagine chiara di chi sono i partecipanti al tuo quiz, dove abitano, qual è il loro stile di vita e la personalità, eccetera.

en: %s You will! %s To enable it, please go to the %s Email/Certificate %s tab of the given quiz. There you will find the %s Send mail to admin %s option. After enabling the option, the admin (and/or your provided additional email(s)) will receive an email notification about results at each time.
it_IT: %s Sì, puoi! %s Per abilitarlo, accedi alla scheda %s Email/Certificato %s del quiz in questione. Lì trovi l'opzione %s Invia email all'amministratore %s. Dopo aver abilitato l'opzione, l'amministratore (e/o l'indirizzo email aggiuntivo fornito) riceverà ogni volta una notifica via email dei risultati.

en: %sThis message will appear after the timer ends. You can use:%s %%%%time%%%% %s %%%%quiz_name%%%% %s %%%%user_first_name%%%% %s %%%%user_last_name%%%% %s %%%%questions_count%%%% %s %%%%user_nickname%%%% %s %%%%user_display_name%%%% %s message variables to customize the text. %s
it_IT: %sQuesto messaggio viene visualizzato al termine del timer. Puoi usare:%s %%%%time%%%% %s %%%%quiz_name%%%% %s %%%%user_first_name%%%% %s %%%%user_last_name%%%% %s %%%%questions_count%%%% %s %%%%user_nickname%%%% %s %%%%user_display_name%%%% %s variabili del messaggio per personalizzare il testo. %s

en: %sThis message will appear in your quiz, before it starts. You can use:%s %%%%time%%%% %s %%%%quiz_name%%%% %s %%%%user_first_name%%%% %s %%%%user_last_name%%%% %s %%%%questions_count%%%% %s %%%%user_nickname%%%% %s %%%%user_display_name%%%% %s message variables to customize the text. %s
it_IT: %sQuesto messaggio viene visualizzato prima che inizia il quiz. Puoi usare:%s %%%%time%%%% %s %%%%quiz_name%%%% %s %%%%user_first_name%%%% %s %%%%user_last_name%%%% %s %%%%questions_count%%%% %s %%%%user_nickname%%%% %s %%%%user_display_name%%%% %s variabili del messaggio per personalizzare il testo. %s

en: (skipped questions are included)
it_IT: (le domande saltate sono incluse)

en: -Select Quiz-
it_IT: -Seleziona quiz-

en: : activate to sort column ascending
it_IT: : attiva per ordinare le colonne in modo ascendente

en: : activate to sort column descending
it_IT: : attiva per ordinare le colonne in modo discendente

en: Access only selected users
it_IT: Accesso solo per gli utenti selezionati

en: Actions
it_IT: Azioni

en: Activate the quiz navigation box in the upper of the questions․ It helps to move back and forth between questions easily. After answering a question, its box becomes black and indicates that you have answered it already.Please note that it does not work with the Questions count per page and Display all questions on one page options.
it_IT: Attivare la casella di navigazione del quiz nella parte superiore delle domande․ Aiuta a spostarsi facilmente da una domanda all'altra. Dopo aver risposto a una domanda, il suo box diventa nero e indica che si è già risposto. Nota che non funziona con le opzioni "Conteggio domande per pagina" e "Visualizza tutte le domande su una pagina".

en: Activated
it_IT: Attivato

en: Active
it_IT: Attivo

en: ActiveCampaign automation
it_IT: Automatizzazione ActiveCampaign

en: ActiveCampaign list
it_IT: Elenco ActiveCampaign

en: ActiveCampaign Settings
it_IT: Impostazioni ActiveCampaign

en: Add
it_IT: Aggiungi

en: Add '%s' phrase at the end of the url.%s Use %s line in your code, by replacing the 'if_false' with a value that will be returned in case something goes wrong.
it_IT: Aggiungere la frase '%s' alla fine della riga url.%s Usa %s nel codice, sostituendo 'if_false' con un valore che verrà restituito nel caso in cui qualcosa vada storto.

en: Add custom fields
it_IT: Aggiungi campi personalizzati

en: Add extra information that can help users about the question.
it_IT: Aggiungi informazioni extra che possono aiutare l'utente a rispondere alla domanda.

en: Add Gif
it_IT: Aggiungi Gif

en: Add Image
it_IT: Aggiungi immagine

en: Add image to the starting page of the quiz
it_IT: Aggiungi immagine alla pagina iniziale del quiz

en: Add New
it_IT: Aggiungi nuovo

en: Add new category
it_IT: Aggiungi nuova categoria

en: Add new question
it_IT: Aggiungi nuova domanda

en: Add new quiz
it_IT: Aggiungi nuovo quiz

en: Add question
it_IT: Aggiungi domanda

en: Admin
it_IT: Amministratore

en: Admin Email
it_IT: Email amministratore

en: Admin Note
it_IT: Nota amministratore

en: Advanced Settings
it_IT: Impostazioni avanzate

en: Advanced settings
it_IT: Impostazioni avanzate

en: After enabling this option, IP address of the users will not be stored in database. Note: If this option is enabled, then the `Limits user by IP` option will not work.
it_IT: Dopo aver abilitato questa opzione, l'indirizzo IP degli utenti non verrà memorizzato nel database. Nota: se questa opzione è abilitata, l'opzione "Limita utente per IP" non funzionerà.

en: After enabling this option, logged in  user’s name and email will be autofilled in Information Form.
it_IT: Dopo aver abilitato questa opzione, il nome e l'email dell'utente connesso sarà inserita automaticamente nel "Modulo informazioni".

en: After enabling this option, only logged in users will be able to pass the quiz.
it_IT: Dopo aver abilitato questa opzione, solo gli utenti connessi potranno accedere al quiz.

en: After enabling this option, the answers of the questions will be displayed in a list on the Front-end.
it_IT: Dopo aver abilitato questa opzione, le risposte saranno visualizzate in un elenco nel frontend.

en: After enabling this option, the user whose chosen answer to the question is wrong will not see the right one.
it_IT: Dopo aver attivato questa opzione, l'utente la cui risposta alla domanda è sbagliata non vedrà quella giusta.

en: After Quiz
it_IT: Dopo il quiz

en: After ticking this option the Users field will be activated. You will be able to choose whom you want to give the permission to export the Quiz in the PDF file format. The Export to PDF button will be displayed on the front-end.
it_IT: Dopo aver selezionato questa opzione, verrà attivato il campo utenti. Si potrà scegliere a chi dare l'autorizzazione a esportare il quiz in formato PDF. Il pulsante "Esporta in PDF" verrà visualizzato sul frontend.

en: Align the text of your questions to the left, center, or right.
it_IT: Allinea il testo delle tue domande a sinistra, destra o al centro.

en: All
it_IT: Tutto

en: All Results Settings
it_IT: Impostazioni di tutti i risultati

en: All Reviews
it_IT: Tutte le recensioni

en: All started, but not finished data of quizzes will be stored on the Not finished tab of the Results page.
it_IT: Tutti i dati dei quiz iniziati, ma non terminati, saranno memorizzati nella scheda "Non terminati" della pagina dei risultati.

en: Allow answer border
it_IT: Abilita il bordo della domanda

en: Allow answer container box shadow
it_IT: Abilita l'ombra del box del contenitore della risposta

en: Allow exporting quizzes
it_IT: Abilita l'esportazione dei quiz

en: Allow implementing HTML coding in answer boxes while adding new question. This works only for Radio and Checkbox (Multiple) questions.
it_IT: Abilita l'implementazione di codice HTML nei box delle risposte quando si aggiungono nuove domande. Funziona solo per le domande radio e checkbox (multiple).

en: Allow only admins to see the Quiz Maker button within the WP Editor while adding/editing a new post/page.
it_IT: Consenti ai soli amministratori di vedere il pulsante Quiz Maker nell'editor di WP durante l'aggiunta/modifica di un nuovo articolo/pagina.

en: Allow quiz container border
it_IT: Abilita il bordo del contenitore del quiz

en: Allow quiz container box shadow
it_IT: Abilita l'ombra del box del contenitore del quiz

en: Allow the quiz takers to enter full-screen mode by pressing the icon located in the top-right corner of the quiz container.
it_IT: Consenti ai partecipanti al quiz di entrare in modalità schermo intero premendo l'icona situata nell'angolo in alto a destra del contenitore del quiz.

en: Allow user to clear the selected answer. Button will not be displayed if Show correct answers option is enabled.
it_IT: Permetti all'utente di cancellare la risposta selezionata. Il pulsante non sarà visualizzato se l'opzione "Visualizza la risposta corretta" è abilitata.

en: Allow users to choose more than one answer but not over the max value you provided. It will work with the Checkbox type.
it_IT: Consenti agli utenti di scegliere più di una risposta, ma non oltre il valore massimo fornito. Funzionerà con il tipo "Checkbox".

en: Allow your students to create personal dictionary, study and memorize the words.
it_IT: Permetti ai tuoi studenti di creare i propri dizionari personali, studiare e memorizzare le parole.

en: Allow your users to create their own digital dictionaries and learn new words and terms as fastest as possible.
it_IT: Permetti ai tuoi utenti di creare i propri dizionari digitali e imparare nuove parole e termini nel modo più rapido possibile.

en: Allowed tags list
it_IT: Elenco dei tag consentiti

en: Amount
it_IT: Importo

en: and paste it into your desired Page or Post.
it_IT: e incollalo nell'articolo o pagina che desideri.

en: Animation effect
it_IT: Effetto di animazione

en: Animation Top
it_IT: Animazione in alto

en: Anonymous
it_IT: Anonimo

en: Anonymous feedback
it_IT: Feedback anonimo

en: Answer
it_IT: Risposta

en: Answer border
it_IT: Bordo risposta

en: Answer box-shadow color
it_IT: Colore dell'ombra del box risposta

en: Answer default count
it_IT: Conteggio predefinito di risposte

en: Answer font size
it_IT: Dimensione font delle risposte

en: Answer gap
it_IT: Spaziatura della risposta

en: Answer image height
it_IT: Altezza immagine risposta

en: Answer point
it_IT: Punteggio risposta

en: Answer Settings
it_IT: Impostazioni risposta

en: Answer text
it_IT: Testo della risposta

en: Answers
it_IT: Risposte

en: Answers box shadow
it_IT: Ombra del box risposte

en: Answers numbering
it_IT: Numerazione delle risposte

en: Answers Styles
it_IT: Stili risposte

en: API Access Key
it_IT: Chiave accesso API

en: API Access URL
it_IT: URL accesso API

en: API Key
it_IT: Chiave API

en: App Access Token
it_IT: Token accesso App

en: Are you sure you want to delete question ?
it_IT: Vuoi davvero eliminare la domanda?

en: Are you sure you want to delete?
it_IT: Vuoi davvero eliminarla?

en: Are you sure you want to go to the next question category page?
it_IT: Vuoi davvero passare alla pagina successiva della categoria di domande?

en: Are you sure you want to go to the next question page?
it_IT: Vuoi davvero passare alla pagina della domanda successiva?

en: Are you sure you want to go to the next quiz category page?
it_IT: Vuoi davvero passare alla pagina successiva della categoria di quiz?

en: Are you sure you want to go to the next quiz page?
it_IT: Vuoi davvero passare alla pagina successiva del quiz?

en: Are you sure you want to go to the previous question category page?
it_IT: Vuoi davvero passare alla pagina precedente della categoria di domande?

en: Are you sure you want to go to the previous question page?
it_IT: Vuoi davvero passare alla pagina della domanda precedente ?

en: Are you sure you want to go to the previous quiz category page?
it_IT: Vuoi davvero passare alla pagina precedente della categoria di quiz?

en: Are you sure you want to go to the previous quiz page?
it_IT: Vuoi davvero passare alla pagina precedente del quiz?

en: Are you sure you want to redirect to another quiz? Note that the changes made in this quiz will not be saved.
it_IT: Vuoi davvero essere reindirizzato a un altro quiz? Tieni presente che i cambiamenti fatti in questo quiz non saranno salvati.

en: Articles
it_IT: Articoli

en: Assign message to each keyword
it_IT: Assegna un messaggio a ciascuna parola

en: Assign numbering to each answer in ascending sequential order. Choose your preferred type from the list.
it_IT: Assegnare la numerazione ad ogni risposta in ordine sequenziale ascendente. Scegli il tipo preferito dall'elenco.

en: Assign numbering to each question in ascending sequential order. Choose your preferred type from the list.
it_IT: Assegnare la numerazione ad ogni domanda in ordine sequenziale ascendente. Scegli il tipo preferito dall'elenco.

en: Attempts count for each user role
it_IT: Conteggio di tentativi per ogni ruolo utente

en: Attempts count:
it_IT: Conteggio di tentativi:

en: Attract your visitors and convert them into email subscribers and paying customers.
it_IT: Cattura i tuoi visitatori e convertili in abbonati alle email e in clienti paganti.

en: Australian dollar
it_IT: Dollaro australiano

en: Authorize
it_IT: Autorizza

en: Autofill logged-in user data
it_IT: Riempimento automatico dei dati di accesso dell'utente

en: Average Rate
it_IT: Valutazione media

en: Average score
it_IT: Punteggio medio

en: Average score by the question category
it_IT: Punteggio medio per categoria di domanda

en: AVG
it_IT: Media

en: avg
it_IT: media

en: Background color
it_IT: Colore sfondo

en: Background image
it_IT: Immagine sfondo

en: Background image of the container. You can choose different images for different questions.
it_IT: Immagine di sfondo del contenitore. Puoi scegliere immagini diverse per le differenti domande.

en: Background image of the container. You can choose different images for each question from the Settings tab on the Edit question page. The background-size is set “Cover” by default for not scaling the image.
it_IT: Immagine di sfondo del contenitore del quiz. Puoi scegliere immagini diverse per ogni domanda dalla scheda "Impostazioni" nella pagina "Modifica domanda". La dimensione dello sfondo per predefinizione è impostata su "Copertina" per evitare il ridimensionamento dell'immagine.

en: Background image position
it_IT: Posizione dell'immagine di sfondo

en: Background music will play while passing the quiz. Upload your own audio file for the quiz.
it_IT: Musica in sottofondo durante il quiz. Carica il tuo file audio per il quiz.

en: Before Quiz
it_IT: Prima del quiz

en: Behance link
it_IT: Link Behance

en: Behance profile or page link for showing after quiz finish.
it_IT: Profilo Behance o link alla pagina da visualizzare dopo la fine del quiz.

en: Best Free Support
it_IT: Il miglior supporto gratuito

en: Border color
it_IT: Colore bordo

en: Border radius
it_IT: Raggio bordo

en: Border style
it_IT: Stile bordo

en: Border width
it_IT: Spessore bordo

en: Bottom
it_IT: Inferiore

en: Box shadow
it_IT: Ombra del box

en: Box shadow color
it_IT: Colore dell'ombra del box

en: British Pound Sterling
it_IT: Sterlina britannica

en: Build up various types of polls in a minute and get instant feedback on any topic or product.
it_IT: Crea vari tipi di sondaggi in un minuto e ottieni un feedback immediato su qualsiasi argomento o prodotto.

en: Build your quiz in a few minutes
it_IT: Crea il tuo quiz in pochi minuti

en: Button
it_IT: Pulsante

en: Button border-radius
it_IT: Raggi bordo pulsante

en: Button font-size
it_IT: Dimensione font pulsante

en: Button padding
it_IT: Spaziatura interna pulsante

en: Button Settings
it_IT: Impostazioni pulsante

en: Button size
it_IT: Dimensione pulsante

en: Button text
it_IT: Testo pulsante

en: Button width
it_IT: Larghezza pulsante

en: Buttons position
it_IT: Posizione pulsante

en: Buttons Styles
it_IT: Stili pulsanti

en: Buttons texts
it_IT: Testi pulsanti

en: Buttons will be replaced to icons.
it_IT: I pulsanti saranno sostituiti con icone.

en: Buy Now
it_IT: Acquista ora

en: By
it_IT: Per

en: By activating the pro version, you will get all the features to strive your WordPress website’s quizzes to an advanced level.%sWith the WordPress Quiz plugin, it is easy to generate the quiz types like %sTrivia quiz, Assessment quiz, Personality test,  Multiple-choice quiz, Knowledge quiz, IQ test, Yes-or-no quiz, True-or-false quiz, This-or-that quiz(with images), Diagnostic quiz, Scored quiz, Buzzfeed quiz, Viral Quiz%s and etc.%sMotivate your visitors with Certificates and Advanced Leaderboards, prevent cheating during online exams with Timer-Based quizzes, earn money with Paid Quizzes.
it_IT: Attivando la versione pro, otterrai tutte le funzionalità per portare i quiz del tuo sito WordPress a un livello avanzato.%sCon il plugin WordPress Quiz è facile generare tipi di quiz come %sQuiz di curiosità, Quiz di valutazione, Test di personalità, Quiz a scelta multipla, Quiz di conoscenza, Test IQ, Quiz sì-o-no, Quiz vero-o-falso, Quiz questo-o-quello (con immagini), Quiz diagnostici, Quiz con punteggio, Quiz Buzzfeed, Quiz virali%s e così via.%s Motiva i tuoi visitatori con certificati e classifiche avanzate, previeni le truffe durante gli esami online con quiz a tempo, guadagna con i quiz a pagamento.

en: By Category
it_IT: Per categoria

en: By correct answers count
it_IT: Per numero di risposte corrette

en: By correctness
it_IT: Per correttezza

en: By disabling this option, the comment field will be hidden and you can only rate with stars. This option is enabled by default.
it_IT: Disabilitando questa opzione, il campo dei commenti sarà nascosto e si potrà valutare solo con le stelle. Questa opzione è abilitata per impostazione predefinita.

en: By enabling this option, the backslashes will not be removed from your answers' content. It is recommended to have this option enabled, if you are using the MathJax-Latex plugin.
it_IT: Abilitando questa opzione, i backslash non saranno rimossi dal contenuto delle risposte. Si consiglia di abilitare questa opzione se si utilizza il plugin MathJax-Latex.

en: By enabling this option, the text written in the editor is displayed when the user writes a review for the quiz.
it_IT: Abilitando questa opzione, il testo scritto nell'editor viene visualizzato quando l'utente scrive una recensione per il quiz.

en: By enabling this option, the users can zoom the question images and open them in the large size on the Front-end.
it_IT: Abilitando questa opzione, gli utenti possono ingrandire le immagini delle domande e aprirle in grandi dimensioni sul frontend.

en: By enabling this option, you can display the user avatar on the Front-end. Note: The Name field (Information Form option) must be enabled so that this option can work for you. If the Name table column is disabled, but the User Avatar option is enabled, the avatar will not be displayed on the front end. The user avatar will be displayed next to the name of the user.
it_IT: Abilitando questa opzione, è possibile visualizzare l'avatar dell'utente sul frontend. Nota: il campo "Nome" (opzione Modulo informazioni) deve essere abilitato affinché questa opzione possa funzionare. Se la colonna della tabella Nome è disabilitata, ma l'opzione Avatar utente è abilitata, l'avatar non verrà visualizzato sul frontend. L'avatar dell'utente sarà visualizzato accanto al nome dell'utente.

en: By keywords
it_IT: Per parole chiave

en: By keywords - If this option is enabled, you need to select the keywords, which you have already assigned to your answers and write a correspondent message and attach an image for each interval separately. It will be calculated based on the majority of the selected answers of the user.
it_IT: Per parole chiave - se questa opzione è abilitata, è necessario selezionare le parole chiave già assegnate alle risposte, scrivere un messaggio corrispondente e allegare un'immagine per ogni intervallo separatamente. L'immagine sarà calcolata in base alla maggior parte delle risposte selezionate dall'utente.

en: By percentage
it_IT: Per percentuale

en: By percentage - If this option is enabled, you need to assign values to Min and Max fields by percentage and write a correspondent message and attach an image for each interval separately. You need to cover the 0-100 range with as many intervals as you want.
it_IT: Per percentuale - se questa opzione è abilitata, è necessario assegnare i valori ai campi min. e max. in percentuale e scrivere un messaggio corrispondente e allegare un'immagine per ogni intervallo separatamente. È necessario coprire l'intervallo 0-100 con il numero di intervalli desiderato.

en: By points
it_IT: Per punti

en: By points - If this option is enabled, you need to assign values to Min and Max fields by points and write a correspondent message and attach an image for each interval separately. There is no limitation to that.
it_IT: Per punti - se questa opzione è abilitata, è necessario assegnare i valori ai campi min. e max per punti scrivere un messaggio corrispondente e allegare un'immagine per ogni intervallo separatamente. Non ci sono limitazioni.

en: By ticking this option, the users can choose to leave a rating anonymously.
it_IT: Selezionando questa opzione, gli utenti possono scegliere di lasciare una valutazione anonima.

en: By weight / points
it_IT: Per peso/punti

en: Calculate the score
it_IT: Calcolare il punteggio

en: Campaign Monitor list
it_IT: Elenco Campaign Monitor

en: Campaign Monitor Settings
it_IT: Impostazioni Campaign Monitor

en: Can I know more about my respondents?
it_IT: Posso saperne di più sui miei intervistati?

en: Can I send certificates to those users who have passed the quiz? (PRO)
it_IT: Posso inviare i certificati agli utenti che hanno superato il quiz? (PRO)

en: Can't load resource.
it_IT: Impossibile caricare la risorsa.

en: Canadian Dollar
it_IT: Dollaro canadese

en: Capitalize
it_IT: Iniziale maiuscola

en: Capitalize – Transforms the first character of each word to uppercase
it_IT: Iniziale maiuscola - trasforma il primo carattere di ogni parola in maiuscolo.

en: Caption position of the image answer
it_IT: Posizione didascalia dell'immagine della risposta

en: Caption style of the image answer
it_IT: Stile didascalia dell'immagine della risposta

en: Categories
it_IT: Categorie

en: Category
it_IT: Categoria

en: Category status
it_IT: Stato della categoria

en: Center
it_IT: Centrato

en: Center Bottom
it_IT: Centrato in basso

en: Center Center
it_IT: Centrato in mezzo

en: Center Top
it_IT: Centrato in alto

en: Certificate body
it_IT: Contenuto del certificato

en: Certificate pass score
it_IT: Punteggio per ottenere il certificato

en: Certificate title
it_IT: Punteggio per ottenere il certificato

en: Change current quiz creation date
it_IT: Cambia la data di creazione del quiz attuale

en: Change the author of the current quiz
it_IT: Cambia l'autore del quiz attuale

en: Change the quiz creation date to your preferred date.
it_IT: Cambia la data di creazione del quiz con quella che preferisci.

en: Changes saved.
it_IT: Modifiche salvate.

en: Characters
it_IT: Caaratteri

en: Check
it_IT: Controlla

en: Check button
it_IT: Pulsante controlla

en: Checkbox( Multiple )
it_IT: Checkbox(multipli)

en: Chinese Yuan
it_IT: Yuan cinese

en: Choose either the default symbol or your preferred text for the hint button. In order to make this option work, you need to add the corresponding texts from the Edit page of the particular question.
it_IT: Scegli il simbolo predefinito o il testo preferito per il pulsante "Suggerimento". Per far funzionare questa opzione, devi aggiungere i testi corrispondenti dalla pagina di modifica della domanda specifica.

en: Choose the design of the layout as grid․
it_IT: Scegli il design del layout a griglia․

en: Choose the design of the layout as list․
it_IT: Scegli il design del layout ad elenco․

en: Choose the design of the layout. Example:layout=grid.
it_IT: Scegli il design del layout. Ad esempio: layout=grid.

en: Choose the design of the loader on the finish page after submitting. It will inherit the Quiz Text color from the Styles tab.
it_IT: Scegli il design del caricatore nella pagina finale dopo l'invio. Esso erediterà il colore del testo del quiz dalla scheda "Stili".

en: Choose the Font Size for the Message displayed for the note text( only for <p> tag ).
it_IT: Scegliere la dimensione del font del messaggio visualizzato per il testo della nota (solo per il tag <p>).

en: Choose the Font Size for the Message displayed for the right answer( only for <p> tag ).
it_IT: Scegliere la dimensione del font del messaggio visualizzato per la risposta corretta (solo per il tag <p>).

en: Choose the Font Size for the Message displayed for the wrong answer( only for <p> tag ).
it_IT: Scegliere la dimensione del font del messaggio visualizzato per la risposta sbagliata (solo per il tag <p>).

en: Choose the Font Size for the question explanation text( only for <p> tag ).
it_IT: Scegliere la dimensione del font del testo della spiegazione della domanda (solo per il tag <p>).

en: Choose the method of displaying. Example: display="random" count="5".
it_IT: Scegli il metodo di visualizzazione. Esempio: display="casuale" conteggio="5".

en: Choose the method of filtering. Example: by="category".
it_IT: Scegli il metodo di filtraggio. Esempio: per="categoria".

en: Choose the method of filtering. Example: by="quiz"
it_IT: Scegli il metodo di filtraggio. Esempio: per="quiz"

en: Choose the position of captions in the image answers.
it_IT: Scegli la posizione delle didascalie dell'immagini delle risposte.

en: Choose the preferred view type of captions in the image answers.
it_IT: Scegli il tipo di visualizzazione preferita per le didascalie dell'immagini delle risposte.

en: Choose the right timezone based on the coordinates of your quiz takers.
it_IT: Scegli il fuso orario giusto in base alle coordinate dei partecipanti al quiz.

en: Choose the type of question.
it_IT: Scegli il tipo di domande.

en: Choose the way of ordering the questions. Example: orderby="ASC".
it_IT: Scegliere l'ordinamento delle domande. Esempio: ordina per="ASC".

en: Choose the way to sum the points. Example: mode="all".
it_IT: Scegliere il modo come sommare i punti. Esempio: modalità="tutti".

en: Choose what Quiz information you want to be displayed. Tick on the needed options for making them visible in the detailed result. Note that the information will be available in the exported version. So, even if the option is hided, it will be displayed in the exported PDF and XLSX files.
it_IT: Scegliere le informazioni sul quiz da visualizzare. Spuntare le opzioni necessarie per renderle visibili nel risultato dettagliato. Le informazioni sono disponibili nella versione esportata. Pertanto, anche se l'opzione è nascosta, verrà visualizzata nei file PDF e XLSX esportati.

en: Choose what user information you want to be displayed. Tick on the needed options for making them visible in the detailed result. Note that the information will be available in the exported version. So, even if the option is hided, it will be displayed in the exported PDF and XLSX files.
it_IT: Scegliere le informazioni sull'utente da visualizzare. Spuntare le opzioni necessarie per renderle visibili nel risultato dettagliato. Le informazioni sono disponibili nella versione esportata. Pertanto, anche se l'opzione è nascosta, verrà visualizzata nei file PDF e XLSX esportati.

en: Choose whether the question category is active or not. If you choose Unpublished option, the question category won’t be shown anywhere on your website
it_IT: Scegli se la categoria di domanda è attiva o meno. Se scegli l'opzione "Non pubblicata", la categoria della domanda non sarà visualizzata sul tuo sito.

en: Choose whether the question is active or not. If you choose Unpublished option, the question won’t be shown anywhere on your website.
it_IT: Scegli se la domanda è attiva o meno. Se scegli l'opzione "Non pubblicata", la domanda non sarà visualizzata sul tuo sito.

en: Choose whether the quiz category is active or not. If you choose Unpublished option, the quiz category won’t be shown anywhere on your website.
it_IT: Scegli se la categoria quiz è attiva o meno. Se scegli l'opzione "Non pubblicata", la categoria quiz non sarà visualizzata sul tuo sito.

en: Choose your preferred method of calculation.
it_IT: Scegli il tuo metodo di calcolo preferito.

en: Choose your preferred type of limitation.
it_IT: Scegli il tuo tipo di limitazione preferito.

en: Classic Dark
it_IT: Nero classico

en: Classic Light
it_IT: Chiaro classico

en: Clear
it_IT: Pulisci

en: Clear button
it_IT: Pulisci pulsante

en: Clear color
it_IT: Pulisci colore

en: Clear filters
it_IT: Pulisci filtri

en: Click For Admin Note
it_IT: Fai clic per nota amministratore

en: Click for copy.
it_IT: Fai clic per copiare.

en: click here
it_IT: fai clic qui

en: Client ID
it_IT: ID cliente

en: Clipboard
it_IT: Appunti

en: Code include
it_IT: Il codice include

en: Collect anonymous responses no matter the quiz taker is a logged-in user or guest.
it_IT: Raccogli responsi anonimi indipendentemente che il partecipante al quiz sia connesso oppure è un ospite.

en: Color
it_IT: Colore

en: Color 1
it_IT: Colore 1

en: Color 1 of the quiz background gradient
it_IT: Colore 1 gradiente sfondo del quiz

en: Color 2
it_IT: Colore 2

en: Color 2 of the quiz background gradient
it_IT: Colore 2 gradiente sfondo del quiz

en: Color gradient of the quiz background
it_IT: Colore gradiente sfondo del quiz

en: Color value
it_IT: Valore colore

en: Comment and rate the quiz with up to 5 stars at the end of the quiz.
it_IT: Commenta e valuta il quiz fino a 5 stelle alla fine del quiz.

en: Congrats! You have already created your first quiz.
it_IT: Congratulazioni! Hai già creato il tuo primo quiz.

en: Congratulations!
it_IT: Congratulazioni!

en: Connect
it_IT: Connetti

en: Contact
it_IT: Contatto

en: Contain
it_IT: Contenitore

en: Control the access of the plugin from the dashboard and manage the capabilities of those user roles.
it_IT: Controlla dalla bacheca chi può avere l'accesso al plugin e gestisci le capacità dei ruoli utente.

en: ConvertKit List
it_IT: Elenco ConvertKit

en: ConvertKit Settings
it_IT: Impostazioni ConvertKit

en: Copied!
it_IT: Copiato!

en: Copy
it_IT: Copia

en: Copy and Paste the link of the page where your quiz is displayed. This option is for easily detecting where your quiz is displayed.
it_IT: Copia e incolla il link della pagina in cui è visualizzato il quiz. Questa opzione serve per individuare facilmente dove viene visualizzato il quiz.

en: Copy the %s shortcode %s of the quiz and paste it into any post․
it_IT: Copia lo %s shortcode %s del quiz e incollalo in qualsiasi articolo․

en: Copy the following shortcode and paste into any post.  Insert the IDs of the Quizzes to receive the sum of the quiz points.
it_IT: Copia il seguente shortcode e incollalo in qualsiasi articolo.  Inserisci l'ID dei quiz per ricevere la somma dei punteggi dei quiz.

en: Copy the following shortcode and paste it in posts. Insert the Quiz ID to receive the number of participants of the quiz.
it_IT: Copia il seguente shortcode e incollalo in qualsiasi articolo. Inserisci l'ID quiz per ricevere il numero dei partecipanti al quiz.

en: Copy the following shortcode and paste it into posts. Insert the Quiz ID to receive the number of failed users of the quiz. The pass score has to be determined in the Quiz Settings.
it_IT: Copia il seguente shortcode e incollalo in qualsiasi articolo. Inserisci l'ID quiz per ricevere il numero dei partecipanti che hanno sbagliato il quiz. Il punteggio per il superamento deve essere stabilito nelle impostazioni del quiz.

en: Copy the following shortcode and paste it into posts. Insert the Quiz ID to receive the number of passed users of the quiz. The pass score has to be determined in the Quiz Settings.
it_IT: Copia il seguente shortcode e incollalo in qualsiasi articolo. Inserisci l'ID quiz per ricevere il numero dei partecipanti che hanno superato il quiz. Il punteggio per il superamento deve essere stabilito nelle impostazioni del quiz.

en: Copy the following shortcode, configure it based on your preferences and paste it into the post.
it_IT: Copia il seguente shortcode, configuralo secondo le tue preferenze e incollalo nell'articolo.

en: Copy the following shortcode, configure it based on your preferences and paste it into the post/page. Put the ID of your preferred category,  choose the method of displaying (all/random) and specify the count of quizzes.
it_IT: Copia il seguente shortcode, configuralo secondo le tue preferenze e incollalo nell'articolo/pagina. Inserisci ID della categoria preferita, scegli il  metodo di visualizzazione (tutti/casuale) e specifica il numero dei quiz.

en: Copy the given shortcode and paste it in posts. Insert the Quiz ID  to see the average score of participants of that quiz.
it_IT: Copia il seguente shortcode e incollalo in qualsiasi articolo. Inserisci l'ID  dei quiz per ricevere il punteggio medio dei partecipanti al quiz.

en: Copy the iframe and embed it on another/your website. Paste the iframe like HTML on your desired WP Editor. By this, the quiz will be opened on that particular page.
it_IT: Copia l'iframe e incorporalo in un qualsiasi altro sito web. Incolla l'iframe come HTML nell'editor WP desiderato. In questo modo, il quiz verrà aperto su quella particolare pagina.

en: Correct
it_IT: Corretto

en: Correct answer
it_IT: Risposta corretta

en: Correct answers count
it_IT: Conteggio risposte corrette

en: Count
it_IT: Conteggio

en: Cover
it_IT: Copertina

en: Create amazing online polls for your WordPress website super easily.
it_IT: Crea fantastici sondaggi online per il tuo sito web in modo super facile.

en: Create engaging quizzes, tests, and exams within a few minutes with the help of the WordPress Quiz Maker plugin. The Quiz Maker has a user-friendly interface and responsive design.%s With this plugin, you are free to add as many questions as needed with the following question types: %sRadio, Checkbox, Dropdown, Text, Short Text, Number, Date.%s In order, to activate Integrations, send Certificates via Email, or create Intervals for your quiz results you will need to download and install the Pro Versions of the WordPress Quiz plugin.
it_IT: Crea quiz, test ed esami coinvolgenti in pochi minuti con l'aiuto del plugin WordPress Quiz Maker. Quiz Maker ha un'interfaccia facile da usare e un design responsive. %s Con questo plugin, si è liberi di aggiungere tutte le domande necessarie con i seguenti tipi di domande: %sRadio, Checkbox, Dropdown, Testo, Testo breve, Numero, Data.%s Per attivare le integrazioni, inviare certificati via email o creare intervalli per i risultati dei quiz, è necessario scaricare e installare la versione Pro del plugin WordPress Quiz.

en: Create question
it_IT: Crea domanda

en: Create quiz with Quiz Maker plugin in One Minute
it_IT: Crea i tuoi quiz con il plugin Quiz Maker in un minuto

en: Create Scored Quiz via WordPress Plugin
it_IT: Crea un quiz a punti con il plugin di WordPress

en: Create unlimited galleries and include unlimited images in those galleries.
it_IT: Crea gallerie illimitate e includi immagini illimitate in queste gallerie.

en: Created
it_IT: Creato

en: Created by
it_IT: Creato da

en: Created on
it_IT: Creato il

en: Creating a Scored Quiz in WordPress | Quiz Plugin 2022
it_IT: Crea un quiz a punti in WordPress | Quiz Plugin 2022

en: Currency
it_IT: Valuta

en: Current Date
it_IT: Data valuta

en: Custom
it_IT: Personalizzato

en: Custom class for quiz container
it_IT: Class personalizzata per il contenitore del quiz

en: Custom CSS
it_IT: CSS personalizzato

en: Custom Fields
it_IT: Campi personalizzati

en: Custom Gif width in pixels. It accepts only numeric values.
it_IT: Larghezza Gif personalizzata in pixel. Accetta solo valori numerici.

en: Custom login form link
it_IT: Link modulo accesso personalizzato

en: Custom text
it_IT: Testo personalizzato

en: Dark
it_IT: Scuro

en: Data form for the user personal information. You can choose when the Information Form will be shown for completion.
it_IT: Modulo "Dati" per le informazioni personali dell'utente. Puoi scegliere quando il "Modulo informazioni" deve essere visualizzato per essere compilato.

en: Date
it_IT: Data

en: Day
it_IT: Giorno

en: day
it_IT: giorno

en: days
it_IT: giorni

en: Decide how to display the score. For instance, if you choose the correct answer count, the score will be shown in this format: 8/10.
it_IT: Scegli come visualizzare il punteggio. Ad esempio, scegliendo il conteggio delle risposte corrette, il punteggio verrà visualizzato in questo formato: 8/10.

en: Default
it_IT: Predefinito

en: Default parameters for Quiz
it_IT: Parametri predefiniti per i quiz

en: Define the font size for mobile devices.
it_IT: Imposta la dimensione font per i mobile.

en: Define the scroll offset of the quiz container after the animation starts. It works when the quiz container is visible on the screen partly and the user starts the quiz and moves from one question to another.
it_IT: Definisci l'offset di scorrimento del contenitore del quiz dopo l'avvio dell'animazione. Funziona quando il contenitore del quiz è parzialmente visibile sullo schermo e l'utente avvia il quiz e passa da una domanda all'altra.

en: Delete
it_IT: Elimina

en: Delete only review
it_IT: Elimina solo la recensione

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Description of the Information Form which will be shown at the top of the Form Fields.
it_IT: Descrizione del "Modulo informazioni" che sarà visualizzata sopra ai campi del modulo.

en: Design of the progress bar which will appear on the finish page only. It will show the user’s score.
it_IT: Stile della barra di avanzamento che apparirà solo nella pagina finale. Essa mostrerà il punteggio dell'utente.

en: Designed to show the most popular quiz that is passed most commonly by users.
it_IT: Concepito per mostrare i quiz più popolari che vengono comunemente superati dagli utenti.

en: Detailed report
it_IT: Rapporto dettagliato

en: Detailed Report Options
it_IT: Opzioni rapporto dettagliato

en: Details
it_IT: Dettagli

en: Diagonal left to right
it_IT: Diagonale da sinistra a destra

en: Diagonal right to left
it_IT: Diagonale da destra a sinistra

en: Disable
it_IT: Disabilita

en: Disable answer hover
it_IT: Disabilita hover risposta

en: Disable copy functionality in quiz page(CTRL+C) and Right-click
it_IT: Disabilita la funzione copia nella pagina dei quiz (CTRL+C) e click tasto destro

en: Disable data storing in database
it_IT: Disabilita la memorizzazione dei dati nel database

en: Disable input focusing
it_IT: Disabilita focalizzazione input

en: Disable Quiz maker menu item notification
it_IT: Disabilita la notifica delle voci del menu di Quiz maker

en: Disable Results menu item notification
it_IT: Disabilita la notifica delle voci del menu risultati

en: Disable strip slashes for answers
it_IT: Disabilita rimozione delle slash per le risposte

en: Disable the hover effect for the answers.
it_IT: Disabilita effetto hover per le risposte

en: Disable the right click, copy paste, content selection and copy shortcut keys on your website.
it_IT: Disattiva il clic destro, copia incolla, selezione contenuto e copia tasti di scelta rapida sul tuo sito web.

en: Disable this feature, if you want to make it possible not to send emails to the registered Mail of the site Admin, but only to additional emails.
it_IT: Disabilita questa funzione, se vuoi che non vengano inviate email alla posta registrata dell'amministratore del sito, ma solo ad altre email.

en: Disable to show the user score with percentage on the finish page. If you want to show points or correct answers count, you need to tick this option and use Variables (General Settings) in the “Text for showing after quiz completion” option.
it_IT: Disabilita la visualizzazione del punteggio dell'utente in percentuale" sulla pagina finale. Se vuoi visualizzare il punteggio o il numero di risposte corrette, devi spuntare questa opzione e usare le "Variabili" nelle impostazioni generali dell'opzione "Testo da mostrare dopo aver completato il quiz".

en: Disabled
it_IT: Disabiliato

en: Display all questions on one page
it_IT: Visualizza tutte le domande su una pagina

en: Display all reviews button
it_IT: Pulsante visualizza tutte le recensioni

en: Display duration of right/wrong answers (in seconds)
it_IT: Visualizza la durata (in secondi) del testo corretto/sbagliato

en: Display duration of right/wrong answers (in seconds) after answering the question.
it_IT: Visualizza la durata (in secondi) del testo corretto/sbagliato dopo aver risposto a una domanda.

en: Display Facebook social button so that the users can share the page on which your quiz is posted.
it_IT: Visualizza il pulsante social di Facebook in modo che gli utenti possano condividere la pagina in cui è pubblicato il tuo quiz.

en: Display form fields with labels
it_IT: Visualizza i campi del modulo con le etichette

en: Display LinkedIn social button so that the users can share the page on which your quiz is posted.
it_IT: Visualizza il pulsante social di LinkedIn in modo che gli utenti possano condividere la pagina in cui è pubblicato il tuo quiz.

en: Display messages before the buttons
it_IT: Visualizza i messaggi prima dei pulsanti

en: Display Quiz Bank(questions)
it_IT: Visualizza la Banca dei quiz (domande)

en: Display score
it_IT: Visualizza il punteggio

en: Display social media links at the end of the quiz to allow users to visit your pages in the Social media.
it_IT: Visualizza i link dei social alla fine del quiz per permettere all'utente di visitare le tue pagine nei social.

en: Display the flashcard questions in random order.
it_IT: Visualizza le domande delle flashcard in ordine casuale.

en: Display the sum of the quiz points
it_IT: Visualizza il totale dei punti del quiz

en: Display VKontakte social button so that the users can share the page on which your quiz is posted.
it_IT: Visualizza il pulsante social VKontakte in modo che gli utenti possano condividere la pagina su cui è pubblicato il tuo quiz.

en: Do you want to finish the quiz? Are you sure?
it_IT: Desideri terminare il quiz? Lo desideri davvero?

en: Documentation
it_IT: Documentazione

en: Dropdown
it_IT: Menu a discesa

en: Duplicate
it_IT: Duplica

en: Duration
it_IT: Durata

en: During the quiz
it_IT: Durante il quiz

en: E-mail and Certificate settings
it_IT: Impostazioni email e certificato

en: E-Mail, Certificate
it_IT: Email, certificato

en: e.g. en, de - Language used by reCAPTCHA. To get the code for your language click %s here %s
it_IT: esempio: en, de - lingua utilizzata da reCAPTCHA. Fai clic %s qui %s per trovare il codice della tua lingua.

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Edit category
it_IT: Modifica categoria

en: Edit Image
it_IT: Modifica immagine

en: Edit question
it_IT: Modifica domanda

en: Edit quiz
it_IT: Modifica quiz

en: Elegant Dark
it_IT: Elegante scuro

en: Elegant Light
it_IT: Elegante chiaro

en: Email configuration
it_IT: Configurazione email

en: Email field is empty
it_IT: Il campo email è vuoto

en: Embed code
it_IT: Incorpora codice

en: Empty Answer
it_IT: Risposta vuota

en: Enable ActiveCampaign
it_IT: Abilita ActiveCampaign

en: Enable animation
it_IT: Abilita animazione

en: Enable animation of the scroll offset of the quiz container. It works when the quiz container is visible on the screen partly and the user starts the quiz and moves from one question to another.
it_IT: Abilita l'animazione dell'offset di scorrimento del contenitore del quiz. Funziona quando il contenitore del quiz è parzialmente visibile sullo schermo e l'utente avvia il quiz e si sposta da una domanda all'altra.

en: Enable answers allow HTML for new question
it_IT: Abilitare in modo che le risposte permettano l'HTML per le nuove domande

en: Enable audio autoplay
it_IT: Abilita riproduzione audio automatica

en: Enable autostart
it_IT: Abilita avvio automatico

en: Enable Background music
it_IT: Abilita musica di sottofondo

en: Enable Campaign Monitor
it_IT: Abilita Campaign Monitor

en: Enable case sensitive text
it_IT: Abilita testo sensibile al maiuscolo/minuscolo

en: Enable case sensitive text for a new question
it_IT: Abilita testo sensibile al maiuscolo/minuscolo per una nuova domanda

en: Enable clear answer button
it_IT: Abilita il pulsante "Cancella risposta"

en: Enable Comment Field
it_IT: Abilita campo commenti

en: Enable confirm box for the Finish button
it_IT: Abilita il box di conferma per il pulsante "Termina"

en: Enable confirmation box for leaving the page
it_IT: Abilita il box di conferma per l'uscita dalla pagina

en: Enable confirmation box for the See Result button
it_IT: Abilita il box di conferma per il pulsante "Visualizza risultati"

en: Enable ConvertKit
it_IT: Abilita ConvertKit

en: Enable copy protection
it_IT: Abilita protezione copia

en: Enable coupon receiving after finishing the quiz. For showing the coupons, you have to use the %%quiz_coupon%% message variable from General Settings>Message variables.
it_IT: Abilitare la ricezione dei coupon al termine del quiz. Per mostrare i coupon, si deve usare la variabile %%quiz_coupon%% di Impostazioni generali>Variabili di messaggio.

en: Enable custom texts for buttons
it_IT: Abilita testi personalizzati per i pulsanti

en: Enable double opt-in
it_IT: Abilita accesso in due fasi

en: Enable Exit button
it_IT: Abilita pulsante "Esci"

en: Enable finish button
it_IT: Abilita pulsante "Termina"

en: Enable full-screen mode
it_IT: Abilita modalità schermo intero

en: Enable GetResponse
it_IT: Abilita GetResponse

en: Enable Google integration
it_IT: Abilita l'integrazione Google

en: Enable Hide question text for new question
it_IT: Abilita nascondi testo domanda per le nuove domande.

en: Enable Keyboard Navigation
it_IT: Abilita navigazione da tastiera

en: Enable lazy loading attribute for images
it_IT: Abilita attributo lazy loading per le immagini

en: Enable live progress bar
it_IT: Abilita barra di avanzamento in tempo reale

en: Enable Login Form Custom Redirection
it_IT: Abilita reindirizzamento personalizzato modulo di accesso

en: Enable Mad Mimi
it_IT: Abilita Mad Mimi

en: Enable MailChimp
it_IT: Abilita MailChimp

en: Enable maximum selection number
it_IT: Abilita numero massimo di selezioni

en: Enable minimum selection number
it_IT: Abilita numero minimo di selezioni

en: Enable navigation bar
it_IT: Abilita barra di navigazione

en: Enable next button
it_IT: Abilita tasto "Successivo"

en: Enable No influence to score for new question
it_IT: Abilita "Non incide sul punteggio" per la nuova domanda

en: Enable pagination
it_IT: Abilita paginazione

en: Enable PayPal
it_IT: Abilita PayPal

en: Enable percent view
it_IT: Abilita la visualizzazione della percentuale

en: Enable previous button
it_IT: Abilita tasto Precedente

en: Enable progress bar
it_IT: Abilita barra di avanzamento

en: Enable question answers
it_IT: Abilita risposte domande

en: Enable question bank
it_IT: Abilita banca domande

en: Enable question bookmarking for the navigation bar.
it_IT: Abilita inserimento segnalibro domanda per la barra di navigazione

en: Enable question reporting
it_IT: Abilita rapporto domande

en: Enable questions numbering by category
it_IT: Abilita numerazione delle domande per categoria

en: Enable quiz assessment
it_IT: Abilita valutazione del quiz

en: Enable quiz coupons
it_IT: Abilita buoni sconto quiz

en: Enable randomize answers
it_IT: Abilita risposte casuali

en: Enable randomize questions
it_IT: Abilita domande casuali

en: Enable reCAPTCHA
it_IT: Abilita reCAPTCHA

en: Enable restart button
it_IT: Abilita tasto "Ricomincia"

en: Enable Right to Left direction for the text. This option is intended for the Arabic language.
it_IT: Abilita la direzione da destra a sinistra per il testo. Questa opzione è intesa per la lingua Araba.

en: Enable Slack integration
it_IT: Abilita integrazione Slack

en: Enable Social Media links
it_IT: Abilita i link ai social media

en: Enable sounds for right/wrong answers
it_IT: Abilita suoni per risposte corrette/sbagliate

en: Enable Start button loader
it_IT: Abilita caricamento pulsante "Avvia"

en: Enable Stripe
it_IT: Abilita Stripe

en: Enable text to speech
it_IT: Abilita conversione testo in audio

en: Enable the option if you want to show the Information Form to logged-in users as well. If the option is disabled, then logged-in users will not see the Information Form before or after the quiz, but the system will collect the Name and Email info from their WP accounts and store in the Name and Email fields in the database.
it_IT: Abilita l'opzione se vuoi mostrare il modulo informazioni anche agli utenti connessi. Quando è disabilitata gli utenti connessi non vedranno il modulo informazioni né prima né dopo il quiz, ma il sistema raccoglierà informazioni "Nome" e "Email" dai loro account WP e li memorizzerà nei campi "Nome" e "Email" del database.

en: Enable the Show/Hide toggle
it_IT: Abilita il commutatore mostra/nascondi

en: Enable this option and an email will be sent to the quiz author every time when someone reports a question.
it_IT: Abilita questa opzione per inviare una email all'autore del quiz ogni qualvolta qualcuno riporta una domanda.

en: Enable this option and the case sensitive text option will be ticked for a new question by default.
it_IT: Abilita questa opzione e l'opzione sensibile a maiuscolo/minuscolo verrà selezionata come predefinita per le nuove domande.

en: Enable this option and the Hide question text on the front-end option will be ticked for a new question by default.
it_IT: Abilita questa opzione e l'opzione "Nascondi il testo domanda" verrà selezionata come predefinita per le nuove domande.

en: Enable this option and the No Influence to score option will be ticked for a new question by default.
it_IT: Abilita questa opzione e l'opzione "Non incide sul punteggio" verrà selezionata come predefinita per le nuove domande.

en: Enable this option and the notifications will not be displayed in the Quiz Maker menu.
it_IT: Abilita questa opzione e le notifiche non verranno visualizzate nel menu Quiz Maker.

en: Enable this option and the notifications will not be displayed in the Results menu.
it_IT: Abilita questa opzione e le notifiche non verranno visualizzate nel menu "Risultati".

en: Enable this option and the ordering for the question numbering will be by Category. By this, the question numbering will start from 1 for each category. Note: If you choose None for the Questions Numbering option, this feature will not work for you.
it_IT: Abilita questa opzione e la numerazione delle domande sarà per categoria. Quindi la numerazione delle domande inizierà da 1 per ogni categoria. Ricorda che se scegli "Nessuna" per l'opzione "Numerazione delle domande", questa caratteristica non funzionerà.

en: Enable this option and the Strip slashes for answers option will be ticked for a new question by default.
it_IT: Abilita questa opzione e l'opzione "Togli slash dalle risposte" verrà selezionata come predefinita per le nuove domande.

en: Enable this option and the users can report questions from the Front-end, once they encounter any issues, errors, or inaccuracies.
it_IT: Abilita questa opzione e gli utenti possono riportare domande dal frontend quando incontrano problemi, errori o inaccuratezze.

en: Enable this option and write your desired custom texts for buttons, instead of the default ones. Note: If this option is disabled, the Buttons Texts will be taken from the General Settings page > Buttons Texts tab.
it_IT: Abilita questa opzione e scrivi i testi che preferisci per i pulsanti al posto di quelli predefiniti. Nota che se questa opzione è disabilitata i testi dei pulsanti saranno presi dalla pagina Impostazioni generali> scheda "Testi pulsanti".

en: Enable this option to allow listening to the questions being read aloud. Note this option can be used only for questions.
it_IT: Abilita questa opzione per consentire di ascoltare le domande lette ad alta voce. Nota che questa opzione può essere usata solo per le domande.

en: Enable this option to inform the users the next question will be displayed after some seconds, like this 00:05. This option works with the Radio, Select, True/False question types and when the Next button is disabled for the quiz.
it_IT: Abilita questa opzione per informare gli utenti che la prossima domanda sarà visualizzata dopo alcuni secondi, ad esempio 00:05. Questa opzione funziona con i tipi di domande "Radio, Seleziona, Vero/Falso" e quando il pulsante "Successivo" è disabilitato per il quiz.

en: Enable this option to redirect users to your desired Login Form in case of filling an incorrect email address or password.
it_IT: Abilita questa opzione per reindirizzare gli utenti al tuo modulo di accesso preferito quando vengono inserite email o password non corrette.

en: Enable this option, and the keyboard will not be focused when clicking on the Next button. The option refers to Text, Short_text, Date, Number, and Fill in the blank question types.
it_IT: Abilita questa opzione e la tastiera non focalizzerà quando si fa clic sul pulsante "Successivo". L'opzione si riferisce ai tipi di domande "Testo, Messaggio breve, Data, Numero e Riempire gli spazi vuoti".

en: Enable Timer
it_IT: Abilita timer

en: Enable to go next by pressing Enter key
it_IT: Abilita per passare alla domanda successiva premendo Invio.

en: Enable to show countdown timer in the browser tab.
it_IT: Abilita per visualizzare un countdown nella scheda del browser.

en: Enable to show the quiz title and description in the start page of the quiz(in the front-end).
it_IT: Abilita per visualizzare il titolo e la descrizione del quiz nella pagina d'inizio del quiz (nel frontend).

en: Enable to take a specific amount of questions from the quiz randomly. For example, you can choose 20 questions from 50 randomly. Every time it will take different questions from the pool.
it_IT: Abilita per selezionare un quantitativo specifico di domande a caso dal quiz. Per esempio, puoi scegliere 20 domande a caso da un totale di 50. Ogni volta preleverà domande diverse dal gruppo predefinito.

en: Enable toggle password visibility
it_IT: Abilita attiva/disattiva visibilità della password

en: Enable User Avatar
it_IT: Abilita avatar utente

en: Enable users' anonymous assessment
it_IT: Abilita valutazione anonima dell'utente

en: Enable Zapier Integration
it_IT: Abilita integrazione Zapier

en: Enabled
it_IT: Abilitato

en: End
it_IT: Fine

en: End date
it_IT: Data fine:

en: End date:
it_IT: Data fine:

en: Enter the ID of the category. Example: id="23".
it_IT: Inserisci ID categoria. Esempio: id="23".

en: Enter the ID of the quiz category. Example: id='23'. Note: In case you don't insert the ID of the Quiz Category, all results of all the quizzes will be displayed on the Front-end.
it_IT: Inserisci ID categoria del quiz. Esempio: id="23". Nota: se non si inserisce un ID della categoria del quiz, tutti i risultati di tutti i quiz verranno visualizzati sul frontend.

en: Enter the quiz title
it_IT: Inserisci titolo quiz

en: Erase Quiz data
it_IT: Cancella dati del quiz

en: Error
it_IT: Errore

en: Example
it_IT: Esempio

en: Example:
it_IT: Esempio:

en: Excerpt words count in list tables
it_IT: Totale parole del riassunto nelle tabelle elenco

en: Exclude general CSS file from home page
it_IT: Escludere il file CSS generale dalla pagina iniziale

en: Exit
it_IT: Esci

en: Exit button
it_IT: Pulsante "Esci"

en: Exit button will be displayed in the finish page and must redirect the user to a custom URL.
it_IT: Il pulsante "Esci" sarà visualizzato nella pagina finale e deve reindirizzare l'utente a un URL personalizzato.

en: Expiration message:
it_IT: Messaggio alla scadenza:

en: Export
it_IT: Esporta

en: Export Filter
it_IT: Filtro esporta

en: Export results
it_IT: Esporta risultati

en: Export to
it_IT: Esporta in

en: Extra shortcodes
it_IT: Shortcode extra

en: Facebook link
it_IT: Link Facebook

en: Facebook profile or page link for showing after quiz finish.
it_IT: Profilo Facebook o link alla pagina da visualizzare dopo la fine del quiz.

en: Failed
it_IT: Non superato

en: Failed users count by score
it_IT: Visualizza il numero degli utenti che hanno fallito per punteggio

en: False
it_IT: Falso

en: FAQs
it_IT: FAQ

en: Field for entering your own CSS code
it_IT: Campo per aggiungere il tuo codice CSS

en: Fields texts
it_IT: Testi campi

en: File upload
it_IT: Carica file

en: Fill out the information by adding a title, previously created questions and so on.
it_IT: Completa le informazioni aggiungendo un titolo, domande create in precedenza e così via.

en: Filter
it_IT: Filtra

en: Filter by category
it_IT: Filtra per categoria

en: Filter by tag
it_IT: Filtra per tag

en: Filters
it_IT: Filtri

en: Finish
it_IT: Termina

en: Finish button
it_IT: Pulsante "Termina"

en: Finish the quiz after one wrong answer
it_IT: Termina il quiz dopo una risposta sbagliata

en: Finish the quiz after one wrong answer.
it_IT: Termina il quiz dopo una risposta sbagliata.

en: First
it_IT: Prima

en: Flash Cards Settings
it_IT: Impostazioni Flash card

en: Font size for the note text
it_IT: Dimensione font del testo note

en: Font size for the question explanation
it_IT: Dimensione font spiegazione della domanda

en: Font size for the right answer
it_IT: Dimensione font per le risposte corrette

en: Font size for the wrong answer
it_IT: Dimensione font per le risposte sbagliate

en: For 100% leave blank
it_IT: Per 100% lascia vuoto

en: For an initial width, leave the field blank.
it_IT: Per una larghezza iniziale, lascia il campo vuoto.

en: For creating a question go
it_IT: Per creare una domanda vai

en: For inserting multiple possible correct answers, please use delimeter %%%.
it_IT: Per inserire possibili risposte multiple corrette, usa il delimitatore %%%.

en: For inserting questions to the quiz you need to make questions first from the “Questions page” in the left navbar. After popup’s opening, you can filter and select your prepared questions for this quiz.
it_IT: Per aggiungere domande al quiz devi prima creare domande nella pagina "Domande" della barra di navigazione a sinistra. Dopo l'apertura del popup, puoi filtrare e selezionare le domande create per questo quiz.

en: For more advanced needs, please take a look at our %s Quiz Maker plugin User Manual. %s
it_IT: Per necessità più complesse dai un occhiata al nostro %s Manuale utente Quiz Maker plugin. %s

en: For more information:
it_IT: Per maggiori informazioni:

en: For security reasons, unused API keys expire after 90 days. When that happens, you’ll need to generate a new key.
it_IT: Per ragioni di sicurezza, le chiavi API non utilizzate scadono dopo 90 giorni. Quando succede questo, avrai bisogno di generare una nuova chiave.

en: Form Fields
it_IT: Campi modulo

en: From Name
it_IT: Da nome

en: Gap between answers.
it_IT: Spazio tra le risposte.

en: General
it_IT: Generale

en: General CSS File
it_IT: File CSS generale

en: General Information
it_IT: Informazioni generali

en: General options
it_IT: Opzioni generali

en: General Settings
it_IT: Impostazioni generali

en: Generate Certificate preview
it_IT: Genera anteprima certificato

en: Generate certificate without sending to user
it_IT: Genera certificato senza inviarlo all'utente

en: Generated Passwords
it_IT: Password generate

en: Get 12 months updates and support for the Business package and lifetime updates and support for the Developer package.
it_IT: Ricevi 12 mesi di aggiornamenti e assistenza per il pacchetto Affari e aggiornamenti e assistenza a vita per il pacchetto Sviluppatore.

en: GetResponse API Key
it_IT: Chiave API GetResponse

en: GetResponse List
it_IT: Elenco GetResponse

en: GetResponse Settings
it_IT: Impostazioni GetResponse

en: Gettings started with Quiz Maker plugin - video
it_IT: Come iniziare con il plugin Quiz Maker - video

en: Give a maximum legal value to your number field. For example, if you give a 20 value to the field, then the user will be able to answer the question by writing a value less than or equal to 20.
it_IT: Dai un valore massimo legale al tuo campo numerico. Per esempio, se dai un valore 20 al campo allora l'utente potrà rispondere alla domanda solo con un valore inferiore o uguale a 20.

en: Give a minimum legal value to your number field. For example, if you give a 20 value to the field, then the user will be able to answer the question by writing a value more than or equal to 20.
it_IT: Dai un valore minimo legale al tuo campo numerico. Per esempio, se dai un valore 20 al campo allora l'utente potrà rispondere alla domanda solo con un valore maggiore o uguale a 20.

en: Give permissions to manage all quizzes and results to these user roles. Please add the given user roles to the above field as well.
it_IT: Dai i permessi per gestire tutti i quiz e i risultati a questi ruoli utenti. Devi aggiungere i ruoli utente anche nel campo soprastante.

en: Give permissions to see only their own quizzes to these user roles.
it_IT: Dai i permessi per vedere solo i propri quiz a questi ruoli utenti.

en: Give the default value to the height of the WP Editor. It will apply to all WP Editors within the plugin on the dashboard.
it_IT: Assegna il valore predefinito all'altezza dell'editor WP. Si applicherà a tutti gli editor WP all'interno del plugin nella bacheca.

en: Global Leaderboard Settings
it_IT: Impostazioni della classifica globale

en: Go To Blog
it_IT: Vai al blog

en: Go to the %s Questions %s page and create %s new questions, %s
it_IT: Vai alla pagina %s Domande %s e crea le %s nuove domande, %s

en: Google Sheet Settings
it_IT: Impostazioni Google Sheet

en: Grab your GIFT
it_IT: Prendi il tuo regalo

en: Gradient direction
it_IT: Direzione gradiente

en: Group questions by category
it_IT: Raggruppa domande per categoria

en: Group users by
it_IT: Raggruppa utenti per

en: Guest
it_IT: Ospite

en: Heading for share buttons
it_IT: Intestazione per i pulsanti di condivisione

en: Heading for social media links
it_IT: Intestazione per i link social media

en: Height of answers images.
it_IT: Altezza immagini risposte.

en: here
it_IT: qui

en: Here you can see all the categories of questions you have included in the general tab. You can provide different numbers for different categories. Also, you can reorder them as you want by drag and dropping. The category order will be kept in the front end, but questions will be printed randomly.
it_IT: Qui puoi vedere tutte le categorie di domande che hai incluso nella scheda generale. Puoi fornire differenti numeri per le differenti categorie. Inoltre trascinando e rilasciandole puoi riordinarle a tuo piacimento. L'ordine delle categorie verrà mantenuto nel frontend ma le domande verranno stampate casualmente.

en: Hide
it_IT: Nascondi

en: Hide attempts limitation notice
it_IT: Nascondi l'avviso limiti di tentativi

en: Hide background image on result page
it_IT: Nascondi immagine di sfondo nella pagina del risultato

en: Hide background image on start page
it_IT: Nascondi immagine di sfondo nella pagina iniziale

en: Hide correct answer
it_IT: Nascondi risposta corretta

en: Hide correct answers
it_IT: Nascondi risposte corrette

en: Hide question text on the front-end
it_IT: Nascondi testo domande nel frontend

en: Hide score
it_IT: Nascondi il punteggio

en: Hide the remaining attempts count warning when the limitation is activated.
it_IT: Nascondi l'avvertenza del numero di tentativi restanti quando la limitazione è attivata.

en: Hint icon
it_IT: Icona suggerimento

en: Home page URL
it_IT: URL home page

en: Horizontal
it_IT: Orizzontale

en: hour
it_IT: ora

en: hours
it_IT: ore

en: How do I change the design of the quiz?
it_IT: Come faccio a cambiare il design del quiz?

en: How do I limit access to the quiz?
it_IT: Come faccio a limitare l'accesso al quiz?

en: How intervals feature works - video
it_IT: Come funziona la caratteristica intervalli - video

en: How many users’ results will be shown in the leaderboard.
it_IT: Quanti risultati degli utenti verranno mostrati nella classifica globale.

en: How message variables works - video
it_IT: Come funzionano le variabili del messaggio - video

en: How question bank works - video
it_IT: Come funziona la banca domande - video

en: How timer works - video
it_IT: Come funziona il timer - video

en: How to add Leaderboard for your quiz on WordPress
it_IT: Come aggiungere una classifica per il tuo quiz in WordPress

en: How to add Mathematical equations into questions?
it_IT: Come si aggiungono le equazioni matematiche nelle domande?

en: How to add Quiz Leaderboard in WordPress
it_IT: Come aggiungere una classifica quiz in WordPress

en: How to create a quiz in one minute?
it_IT: Come si crea un quiz in un minuto?

en: How to create a relationship quiz in WP
it_IT: Come creare un quiz relazionale in WP

en: How to create a Relationship Quiz on WordPress
it_IT: Come creare un quiz relazionale in WordPress

en: How to create a simple quiz in 4 steps with the help of the %s Quiz Maker %s
it_IT: Come creare un semplice quiz in 4 passaggi con l'aiuto di %s Quiz Maker %s

en: How to create a Video Quiz in WordPress
it_IT: Come creare un video quiz in WordPress

en: How To Create a Viral Quiz In WordPress
it_IT: Come creare un quiz virale in WordPress

en: How to create an Assessment Quiz for WordPress
it_IT: Come creare un quiz di valutazione per WordPress

en: How to create an Assessment Quiz in WordPress
it_IT: Come creare un quiz di valutazione in WordPress

en: How to create an Outcome Quiz in WordPress
it_IT: Come creare un Outcome Quiz in WordPress

en: How to create certifiication test - video
it_IT: Come creare un test di certificazione - video

en: How to create Diet Quiz in WordPress
it_IT: Come creare una dieta a quiz in WordPress

en: How to create Diet quiz with WordPress
it_IT: Come creare una dieta a quiz con WordPress

en: How to create flashcards - video
it_IT: Come creare flashcard - video

en: How to create Flashcards Quiz in WordPress
it_IT: Come creare un quiz flashcard in WordPress

en: How to create Online Flashcards in WordPress
it_IT: Come creare flashcard online in WordPress

en: How to create personality quiz - video
it_IT: Come creare un quiz di personalità - video

en: How To Create Product Recommendation Quiz
it_IT: Come creare un quiz per la raccomandazione del prodotto

en: How to Create Product Recommendation Quiz for WooCommerce
it_IT: Come creare un quiz per la raccomandazione del prodotto in WooCommerce

en: How to create scored quiz - video
it_IT: Come creare un quiz a punti - video

en: How to Create Video Quiz in WordPress
it_IT: Come creare un video quiz in WordPress

en: How to create Viral Quiz in WordPress | Detailed Guide 2022
it_IT: Come creare quiz virali in WordPress | Guida dettagliata 2022

en: How to create WooCommerce quiz - video
it_IT: Come creare quiz WooCommerce - video

en: How to display score of result
it_IT: Come visualizzare il punteggio del risultato

en: How to integrate MailChimp - video
it_IT: Come integrare MailChimp - video

en: How to integrate PayPal - video
it_IT: Come integrare PayPal - video

en: How To Make BuzzFeed Quizzes Using WordPress Plugin 2022
it_IT: Come creare quiz BuzzFeed utilizzando WordPress Plugin 2022

en: How to set All Results Settings Shortcode - video
it_IT: Come impostare lo shortcode "Impostazioni tutti i risultati" - video

en: How to set Display Quiz Bank Questions Shortcode - video
it_IT: Come impostare lo shortcode "Visualizza banca domande quiz" - video

en: How to set Question Categories shortcode - video
it_IT: Come impostare lo shortcode "Categorie domande" - video

en: How to set Quiz Categories shortcode - video
it_IT: Come impostare lo shortcode "Categorie quiz" - video

en: How to set Single Quiz Results Shortcode - video
it_IT: Come impostare lo shortcode "Risultati singoli del quiz" - video

en: How to set the Most Popular Quiz shortcode - video
it_IT: Come impostare lo shortcode "Quiz più popolari" - video

en: How to use
it_IT: Come funziona

en: If the checkbox is ticked and the Finish button is enabled too, then when the user clicks on the Finish button, the confirmation box will be displayed. It will ask `Do you want to finish the quiz? Are you sure? `.
it_IT: Se il checkbox è selezionato e anche il pulsante "Termina" è abilitato, quando l'utente farà clic sul pulsante "Termina" verrà visualizzato il box di conferma con due domande: "Vuoi davvero terminare il quiz? Confermi?"

en: If the option is enabled, then selected questions for the given quiz, will be grouped based on categories. When the Enable randomize questions option is enabled too, then it will randomize both questions among categories and categories among quiz.
it_IT: Se l'opzione è abilitata, le domande selezionate per il quiz dato saranno raggruppate per categorie. Quando l'opzione "Abilita domande casuali" è anch'essa abilitata, allora creerà una casualità con entrambi, selezionando le domande tra le categorie e le categorie tra i quiz.

en: If the option is enabled, then the admin will receive the email only if the user has passed the minimum score required. It will take the value of the general pass score of the quiz. Please specify it in the Result Settings tab.
it_IT: Se l'opzione è abilitata, l'amministratore riceverà un'email solo se l'utente ha superato con il minimo di punteggio richiesto. Il valore viene preso dal punteggio di superamento generale del quiz. Specifica nella scheda "Impostazioni risultati".

en: If the option is enabled, then the quiz general CSS file will not be applied to the home page. Please note, that if you have inserted the quiz on the home page, then the option must be disabled so that the CSS File can normally work for that quiz..
it_IT: Se l'opzione è abilitata, il file CSS generale del quiz non verrà applicato alla home page. Ricordati che se hai inserito il quiz nella pagina iniziale, l'opzione deve essere disabilitata, in modo che il file CSS possa funzionare normalmente per quel quiz.

en: If the option is enabled, then the user will receive the email only if he/she has passed the minimum score required. It will take the value of the general pass score of the quiz. Please specify it in the Result Settings tab.
it_IT: Se l'opzione è abilitata, l'utente riceverà un'email solo se ha superato con il minimo di punteggio richiesto. Il valore viene preso dal punteggio di superamento generale del quiz. Specifica nella scheda "Impostazioni risultati".

en: If the user's chosen answer is wrong he/she won't see the right answer.
it_IT: Se la risposta dell'utente alla domanda è sbagliata non vedrà la risposta corretta.

en: If there is audio in the question, it will automatically turn on.
it_IT: Se c'è audio nella domanda, verrà automaticamente riprodotto.

en: If this option is enabled background image of quiz will disappear on the result page.
it_IT: Se questa opzione è abilitata, l'immagine di sfondo del quiz scomparirà nella pagina del risultato.

en: If this option is enabled background image of quiz will disappear on the start page.
it_IT: Se questa opzione è abilitata, l'immagine di sfondo del quiz scomparirà nella pagina iniziale.

en: If this option is enabled then the 'Limitation by IP' option will not work!
it_IT: Se questa opzione è abilitata, l'opzione "Limitazione per IP" non funzionerà!

en: If this option is enabled then the admin will get the Email with an attached PDF file that gets the user. If the "Send Certificate To User" option is disabled admin does not get a certificate too.
it_IT: Se questa opzione è abilitata, l'amministratore riceverà un'email con allegato il file PDF che riceverà l'utente. Se l'opzione "Invia certificato all'utente" è disabilitata anche l'amministratore non riceverà il certificato.

en: If this option is enabled then the admin will get the Email with Interval message.
it_IT: Se questa opzione è abilitata, l'amministratore riceverà un'email con il messaggio intervallo.

en: If this option is enabled, the users can't send a feedback without writing a review.
it_IT: Se questa opzione è abilitata, l'utente non può inviare un feedback senza scrivere una recensione.

en: If you enable this option, a toggle will be displayed by which you can show/hide the results of the quiz questions on the Front-end.
it_IT: Se abiliti questa opzione, verrà visualizzato un commutatore per mostrare/nascondere i risultati del quiz nel frontend.

en: If you enable this option, this question will not be counted in the final score.
it_IT: Se abiliti questa opzione, questa domanda non sarà conteggiata nel punteggio finale.

en: If you enable this option, you can display the texts of the following options before the buttons: Message for the right/wrong answers, Question Explanation, and Show correct answers. Note: If the Show correct answers option is disabled, the messages will not be displayed.
it_IT: Se abiliti questa opzione, puoi visualizzare i testi delle seguenti opzioni prima dei pulsanti: "Messaggio per risposta giusta/sbagliata", "Spiegazione domanda" e "Mostra risposte corrette". Nota: se l'opzione "Mostra risposte corrette" è disabilitata i messaggi non saranno visualizzati.

en: If you enable this option, your quiz will start automatically after the page is fully loaded. Note, that this option is designed for 1 quiz in a page. If you put multiple quizzes in a page, only the one located at the top will autostart.
it_IT: Se abiliti questa opzione, il tuo quiz inizierà automaticamente non appena la pagina è completamente caricata. Nota che questa opzione è concepita per 1 quiz in una pagina. Se metti più quiz in una pagina, allora solo quello che si trova più in alto si avvierà automaticamente.

en: If you haven't created questions yet, you need to do it first.
it_IT: Se non hai ancora creato delle domande, devi farlo come prima cosa.

en: If you love our plugin, please do big favor and rate us on
it_IT: Se ti piace il nostro plugin, per favore facci un grande favore votandolo

en: If you make a change here, these words will not be translated either.
it_IT: Se fai una modifica qui, anche queste parole non verranno tradotte․

en: If you set the method as Category, it will show all questions assigned to the given category.
it_IT: Se imposti il metodo come "Categoria", verranno visualizzate tutte le domande di una determinata categoria

en: If you set the method as Category, please enter the ID of the given category.
it_IT: Se imposti il metodo come "Categoria", devi inserire l'ID della data categoria.

en: If you set the method as Quiz, it will show all questions added in the given quiz.
it_IT: Se imposti il metodo come "Quiz", verranno visualizzate tutte le domande inserite in un determinato quiz.

en: If you set the method as Quiz, please enter the ID of the given quiz.
it_IT: Se imposti il metodo come "Quiz", devi inserire l'ID del determinato quiz.

en: If you set the method as Random, please give a value to %s Count %s option too, and it will randomly display that given amount of quizzes from the given category.
it_IT: Se imposti il metodo come "Casuale", devi assegnare anche un valore all'attributo %s Conteggio %s e verranno visualizzati in modo casuale quel numero di quiz assegnato per quella determinata categoria.

en: If you want to give a full control to the given user role, please add the role in both fields.
it_IT: Se vuoi dare il pieno controllo a un determinato ruolo utente, devi aggiungere il ruolo in entrambi i campi.

en: Image
it_IT: Immagine

en: Image Height
it_IT: Altezza immagine

en: Image sizing
it_IT: Dimensionamento immagine

en: Image Width
it_IT: Larghezza immagine

en: Import
it_IT: Importa

en: In this shortcode you can add your desired text and its translation. The translated version of the text will be displayed in the front-end. The languages must be written in the %sLanguage Code%s
it_IT: In questo shortcode puoi aggiungere il testo desiderato e la sua traduzione. La versione tradotta del testo sarà visualizzata nel frontend. Le lingue devono essere scritte nel %sCodice lingua%s

en: Inactive
it_IT: Inattivo

en: Indian Rupee
it_IT: Rupie indiane

en: Indicate the length of the characters/words.
it_IT: Indica la lunghezza di caratteri/parole.

en: Individual Leaderboard Settings
it_IT: Impostazioni classifica individuale

en: Information Form title
it_IT: Titolo del modulo Informazioni

en: Insert questions
it_IT: Inserisci domande

en: Insert your preferred message variable into the editor by clicking.
it_IT: Inserisci la variabile di messaggio preferita nell'editor facendo clic.

en: Inside
it_IT: Interno

en: Instagram link
it_IT: Link Instagram

en: Instagram profile or page link for showing after quiz finish.
it_IT: Link alla pagina Instagram da mostrare alla fine del popup.

en: Instructions
it_IT: Istruzioni

en: Integrations
it_IT: Integrazioni

en: Integrations settings
it_IT: Impostazioni integrazioni

en: Intervals
it_IT: Intervalli

en: Introduction page
it_IT: Pagina introduzione

en: Invalid Email address
it_IT: Indirizzo email non valido

en: IP and Cookie
it_IT: IP e cookie

en: It displays the maximum point of the keywords. For instance, %%max_point_keyword_A%%.
it_IT: Visualizza il punteggio massimo delle parole chiave. Per esempio, %%max_point_keyword_A%%.

en: It helps to configure the scale of the images inside the quiz in case of differences between the sizes.
it_IT: Aiuta a configurare la scala delle immagini nel quiz in caso di differenze tra le dimensioni.

en: It is designed for a particular quiz category results.
it_IT: È concepito per una particolare categoria di risultati del quiz.

en: It will display the average rate of the Question Category (for example: Copywriting: 2.7/5 ...).
it_IT: Visualizzerà la valutazione media della categoria domande (per esempio: Copywriting: 2.7/5 ...).

en: It will display the average score of the user.
it_IT: Visualizzerà il punteggio medio dell'utente.

en: It will display the percentage of the chosen keyword from the maximum.For instance, %%user_keyword_percentage_A%%.
it_IT: Visualizzerà la percentuale delle parole chiave scelte dal massimo. Per esempio, %%user_keyword_percentage_A%%.

en: It will display the Question Category title and the description. Moreover, it displays in which percentage you match the particular Question Category Keyword. The message variable is designed to create Myers Personality Test. For instance, %%personality_result_by_question_ids_3,5,16,2%%.
it_IT: Visualizzerà il titolo e la descrizione della categoria domande. Inoltre visualizzerà la percentuale di coincidenze con una particolare parola chiave della categoria domande. La variabile messaggio è concepita per creare test di personalità Mayers. Per esempio, %%personality_result_by_question_ids_3,5,16,2%%.

en: It will display the sum of all the user's points.
it_IT: Visualizzerà il totale di tutti i punti dell'utente.

en: It will display the total count of the keyword. For instance, %%user_keyword_point_A%%.
it_IT: Visualizzerà il conteggio totale della parola chiave. Per esempio, %%user_keyword_point_A%%.

en: It will show the author nickname of the current quiz.
it_IT: Mostrerà il nickname dell'autore del quiz in corso.

en: It will show the author of the current quiz.
it_IT: Mostrerà l'autore del quiz in corso.

en: It will take the specified amount of questions from all the questions you include in this quiz.
it_IT: Preleverà la quantità di domande specificate da tutte le domande che inserisci in questo quiz.

en: items
it_IT: elementi

en: Japanese Yen
it_IT: Yen giapponese

en: Join
it_IT: Unisciti

en: Just create contact
it_IT: Crea un contatto

en: Keyword
it_IT: Parola chiave

en: Keyword default count
it_IT: Conteggio predefinito parola chiave

en: Labels
it_IT: Etichette

en: Large
it_IT: Grande

en: Last
it_IT: Ultimo

en: Leaderboard
it_IT: Classifica

en: Leaderboard By Quiz Category Settings
it_IT: Impostazioni classifica per categoria quiz

en: Leaderboard Columns
it_IT: Colonne classifica

en: Learn How to Use Custom Fields in Quiz Maker
it_IT: Impara a usare i campi personalizzati in Quiz Maker

en: Learn what your website visitors want, need, and expect with the help of Survey Maker. Build surveys without limiting your needs.
it_IT: Scopri cosa vogliono, di cosa hanno bisogno e cosa si aspettano i visitatori del tuo sito web con l'aiuto di Survey Maker. Crea sondaggi senza limitare le tue esigenze.

en: Leave current page and go to the link provided after X second
it_IT: Lascia la pagina corrente e vai al link fornito dopo X secondi

en: Left
it_IT: Sinistra

en: left
it_IT: sinistra

en: Left / Right
it_IT: Sinistra/destra

en: Left Bottom
it_IT: In basso a sinistra

en: Left Center
it_IT: Centrato a sinistra

en: Left Top
it_IT: In alto a sinistra

en: Length
it_IT: Lunghezza

en: Lifetime payment
it_IT: Pagamento a vita

en: Light
it_IT: Chiaro

en: Limit by
it_IT: Limita per

en: Limit the count of the attempts for each user role for passing the quiz. To have this option work you need to enable Only for selected user role option.
it_IT: Limita il conteggio dei tentativi per ogni ruolo utente per superare il quiz. Affinché questa opzione funzioni, devi abilitare l'opzione "Solo per il ruolo utente selezionato".

en: Limitation count of takers
it_IT: Conteggio limite di partecipanti

en: Limitation of Users
it_IT: Limite di utenti

en: Limitation Users
it_IT: Limitazione degli utenti

en: Load more
it_IT: Carica altro

en: Load more button
it_IT: Pulsante "Carica altro"

en: Loading ...
it_IT: Caricamento in corso…

en: Loading...
it_IT: Caricamento in corso…

en: Log In
it_IT: Accesso

en: Log In button
it_IT: Pulsante "Accedi"

en: Lowercase
it_IT: Minuscolo

en: Mad Mimi Settings
it_IT: Impostazioni Mad Mimi

en: MailChimp API Key
it_IT: Chiave API MailChimp

en: MailChimp list
it_IT: Elenco MailChimp

en: MailChimp Settings
it_IT: Impostazioni MailChimp

en: MailChimp Username
it_IT: Nome utente MailChimp

en: Make amazing online surveys and get real-time feedback quickly and easily.
it_IT: Realizza fantastici sondaggi online e ottieni feedback in tempo reale in modo semplice e veloce.

en: Make responses anonymous
it_IT: Rendi le risposte anonime

en: Make the question appear without text. The option is designed to use when the question includes an image as well.
it_IT: Fai che la domanda appaia senza testo. L'opzione è concepita per l'uso con la domanda che contiene anche un'immagine.

en: Make the questions required
it_IT: Rendi le domande necessarie

en: Make the review field required
it_IT: Rendi il campo recensione necessario

en: Mark as read
it_IT: Segna come letto

en: Mark as unread
it_IT: Segna come non letto

en: Max
it_IT: Massimo

en: Max value
it_IT: Valore massimo

en: Maximum length of a text field
it_IT: Lunghezza massima di un campo di testo

en: Maximum points which can get the user
it_IT: Punteggio massimo che l'utente può raggiungere

en: Maximum value of a number field
it_IT: Valore massimo di un campo numerico

en: Maybe something went wrong.
it_IT: Forse qualcosa è andato storto.

en: Medium
it_IT: Medio

en: Menu notifications
it_IT: Menu notifiche

en: Message
it_IT: Messaggio

en: Message after the timer ends
it_IT: Messaggio dopo che il timer è scaduto

en: Message before redirect timer
it_IT: Messaggio prima del timer di reindirizzamento

en: Message before starting the quiz
it_IT: Messaggio prima dell'inizio del quiz

en: Message before timer
it_IT: Messaggio prima del timer

en: Message for the users who aren’t included in the above-mentioned list.
it_IT: Messaggio per gli utenti che non sono inclusi nell'elenco sopra menzionato.

en: Message for those who haven’t logged in
it_IT: Messaggi per coloro che non sono connessi

en: Message Variables
it_IT: Variabili del messaggio

en: Message variables
it_IT: Variabili del messaggio

en: Min
it_IT: Minimo

en: Min value
it_IT: Valore minimo

en: Minimum value of a number field
it_IT: Valore minimo di un campo numerico

en: minute
it_IT: minuto

en: minutes
it_IT: minuti

en: Modern Dark
it_IT: Moderno scuro

en: Modern Light
it_IT: Moderno chiaro

en: Month
it_IT: Mese

en: month
it_IT: mese

en: months
it_IT: mesi

en: Most popular quiz
it_IT: Quiz più popolare

en: Multiple choice question with multiple Correct answers.
it_IT: Domanda "Scelta multipla" con più risposte corrette.

en: Multiple choice question with one Correct answer.
it_IT: Domanda "Scelta multipla" con una sola risposta corretta.

en: Multiple choice questions with one Correct answer, which will be displayed as Dropdown.
it_IT: Le domande "Scelta multipla" con una risposta corretta, saranno visualizzate come menu a discesa..

en: Name
it_IT: Nome

en: Need Authorization
it_IT: Autorizzazione necessaria

en: Next
it_IT: Successivo

en: Next button
it_IT: Pulsante "Successivo"

en: Next Question
it_IT: Domanda successiva

en: Next Quiz
it_IT: Quiz successivo

en: No data
it_IT: Senza dati

en: No data available in table
it_IT: Non ci sono dati disponibili nella tabella

en: No influence to score
it_IT: Non incide sul punteggio

en: No matching records found
it_IT: Nessuna voce corrispondente trovata

en: No more reviews
it_IT: Nessun'altra recensione

en: No rate provided
it_IT: Nessuna valutazione fornita

en: No review provided
it_IT: Nessuna recensione fornita

en: None
it_IT: Nessuno

en: Note text
it_IT: Testo nota

en: Note: If you leave the option empty,  the user will stay on the same page in case of a fail.
it_IT: Nota: se lasci l'opzione vuota,  l'utente rimarrà sulla stessa pagina in caso di insuccesso.

en: Note: If you notice, that the ordering is not being changed on the Front-end, then, most presumably, there is a cache problem for you. Please exclude the link, where the given quiz is located from the Cache plugin settings. Also, clear all the cache types (DB, plugin, browser). After clearing all the caches, check the case with either the Incognito mode or another browser/device.
it_IT: Nota: Se ti accorgi che l'ordine non è cambiato nel frontend, allora molto probabilmente hai un problema di cache. Escludi il link della posizione del determinato quiz dalle impostazioni del plugin della cache. Inoltre, svuota tutti i tipi di cache (DB, plugin, browser). Dopo aver svuotato tutte le cache, seleziona la casella "Modalità in incognito" o un altro browser/dispositivo.

en: Number
it_IT: Conteggio

en: Number of randomly selected questions
it_IT: Conteggio di domande selezionate casualmente

en: On Both
it_IT: Su entrambi

en: On mobile
it_IT: Su mobile

en: On results page
it_IT: Sulla pagina dei risultati

en: Onetime payment
it_IT: Pagamento unico

en: Only for logged in users
it_IT: Solo per utenti connessi

en: Only for selected user role
it_IT: Solo per ruolo utente selezionato

en: Only wrong answers count
it_IT: Conteggio solo delle risposte sbagliate

en: Ordering
it_IT: Ordinamento

en: Orders
it_IT: Ordini

en: Our products
it_IT: I nostri prodotti

en: Our YouTube community  guides you to step by step tutorials about our products and not only...
it_IT: La nostra community di YouTube ti guida passo passo con tutorial sui nostri prodotti e non solo...

en: Outside
it_IT: Esterno

en: Padding of buttons.
it_IT: Spaziatura interna pulsanti.

en: page
it_IT: pagina

en: Pass Score (%)
it_IT: Punteggio (%)

en: Pass score for attempt restriction
it_IT: Punteggio per la restrizione dei tentativi

en: Passed
it_IT: Superato

en: Passed users count
it_IT: Conteggio degli utenti promossi

en: Passed users count by score
it_IT: Conteggio degli utenti promossi per punteggio

en: Password for passing quiz
it_IT: Password per il superamento del quiz

en: Password for users who can pass the quiz.
it_IT: Password per gli utenti che possono superare il quiz.

en: Password is wrong!
it_IT: La password è sbagliata!

en: Paste the shortcode into any of your posts to show questions of a given quiz. Designed to show questions to students, earlier on, for preparing for the test.
it_IT: Incolla lo shortcode in uno qualsiasi dei tuoi articoli per mostrare le domande di un dato quiz. Concepito per mostrare in anticipo le domande agli studenti affinché si preparino per il test.

en: Paste the shortcode into any of your posts/pages to create flashcards in a question-and-answer format. Each flashcard shows a question on one side and a correct answer on the other.
it_IT: Incolla lo shortcode in uno qualsiasi dei tuoi articoli/pagine per creare delle flashcard nel formato domanda e risposta. Ogni flashcard mostra una domanda su una facciata e la risposta corretta sull'altra.

en: Payment date
it_IT: Data del pagamento

en: Payment details
it_IT: Dettagli del pagamento

en: Payment terms
it_IT: Termini di pagamento

en: Payment Type
it_IT: Tipi di pagamento

en: PayPal Settings
it_IT: Impostazioni PayPal

en: Percentage
it_IT: Percentuale

en: Permission Denied
it_IT: Autorizzazione negata

en: Personal Dictionary
it_IT: Dizionario Personale

en: Phone
it_IT: Telefono

en: Phone Number
it_IT: Numero di telefono

en: Placeholder
it_IT: Segnaposto

en: Placeholder text
it_IT: Testo segnaposto

en: Placeholders
it_IT: Segnaposti

en: Please click the stars to rate the quiz
it_IT: Fai clic sulle stelle per valutare il quiz

en: Please enter 1 or more characters
it_IT: Inserisci 1 o più caratteri

en: Please enter password
it_IT: Inserisci la password

en: Please feel free to use our other awesome plugins!
it_IT: Sentiti libero di usare gli altri nostri fantastici plugin!

en: Please Note
it_IT: Nota bene

en: Please note that if the background color and the button text color are the same, the arrows will not be visible.
it_IT: Nota bene che se il colore di sfondo e del testo del pulsante sono uguali, la freccia non sarà visibile

en: Please note that this video will disappear once you created 4 quizzes.
it_IT: Tieni presente che questo video scomparirà dopo che hai creato 4 quiz.

en: Please note, that if you change the default texts, these words will not be translated with Translation plugins or the Poedit app.
it_IT: Tieni presente che se cambi i testi predefiniti, queste parole non saranno tradotti con i plugin di traduzione né con l'app Poedit.

en: Please select your quiz from dropdown
it_IT: Seleziona il tuo quiz dal menu a discesa

en: Points
it_IT: Punti

en: Popup everything you want! Create informative and promotional popups all in one plugin.
it_IT: Crea un popup con qualsiasi cosa tu voglia! Crea tutti i popup informativi e promozionali con un solo plugin.

en: Pos.
it_IT: Posizione

en: Postpay
it_IT: Pagamento posticipato

en: Postpay: The quiz taker will be able to see the results of his/her quiz only after doing a payment. That means that they could pass the quiz but would not be allowed to get results, emails, or certificates until they pay. Besides, if you set the payment type as Postpay the only payment term that will be available is Onetime payment․
it_IT: Pagamento posticipato: il partecipante al quiz potrà vedere i propri risultati solo dopo aver fatto il pagamento. Significa che possono superare il quiz ma non gli è consentito di ottenere i risultati, email o certificati finché non pagano. Inoltre, se tu imposti il tipo di pagamento su "Pagamento posticipato", il solo termine di pagamento disponibile sarà "Pagamento unico"․

en: Premium support
it_IT: Supporto Premium

en: Premium version
it_IT: Versione Premium

en: Premium versions' overview
it_IT: Panoramica della versione Premium

en: Prepay
it_IT: Pagamento anticipato

en: Prepay: The quiz taker will be allowed to pass the quiz only after paying.
it_IT: Pagamento anticipato: il partecipante al quiz potrà superare il quiz solo dopo aver fatto il pagamento.

en: Prev
it_IT: Precedente

en: Prev Question
it_IT: Domanda precedente

en: Prev Quiz
it_IT: Quiz precedente

en: Previous
it_IT: Precedente

en: Previous button
it_IT: Pulsante "Precedente"

en: Primary
it_IT: Principale

en: Prints the webpage link where the current quiz is posted.
it_IT: Stampa il link della pagina web dove il quiz in corso è pubblicato.

en: Processing...
it_IT: Elaborazione in corso…

en: Progress bar style
it_IT: Stile barra di avanzamento

en: Progress live bar style
it_IT: Stile barra di avanzamento in tempo reale

en: Protect web content from being plagiarized. Prevent plagiarism from your website with this easy to use plugin.
it_IT: Proteggi i contenuti web dal plagio. Previeni il plagio dal tuo sito web con questo plugin facile da usare.

en: Provide descriptive or informative text about the question.
it_IT: Fornisci una descrizione o informazioni sulla domanda.

en: Provide more information about the question category
it_IT: Fornisci più informazioni sulla categoria di domanda

en: Provide more information about the quiz category
it_IT: Fornisci più informazioni sulla categoria quiz

en: Provide the message text for sending to the Admin by email. You can use Variables from General Settings page to insert data. (name, score, date etc.)
it_IT: Fornisci un messaggio di testo da inviare per email all'amministratore. Puoi utilizzare le variabili dalla pagina "Impostazioni generali" per inserire i dati (nome, punteggio, data, ecc.)

en: Publish
it_IT: Pubblica

en: Publishable Key
it_IT: Chiave pubblicabile

en: Published
it_IT: Pubblicato

en: Put this shortcode on a page to show the total count of question categories.
it_IT: Inserisci questo shortcode in una pagina per mostrare il conteggio totale delle categorie di domande.

en: Put this shortcode on a page to show the total count of questions.
it_IT: Inserisci questo shortcode in una pagina per mostrare il conteggio totale delle domande.

en: Put this shortcode on a page to show the total count of quiz categories.
it_IT: Inserisci questo shortcode in una pagina per mostrare il conteggio totale delle categorie di quiz.

en: Put this shortcode on a page to show the total count of quizzes.
it_IT: Inserisci questo shortcode in una pagina per mostrare il conteggio totale dei quiz.

en: Put this shortcode on a page to show the total results count of all quizzes of all users.
it_IT: Inserisci questo shortcode in una pagina per mostrare il totale dei risultati di tutti i quiz di tutti gli utenti.

en: Put this shortcode on a page to show the total time the user spent to pass quizzes. It includes all the quizzes in the user history.
it_IT: Inserisci questo shortcode in una pagina per mostrare il tempo totale impiegato dall'utente per superare i quiz. Questo include tutti i quiz della cronologia dell'utente.

en: Question
it_IT: Domanda

en: Question background image
it_IT: Posizione immagine di sfondo della domanda

en: Question Categories
it_IT: Categorie di domande

en: Question categories
it_IT: Categorie di domande

en: Question categories list table
it_IT: Tabella elenco categorie di domande

en: Question Category
it_IT: Categoria domanda

en: Question category
it_IT: Categoria domanda

en: Question category created.
it_IT: Categoria domanda creata.

en: Question category deleted.
it_IT: Categoria domanda eliminata.

en: Question category duplicated.
it_IT: Categoria domanda duplicata.

en: Question category published.
it_IT: Categoria domanda pubblicata.

en: Question category saved.
it_IT: Categoria domanda salvata.

en: Question category unpublished.
it_IT: Categoria domanda non pubblicata.

en: Question count per page
it_IT: Conteggio domande per pagina

en: Question created.
it_IT: Domanda creata.

en: Question Default Title
it_IT: Titolo predefinito della domanda

en: Question deleted.
it_IT: Domanda eliminata.

en: Question duplicated.
it_IT: Domanda duplicata.

en: Question explanation
it_IT: Spiegazione della domanda

en: Question font size
it_IT: Dimensione font domande

en: Question hint
it_IT: Suggerimento della domanda

en: Question image height in pixels. It accepts only number values.
it_IT: Altezza dell'immagine della domanda in pixel. Accetta solo valori numerici.

en: Question image width in pixels. Set it 0 or leave it blank for making it 100%. It accepts only numeric values.
it_IT: Larghezza dell'immagine della domanda in pixel. Inserisci 0 o lascia vuoto per il 100%. Accetta solo valori numerici.

en: Question Image Zoom
it_IT: Zoom dell'immagine della domanda

en: Question marking
it_IT: Marcatura domanda

en: Question Reports
it_IT: Rapporti domande

en: Question saved.
it_IT: Domanda salvata.

en: Question Settings
it_IT: Impostazioni della domanda

en: Question status
it_IT: Stato della domanda

en: Question Tags
it_IT: Tag domanda

en: Question tags
it_IT: Tag domande

en: Question text alignment
it_IT: Allineamento testo domanda

en: Question Timer
it_IT: Timer domanda

en: Question title
it_IT: Titolo della domanda

en: Question type
it_IT: Tipo di domanda

en: Question weight
it_IT: Peso della domanda

en: Question(s) published.
it_IT: Domande pubblicate.

en: Question(s) unpublished.
it_IT: Domande non pubblicate.

en: Questions
it_IT: Domande

en: Questions Count
it_IT: Conteggio domande

en: Questions count
it_IT: Conteggio domande

en: Questions default category
it_IT: Categoria predefinita domande

en: Questions default type
it_IT: Tipo di domanda predefinita

en: Questions list table
it_IT: Tabella elenco domande

en: Questions numbering
it_IT: Numerazione delle domande

en: Quiz attribute .
it_IT: Attributo del quiz.

en: Quiz attribute deleted.
it_IT: Attributo del quiz eliminato.

en: Quiz Author
it_IT: Autore del quiz

en: Quiz Author Email
it_IT: Email autore del quiz

en: Quiz Author Nickname
it_IT: Nickname autore del quiz

en: Quiz buttons border-radius in pixels. It accepts only numeric values.
it_IT: Raggio del bordo pulsanti del quiz in pixel. Accetta solo valori numerici.

en: Quiz Categories
it_IT: Categorie quiz

en: Quiz categories
it_IT: Categorie quiz

en: Quiz categories list table
it_IT: Tabella elenco categorie quiz

en: Quiz Category
it_IT: Categoria quiz

en: Quiz category created.
it_IT: Categoria quiz creata.

en: Quiz category deleted.
it_IT: Categoria quiz eliminata.

en: Quiz category duplicated.
it_IT: Categoria quiz duplicata.

en: Quiz category saved.
it_IT: Categoria quiz salvata.

en: Quiz category(s) published.
it_IT: Categorie quiz pubblicate.

en: Quiz category(s) unpublished.
it_IT: Categorie quiz non pubblicate.

en: Quiz Color
it_IT: Colore quiz

en: Quiz container border
it_IT: Bordo del contenitore del quiz

en: Quiz container border-radius in pixels. It accepts only numeric values.
it_IT: Raggio del bordo del contenitore del quiz in pixel. Accetta solo valori numerici.

en: Quiz container max-width for mobile in percentage. This option will work for the screens with less than 640 pixels width.
it_IT: Larghezza massima in percentuale del contenitore del quiz nei mobile. Questa opzione funzionerà per display con larghezza inferiore a 640 pixel.

en: Quiz Coupon
it_IT: Quiz con codice sconto

en: Quiz created.
it_IT: Quiz creato.

en: Quiz creation date
it_IT: Data di creazione del quiz

en: Quiz Description
it_IT: Descrizione del quiz

en: Quiz Display Page URL
it_IT: URL pagina visualizzazione quiz

en: Quiz fail message
it_IT: Messaggio per quiz fallito

en: Quiz has been deleted
it_IT: Il quiz è stato cancellato

en: Quiz ID
it_IT: ID quiz

en: Quiz image height
it_IT: Altezza immagine del quiz

en: Quiz Information
it_IT: Informazioni sul quiz

en: Quiz intervals chart
it_IT: Diagramma intervalli quiz

en: Quiz is available only for the users mentioned in the list.
it_IT: Il quiz è disponibile solo per gli utenti inseriti nell'elenco.

en: Quiz link
it_IT: Link quiz

en: Quiz loader icon
it_IT: Icona caricamento quiz

en: Quiz Login Form Settings
it_IT: Impostazioni modulo accesso al quiz

en: Quiz Maker Information
it_IT: Informazioni su Quiz Maker

en: Quiz Maker plugin free demo
it_IT: Demo plugin Quiz Maker gratuito

en: Quiz Maker plugin premium version
it_IT: Demo plugin Quiz Maker versione premium

en: Quiz max-width for mobile
it_IT: Larghezza massima del quiz nei mobile

en: Quiz min-height
it_IT: Altezza minima del quiz

en: Quiz minimal height in pixels
it_IT: Altezza minima in pixel del quiz

en: Quiz multilanguage
it_IT: Quiz multilingue

en: Quiz Name
it_IT: Nome quiz

en: Quiz name
it_IT: Nome quiz

en: Quiz Options
it_IT: Opzioni del quiz

en: Quiz page link
it_IT: Link pagina del quiz

en: Quiz pass message
it_IT: Messaggio per superare il quiz

en: Quiz Right/Wrong answers sounds
it_IT: Suoni delle risposte corrette/sbagliate del quiz

en: Quiz saved.
it_IT: Quiz salvato.

en: Quiz Styles
it_IT: Stili del quiz

en: Quiz time
it_IT: Tempo per il quiz

en: Quiz Timer
it_IT: Tempo per il quiz

en: Quiz Title
it_IT: Titolo del quiz

en: Quiz title font size
it_IT: Dimensione font titolo del quiz

en: Quiz title text shadow
it_IT: Ombra testo titolo del quiz

en: Quiz title transformation
it_IT: Trasformazione titolo del quiz

en: Quiz width
it_IT: Larghezza quiz

en: Quiz(s) published.
it_IT: Quiz pubblicati.

en: Quiz(s) unpublished.
it_IT: Quiz non pubblicati.

en: Quizzes
it_IT: Quiz

en: Quizzes Count
it_IT: Conteggio dei quiz

en: Quizzes list table
it_IT: Tabella elenco dei quiz

en: Random - If you set the ordering method as random and gave a value to count option, then it will randomly display that given amount of quizzes from your created quizzes.
it_IT: Casuale - se imposti il metodo di ordinamento su casuale e dai un valore all'opzione conteggio, allora saranno visualizzati in modo casuale quel numero inserito di quiz prelevato dai quiz creati.

en: Randomize Flash Cards
it_IT: Rendi casuali le flash card

en: Rate
it_IT: Valuta

en: Rate Date
it_IT: Data valutazione

en: Rate Score
it_IT: Punteggio valutazione

en: Rate Us
it_IT: Valutaci

en: Rated
it_IT: Valutato

en: Rating form title
it_IT: Titolo del modulo di valutazione

en: Read
it_IT: Letto

en: reCAPTCHA Language
it_IT: Lingua reCAPTCHA

en: reCAPTCHA Settings
it_IT: Impostazioni reCAPTCHA

en: reCAPTCHA Theme
it_IT: Tema reCAPTCHA

en: reCAPTCHA v2 Secret Key
it_IT: Chiave segreta reCAPTCHA v2

en: reCAPTCHA v2 Site Key
it_IT: Chiave sito reCAPTCHA v2

en: Recent - If you set the ordering method as recent and gave a value to count option, then it will display that given amount of quizzes from your recently created quizzes.
it_IT: Recenti - se imposti il metodo di ordinamento su recenti e dai un valore all'opzione conteggio, allora saranno visualizzati quel numero inserito di quiz prelevato dai quiz che hai creato recentemente.

en: Recent Quizzes Settings
it_IT: Impostazioni quiz recenti

en: Rect Dark
it_IT: Rettangolare scuro

en: Rect Light
it_IT: Rettangolare chiaro

en: Rectangle
it_IT: Rettangolare

en: Redirect after submission
it_IT: Reindirizza dopo l'invio

en: Redirect delay
it_IT: Ritardo del reindirizzamento

en: Redirect delay (sec)
it_IT: Ritardo del reindirizzamento (in secondi)

en: Redirect to custom URL after user submit the form.
it_IT: Reindirizza a un URL personalizzato dopo che l'utente ha inviato il modulo.

en: Redirect URL
it_IT: URL del reindirizzamento

en: Redirecting after
it_IT: Reindirizzamento dopo

en: Refresh Categories
it_IT: Ricarica categorie

en: Replace Your_Quiz_ID with the corresponding Quiz ID to show the Average Rate for the quiz.
it_IT: Sostituisci Your_Quiz_ID con l'ID del tuo quiz per mostrare la valutazione media del quiz.

en: Reports
it_IT: Rapporti

en: Represent images in an attractive way. Attract people with your own single and multiple free galleries from your photo library.
it_IT: Rappresenta le immagini in modo attraente. Attira le persone con le tue gallerie singole e multiple gratuite dalla tua libreria fotografica.

en: Require users to choose answers not under the min value you provided. It will work with the Checkbox type.
it_IT: È necessario che gli utenti scelgano un una quantità di domande non inferiore al valore minimo previsto. Funziona con il tipo checkbox.

en: Restart quiz
it_IT: Ricomincia quiz

en: Restart quiz button
it_IT: Pulsante "Ricomincia quiz"

en: Result
it_IT: Risultato

en: Result message
it_IT: Messaggio risultato

en: Result(s) deleted.
it_IT: Risultati eliminati.

en: Results
it_IT: Risultati

en: Results by question categories
it_IT: Risultati per categorie di domanda

en: Results for
it_IT: Risultati per

en: Results list table
it_IT: Tabella elenco risultati

en: Results Settings
it_IT: Impostazioni risultati

en: Results settings
it_IT: Impostazioni risultati

en: Reverse the ordering of the questions in the list.
it_IT: Inverti l'ordinamento delle domande nell'elenco.

en: Review
it_IT: Recensione

en: Review(s) deleted.
it_IT: Recensioni eliminate.

en: Reviews
it_IT: Recensioni

en: Reviews for
it_IT: Recensioni per

en: Reviews list table
it_IT: Tabella elenco recensioni

en: Right
it_IT: Destra

en: Right Bottom
it_IT: In basso a destra

en: Right Center
it_IT: Centrato a destra

en: Right Top
it_IT: In alto a destra

en: Right/wrong answer icons
it_IT: Icone risposta corretta/sbagliata

en: Rounded
it_IT: Arrotondata

en: Russian Ruble
it_IT: Rublo russo

en: Save
it_IT: Salva

en: Save and close
it_IT: Salva e chiudi

en: Save and new
it_IT: Salva e nuovo

en: Save as default
it_IT: Salva come predefinito

en: Save changes
it_IT: Salva modifiche

en: Schedule the quiz
it_IT: Programma il quiz

en: Score
it_IT: Punteggio

en: Score by answered questions
it_IT: Punteggio per domande con risposte

en: Scroll offset(px)
it_IT: Offset scorrimento (px)

en: Search
it_IT: Cerca

en: Search:
it_IT: Cerca

en: Searching...
it_IT: Ricerca in corso…

en: second
it_IT: secondo

en: seconds
it_IT: secondi

en: Secret Key
it_IT: Chiave segreta

en: Secure Copy Content Protection
it_IT: Protezione dalla copia del contenuto

en: See All Plugins
it_IT: Vedi tutti i plugin

en: See All Videos
it_IT: Vedi tutti i video

en: See Result
it_IT: Vedi risultato

en: See Result button
it_IT: Pulsante "Vedi risultato"

en: See review
it_IT: Vedi recensione

en: Select a single ID or multiple IDs. List multiple IDs by separating them with commas. Example id="13,23,33"
it_IT: Seleziona un ID o ID multipli. Elenca ID multipli separandoli con una virgola. Esemplo id="13,23,33"

en: Select All
it_IT: Seleziona tutto

en: Select an answer
it_IT: Seleziona una risposta

en: Select Category
it_IT: Seleziona categoria

en: Select Channel
it_IT: Seleziona canale

en: Select Color
it_IT: Seleziona colore

en: Select default color
it_IT: Seleziona colore predefinito

en: Select List
it_IT: Seleziona elenco

en: Select music
it_IT: Seleziona musica

en: Select question type
it_IT: Seleziona tipo di domanda

en: Select Quiz
it_IT: Seleziona quiz

en: Select Rate
it_IT: Seleziona valutazione

en: Select sound
it_IT: Seleziona suono

en: Select Tags
it_IT: Seleziona i tag

en: Select the ID of the quiz. You can write more than one ID.
it_IT: Seleziona ID del quiz. Puoi inserire più di un ID.

en: Select the ID. Example: id="23".
it_IT: Seleziona ID. Esempio: id="23".

en: Select the passing score(in percentage), and the attempt of the user will be detected only under that given condition. For example: If we give 40% value to it and assign 5 to the Attempts count option, the user can pass the quiz with getting more than 40% score in 5 times, but will have a chance to pass the quiz with getting under the 40% score as to how much as he/she wants.
it_IT: Seleziona il punteggio di superamento (in percentuale) e i tentativi dell'utente saranno rilevati solo secondo le condizioni stabilite. Per esempio: se dai un valore di 40% e assegni 5 all'opzione conteggio tentativi, l'utente potrà superare il quiz solo ottenendo più del 40% di punteggio in 5 tentativi. Ma potrà superare il quiz con un punteggio inferiore al 40% di punteggio e tutti i tentativi che vuole.

en: Select the time when the quiz taker will need to pay to pass the quiz:
it_IT: Seleziona il momento in cui il partecipante al quiz deve pagare per superare il quiz:

en: Select the way for grouping the results. If you want to make Leaderboard for logged in users, then choose ID. It will collect results by WP user ID. If you want to make Leaderboard for guests, then you need to choose Email and enable Information Form and Email, Name options from quiz settings. It will group results by emails and display guests Names.
it_IT: Seleziona il modo di raggruppamento dei risultati. Se vuoi creare una classifica per gli utenti connessi, allora scegli ID. I risultati verranno raccolti per ID utente WP. Se vuoi creare una classifica per gli ospiti, allora scegli "Email" e abilita il "Modulo informazioni" e le opzioni "Email" e "Nome" nelle impostazioni del quiz. I risultati verranno raccolti per email e visualizzeranno i nomi degli ospiti.

en: Select User
it_IT: Seleziona utente

en: Select user
it_IT: Seleziona utente

en: Select user role for giving access to change all Quiz data
it_IT: Seleziona ruolo utente per dargli l'accesso alla modifica dei dati di tutti i quiz

en: Select user role for giving access to Quiz menu
it_IT: Seleziona ruolo utente per dargli l'accesso al menu del quiz

en: Send contacts an opt-in confirmation email when their email address added to the list.
it_IT: Invia ai contatti una email di conferma iscrizione quando la loro email viene aggiunta all'elenco.

en: Send email to admin
it_IT: Invia email all'amministratore

en: Send email to author
it_IT: Invia email all'autore

en: Send email to user
it_IT: Invia email all'utente

en: Send feedback
it_IT: Invia feedback

en: Send feedback button
it_IT: Pulsante "Invia feedback"

en: Send test data
it_IT: Invia dati test

en: Set quiz image height in pixels. It accepts only number values.
it_IT: Imposta altezza immagine del quiz in pixel. Accetta solo valori numerici.

en: Set the button width in pixels. For an initial width, leave the field blank.
it_IT: Imposta larghezza pulsante in pixel. Per la larghezza iniziale, lascia il campo vuoto.

en: Set the minimum score to pass the quiz in percentage. Please note to give a value to it above 0, otherwise, the Quiz pass message and Quiz fail message options will not work.
it_IT: Imposta il punteggio minimo in percentuale per superare il quiz. Tieni presente che devi inserire un valore superiore a 0, altrimenti l'opzione per il messaggio "Quiz superato" o "Quiz fallito" non funzionerà.

en: Set your preferred text size for the Quiz Title. The default size is 21px.
it_IT: Imposta la dimensione di testo preferita per il titolo del quiz. Come predefinita è 21px.

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Share Dialog
it_IT: Finestra di dialogo per la condivisione

en: Short Text
it_IT: Testo breve

en: Shortcode text for editor
it_IT: Testo shortcode per editor

en: Shortcodes
it_IT: Shortcode

en: Show
it_IT: Mostra

en: Show answer caption
it_IT: Mostra didascalia risposta

en: Show answers caption near the answer image. This option will be work only when answer has image.
it_IT: Mostra didascalie risposte vicino l'immagine della risposta. L'opzione funziona quando la risposta ha un'immagine

en: Show average rate
it_IT: Mostra valutazione media

en: Show average score according to all results of the quiz
it_IT: Mostra il punteggio medio in base a tutti i risultati del quiz

en: Show confirmation popup if user tries to refresh or leave the page during the quiz taking process.
it_IT: Mostra popup conferma se l'utente cerca di ricaricare o lasciare la pagina durante il processo di partecipazione al quiz.

en: Show correct answers
it_IT: Mostra risposte corrette

en: Show countdown
it_IT: Mostra conto alla rovescia

en: Show countdown time in the quiz. It will be automatically submitted if the time is over.
it_IT: Mostra conto alla rovescia nel quiz. Il quiz sarà automaticamente terminato quando il tempo termina.

en: Show creation date
it_IT: Mostra la data di creazione

en: Show current quiz author
it_IT: Mostra l'autore attuale del quiz

en: Show description
it_IT: Mostra descrizione

en: Show Duration
it_IT: Mostra durata

en: Show error message
it_IT: Mostra messaggio d'errore

en: Show if the selected answer is right or wrong with green and red marks. To decide when the right/wrong answers will be shown go to “Show messages for right/wrong answers option”.
it_IT: Visualizza se la risposta selezionata è corretta o sbagliata con segni verde e rosso. Per decidere quando le risposte corrette/sbagliate saranno visualizzate, vai all'opzione "Testo da mostrare per risposte corrette/sbagliate".

en: Show Information Form to logged-in users
it_IT: Mostra il modulo informazioni agli utenti connessi

en: Show labels of form fields on the top of each field. Texts of labels will be taken from the "Fields placeholder" section on the General setting page.
it_IT: Mostra le etichette dei campi modulo sopra a ciascun campo. I testi delle etichette verranno presi dalla sezione "Segnaposto campi" della pagina impostazioni generali.

en: Show Login form
it_IT: Mostra il modulo di accesso

en: Show messages for right/wrong answers
it_IT: Mostra messaggi per risposte corrette/sbagliate

en: Show only wrong answers
it_IT: Mostra solo risposte sbagliate

en: Show passed users count
it_IT: Mostra il numero degli utenti che hanno superato il quiz

en: Show points
it_IT: Mostra punteggio

en: Show question categories count
it_IT: Mostra conteggio categorie domande

en: Show question category
it_IT: Mostra categoria domanda

en: Show question category description
it_IT: Mostra la descrizione della categoria domanda

en: Show question category description for each question.
it_IT: Mostra la descrizione della categoria domanda per ogni domanda.

en: Show question category in each question.
it_IT: Mostra la categoria di domanda in ogni domanda.

en: Show question explanation
it_IT: Mostra spiegazione domanda

en: Show question results on the results page
it_IT: Mostra risultato della domanda nella pagina dei risultati

en: Show questions counter
it_IT: Mostra il contatore delle domande

en: Show questions total count
it_IT: Mostra il conteggio totale delle domande

en: Show quiz author
it_IT: Mostra l'autore del quiz

en: Show quiz author in quiz start page
it_IT: Mostra l'autore del quiz nella pagina iniziale del quiz

en: Show quiz average rate
it_IT: Mostra la valutazione media del quiz

en: Show quiz button to Admins only
it_IT: Mostra il pulsante del quiz solo agli amministratori

en: Show quiz categories count
it_IT: Mostra conteggio categorie quiz

en: Show quiz category
it_IT: Mostra categoria quiz

en: Show quiz category description
it_IT: Mostra descrizione categoria quiz

en: Show quiz category in quiz start page
it_IT: Mostra la categoria quiz nella pagina d'inizio

en: Show quiz category title
it_IT: Mostra titolo categoria quiz

en: Show quiz creation date
it_IT: Mostra data di creazione del quiz

en: Show quiz head information
it_IT: Mostra informazioni intestazione quiz

en: Show Quiz Orders
it_IT: Mostra ordini quiz

en: Show quiz questions count
it_IT: Mostra il conteggio domande del quiz

en: Show quiz read results count
it_IT: Mostra il conteggio risultati letti del quiz

en: Show quiz unread results count
it_IT: Mostra il conteggio risultati non letti del quiz

en: Show quizzes count
it_IT: Mostra il conteggio dei quiz

en: Show quizzes total results count
it_IT: Mostra il conteggio dei risultati totali dei quiz

en: Show Rate
it_IT: Mostra valutazione

en: Show score via progressbar
it_IT: Mostra il punteggio con una barra di avanzamento

en: Show Start date
it_IT: Mostra data d'inizio

en: Show start date
it_IT: Mostra data d'inizio

en: Show the average rate of the quiz. It will be shown at the bottom of the start page of the quiz.
it_IT: Mostra la valutazione media del quiz. Sarà mostrata in fondo alla pagina d'inizio del quiz.

en: Show the countdown or end date time in the quiz.
it_IT: Mostra il conto alla rovescia o la data e l'ora di fine del quiz.

en: Show the last 5 reviews
it_IT: Mostra le ultime 5 recensioni

en: Show the message when the quiz is already taken by the required count of takers.
it_IT: Mostra il messaggio quando il quiz è già intrapreso da numero richiesto di partecipanti.

en: Show the question results based on keywords on the resultes page with specified texts for each keyword.
it_IT: Mostra i risultati delle domande in base alle parole chiave nella pagina dei risultati con testi specifici per ogni parola chiave.

en: Show the restart button at the end of the quiz for restarting the quiz and pass it again.
it_IT: Mostra il tasto "Ricomincia" alla fine del quiz per ripetere il quiz.

en: Show the Social buttons
it_IT: Mostra i pulsanti social

en: Show the statistical average
it_IT: Mostra la media statistica

en: Show the users’ Average, Maximum or Sum results in the leaderboard. SUM does not work with Score(table column)
it_IT: Mostra la media, il massimo o la somma dei risultati degli utenti nella classifica. SOMMA non funziona con "Punteggio" (colonna della tabella)

en: Show timer
it_IT: Mostra il timer

en: Show timer on page tab
it_IT: Mostra un timer nella scheda della pagina

en: Show title
it_IT: Mostra titolo

en: Show to guests too
it_IT: Mostra anche agli ospiti

en: Show User
it_IT: Mostra utente

en: Show User Display name
it_IT: Mostra "Nome utente da visualizzare"

en: Show User Email
it_IT: Mostra email utente

en: Show User First Name
it_IT: Mostra nome utente

en: Show User ID
it_IT: Mostra ID utente

en: Show User IP
it_IT: Mostra IP utente

en: Show User Last Name
it_IT: Mostra cognome utente

en: Show User Nickname
it_IT: Mostra nickname utente

en: Show user quiz duration
it_IT: Mostra durata quiz utente

en: Show user roles
it_IT: Mostra ruoli utente

en: Show user website
it_IT: Mostra sito web utente

en: Show user’s result
it_IT: Mostra il risultato dell'utente

en: Show word/character counter
it_IT: Mostra contatore parola/carattere

en: Show wrong answers first
it_IT: Mostra prima le risposte sbagliate

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
it_IT: Mostrando 0 a 0 di 0 voci

en: Shows the admin's email that was filled in their WordPress profile.
it_IT: Mostra l'email dell'amministratore inserita nel suo profilo WordPress.

en: Shows the current quiz author's email that was filled in their WordPress profile.
it_IT: Mostra l'email dell'autore del quiz inserita nel suo profilo WordPress.

en: Shows the current user's IP no matter whether they are a logged-in user or a guest. Please note, that this message variable will return empty, if 'Do not store IP addresses' is ticked from General Settings>General>Users IP addresses.
it_IT: Mostra l'IP dell'utente corrente, indipendentemente dal fatto che sia un utente connesso o un ospite. Si noti che questa variabile di messaggio sarà vuota se si seleziona "Non memorizzare gli indirizzi IP" da Impostazioni generali>Generale>Indirizzi IP degli utenti.

en: Shows the logged-in user's Display name. If the user is not logged-in, the shortcode will be empty.
it_IT: Mostra il nome visualizzato dell'utente connesso. Se l'utente non è connesso, lo shortcode sarà vuoto.

en: Shows the logged-in user's Email. If the user is not logged-in, the shortcode will be empty.
it_IT: Mostra email dell'utente connesso. Se l'utente non è connesso, lo shortcode sarà vuoto.

en: Shows the logged-in user's First Name. If the user is not logged-in, the shortcode will be empty.
it_IT: Mostra il nome dell'utente connesso. Se l'utente non è connesso, lo shortcode sarà vuoto.

en: Shows the logged-in user's Last Name. If the user is not logged-in, the shortcode will be empty.
it_IT: Mostra il cognome dell'utente connesso. Se l'utente non è connesso, lo shortcode sarà vuoto.

en: Shows the logged-in user's Nickname. If the user is not logged-in, the shortcode will be empty.
it_IT: Mostra il nickname dell'utente connesso. Se l'utente non è connesso, lo shortcode sarà vuoto.

en: Shows the logged-in user's role(s). If the user is not logged-in, the shortcode will be empty.
it_IT: Mostra i ruoli dell'utente connesso. Se l'utente non è connesso, lo shortcode sarà vuoto.

en: Shows the logged-in user's website. If the user is not logged-in, the shortcode will be empty.
it_IT: Mostra il sito web dell'utente connesso. Se l'utente non è connesso, lo shortcode sarà vuoto.

en: Shows the number of passed quizzes of the current user. For instance, the current user has passed 20 quizzes. If the user is not logged in shortcode will be empty.
it_IT: Mostra il numero di quiz superati dall'utente attuale. Per esempio l'utente attuale ha superato 20 quiz. Se l'utente non è connesso, lo shortcode sarà vuoto.

en: Shows the total sum of how many times the particular user has passed all the quizzes. For instance, the current user has passed 20 quizzes 500 times in total. If the user is not logged in shortcode will be empty.
it_IT: Mostra il conteggio totale di quante volte un particolare utente ha superato tutti i quiz. Per esempio l'utente attuale ha superato 20 quiz, 500 volte in totale. Se l'utente non è connesso, lo shortcode sarà vuoto.

en: Single Quiz Results Settings
it_IT: Impostazioni risultati quiz singolo

en: Slack Authorization
it_IT: Autorizzazione Slack

en: Slack conversation
it_IT: Conversazione Slack

en: Slack Settings
it_IT: Impostazioni Slack

en: Small
it_IT: Piccolo

en: So this question will be just a Survey question.
it_IT: Così questa domanda sarà una domanda "Sondaggio".

en: Something goes wrong please reload page
it_IT: Qualcosa è andato storto, ricarica la pagina

en: Sounds are not selected. For selecting sounds go to
it_IT: I suoni non sono selezionati. Per selezionare i suoni vai a

en: Sounds are selected. For change sounds go to
it_IT: I suoni sono selezionati. Per cambiare i suoni vai a

en: Sounds for right answers
it_IT: Suoni per risposte corrette

en: Sounds for right/wrong answers
it_IT: Suoni per risposte corrette/sbagliate

en: Sounds for wrong answers
it_IT: Suoni per risposte sbagliate

en: Space Between
it_IT: Spaziatura tra

en: Specify count of months and save changes. Attention! it will remove submissions older than specified months permanently.
it_IT: Specifica il numero dei mesi e salva i cambiamenti. Attenzione! Ciò rimuoverà definitivamente gli invii più vecchi dei mesi specificati.

en: Specify how to capitalize a title text of your quiz.
it_IT: Specifica come rendere maiuscolo il testo del titolo del tuo quiz.

en: Specify the count of the attempts per user for passing the quiz.
it_IT: Specifica il conteggio dei tentativi per utente per completare il quiz.

en: Specify the default keyword count which will be selected while adding answers to your new question. It will apply to the previous questions and intervals as well.
it_IT: Specifica il conteggio della parola chiave predefinita che verrà selezionata quando si aggiungono le risposte alla nuova domanda. Si applica anche alle domande precedenti e agli intervalli.

en: Specify the design of the answers of question.
it_IT: Specifica il design delle risposte della domanda.

en: Specify the maximum value allowed.
it_IT: Specifica il massimo valore ammesso.

en: Specify the minimum value allowed.
it_IT: Specifica il minimo valore ammesso.

en: Specify the minimum value allowed.
it_IT: Specifica il minimo valore ammesso.

en: Specify the position of buttons of the quiz.
it_IT: Specifica la posizione dei pulsanti del quiz.

en: Specify the text color of buttons inside the quiz and questions. It affects only to buttons.
it_IT: Specifica il colore del testo dei pulsanti all'interno del quiz e delle domande. Influenza solo i pulsanti.

en: Specify the text shadow of the quiz title.
it_IT: Specifica l'ombra del testo del titolo del quiz.

en: Specify where to display questions explanation. Note that the “Show correct answers” option should be enabled. In order to make this option work, you need to add the corresponding texts from the Edit page of the particular question.
it_IT: Specifica dove visualizzare la spiegazione delle domande. Notare che l'opzione "Mostra le risposte corrette" deve essere abilitata. Per far funzionare questa opzione, è necessario aggiungere i testi corrispondenti dalla pagina di modifica della domanda specifica.

en: Specify where to display right/wrong answers. Note that the “Show correct answers” option should be enabled. In order to make this option work, you need to add the corresponding texts from the Edit page of the particular question.
it_IT: Specifica dove visualizzare le risposte giuste/errate. Nota che l'opzione "Mostra risposte corrette" deve essere attivata. Per far funzionare questa opzione, è necessario aggiungere i testi corrispondenti dalla pagina di modifica della domanda specifica.

en: Start
it_IT: Inizia

en: Start button
it_IT: Pulsante "Inizia"

en: Start button activation
it_IT: Attivazione pulsante "Inizia"

en: Start date
it_IT: Data d'inizio

en: Start Date from
it_IT: Data d'inizio dal

en: Start Date to
it_IT: Dalla data d'inizio

en: Start date:
it_IT: Alla data d'inizio

en: Start Page
it_IT: Pagina d'inizio

en: Statistics
it_IT: Statistiche

en: Status
it_IT: Stato

en: Store all not finished results
it_IT: Memorizza tutti i risultati non terminati

en: Strip slashes for answers for a new question
it_IT: Togliere gli slash per le risposte di una nuova domanda

en: Stripe Settings
it_IT: Impostazioni Stripe

en: Styles
it_IT: Stili

en: Submit
it_IT: Invia

en: Subscribe
it_IT: Iscriviti

en: Succeed
it_IT: Riuscita

en: SUM
it_IT: Somma

en: Swiss Franc
it_IT: Franco svizzero

en: Table columns
it_IT: Colonne tabella

en: Tags
it_IT: Tag

en: Text
it_IT: Testo

en: Text Color
it_IT: Colore testo

en: Text shadow color
it_IT: Colore dell'ombra del testo

en: Text that will be displayed over share buttons.
it_IT: Testo che verrà visualizzato sopra ai pulsanti di condivisione.

en: Text that will be displayed over social media links.
it_IT: Testo da visualizzare sopra ai pulsanti social.

en: Text which will notify user that he can submit a feedback
it_IT: Testo che notificherà l'utente che può inviare un feedback

en: Textarea height (public)
it_IT: Altezza area testo (pubblico)

en: Thank you message
it_IT: Messaggio di ringraziamento

en: The average rate of the quiz of all time
it_IT: Valutazione media del quiz di tutti i tempi

en: The average score by the question category of the given quiz of the given user.
it_IT: Il punteggio medio per categoria di domande del quiz dato e dell'utente dato.

en: The average score of the quiz of all time
it_IT: Punteggio medio del quiz di tutti i tempi

en: The background color of the Flash Card.
it_IT: Il colore di fondo delle Flash Card.

en: The Best Quiz Maker Ever
it_IT: Il miglior Quiz Maker di sempre

en: The color of the answers border
it_IT: Colore del bordo delle risposte

en: The color of the quiz container border
it_IT: Colore del bordo del contenitore del quiz

en: The color of the shadow of the quiz container
it_IT: Colore dell'ombra del contenitore del quiz

en: The color of the text shadow of the quiz title.
it_IT: Colore dell'ombra del testo del titolo del quiz.

en: The count attribute is required for random view type.
it_IT: L'attributo conteggio è necessario per il tipo di visualizzazione casuale.

en: The count of answered questions of the user.
it_IT: Il conteggio delle domande che l'utente ha risposto.

en: The count of the selected keyword that the user answers during the quiz. For instance, %%keyword_count_A%%.
it_IT: Il conteggio delle parole chiave selezionate a cui l'utente risponde durante il quiz. Ad esempio, %%keyword_count_A%%.

en: The count of unanswered questions of the user.
it_IT: Il conteggio delle domande senza risposte dell'utente.

en: The custom URL address for EXIT button in finish page.
it_IT: URL personalizzato per il pulsante "Esci" nella pagina finale.

en: The date of the passing quiz
it_IT: Data di superamento del quiz

en: The default sizes of buttons.
it_IT: La dimensione predefinita dei pulsanti.

en: The E-mail the user entered into information form
it_IT: Email che l'utente ha inserito nel "Modulo informazioni"

en: The earliest created questions will appear at top of the list. The order will be classified based on question ID (oldest to newest).
it_IT: Le domande create per prime appariranno in cima all'elenco. L'ordine sarà classificato in base all'ID della domanda (dalla più vecchia alla più recente).

en: The exact date/time of the quiz creation.
it_IT: La data e l'ora esatta della creazione del quiz.

en: The font size of the answers in pixels in the quiz. It accepts only numeric values.
it_IT: Dimensione font delle risposte del quiz in pixel. Accetta solo valori numerici.

en: The font size of the buttons in pixels in the quiz. It accepts only numeric values.
it_IT: Dimensione font dei pulsanti del quiz in pixel. Accetta solo valori numerici.

en: The font size of the questions in pixels in the quiz (only for <p> tag). It accepts only numeric values.
it_IT: Dimensione font delle domande del quiz in pixel (solo per il tag <p>). Accetta solo valori numerici.

en: The ID of the current user.
it_IT: L'ID dell'utente attuale.

en: The ID of the quiz.
it_IT: L'ID del quiz.

en: The latest created questions will appear at top of the list. The order will be classified based on question ID (newest to oldest).
it_IT: Le domande create per ultime appariranno in cima all'elenco. L'ordine sarà classificato in base all'ID della domanda (dalla più recente alla più vecchia).

en: The message in the case of the user fails the quiz
it_IT: Il messaggio nel caso in cui l'utente non riesca a superare il quiz

en: The message in the case of the user passes the quiz
it_IT: Il messaggio nel caso in cui l'utente riesca a superare il quiz

en: The message which must display on the result page depending from score
it_IT: Il messaggio che deve apparire sulla pagina del risultato in base al punteggio

en: The message will be displayed after submitting the quiz. You can use Variables (General Settings) to insert user data here. If you want to show results with points or with the number of correct answers, you need to use correspondent variables and enable the “Hide score” option.
it_IT: Il messaggio sarà visualizzato dopo aver inviato il quiz. Puoi usare le "Variabili" (Impostazioni generali) per inserire qui i dati dell'utente. Se vuoi mostrare il risultato con i punti o con il numero di risposte corrette, devi usare le corrispondenti variabili e abilitare l'opzione "Nascondi punteggio".

en: The name the user entered into information form
it_IT: Nome che l'utente ha inserito nel "Modulo informazioni"

en: The number of correct answers of the user
it_IT: Il numero di risposte corrette dell'utente

en: The number of only wrong answers of the user.
it_IT: Solo il numero delle risposte sbagliate dell'utente.

en: The number of questions that the user must pass.
it_IT: Il numero delle domande che l'utente deve superare.

en: The number of users who can pass the quiz.
it_IT: Il numero di utenti che possono accedere al quiz.

en: The number of wrong answers of the user.
it_IT: Il numero di risposte sbagliate dell'utente.

en: The order will be classified based on the reordering you have done while adding the questions to the quiz. It will work only with the by="quiz" method. The by="category" method will show the same order as orderby="ASC".
it_IT: L'ordine sarà classificato in base al riordino effettuato durante l'aggiunta delle domande al quiz. Funzionerà solo con il metodo by="quiz". Il metodo by="category" mostrerà lo stesso ordine di orderby="ASC".

en: The ordering of the questions will be the same as you chose. Also, you can reorder them after selection. There are no limitations for questions quantity.
it_IT: L'ordine delle domande sarà lo stesso che scegli. Inoltre, puoi riordinarle dopo averle selezionate. Non ci sono limiti alla quantità di domande.

en: The percentage of the selected keyword that the user answers during the quiz. For instance, %%keyword_percentage_A%%.
it_IT: La percentuale della parola chiave selezionata a cui l'utente risponde durante il quiz. Ad esempio, %%keyword_percentage_A%%.

en: The period of time when quiz will be active. When the date is out the expiration message will be shown.
it_IT: Periodo in cui il quiz sarà attivo. Quando la data è scaduta verrà visualizzato un messaggio di scadenza.

en: The phone the user entered into information form
it_IT: Il telefono che l'utente ha inserito nel "Modulo informazioni"

en: The points of quiz which got the user
it_IT: Punti del quiz ottenuti dall'utente

en: The position of background image of the quiz
it_IT: Posizione dell'immagine di sfondo del quiz

en: The possibility of showing questions in an accidental sequence. It will show questions in random order. If you want to take a specific amount of questions from a pool of questions randomly you need to enable question bank option.
it_IT: Possibilità di visualizzare le domande con una sequenza diversa. Le domande saranno mostrate con un ordine casuale. Se vuoi selezionare un quantitativo specifico di domande a caso tra tutte le domande, devi abilitare l'opzione "Banca delle domande".

en: The possibility of showing the answers of the questions in an accidental sequence. Every time it will show answers in random order.
it_IT: Possibilità di visualizzare le risposte delle domande con una sequenza diversa. Ogni volta le risposte saranno mostrare con un ordine casuale.

en: The questions will be displayed in random order every time the users refresh the page.
it_IT: Le domande saranno visualizzate con un ordine casuale ogni volta che l'utente ricarica la pagina.

en: The quiz has expired!
it_IT: Il quiz è scaduto!

en: The quiz has expired.
it_IT: Il quiz è scaduto.

en: The quiz image which used for quiz start page
it_IT: Immagine che deve essere usata per la pagina d'inizio del quiz

en: The quiz will be available soon!
it_IT: Il quiz sarà disponibile presto!

en: The quiz will be available soon.
it_IT: Il quiz sarà disponibile presto.

en: The redirection delay in seconds after the user submits the form. Value should be greater than 0.
it_IT: Secondi di ritardo per il reindirizzamento dopo che l'utente ha inviato il modulo. Il valore deve essere maggiore di 0.

en: The score of quiz which got the user
it_IT: Punteggio del quiz ottenuto dall'utente

en: The score of the quiz by a question categories which got the user
it_IT: Il punteggio del quiz ottenuto dall'utente in base a categorie di domande

en: The score of those questions which the given user answered(%). Skipped or unanswered questions will not be included in the calculation.
it_IT: Il punteggio delle domande a cui l'utente ha risposto (%). Le domande saltate o non risposte non saranno incluse nel calcolo.

en: The shadow color of answers container
it_IT: Colore dell'ombra del contenitore del quiz

en: The style of answers border
it_IT: Stile del bordo delle risposte

en: The style of quiz container border
it_IT: Stile del bordo del contenitore del quiz

en: The time which must spend the user to the quiz
it_IT: Tempo che ha l'utente ha a disposizione per il quiz

en: The time which spent that the user passed the quiz
it_IT: Tempo utilizzato dall'utente per completare il quiz

en: The title of the quiz
it_IT: Il titolo del quiz

en: The URL for redirecting after the user submits the form.
it_IT: L'URL di reindirizzamento dopo che l'utente invia il modulo.

en: The URL for redirecting after writing an incorrect email address or password.
it_IT: L'URL di reindirizzamento dopo aver scritto sbagliato l'indirizzo email o la password.

en: The URL of the home page.
it_IT: L'URL della home page.

en: The user has not answered this question.
it_IT: L'utente non ha risposto a questa domanda.

en: The user's display name that was filled in their WordPress profile.
it_IT: Il nome visualizzato dell'utente che ha inserito nel suo profilo WordPress.

en: The user's email that was filled in their WordPress profile.
it_IT: L'email utente che ha inserito nel suo profilo WordPress.

en: The user's first name that was filled in their WordPress site during registration.
it_IT: Il nome utente che ha inserito nel suo profilo WordPress durante la registrazione.

en: The user's last name that was filled in their WordPress site during registration.
it_IT: Il cognome utente che ha inserito nel suo profilo WordPress durante la registrazione.

en: The user's nickname that was filled in their WordPress profile.
it_IT: Il nickname dell'utente che ha inserito nel suo profilo WordPress.

en: The user's role(s) when logged-in. In case the user is not logged-in, the field will be empty.
it_IT: Il ruolo dell'utente connesso. Se l'utente non è connesso il campo resterà vuoto.

en: The user's website that was filled in their WordPress profile.
it_IT: Il sito web dell'utente che ha inserito nel suo profilo WordPress.

en: The users can write an explanation for their answers.
it_IT: L'utente può scrivere una spiegazione per le risposte.

en: The width of answers border
it_IT: Lo spessore del bordo delle risposte

en: The width of quiz container border
it_IT: Lo spessore del bordo delle contenitore del quiz

en: The width of the Flash Card. It accepts only numeric values. For 100% leave it blank.
it_IT: La larghezza delle Flash Card. Accetta solo valori numerici. Per una larghezza 100% lasciare vuoto.

en: The width of the Leaderboard box. It accepts only numeric values. For 100% leave it blank.
it_IT: La larghezza del box classifica. Accetta solo valori numerici. Per una larghezza 100% lasciare vuoto.

en: Theme
it_IT: Tema

en: Then, go to the %s Quizzes %s page and build your first quiz by clicking on the %s Add New %s button,
it_IT: Quindi, vai alla pagina %s Quiz %s e crea il tuo primo quiz facendo clic sul pulsante %s Aggiungi nuovo %s,

en: There are no question categories yet.
it_IT: Non ci sono ancora categorie di domanda

en: There are no questions yet.
it_IT: Non ci sono ancora domande.

en: There are no quiz categories yet.
it_IT: Non ci sono ancora categorie di quiz.

en: There are no quizzes yet
it_IT: Non ci sono ancora quiz

en: There are no quizzes yet.
it_IT: Non ci sono ancora quiz.

en: There are no results yet.
it_IT: Non ci sono ancora risultati.

en: There are no reviews yet.
it_IT: Non ci sono ancora recensioni.

en: There are two ways of making question bank system.
it_IT: Ci sono due modi di creare un sistema di banca delle domande.

en: There will not be correct/incorrect answers.
it_IT: Non ci saranno risposte corrette/sbagliate.

en: This is a just preview of the certificate and some message variables will not work on preview mode. Please be understanding.
it_IT: Questa è solo un'anteprima del certificato e alcune variabili dei messaggi non funzioneranno in modalità anteprima. Bisogna essere comprensivi.

en: This is a required question
it_IT: Questa è una risposta necessaria

en: This is for just collecting data from users.
it_IT: Questo è solo per raccogliere dati dagli utenti.

en: This option allows users to go to the next question by pressing Enter key. It is working with the following question types only: Text, Short Text, Number.
it_IT: Questa opzione permette agli utenti di passare alla successiva domanda premendo il tasto "Invio". Funziona solo con i seguenti tipi di domanda: Testo, Testo breve, Conteggio.

en: This option will work only when Enable Show correct answers option is enabled and sounds are selected from General options page.
it_IT: Questa opzione funzionerà quando l'opzione "Abilita risposte corrette" è abilitata e i suoni sono stati selezionati dalla pagina delle opzioni generali.

en: This option will work with Enable correct answers option.
it_IT: Questa opzione funzionerà con l'opzione "Abilita risposte corrette".

en: This quiz has expired!
it_IT: Questo quiz è scaduto!

en: This quiz is expired!
it_IT: Questo quiz è scaduto!

en: This Quiz will start on
it_IT: Questo quiz inizierà il

en: Tick the checkbox and the live box will appear under the text field. It will indicate the current state of word/character usage.
it_IT: Selezionando il checkbox, sotto il campo di testo apparirà il riquadro in tempo reale, che indicherà lo stato attuale dell'utilizzo di parole/caratteri.

en: Tick the checkbox if you want to hide the correct answers presented in the detailed report.
it_IT: Spunta il checkbox se vuoi nascondere le risposte corrette presentate nel rapporto dettagliato.

en: Tick the checkbox if you want to show the wrongly answered questions by the particular user in the first place on the result page.
it_IT: Spunta il checkbox se vuoi mostrare le domande con risposta sbagliata di un determinato utente al primo posto nella pagina dei risultati.

en: Tick the checkbox to add a Start page to your Flashcards. You can customize the Start page and write your preferred texts in WP Editor.
it_IT: Spunta la casella di controllo per aggiungere una pagina iniziale alle tue Flashcard. È possibile personalizzare la pagina iniziale e scrivere i testi preferiti nell'editor WP.

en: Tick the checkbox, and admin will receive the email only if the user has passed the minimum score required.
it_IT: Selezionando il checkbox, l'amministratore riceverà l'email solo se l'utente ha superato il punteggio minimo richiesto.

en: Tick the checkbox, and the user will receive the email only if he/she has passed the minimum score required.
it_IT: Selezionando il checkbox, l'utente riceverà l'email solo se ha superato il punteggio minimo richiesto.

en: Tick the option, and it will let you enable and disable password visibility in a password input field.
it_IT: Selezionando l'opzione, è possibile abilitare e disabilitare la visibilità della password nel campo di input della password.

en: Tick the option, and the quiz taker will have the opportunity to see all feedbacks written by others.
it_IT: Spuntando l'opzione, il partecipante al quiz avrà la possibilità di vedere tutti i feedback scritti dagli altri.

en: Tick this option if you want to see only the wrong answers on the quiz results page.
it_IT: Seleziona questa opzione se preferisci vedere solo le risposte sbagliate nella pagina dei risultati del quiz.

en: Time
it_IT: Orario

en: Timer seconds
it_IT: Secondi del timer

en: Timezone
it_IT: Fuso orario

en: Title
it_IT: Titolo

en: Title Alignment
it_IT: Allineamento titolo

en: Title of the category
it_IT: Titolo della categoria

en: Title of the question category
it_IT: Titolo della categoria di domanda

en: Title of the quiz
it_IT: Titolo del quiz

en: To do that, please go to the %s Limitation %s tab of the given quiz. The plugin suggests two methods to manage and detect the number of attempts from the same person. Those are %s by IP %s or %s by User ID.%s One of the awesome functionalities that the plugin suggests is the %s Only for logged-in users %s option, which gives access to the quiz to those, who are logged-in users on your website. This option will allow you to precisely target your quiz takers, and not receive unnecessary data from the guests. Moreover, with the help of the %s Generated passwords (PRO) %s option, you can give unique one-time access codes to each participant individually for accessing the quiz. You can use those access codes as promo codes, discounted codes, coupon codes, and so on.
it_IT: Per farlo, accedi alla scheda %s Limitazioni %s del quiz in questione. Il plugin suggerisce due metodi per gestire e rilevare il numero di tentativi da parte della stessa persona. Questi sono %s per IP %s o %s per ID utente.%s Una delle funzionalità più interessanti che il plugin propone è l'opzione %s Solo per gli utenti connessi %s, che consente l'accesso al quiz a coloro che sono utenti registrati sul tuo sito web. Questa opzione consente di indirizzare con precisione i partecipanti al quiz e di non ricevere dati inutili dagli ospiti. Inoltre, con l'aiuto dell'opzione %s Password generate (PRO) %s, è possibile fornire codici di accesso unici a ciascun partecipante per accedere al quiz. Si possono usare questi codici di accesso come codici promozionali, codici sconto, codici regalo e così via.

en: To do that, please go to the %s Styles %s tab of the given quiz, which allows you to take full advantage of the various options it offers. The plugin provides 8 awesome ready-to-use themes. After choosing your preferred theme, you can customize it with 35+ style options to create appealing quizzes that people love to take, including %s main color, background image, right/wrong answer icons, progress bar, answer styles %s and etc. Moreover, you can use the %s Custom CSS %s written field to fully match the design of your website and brand.
it_IT: A tal fine, si può accedere alla scheda %s Stili %s del quiz in questione, che consente di sfruttare appieno le varie opzioni offerte. Il plugin offre 8 fantastici temi pronti all'uso. Dopo aver scelto il tema preferito, è possibile personalizzarlo con oltre 35 opzioni di stile per creare quiz accattivanti che le persone amano seguire, tra cui %s colore principale, immagine di sfondo, icone di risposta giusta/sbagliata, barra di avanzamento, stili di risposta %s e così via. Inoltre, è possibile utilizzare il campo di scrittura %s CSS personalizzato %s per abbinare completamente il design del proprio sito web e del proprio marchio.

en: To make your quiz live, copy shortcode
it_IT: Per rendere il quiz attivo, copiare lo shortcode

en: To see all Message Variables
it_IT: Per vedere tutte le variabili del messaggio

en: Top
it_IT: In alto

en: Top / Bottom
it_IT: In alto / in basso

en: Top color of the leaderboard
it_IT: Colore superiore della classifica

en: Top Keywords
it_IT: Parole chiave principali

en: Top keywords of answers selected by the user during the quiz. Each keyword will be displayed with the count of selected keywords. For instance, %%top_keywords_count_3%%.
it_IT: Parole chiave principali delle risposte selezionate dall'utente durante il quiz. Ogni parola chiave sarà visualizzata con il conteggio delle parole chiave selezionate. Ad esempio, %%top_keywords_count_3%%.

en: Top keywords of answers selected by the user during the quiz. Each keyword will be displayed with the percentage of selected keywords. For instance, %%top_keywords_percentage_3%%.
it_IT: Le principali parole chiave delle risposte selezionate dall'utente durante il quiz. Ogni parola chiave sarà visualizzata con la percentuale di parole chiave selezionate. Ad esempio, %%top_keywords_percentage_3%%.

en: True
it_IT: Vero

en: True/False
it_IT: Vero/falso

en: Turn on extra security check
it_IT: Attivare il controllo di sicurezza extra

en: Turn on warning
it_IT: Attivare avvertenze

en: Type
it_IT: Tipo

en: Unanswered questions count
it_IT: Conteggio domande senza risposte

en: United Arab Emirates Dirham
it_IT: Dirham emirati arabi uniti

en: United States Dollar
it_IT: Dollaro statunitense

en: Unknown
it_IT: Sconosciuto

en: Unpublish
it_IT: Non pubblicare

en: Unpublished
it_IT: Non pubblicato

en: Unread
it_IT: Non letto

en: Unset
it_IT: Non impostato

en: Upgrade to Developer/Agency
it_IT: Aggiorna a Sviluppatore/agenzia

en: Uppercase
it_IT: Maiuscolo

en: Uppercase – Transforms all characters to uppercase
it_IT: Maiuscolo - trasforma tutti i caratteri in maiuscolo

en: Use arrows instead of buttons
it_IT: Usa frecce al posto dei pulsanti

en: Use HTML for answers
it_IT: Usa HTML per le risposte

en: Use RTL Direction
it_IT: Usa direzione RTL

en: User answer explanation
it_IT: Spiegazione della risposta dell'utente

en: User answered
it_IT: L'utente ha risposto

en: User can change the question backward manually
it_IT: L'utente può scegliere manualmente la domanda precedente

en: User can change the question forward manually. If you want to make the questions required just disable this option.
it_IT: L'utente può cambiare la domanda successiva manualmente. Se vuoi impostare la domanda come necessaria, disabilita questa opzione.

en: User Data
it_IT: Dati utente

en: User Email
it_IT: Email utente

en: User ID
it_IT: ID utente

en: User Information
it_IT: Informazioni utente

en: User IP
it_IT: IP utente

en: User Name
it_IT: Nome utente

en: User name
it_IT: Nome utente

en: User Page results table columns
it_IT: Colonne della tabella dei risultati della pagina utente

en: User Page Settings
it_IT: Impostazioni della pagina utente

en: User passed time
it_IT: Tempo utilizzato dall'utente

en: User Phone
it_IT: Telefono utente

en: User role
it_IT: Ruolo utente

en: User's Display Name
it_IT: Nome utente da visualizzare

en: User's First Name
it_IT: Nome utente

en: User's IP Address
it_IT: Indirizzo IP utente

en: User's Last Name
it_IT: Cognome utente

en: User's Nick Name
it_IT: Nickname utente

en: User's WordPress profile email
it_IT: Email del profilo WordPress dell'utente

en: Username
it_IT: Nome utente

en: Users
it_IT: Utenti

en: Users count
it_IT: Conteggio utenti

en: Users on the website.
it_IT: Utenti nel sito web.

en: Users will see this message before entering the password for passing the quiz.
it_IT: Gli utenti vedranno questo messaggio prima di inserire la password per superare il quiz.

en: Vertical
it_IT: Verticale

en: Videos
it_IT: Video

en: View Documentation
it_IT: Visualizza documentazione

en: View Results
it_IT: Visualizza risultati

en: VKontakte link
it_IT: Link VKontakte

en: VKontakte profile or page link for showing after quiz finish.
it_IT: Profilo VKontakte o link alla pagina da visualizzare dopo la fine del quiz.

en: votes
it_IT: voti

en: Waiting time
it_IT: Tempo di attesa

en: We will send you a test data, and you can catch it in your ZAP for configure it.
it_IT: Ti invieremo dati di prova e potrai inserirli nel tuo ZAP per configurarlo.

en: Website
it_IT: Sito web

en: Weight/Point
it_IT: Peso/Punto

en: When the attempt limit of the quiz has reached, and a user tries to open your quiz in more than one tab concurrently, the results of their additional attempt will not be stored.
it_IT: Quando il limite di tentativi del quiz è stato raggiunto e un utente tenta di aprire il quiz in più di una scheda contemporaneamente, i risultati del suo ulteriore tentativo non saranno memorizzati.

en: When the option is enabled; on the Number Question Type, if in the answer box is typed something else besides the numbers. The "Error text" message will appear.
it_IT: Quando l'opzione è attivata, nel tipo di domanda "Numero", se nel box di risposta viene digitato qualcos'altro oltre ai numeri, verrà visualizzato il messaggio "Testo di errore".

en: When the user pays for the quiz and starts passing it but leaves without finishing, he/she has to pay again every time he wants to pass it.
it_IT: Se l'utente paga il quiz e inizia a svolgerlo, ma lo lascia senza finirlo, deve pagare di nuovo ogni volta che vuole superarlo.

en: When this option is enabled, the data on the leaderboard will be displayed with pages. You can sort the data by leaderboard columns.
it_IT: Quando questa opzione è attivata, i dati della classifica vengono visualizzati con le pagine. È possibile ordinare i dati per colonne della classifica.

en: When this option is enabled, the user’s answer should be written in the particular form. For example, if the right answer is “true”, the “TRUE” will be counted as a wrong one.
it_IT: Quando questa opzione è attivata, la risposta dell'utente deve essere scritta nella forma particolare. Ad esempio, se la risposta giusta è "vero", il "VERO" sarà considerato un errore.

en: When this option is ticked, a confirmation box will appear after the user clicks the See Result button at the end of the quiz.
it_IT: Quando questa opzione è selezionata, una box di conferma apparirà dopo che l'utente avrà fatto clic sul pulsante "Vedi il risultato" alla fine del quiz.

en: Width
it_IT: Larghezza

en: Width (px)
it_IT: Larghezza (px)

en: Will I get notified every time a quiz is submitted? (PRO)
it_IT: Riceverò una notifica ogni volta che viene inviato un quiz? (PRO)

en: Will I lose the data after the upgrade?
it_IT: Perderò i dati dopo l'aggiornamento alla versione Pro?

en: With description
it_IT: Larghezza descrizione

en: With image
it_IT: Larghezza immagine

en: With maximum point
it_IT: Con il punteggio massimo

en: With reviews
it_IT: Con recensioni

en: With stripes
it_IT: Con strisce

en: With stripes and animation
it_IT: Con strisce e animazione

en: With the Free version, you get a lifetime usage for the plugin, however, you will get new updates and support for only 1 month.
it_IT: Con la versione gratuita, ottieni un utilizzo a vita per il plug-in, tuttavia riceverai nuovi aggiornamenti e supporto per solo 1 mese.

en: With the help of this section, you can change the fields' placeholders and labels of the Information form. Find the available fields in the User data tab of your quizzes.
it_IT: Con l'aiuto di questa sezione, è possibile modificare i segnaposto e le etichette dei campi del "Modulo informazioni". Trova i campi disponibili nella scheda "Dati utente" dei tuoi quiz.

en: With/without description
it_IT: Con / senza descrizione

en: With/without image
it_IT: Con / senza immagine

en: With/without reviews
it_IT: Con / senza recensioni

en: Without description
it_IT: Senza descrizione

en: Without image
it_IT: Senza immagine

en: Without maximum point
it_IT: Senza il punteggio massimo

en: Without reviews
it_IT: Senza recensioni

en: Words
it_IT: Parole

en: WP Editor height
it_IT: Altezza editor WP

en: WP User
it_IT: Utente WP

en: Write a message to display before the timer. For example, "Hurry up, the time is ticking! 00:30".
it_IT: Scrivi un messaggio da visualizzare prima del timer. Ad esempio, "Sbrigati, il tempo scorre! 00:30".

en: Write a message to display before the timer. For example, "You will be redirected in 00:30".
it_IT: Scrivi un messaggio da visualizzare dopo il timer. Ad esempio, "Verrai reindirizzato tra 00:30".

en: Write down additional information about the question that will appear under the answers.
it_IT: Scrivi le informazioni aggiuntive sulla domanda che appariranno sotto le risposte.

en: Write the message, which you want to be shown on the front.
it_IT: Scrivi il messaggio che vuoi far apparire sul fronte.

en: Write your custom placeholder for the Rating form.
it_IT: Scrivi il segnaposto personalizzato per il modulo di valutazione.

en: Write your desired text in any WordPress language. It will be translated in the front-end. The languages must be included in the ISO 639-1 Code column.
it_IT: Scrivi il testo che desideri in qualsiasi lingua di WordPress. Verrà tradotto nel frontend. Le lingue devono essere incluse nella colonna Codice ISO 639-1.

en: Wrong answers count (skipped questions are included)
it_IT: Conteggio delle risposte errate (le domande saltate sono incluse)

en: Wrong shortcode initialized
it_IT: Shortcode errato inizializzato

en: Year
it_IT: Anno

en: year
it_IT: anno

en: years
it_IT: anni

en: You can add form custom fields from “Custom fields” page in Quiz Maker menu.  (text, textarea, checkbox, select, URL etc.)
it_IT: Puoi aggiungere i campi personalizzati del modulo dalla pagina "Campi personalizzati" del menu di Quiz Maker.  (testo, area di testo, checkbox, selezione, URL, ecc.)

en: You can change the author who created the current quiz to your preferred one. You need to write the User ID here. Please note, that in case you write an ID, by which there are no users found, the changes will not be applied and the previous author will remain the same.
it_IT: Puoi modificare l'autore che ha creato il quiz in corso con quello che preferisci. Occorre che inserisci qui l'ID utente. Nota che se inserisci un ID per il quale non è stato trovato alcun utente, le modifiche non verranno applicate e l'autore precedente rimarrà lo stesso.

en: You can change the buttons' texts and write the words you prefer for them.
it_IT: Puoi modificare i testi dei pulsanti e scrivere le parole che preferisci per essi.

en: You can choose a password for users to pass the quiz.
it_IT: Puoi scegliere una password per gli utenti che possono accedere al quiz.

en: You can choose default question type which will be selected in the Add new question page.
it_IT: Puoi scegliere il tipo predefinito di domanda che sarà selezionata nella pagina "Aggiungi nuova domanda".

en: You can choose how many users can pass the quiz.
it_IT: Puoi scegliere quanti utenti possono svolgere il quiz.

en: You can choose your desired category prepared in advance.
it_IT: Puoi scegliere la tua categoria desiderata creata in precedenza.

en: You can copy the shortcode and insert it into any post or page and display the Quiz Name, Payment Date, Amount and Type
it_IT: È possibile copiare lo shortcode e inserirlo in qualsiasi articolo o pagina e visualizzare il nome del quiz, la data di pagamento, l'importo e il tipo.

en: You can copy the shortcode and insert it to any post to show all results.
it_IT: È possibile copiare lo shortcode e inserirlo in qualsiasi articolo per mostrare tutti i risultati.

en: You can copy the shortcode and insert it to any post to show quiz all results.
it_IT: È possibile copiare lo shortcode e inserirlo in qualsiasi articolo per mostrare tutti i risultati del quiz.

en: You can copy the shortcode and paste it into your desired page/post to display a chart based on keywords on the Front-end. Don't forget to change YOUR_QUIZ_ID with the corresponding Quiz ID.
it_IT: Puoi copiare lo shortcode e incollarlo nella pagina/articolo che desideri per visualizzare nel frontend un grafico basato su parole chiave. Non dimenticarti di cambiare YOUR_QUIZ_ID con l'ID del quiz corrispondente.

en: You can copy the shortcode and paste it to any post/page to see the list of the top user’s who passed any quiz.
it_IT: Puoi copiare lo shortcode e incollarlo in qualsiasi articolo/pagina per visualizzare l'elenco dei migliori utenti che hanno superato un qualsiasi quiz.

en: You can copy these variables and paste them in the following options from the quiz settings
it_IT: Puoi copiare queste variabili e incollarle nelle seguenti opzioni delle impostazioni del quiz

en: You can enter your answer explanation
it_IT: Puoi inserire la tua spiegazione della risposta

en: You can get your API key from your
it_IT: Puoi ottenere la tua chiave API da

en: You can get your Client ID from
it_IT: Puoi ottenere il tuo ID Cliente da

en: You can get your Publishable and Secret keys on API Keys page on your Stripe dashboard.
it_IT: Puoi ottenere le chiavi pubblicabili e segrete nella pagina "Chiavi API" della tua bacheca Stripe.

en: You can send results to the admin after the quiz is completed
it_IT: Puoi inviare i risultati all'amministratore non appena il quiz è completato

en: You can sort table columns and select which columns must display on the front-end.
it_IT: Puoi ordinare le colonne della tabella e selezionare quali colonne devono essere visualizzate sul frontend.

en: You can use this message variable for showing coupons to your users. This message variable won't work unless you enable the Enable quiz coupons option.
it_IT: Puoi utilizzare questa variabile messaggio per mostrare i buoni sconto agli utenti. Questa variabile messaggio non funziona se non si attiva l'opzione "Abilita buoni sconto quiz".

en: You can use this unique code as an identifier. It is unique for every attempt.
it_IT: Puoi utilizzare questo codice univoco come identificativo. È unico per ogni tentativo.

en: You can use this variable to allow users to download their certificate after quiz completion.
it_IT: Puoi utilizzare questa variabile per consentire agli utenti di scaricare il loro certificato dopo il completamento del quiz.

en: You can write text which will be shown in case of right answer.  It doesn’t work when you chose Quiz calculation option By Weight/points from Quiz Settings.
it_IT: Puoi scrivere un testo che sarà visualizzato in caso di risposta corretta. Esso non sarà visualizzato se scegli l'opzione di calcolo quiz "In peso/punti" dalle impostazioni del quiz.

en: You can write text which will be shown in case of the wrong answer. It doesn’t work when you chose Quiz calculation option By Weight/points from Quiz Settings.
it_IT: Puoi scrivere un testo che sarà visualizzato in caso di risposta sbagliata. Esso non sarà visualizzato se scegli l'opzione di calcolo quiz "In peso/punti" dalle impostazioni del quiz.

en: You can write the default answer count which will be showing in the Add new question page (this will work only with radio, checkbox, and dropdown types).
it_IT: Puoi inserire il numero di risposte di default che saranno visualizzate nella pagina Aggiungi nuova domanda (funziona solo con i tipi radio, checkbox e dropdown).

en: You have already passed this quiz.
it_IT: Hai già svolto questo quiz.

en: You have not answered this question
it_IT: Non hai risposto a questa domanda.

en: You have not passed the quiz! <br> Try again!
it_IT: Non hai superato il quiz! <br> Riprova!

en: You must log in to pass this quiz.
it_IT: Devi loggarti per svolgere questo quiz.

en: You must log in to see your results.
it_IT: Devi accedere per vedere i tuoi risultati.

en: You need to add questions
it_IT: Devi aggiungere le domande

en: You need to insert Your Quiz Category ID in the shortcode. It will show the category description. If there is no quiz category available/unavailable with that particular Quiz Category ID, the shortcode will stay empty.
it_IT: È necessario inserire l'ID della categoria quiz nello shortcode. Verrà visualizzata la descrizione della categoria. Se non c'è nessuna categoria di quiz disponibile con quel particolare ID di categoria di quiz, lo shortcode rimarrà vuoto.

en: You need to insert Your Quiz Category ID in the shortcode. It will show the category title. If there is no quiz category available/unavailable with that particular Quiz Category ID, the shortcode will stay empty.
it_IT: È necessario inserire l'ID della categoria quiz nello shortcode. Verrà visualizzato il titolo della categoria. Se non c'è nessuna categoria di quiz disponibile con quel particolare ID di categoria di quiz, lo shortcode rimarrà vuoto.

en: You need to insert Your Quiz ID in the shortcode. It will show the cateogry description of the particular quiz. If there is no quiz available/found with that particular Quiz ID, the shortcode will be empty.
it_IT: È necessario inserire l'ID del quiz nello shortcode. Verrà visualizzata la descrizione della categoria di quello specifico quiz. Se non c'è nessun quiz disponibile/trovato con quel particolare ID quiz, lo shortcode rimarrà vuoto.

en: You need to insert Your Quiz ID in the shortcode. It will show the cateogry title of the particular quiz. If there is no quiz available/found with that particular Quiz ID, the shortcode will be empty.
it_IT: È necessario inserire l'ID del quiz nello shortcode. Verrà visualizzato il titolo della categoria di quello specifico quiz. Se non c'è nessun quiz disponibile/trovato con quel particolare ID quiz, lo shortcode rimarrà vuoto.

en: You need to insert Your Quiz ID in the shortcode. It will show the creation date of the particular quiz. If there is no quiz available/found with that particular Quiz ID, the shortcode will be empty.
it_IT: È necessario inserire l'ID del quiz nello shortcode. Verrà visualizzata la data di creazione di quello specifico quiz. Se non c'è nessun quiz disponibile/trovato con quel particolare ID quiz, lo shortcode rimarrà vuoto.

en: You need to insert Your Quiz ID in the shortcode. It will show the current author of the particular quiz. If there is no quiz or questions available/found with that particular Quiz ID, the shortcode will be empty.
it_IT: È necessario inserire l'ID del quiz nello shortcode. Verrà visualizzato l'autore attuale di quello specifico quiz. Se non c'è nessun quiz disponibile/trovato con quel particolare ID quiz, lo shortcode rimarrà vuoto.

en: You need to insert Your Quiz ID in the shortcode. It will show the questions count of the particular quiz. If there is no quiz available/found with that particular Quiz ID, the shortcode will be empty.
it_IT: È necessario inserire l'ID del quiz nello shortcode. Verrà visualizzato conteggio delle domande di quello specifico quiz. Se non c'è nessun quiz disponibile/trovato con quel particolare ID quiz, lo shortcode rimarrà vuoto.

en: You need to insert Your Quiz ID in the shortcode. It will show the read results count of the particular quiz. If there is no quiz available/found with that particular Quiz ID, the shortcode will be empty.
it_IT: È necessario inserire l'ID del quiz nello shortcode. Verrà visualizzato conteggio dei risultati letti di quello specifico quiz. Se non c'è nessun quiz disponibile/trovato con quel particolare ID quiz, lo shortcode rimarrà vuoto.

en: You need to insert Your Quiz ID in the shortcode. It will show the unread results count of the particular quiz. If there is no quiz available/found with that particular Quiz ID, the shortcode will be empty.
it_IT: È necessario inserire l'ID del quiz nello shortcode. Verrà visualizzato conteggio dei risultati non letti di quello specifico quiz. Se non c'è nessun quiz disponibile/trovato con quel particolare ID quiz, lo shortcode rimarrà vuoto.

en: You need to insert Your Quiz Question Category ID in the shortcode. It will show the category description. If there is no quiz question category available/unavailable with that particular Quiz Question Category ID, the shortcode will stay empty.
it_IT: È necessario inserire l'ID della categoria di domande del quiz nello shortcode. Verrà visualizzata la descrizione della categoria. Se non c'è nessun quiz disponibile/trovato con quel particolare ID della categoria di domande del quiz, lo shortcode rimarrà vuoto.

en: You need to insert Your Quiz Question Category ID in the shortcode. It will show the category title. If there is no quiz question category available/unavailable with that particular Quiz Question Category ID, the shortcode will stay empty.
it_IT: È necessario inserire l'ID della categoria di domande nello shortcode. Verrà visualizzato il tiolo della categoria. Se non c'è nessun quiz disponibile/trovato con quel particolare ID della categoria di domande del quiz, lo shortcode rimarrà vuoto.

en: You need to set up reCAPTCHA in your Google account to generate the required keys and get them by %s Google's reCAPTCHA admin console %s.
it_IT: È necessario impostare reCAPTCHA nel proprio account Google per generare le chiavi necessarie e ottenerle tramite la console di amministrazione %s di Google reCAPTCHA %s.

en: You passed the quiz!
it_IT: Hai superato il quiz!

en: Your quiz is successfully created.
it_IT: Il tuo quiz è stato creato correttamente.

en: Your quiz is successfully deleted.
it_IT: Il tuo quiz è stato eliminato correttamente.

en: Your quiz is successfully duplicated.
it_IT: Il tuo quiz è stato duplicato correttamente.

en: Your quiz is successfully saved.
it_IT: Il tuo quiz è stato salvato correttamente.

en: YouTube community
it_IT: Community YouTube

en: Zapier Integration Settings
it_IT: Impostazioni Zapier

en: Zapier Webhook URL
it_IT: URL webhook Zapier
