Quiz Maker - en to ja translation catalogue (1717 entries)

en:  It will display the sum of all the maximum points of the user.
ja: ユーザーのすべてのポイントの合計が表示される。

en: %s ASC %s
ja: %s 昇順 %s

en: %s All %s
ja: %s すべて %s

en: %s Best %s
ja: %s 最高 %s

en: %s DESC %s
ja: %s 降順 %s

en: %s Display %s
ja: %s 表示 %s

en: %s Grid %s
ja: %s グリッド %s

en: %s Layout %s
ja: %s レイアウト %s

en: %s List %s
ja: %s リスト %s

en: %s Mode %s
ja: %s モード %s

en: %s Orderby %s
ja: %s ソート順 %s

en: %s Random %s
ja: %s ランダム %s

en: %s category %s
ja: %s カテゴリー %s

en: %s days
ja: %s 日

en: %s hours
ja: %s 時間

en: %s minutes
ja: %s 分

en: %s quiz %s
ja: %s クイズ %s

en: %s seconds
ja: %s 秒

en: %sThis message will appear after the timer ends. You can use:%s %%%%time%%%% %s %%%%quiz_name%%%% %s %%%%user_first_name%%%% %s %%%%user_last_name%%%% %s %%%%questions_count%%%% %s %%%%user_nickname%%%% %s %%%%user_display_name%%%% %s message variables to customize the text. %s
ja: %s このメッセージはタイマーが終了した後に表示される。 使用できるもの:%s %%%%time%%%% %s %%%%quiz_name%%%% %s %%%%user_first_name%%%% %s %%%%user_last_name%%%% %s %%%%questions_count%%%% %s %%%%user_nickname%%%% %s %%%%user_display_name%%%% %s テキストをカスタマイズするためのメッセージ変数。 %s

en: %sThis message will appear in your quiz, before it starts. You can use:%s %%%%time%%%% %s %%%%quiz_name%%%% %s %%%%user_first_name%%%% %s %%%%user_last_name%%%% %s %%%%questions_count%%%% %s %%%%user_nickname%%%% %s %%%%user_display_name%%%% %s message variables to customize the text. %s
ja: %sこのメッセージはクイズ開始前に表示されます。 使用できるのは:%s %%%%time%%%% %s %%%%quiz_name%%%% %s %%%%user_first_name%%%% %s %%%%user_last_name%%%% %s %%%%questions_count%%%% %s %%%%user_nickname%%%% %s %%%%user_display_name%%%% %s メッセージ変数を使用してテキストをカスタマイズできます。 %s

en: (filtered from %s total entries)
ja: （_MAX_件のエントリーからフィルタリング済み）

en: (skipped questions are included)
ja: （スキップされた問題も含む

en: -Select Quiz-
ja: クイズを選択する

en: : activate to sort column ascending
ja: 昇順でソートするにはこちらをクリック

en: : activate to sort column descending
ja: 降順でソートするにはこちらをクリック

en: API Access Key
ja: APIアクセスキー

en: API Access URL
ja: APIアクセスURL

en: API Key
ja: API キー

en: AVG
ja: 平均

en: Access only selected users
ja: 選択したユーザーのみにアクセスする

en: Actions
ja: アクション

en: Activate the quiz navigation box in the upper of the questions․ It helps to move back and forth between questions easily. After answering a question, its box becomes black and indicates that you have answered it already.Please note that it does not work with the Questions count per page and Display all questions on one page options.
ja: 問題の上部にあるクイズナビゲーションボックスを有効にする。これにより、問題間を簡単に移動することができる。問題に回答すると、ボックスが黒くなり、すでに回答済みであることが示される。ページあたりの問題数と1ページにすべての問題を表示するオプションでは機能しないことに注意すること。

en: Activated
ja: 有効化

en: ActiveCampaign Settings
ja: ActiveCampaignの設定

en: ActiveCampaign automation
ja: ActiveCampaignの自動化

en: ActiveCampaign list
ja: ActiveCampaignのリスト

en: Add
ja: 追加

en: Add '%s' phrase at the end of the url.%s Use %s line in your code, by replacing the 'if_false' with a value that will be returned in case something goes wrong.
ja: URLの最後に '%s' という語句を追加する。コード内の「if_false」を、何か問題が発生した場合に返される値に置き換えて%s使用%sする。

en: Add Gif
ja: GIFを追加

en: Add Image
ja: 画像を追加する

en: Add New
ja: 新規追加

en: Add custom fields
ja: カスタムフィールドの追加

en: Add extra information that can help users about the question.
ja: 問題についてユーザーを支援する追加情報を追加する。

en: Add image to the starting page of the quiz
ja: クイズのスタートページに画像を追加する

en: Add new category
ja: 新しいカテゴリーを追加する

en: Add new question
ja: 新しい質問を追加する

en: Add new quiz
ja: 新しいクイズを追加する

en: Add popup quizzes you made with Quiz Maker plugin to your website. Generate leads and engage your visitors with this simple tool.
ja: Quiz Maker プラグインで作成したポップアップクイズをウェブサイトに追加する。このシンプルなツールで訪問者の関心を引き、顧客を獲得しよう。

en: Add question
ja: 質問を追加する

en: Add tags to your questions. Tags are used for filtering questions to add to your quiz. You can choose as many tags as you want. To create tags, please go to Question categories > Tags > Add New.
ja: 質問にタグを追加する。タグは、クイズに追加する質問をフィルタリングするために使用される。タグはいくつでも選択できる。タグを作成するには、質問カテゴリー > タグ > 新規追加にアクセスする。

en: Additional emails
ja: 追加のメールアドレス

en: Addons
ja: アドオン

en: Admin
ja: 管理者

en: Admin Email
ja: 管理者メールアドレス

en: Admin Note
ja: 管理者注

en: Admin Note styles
ja: 管理注釈スタイル

en: Admin note styles
ja: 管理注釈スタイル

en: Advanced
ja: 詳細

en: Advanced Display Quizzes
ja: 高度なクイズ表示アドオン

en: Advanced Settings
ja: 詳細設定

en: Advanced settings
ja: 詳細設定

en: After Quiz
ja: クイズ終了後

en: After enabling this option, IP address of the users will not be stored in database. Note: If this option is enabled, then the `Limits user by IP` option will not work.
ja: このオプションを有効にすると、ユーザーのIPアドレスはデータベースに保存されない。 注：このオプションを有効にすると、「IPアドレスによるユーザー制限」オプションは機能しない。

en: After enabling this option, logged in  user’s name and email will be autofilled in Information Form.
ja: このオプションを有効にすると、ログインユーザーの名前とメールアドレスが情報フォームに自動入力される。

en: After enabling this option, only logged in users will be able to pass the quiz.
ja: このオプションを有効にすると、ログインユーザーのみが小テストに合格できるようになる。

en: After enabling this option, the answers of the questions will be displayed in a list on the Front-end.
ja: このオプションを有効にすると、質問の回答がフロントエンドのリストに表示される。

en: After enabling this option, the user whose chosen answer to the question is wrong will not see the right one.
ja: このオプションを有効にすると、問題の選択肢として誤った答えを選んだユーザーには正解が表示されなくなる。

en: After enabling this option, users can navigate through answers by pressing  the Tab key(forward) or the Shift+Tab shortcut(back), tick an answer by pressing the Space key, and move forward to the next question using the Enter key.
ja: このオプションを有効にすると、ユーザーはTabキー（前へ）またはShift+Tabショートカット（後へ）を押して回答をナビゲートし、スペースキーを押して回答にチェックを入れ、Enterキーを押して次の問題に進むことができる。

en: After ticking this option the Users field will be activated. You will be able to choose whom you want to give the permission to export the Quiz in the PDF file format. The Export to PDF button will be displayed on the front-end.
ja: このオプションにチェックを入れると、ユーザーフィールドが有効化される。クイズをPDFファイル形式でエクスポートする権限を誰に付与するかを選択できるようになる。エクスポート（PDF）ボタンがフロントエンドに表示される。

en: After timer finished countdowning, quiz will be submitted automatically.
ja: タイマーがカウントダウンを終了すると、クイズが自動的に提出される。

en: Align the text of your questions to the left, center, or right.
ja: 問題のテキストを左寄せ、中央揃え、右寄せにする。

en: All
ja: すべて

en: All Results Settings
ja: すべての結果の設定

en: All Reviews
ja: すべてのレビュー

en: All started, but not finished data of quizzes will be stored on the Not finished tab of the Results page.
ja: 開始されたが終了されていないクイズのデータはすべて、結果ページの「未完了」タブに保存される。

en: Allow answer border
ja: 回答のボーダーを許可する

en: Allow answer container box shadow
ja: 回答コンテナのボックスの影を許可する

en: Allow exporting quizzes
ja: クイズのエクスポートを許可

en: Allow implementing HTML coding in answer boxes while adding new question. This works only for Radio and Checkbox (Multiple) questions.
ja: 新しい質問を追加する際に、回答ボックスにHTMLコーディングを実装できるようにする。これはラジオボタンとチェックボックス（複数選択可）の質問のみに適用される。

en: Allow only admins to see the Quiz Maker button within the WP Editor while adding/editing a new post/page.
ja: 新しい投稿/ページを追加/編集する際に、WPエディタ内でクイズ作成ボタンを管理者だけに表示させる。

en: Allow quiz container border
ja: クイズコンテナの枠線を許可する

en: Allow quiz container box shadow
ja: クイズコンテナのボックスシャドウを許可する

en: Allow the quiz takers to enter full-screen mode by pressing the icon located in the top-right corner of the quiz container.
ja: クイズのコンテナの右上隅にあるアイコンをクリックすることで、クイズ受験者がフルスクリーンモードに入ることができる。

en: Allow user to clear the selected answer. Button will not be displayed if Show correct answers option is enabled.
ja: ユーザーが選択した回答をクリアできるようにする。「正解の表示」オプションが有効になっている場合、このボタンは表示されない。

en: Allow user to finish the quiz early
ja: ユーザーがクイズを早期に終了できるようにする。

en: Allow users to choose more than one answer but not over the max value you provided. It will work with the Checkbox type.
ja: ユーザーが複数の回答を選択できるようにするが、指定した最大値を超えることはできない。チェックボックスタイプで使用できる。

en: Allow your students to create personal dictionary, study and memorize the words.
ja: 学生が個人用辞書を作成し、単語を学習し、暗記できるようにする。

en: Allow your users to create their own digital dictionaries and learn new words and terms as fastest as possible.
ja: ユーザーが自分専用のデジタル辞書を作成し、新しい単語や用語をできるだけ早く学習できるようにする。

en: Allowed tags list
ja: 許可されたタグのリスト

en: Amazing shortcodes for your Quiz Maker plugin. Allow your user to see their progress on the front page through statistics and charts.
ja: Quiz Maker プラグイン用の素晴らしいショートコード。ユーザーが統計やチャートを通じてフロントページで進捗状況を確認できるようにする。

en: Amount
ja: 金額

en: And more and more is
ja: さらに、

en: Animation Top
ja: アニメーション トップ

en: Animation effect
ja: アニメーション効果

en: Animation effect of transition between questions.
ja: 問題間の遷移のアニメーション効果

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Anonymous feedback
ja: 匿名フィードバック

en: Answer
ja: 回答

en: Answer Settings
ja: 回答の設定

en: Answer border
ja: 回答のボーダー

en: Answer box-shadow color
ja: 回答ボックスの影の色

en: Answer default count
ja: 回答のデフォルトカウント

en: Answer font size
ja: 回答のフォントサイズ

en: Answer gap
ja: 回答のギャップ

en: Answer image height
ja: 回答画像の高さ

en: Answer point
ja: 回答ポイント

en: Answer text
ja: 回答のテキスト

en: Answer view
ja: 回答の表示

en: Answers
ja: 回答

en: Answers Styles
ja: 回答のスタイル

en: Answers box shadow
ja: 回答ボックスの影

en: Answers count
ja: 回答数

en: Answers numbering
ja: 回答の番号付け

en: App Access Token
ja: アプリのアクセストークン

en: App Client ID
ja: アプリのクライアントID

en: App Client Secret
ja: アプリのクライアントシークレット

en: Are you sure you want to delete question ?
ja: 質問を削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete?
ja: 削除してよろしいですか？

en: Are you sure you want to go to the next question category page?
ja: 次の質問カテゴリーページに移動してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to go to the next question page?
ja: 次の質問ページに進んでもよろしいですか？

en: Are you sure you want to go to the next quiz category page?
ja: 次のクイズカテゴリページに移動してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to go to the next quiz page?
ja: 次のクイズページに移動してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to go to the previous question category page?
ja: 前の質問カテゴリーページに移動してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to go to the previous question page?
ja: 前の質問ページに移動してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to go to the previous quiz category page?
ja: 前のクイズカテゴリページに移動してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to go to the previous quiz page?
ja: 前のクイズページに移動してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to redirect to another quiz? Note that the changes made in this quiz will not be saved.
ja: 別のクイズにリダイレクトしてもよろしいですか？このクイズで行った変更は保存されませんのでご注意ください。

en: Articles
ja: 記事

en: Assign message to each keyword
ja: 各キーワードにメッセージを割り当てる

en: Assign numbering to each answer in ascending sequential order. Choose your preferred type from the list.
ja: 各回答に昇順の連続した番号を割り当てる。リストからお好みのタイプを選択する。

en: Assign numbering to each question in ascending sequential order. Choose your preferred type from the list.
ja: 各問題に昇順の連続した番号を割り当てる。リストから希望するタイプを選択する。

en: Attempts count for each user role
ja: 各ユーザーロールの試行回数をカウントする

en: Attempts count:
ja: 試行回数：

en: Attract your visitors and convert them into email subscribers and paying customers.
ja: 訪問者の関心を引き、メール購読者や有料顧客に転換しよう。

en: Australian dollar
ja: 豪ドル

en: Authorize
ja: 認証

en: Autofill logged-in user data
ja: ログインユーザーのデータを自動入力する

en: Average Rate
ja: 平均評価

en: Average score
ja: 平均スコア

en: Average score by the question category
ja: 質問カテゴリーごとの平均スコア

en: Background color
ja: 背景色

en: Background color of the quiz box. You can also choose the opacity(alfa) level on the right side
ja: クイズボックスの背景色。右側で不透明度（アルファ）レベルも選択できる。

en: Background image
ja: 背景画像

en: Background image of the container. You can choose different images for different questions.
ja: コンテナの背景画像。異なる質問に対して異なる画像を選択できる。

en: Background image of the container. You can choose different images for each question from the Settings tab on the Edit question page. The background-size is set “Cover” by default for not scaling the image.
ja: コンテナの背景画像。 問題編集ページの設定タブから、各問題に異なる画像を選択できる。 背景サイズは、画像を縮小しないようにデフォルトで「カバー」に設定されている。

en: Background image position
ja: 背景画像の位置

en: Background music will play while passing the quiz. Upload your own audio file for the quiz.
ja: クイズ実施中にバックグラウンドミュージックが流れる。クイズ用のオーディオファイルをアップロードする。

en: Before Quiz
ja: クイズ開始前

en: Behance link
ja: Behance リンク

en: Behance profile or page link for showing after quiz finish.
ja: Behance のプロフィールまたはページへのリンク。クイズ終了後に表示される。

en: Best Free Support
ja: 最高の無料サポート

en: Bold
ja: 太字

en: Bolder
ja: 太字

en: Border color
ja: ボーダーの色

en: Border radius
ja: ボーダーラジアス

en: Border style
ja: ボーダーのスタイル

en: Border width
ja: 枠線の幅

en: Bottom
ja: 下

en: Box shadow
ja: ボックスシャドウ

en: Box shadow color
ja: ボックスシャドウカラー

en: British Pound Sterling
ja: 英ポンド

en: Build up various types of polls in a minute and get instant feedback on any topic or product.
ja: さまざまなタイプの投票を1分で作成し、あらゆるトピックや製品に関する即座のフィードバックを得る。

en: Build your quiz in a few minutes
ja: 数分でクイズを作成する

en: Button
ja: ボタン

en: Button Settings
ja: ボタン設定

en: Button border-radius
ja: ボタン border-radius

en: Button font-size
ja: ボタンのフォントサイズ

en: Button padding
ja: ボタンのパディング

en: Button size
ja: ボタンのサイズ

en: Button text
ja: ボタンテキスト

en: Button width
ja: ボタンの幅

en: Buttons Styles
ja: ボタンスタイル

en: Buttons position
ja: ボタンの位置

en: Buttons text Color
ja: ボタンテキストカラー

en: Buttons texts
ja: ボタンテキスト

en: Buttons will be replaced to icons.
ja: ボタンがアイコンに置き換えられる。

en: Buy Now
ja: 今すぐ購入

en: By
ja: 作成者

en: By Category
ja: カテゴリー別

en: By activating the pro version, you will get all the features to strive your WordPress website’s quizzes to an advanced level.%sWith the WordPress Quiz plugin, it is easy to generate the quiz types like %sTrivia quiz, Assessment quiz, Personality test,  Multiple-choice quiz, Knowledge quiz, IQ test, Yes-or-no quiz, True-or-false quiz, This-or-that quiz(with images), Diagnostic quiz, Scored quiz, Buzzfeed quiz, Viral Quiz%s and etc.%sMotivate your visitors with Certificates and Advanced Leaderboards, prevent cheating during online exams with Timer-Based quizzes, earn money with Paid Quizzes.
ja: プロバージョンを有効にすると、WordPressウェブサイトのクイズを高度なレベルに引き上げるためのすべての機能が利用できるようになる。%sWordPressクイズプラグインを使用すると、%sトリビアクイズ、評価クイズ、性格診断テスト、多肢選択式クイズ、知識クイズ、IQテスト、イエス・ノークイズ 、○×クイズ、画像付き○×クイズ、診断クイズ、スコア付きクイズ、Buzzfeedクイズ、バイラルクイズ%sなど、さまざまなタイプのクイズを簡単に作成できる。%s証明書や高度なリーダーボードで訪問者のモチベーションを高め、タイマー付きクイズでオンライン試験中のカンニングを防止し、有料クイズで収益を得ることができる。

en: By correct answers count
ja: 正解数で

en: By correctness
ja: 正解率による

en: By disabling this option, the comment field will be hidden and you can only rate with stars. This option is enabled by default.
ja: このオプションを無効にすると、コメント欄は非表示となり、星による評価のみが可能となる。このオプションはデフォルトで有効になっている。

en: By enabling this option, the backslashes will not be removed from your answers' content. It is recommended to have this option enabled, if you are using the MathJax-Latex plugin.
ja: このオプションを有効にすると、回答のコンテンツからバックスラッシュが削除されなくなる。MathJax-Latexプラグインを使用している場合は、このオプションを有効にすることをお勧めする。

en: By enabling this option, the text written in the editor is displayed when the user writes a review for the quiz.
ja: このオプションを有効にすると、ユーザーがクイズのレビューを書いている際に、エディタに書かれたテキストが表示される。

en: By enabling this option, the users can zoom the question images and open them in the large size on the Front-end.
ja: このオプションを有効にすると、ユーザーは問題画像をズームし、フロントエンドで大きなサイズで開くことができる。

en: By enabling this option, you can display the user avatar on the Front-end. Note: The Name field (Information Form option) must be enabled so that this option can work for you. If the Name table column is disabled, but the User Avatar option is enabled, the avatar will not be displayed on the front end. The user avatar will be displayed next to the name of the user.
ja: このオプションを有効にすると、ユーザーアバターをフロントエンドに表示することができる。 注：このオプションを有効にするには、名前フィールド（情報フォームオプション）を有効にする必要がある。 名前テーブルの列が無効になっている場合、ユーザーアバターオプションを有効にしても、アバターはフロントエンドに表示されない。 ユーザーアバターはユーザー名の隣に表示される。

en: By keywords
ja: キーワード別

en: By keywords - If this option is enabled, you need to select the keywords, which you have already assigned to your answers and write a correspondent message and attach an image for each interval separately. It will be calculated based on the majority of the selected answers of the user.
ja: キーワード別 - このオプションを有効にした場合、すでに回答に割り当てたキーワードを選択し、各間隔ごとにメッセージと画像を個別に添付する必要がある。 ユーザーが選択した回答の大多数に基づいて計算される。

en: By percentage
ja: パーセンテージで

en: By percentage - If this option is enabled, you need to assign values to Min and Max fields by percentage and write a correspondent message and attach an image for each interval separately. You need to cover the 0-100 range with as many intervals as you want.
ja: パーセンテージによる - このオプションを有効にした場合、パーセンテージで Min と Max のフィールドに値を割り当て、各範囲ごとに該当するメッセージを書き、画像を添付する必要がある。 0～100 の範囲を、必要な数だけ範囲に分ける。

en: By points
ja: ポイント別

en: By points - If this option is enabled, you need to assign values to Min and Max fields by points and write a correspondent message and attach an image for each interval separately. There is no limitation to that.
ja: ポイントによる - このオプションを有効にした場合、ポイントで Min と Max のフィールドに値を割り当て、各範囲ごとに該当するメッセージを書き、画像を添付する必要がある。 制限はない。

en: By ticking this option, the users can choose to leave a rating anonymously.
ja: このオプションにチェックを入れると、ユーザーは匿名で評価を残すことができる。

en: By weight / points
ja: 重み/点数による

en: Calculate the score
ja: スコアを計算する

en: Campaign Monitor Settings
ja: Campaign Monitorの設定

en: Campaign Monitor list
ja: Campaign Monitorのリスト

en: Can I know more about my respondents?
ja: 回答者について、もっと詳しく知ることはできますか？

en: Can I send certificates to those users who have passed the quiz? (PRO)
ja: クイズに合格したユーザーに認定証を送信することはできますか？ (PRO)

en: Can't load resource.
ja: リソースを読み込めない。

en: Canadian Dollar
ja: カナダドル

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Capitalize
ja: 大文字化

en: Capitalize – Transforms the first character of each word to uppercase
ja: 大文字化 - 各単語の最初の文字を大文字に変換する

en: Caption position of the image answer
ja: 画像回答のキャプションの位置

en: Caption style of the image answer
ja: 画像回答のキャプションスタイル

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Category
ja: カテゴリー

en: Category Selective Quiz Addon
ja: カテゴリー選択クイズアドオン

en: Category of the quiz. For making a category please visit Quiz Categories page from left navbar
ja: クイズのカテゴリー。カテゴリーを作成するには、左側のナビゲーションメニューから「クイズカテゴリー」ページにアクセスする。

en: Category status
ja: カテゴリーのステータス

en: Center
ja: 中央

en: Center Bottom
ja: 中央下

en: Center Center
ja: 中央中央

en: Center Top
ja: 中央上

en: Certificate body
ja: 証明書の本文

en: Certificate pass score
ja: 証明書の合格点

en: Certificate title
ja: 証明書のタイトル

en: Change current quiz creation date
ja: 現在のクイズ作成日を変更する

en: Change the author of the current quiz
ja: 現在のクイズの作成者を変更する

en: Change the placeholder text written in the dropdown select field for your questions.
ja: 問題のドロップダウン選択フィールドに表示されるプレースホルダテキストを変更する。

en: Change the quiz creation date to your preferred date.
ja: クイズ作成日を希望する日付に変更する。

en: Change the text of the confirmation message displayed when the user clicks on the Finish button before the full completion of the quiz. Note: The text is displayed if the Enable Finish button and the Enable confirm box for the Finish button options are enabled.
ja: ユーザーがクイズを完全に終了する前に「終了」ボタンをクリックした際に表示される確認メッセージのテキストを変更する。 注：テキストは「終了」ボタンを有効にするオプションと「終了」ボタン用の確認ボックスを有効にするオプションが有効になっている場合に表示される。

en: Changes saved.
ja: 変更が保存された。

en: Characters
ja: 文字数

en: ChatGPT Integration Addon
ja: ChatGPT統合アドオン

en: ChatGPT Question Builder has something for everyone. Get the addon and create questions for any kind of topics in seconds. Keep up with the new trends of the AI world.
ja: ChatGPT質問ビルダーは、誰にとっても何かを持っている。アドオンを取得し、あらゆる種類のトピックに関する質問を数秒で作成する。AIの世界の新しいトレンドに追いつく。

en: Check
ja: 確認

en: Check button
ja: チェックボタン

en: Checkbox
ja: チェックボックス

en: Checkbox( Multiple )
ja: チェックボックス（複数）

en: Chinese Yuan
ja: 人民元

en: Choose either the default symbol or your preferred text for the hint button. In order to make this option work, you need to add the corresponding texts from the Edit page of the particular question.
ja: ヒントボタンには、デフォルトのシンボルまたはお好みのテキストのいずれかを選択する。このオプションを有効にするには、特定の質問の編集ページから対応するテキストを追加する必要がある。

en: Choose the Font Size for the Message displayed for the note text( only for <p> tag ).
ja: 注釈テキストに表示されるメッセージのフォントサイズを選択する（<p>タグのみ）。

en: Choose the Font Size for the Message displayed for the right answer( only for <p> tag ).
ja: 正解の場合に表示されるメッセージのフォントサイズを選択する（<p>タグのみ）。

en: Choose the Font Size for the Message displayed for the wrong answer( only for <p> tag ).
ja: 誤答として表示されるメッセージのフォントサイズを選択する（<p>タグのみ）。

en: Choose the Font Size for the question explanation text( only for <p> tag ).
ja: 質問説明テキストのフォントサイズを選択する（<p>タグのみ）。

en: Choose the design of the layout as grid․
ja: レイアウトのデザインをグリッドとして選択する。

en: Choose the design of the layout as list․
ja: レイアウトのデザインをリストとして選択する。

en: Choose the design of the layout. Example:layout=grid.
ja: レイアウトのデザインを選択する。 例：layout=grid.

en: Choose the design of the loader on the finish page after submitting. It will inherit the Quiz Text color from the Styles tab.
ja: 送信後の完了ページに表示されるローダーのデザインを選択する。スタイルタブのクイズテキスト色を継承する。

en: Choose the line position for the Note Text on the front end. Note: It is set as None by default.
ja: フロントエンドで、メモテキストの行位置を選択する。 注意：デフォルトでは「なし」に設定されている。

en: Choose the line position for the Question Explanation on the front end. Note: It is set as None by default.
ja: フロントエンドでの質問説明の行位置を選択する。 注：デフォルトでは「なし」に設定されている。

en: Choose the line position for the Right answer on the front end. Note: It is set as None by default.
ja: フロントエンドで正解の行位置を選択する。 注：デフォルトでは、[なし] に設定されている。

en: Choose the line position for the Wrong answer on the front end. Note: It is set as None by default.
ja: フロントエンドで誤答の位置を選択する。 注：デフォルトでは「なし」に設定されている。

en: Choose the method of displaying. Example: display="random" count="5".
ja: 表示方法を選択する。例：display="random" count="5".

en: Choose the method of filtering. Example: by="category".
ja: フィルタリングの方法を選択する。例： by="category".

en: Choose the method of filtering. Example: by="quiz"
ja: フィルタリングの方法を選択する。例：by="quiz"

en: Choose the position of captions in the image answers.
ja: 画像回答のキャプションの位置を選択する。

en: Choose the preferred view type of captions in the image answers.
ja: 画像回答のキャプションの表示タイプを選択する。

en: Choose the right timezone based on the coordinates of your quiz takers.
ja: 小テスト受験者の所在地に基づいて、正しいタイムゾーンを選択する。

en: Choose the type of question.
ja: 質問の種類を選択する。

en: Choose the way of ordering the questions. Example: orderby="ASC".
ja: 質問の並び順を選択する。 例：orderby="ASC".

en: Choose the way to sum the points. Example: mode="all".
ja: ポイントの合計方法を選択する。例：mode="all".

en: Choose what Quiz information you want to be displayed. Tick on the needed options for making them visible in the detailed result. Note that the information will be available in the exported version. So, even if the option is hided, it will be displayed in the exported PDF and XLSX files.
ja: 表示させたいクイズ情報を選択する。 詳細結果に表示させるには、必要なオプションにチェックを入れる。 エクスポート版でも情報が利用可能になることに注意すること。 そのため、オプションを非表示にしても、エクスポートしたPDFおよびXLSXファイルには表示される。

en: Choose what user information you want to be displayed. Tick on the needed options for making them visible in the detailed result. Note that the information will be available in the exported version. So, even if the option is hided, it will be displayed in the exported PDF and XLSX files.
ja: 表示させたいユーザー情報を選択する。詳細結果に表示させるには、必要なオプションにチェックを入れる。エクスポートしたバージョンでは、これらの情報が利用可能になることに注意すること。そのため、オプションが非表示になっていても、エクスポートしたPDFおよびXLSXファイルには表示される。

en: Choose whether the question category is active or not. If you choose Unpublished option, the question category won’t be shown anywhere on your website
ja: 質問カテゴリーをアクティブにするかしないかを選択する。 未公開オプションを選択すると、質問カテゴリーはお客様のウェブサイト上のどこにも表示されない

en: Choose whether the question is active or not. If you choose Unpublished option, the question won’t be shown anywhere on your website.
ja: 質問をアクティブにするかどうかを選択する。 未公開オプションを選択すると、質問はお客様のウェブサイト上のどこにも表示されなくなる。

en: Choose whether the quiz category is active or not. If you choose Unpublished option, the quiz category won’t be shown anywhere on your website.
ja: クイズカテゴリをアクティブにするかどうかを選択する。 未公開オプションを選択すると、クイズカテゴリはウェブサイト上のどこにも表示されない。

en: Choose whether the quiz is active or not.If you choose Unpublished option, the quiz won’t be shown anywhere in your website (You don’t need to remove shortcodes).
ja: 公開または未公開。小テストを有効にするか無効にするかを選択する。未公開オプションを選択すると、小テストはウェブサイトのどこにも表示されない（ショートコードを削除する必要はない）。

en: Choose your preferred method of calculation.
ja: お好みの計算方法を選択する。

en: Choose your preferred type of limitation.
ja: 制限方法を選択する。

en: Classic Dark
ja: クラシックダーク

en: Classic Light
ja: クラシックライト

en: Clear
ja: クリア

en: Clear button
ja: クリアボタン

en: Clear color
ja: クリアカラー

en: Clear filters
ja: フィルタをクリアする

en: Click For Admin Note
ja: 管理者注をクリックする

en: Click for copy.
ja: クリックしてコピーする。

en: Client ID
ja: クライアント ID

en: Clipboard
ja: クリップボード

en: Code include
ja: コードを含む

en: Collapse All
ja: すべて折りたたむ

en: Collect anonymous responses no matter the quiz taker is a logged-in user or guest.
ja: 小テスト受験者がログインユーザーであるかゲストであるかに関わらず、匿名の回答を収集する。

en: Color
ja: 色

en: Color 1
ja: カラー1

en: Color 1 of the quiz background gradient
ja: クイズ背景グラデーションのカラー1

en: Color 2
ja: カラー2

en: Color 2 of the quiz background gradient
ja: クイズ背景グラデーションの色2

en: Color gradient of the quiz background
ja: クイズ背景のカラーグラデーション

en: Color value
ja: カラー値

en: Colors of the quiz main attributes(buttons, hover effect, progress bar, etc.)
ja: クイズの主な属性（ボタン、ホバー効果、進捗バーなど）の色。

en: Coming Soon
ja: まもなく登場する機能

en: Comment and rate the quiz with up to 5 stars at the end of the quiz.
ja: 小テスト終了時に、小テストにコメントし、最高5つ星で評価する。

en: Community
ja: コミュニティ

en: Completion Actions
ja: 完了時の動作

en: Conditional Results Addon
ja: 条件付きの結果

en: Congrats! You have already created your first quiz.
ja: おめでとう！これで最初のクイズが作成できた。

en: Congratulations!
ja: おめでとうございます!

en: Connect
ja: 接続

en: Contact
ja: お問い合わせ

en: Contact us
ja: お問い合わせ

en: Contain
ja: 含む

en: Control the access of the plugin from the dashboard and manage the capabilities of those user roles.
ja: ダッシュボードからプラグインへのアクセスを制御し、それらのユーザーロールの権限を管理する。

en: ConvertKit List
ja: ConvertKitリスト

en: ConvertKit Settings
ja: ConvertKitの設定

en: Cookie
ja: クッキー

en: Copied!
ja: コピー済み！

en: Copy
ja: コピー

en: Copy and Paste the link of the page where your quiz is displayed. This option is for easily detecting where your quiz is displayed.
ja: クイズが表示されているページのリンクをコピーして貼り付ける。このオプションは、クイズの表示場所を簡単に確認できるようにするためのものである。

en: Copy the %s shortcode %s of the quiz and paste it into any post․
ja: クイズの%sショートコード%sをコピーして、任意の投稿に貼り付けよう。

en: Copy the following shortcode and paste into any post.  Insert the IDs of the Quizzes to receive the sum of the quiz points.
ja: 以下のショートコードをコピーして任意の投稿に貼り付ける。 クイズのIDを挿入すると、クイズのポイントの合計が表示される。

en: Copy the following shortcode and paste it in posts. Insert the Quiz ID to receive the number of participants of the quiz.
ja: 次のショートコードをコピーし、投稿に貼り付ける。クイズIDを挿入すると、クイズの参加者の人数がわかる。

en: Copy the following shortcode and paste it into posts. Insert the Quiz ID to receive the number of failed users of the quiz. The pass score has to be determined in the Quiz Settings.
ja: 以下のショートコードをコピーして投稿に貼り付ける。クイズIDを挿入すると、そのクイズの不合格者数が表示される。合格点はクイズ設定で決定する必要がある。

en: Copy the following shortcode and paste it into posts. Insert the Quiz ID to receive the number of passed users of the quiz. The pass score has to be determined in the Quiz Settings.
ja: 次のショートコードをコピーし、投稿に貼り付ける。クイズIDを挿入すると、クイズの合格したユーザーの人数がわかる。合格点はクイズ設定で決定する必要がある。

en: Copy the following shortcode, configure it based on your preferences and paste it into the post.
ja: 以下のショートコードをコピーし、必要に応じて設定した上で投稿に貼り付ける。

en: Copy the following shortcode, configure it based on your preferences and paste it into the post/page. Put the ID of your preferred category,  choose the method of displaying (all/random) and specify the count of quizzes.
ja: 以下のショートコードをコピーし、必要に応じて設定した上で、投稿/ページに貼り付ける。表示させたいカテゴリーのIDを指定し、表示方法（すべて/ランダム）を選択し、クイズの数を指定する。

en: Copy the generated shortcode and paste it into any post or page to display Quiz.
ja: 生成されたショートコードをコピーし、任意の投稿またはページに貼り付けるとクイズが表示される。

en: Copy the given shortcode and paste it in posts. Insert the Quiz ID  to see the average score of participants of that quiz.
ja: 与えられたショートコードをコピーし、投稿に貼り付ける。小テストIDを挿入すると、その小テストの参加者の平均スコアが表示される。

en: Copy the iframe and embed it on another/your website. Paste the iframe like HTML on your desired WP Editor. By this, the quiz will be opened on that particular page.
ja: iframeをコピーして、他のウェブサイトまたはご自身のウェブサイトに埋め込む。iframeをHTMLのようにWPエディタに貼り付ける。これにより、クイズが特定のページに表示される。

en: Correct
ja: 正解

en: Correct answer
ja: 正解

en: Correct answers count
ja: 正解数

en: Count
ja: カウント

en: Cover
ja: カバー

en: Create Scored Quiz via WordPress Plugin
ja: WordPressプラグインで採点付きクイズを作成する

en: Create amazing online polls for your WordPress website super easily.
ja: WordPressウェブサイト用の素晴らしいオンライン投票を簡単に作成する。

en: Create question
ja: 質問を作成

en: Create quiz with Quiz Maker plugin in One Minute
ja: クイズメーカープラグインで1分でクイズを作成する

en: Create unlimited galleries and include unlimited images in those galleries.
ja: 無制限のギャラリーを作成し、ギャラリーに無制限の画像を追加。

en: Created
ja: 作成日

en: Created by
ja: 作成者

en: Created on
ja: 作成日

en: Creating a Scored Quiz in WordPress | Quiz Plugin 2022
ja: WordPressでスコア付きクイズを作成する方法｜クイズプラグイン2022

en: Currency
ja: 通貨

en: Current Date
ja: 現在の日付

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom CSS
ja: カスタムCSS

en: Custom Fields
ja: カスタムフィールド

en: Custom Gif width in pixels. It accepts only numeric values.
ja: カスタムGIFのピクセル単位の幅。数値のみ受け付ける。

en: Custom class for quiz container
ja: クイズコンテナのカスタムクラス

en: Custom login form link
ja: カスタムログインフォームのリンク

en: Custom text
ja: カスタムテキスト

en: Data form for the user personal information. You can choose when the Information Form will be shown for completion.
ja: ユーザーの個人情報用のデータフォーム。情報フォームを表示して入力させるタイミングを選択できる。

en: Date
ja: 日付

en: Day
ja: 日

en: Decide how to display the score. For instance, if you choose the correct answer count, the score will be shown in this format: 8/10.
ja: スコアの表示方法を決定する。例えば、正解数を選択すると、スコアは次の形式で表示される：8/10。

en: Default
ja: デフォルト

en: Default Texts
ja: デフォルトテキスト

en: Default parameters for Quiz
ja: クイズのデフォルトパラメータ

en: Define the font size for desktop devices.
ja: デスクトップデバイス用のフォントサイズを指定する。

en: Define the font size for mobile devices.
ja: モバイルデバイス用のフォントサイズを指定する。

en: Define the scroll offset of the quiz container after the animation starts. It works when the quiz container is visible on the screen partly and the user starts the quiz and moves from one question to another.
ja: アニメーション開始後のクイズコンテナのスクロールオフセットを定義する。クイズコンテナが画面に部分的に表示され、ユーザーがクイズを開始し、1つの問題から別の問題へと移動する際に機能する。

en: Define the space between the letters of the admin note text in pixels. Note: The default value for this option is 0.
ja: 管理メモテキストの文字間隔をピクセル単位で指定する。 注意：このオプションのデフォルト値は「0」である。

en: Define the space between the letters of the question explanation text in pixels. Note: The default value for this option is 0.
ja: 質問説明テキストの文字間スペースをピクセル単位で定義する。 注：このオプションのデフォルト値は0である。

en: Define the space between the letters of the right answer text in pixels. Note: The default value for this option is 0.
ja: 正解のテキストの文字間のスペースをピクセル単位で指定する。 注：このオプションのデフォルト値は0である。

en: Define the space between the letters of the wrong answer text in pixels. Note: The default value for this option is 0.
ja: 誤答のテキストの文字間のスペースをピクセル単位で定義する。 注：このオプションのデフォルト値は0である。

en: Delete
ja: 削除

en: Delete only review
ja: レビューのみ削除

en: Delete results older then 'X' the month
ja: 「X」か月より古い結果を削除する

en: Deleted user
ja: ユーザーを削除した

en: Demo
ja: デモ

en: Description
ja: 説明

en: Description of the Information Form which will be shown at the top of the Form Fields.
ja: フォームフィールドの上部に表示される情報フォームの説明。

en: Design of the progress bar which will appear on the finish page only. It will show the user’s score.
ja: 終了ページのみに表示される進捗バーのデザイン。ユーザーのスコアを表示する。

en: Designed to show the most popular quiz that is passed most commonly by users.
ja: ユーザーに最もよく出題されている人気クイズを表示するように設計されている。

en: Detailed Report Options
ja: 詳細レポートオプション

en: Detailed report
ja: 詳細レポート

en: Detailed result of answered questions of the user displayed as a column chart. Note: This message variable will not work in the email fields.
ja: ユーザーが回答した質問の詳細な結果を、円グラフで表示する。 注：このメッセージ変数は、Eメールフィールドでは機能しない。

en: Details
ja: 詳細

en: Determine the length of the questions to be shown in the Questions List Table by putting your preferred count of words in the following field. (For example: if you put 10,  you will see the first 10 words of each question in the Questions page of your dashboard).
ja: 質問リストテーブルに表示される質問の長さを決定するには、以下のフィールドに希望する語数を入力する。（例：10と入力すると、ダッシュボードの質問ページで各質問の最初の10語が表示される）。

en: Determine the length of the quizzes to be shown in the Quizzes List Table by putting your preferred count of words in the following field. (For example: if you put 10,  you will see the first 10 words of each quiz in the Quizzes page of your dashboard).
ja: クイズリストテーブルに表示するクイズの長さを決定するには、次のフィールドに希望する語数を入力する。（例：10と入力すると、ダッシュボードのクイズページで各クイズの最初の10語が表示される）。

en: Determine the length of the results to be shown in the Question categories List Table by putting your preferred count of words in the following field. (For example: if you put 10,  you will see the first 10 words of each result in the Results page of your dashboard).
ja: 質問カテゴリーリストテーブルに表示する結果の長さを、次のフィールドに希望する語数を入力して決定する。（例：10と入力すると、ダッシュボードの質問カテゴリーページに各結果の最初の10語が表示される）。

en: Determine the length of the results to be shown in the Quiz categories List Table by putting your preferred count of words in the following field. (For example: if you put 10,  you will see the first 10 words of each result in the Quiz categories page of your dashboard).
ja: 小テストカテゴリーリストテーブルに表示する結果の長さを、次のフィールドに希望する語数を入力して決定する。（例：10と入力すると、ダッシュボードの質問カテゴリーページで各結果の最初の10語が表示される）。

en: Determine the length of the results to be shown in the Results List Table by putting your preferred count of words in the following field. (For example: if you put 10,  you will see the first 10 words of each result in the Results page of your dashboard).
ja: 結果リストテーブルに表示する結果の長さを決定するには、次のフィールドに希望する語数を入力する。（例：10と入力すると、ダッシュボードの結果ページで各結果の最初の10語が表示される）。

en: Determine the length of the results to be shown in the Reviews List Table by putting your preferred count of words in the following field. (For example: if you put 10,  you will see the first 10 words of each result in the Reviews page of your dashboard).
ja: レビューリストテーブルに表示される結果の長さを決定するには、以下のフィールドに希望する語数を入力する。（例：10と入力すると、ダッシュボードのレビューページで各結果の最初の10語が表示される）。

en: Diagonal left to right
ja: 左から右への斜め

en: Diagonal right to left
ja: 右から左への斜め

en: Disable
ja: 無効にする

en: Disable Quiz maker menu item notification
ja: クイズ作成メニュー項目の通知を無効にする

en: Disable Results menu item notification
ja: 結果メニュー項目の通知を無効にする

en: Disable answer hover
ja: 回答のホバーを無効にする

en: Disable copy functionality in quiz page(CTRL+C) and Right-click
ja: 小テストページでのコピー機能（CTRL+C）を無効にし、右クリック

en: Disable data storing in database
ja: データベースへのデータの保存を無効にする

en: Disable data storing in the database, and results will not be displayed on the 'Results' page. (not recommended)
ja: データベースへのデータの保存を無効にすると、「結果」ページに結果が表示されなくなる（推奨しない）。

en: Disable input focusing
ja: 入力フォーカスを無効にする

en: Disable strip slashes for answers
ja: 回答のバックスラッシュを削除しない

en: Disable the hover effect for the answers.
ja: 回答のホバー効果を無効にする。

en: Disable the right click, copy paste, content selection and copy shortcut keys on your website.
ja: ウェブサイト上で右クリック、コピー＆ペースト、コンテンツの選択、コピーのショートカットキーを無効化。

en: Disable this feature, if you want to make it possible not to send emails to the registered Mail of the site Admin, but only to additional emails.
ja: この機能を使用しない場合は、サイトの管理者の登録メールアドレスではなく、追加のメールアドレスのみにメールを送信するように設定する。

en: Disable to show the user score with percentage on the finish page. If you want to show points or correct answers count, you need to tick this option and use Variables (General Settings) in the “Text for showing after quiz completion” option.
ja: 終了ページでユーザーのスコアをパーセンテージで表示しないようにする。ポイントまたは正解数を表示したい場合は、このオプションにチェックを入れ、「クイズ終了後に表示するテキスト」オプションで「変数（一般設定）」を使用する必要がある。

en: Disabled
ja: 無効

en: Display Facebook social button so that the users can share the page on which your quiz is posted.
ja: Facebook のソーシャルボタンを表示し、ユーザーがクイズが掲載されているページを共有できるようにする。

en: Display LinkedIn social button so that the users can share the page on which your quiz is posted.
ja: ユーザーが小テストが掲載されているページを共有できるように、LinkedInのソーシャルボタンを表示する。

en: Display Quiz Bank(questions)
ja: クイズバンク（問題）の表示

en: Display VKontakte social button so that the users can share the page on which your quiz is posted.
ja: VKontakte のソーシャルボタンを表示し、ユーザーがクイズが掲載されているページを共有できるようにする。

en: Display X social button so that the users can share the page on which your quiz is posted.
ja: X のソーシャルボタンを表示し、ユーザーがクイズが掲載されているページを共有できるようにする。

en: Display all questions on one page
ja: すべての問題を1ページに表示する

en: Display all reviews button
ja: すべてのレビューを表示するボタン

en: Display duration of right/wrong answers (in seconds)
ja: 正解/不正解の回答の表示時間（秒単位）

en: Display duration of right/wrong answers (in seconds) after answering the question.
ja: 問題に回答した後、正解/不正解の回答の表示時間（秒単位）を設定する。

en: Display form fields with labels
ja: フォームフィールドにラベルを表示する

en: Display messages before the buttons
ja: ボタン前にメッセージを表示する

en: Display score
ja: スコアの表示

en: Display social buttons for sharing quiz page URL. LinkedIn, Facebook, X.
ja: 小テストページのURLを共有するためのソーシャルボタンを表示する。LinkedIn、Facebook、X、VKontakte

en: Display social media links at the end of the quiz to allow users to visit your pages in the Social media.
ja: クイズの最後にソーシャルメディアリンクを表示し、ユーザーがソーシャルメディアの貴社ページを訪問できるようにする。

en: Display the flashcard questions in random order.
ja: フラッシュカードの質問をランダムな順番で表示する。

en: Display the sum of the quiz points
ja: 小テストの合計ポイントを表示する

en: Do not store IP addresses
ja: IPアドレスを保存しない

en: Do you want to finish the quiz? Are you sure?
ja: クイズを終了しますか？ よろしいですか？

en: Do you wonder how to create a Math Quiz with hard mathematical equations in WordPress? It is easier than you think. The Quiz Maker plugin itself does not have the functionality for adding math equations into questions. For adding %s math equations %s into the %s Quiz Maker plugin %s you can make use of several math equation plugins such as %s MathJax - LaTex plugin. %s For adding the math equations just install and activate the mentioned plugin. It is one of the easiest math plugins. With the help of it, you can add as many equations as you need, even if they include several symbols. In this %s demo, %s you can see a step-by-step tutorial on how to use MathJax. You have to be careful to use less-than signs, ampersands, and other HTML special characters within your math equations. %s For example, to add a squared symbol, you need to write down the following sign ^2. (do not forget to insert $ character to mark the beginning and ending).
ja: WordPressで難しい数学の方程式を含む数学クイズを作成する方法がわからないだろうか？思ったよりも簡単だ。クイズメーカープラグイン自体には、問題に数学の方程式を追加する機能はない。%sの数学方程式%sを%sのクイズメーカープラグイン%sに追加するには、%s MathJax - LaTeXプラグインなどの数式プラグインを利用できる。%s 数学方程式を追加するには、前述のプラグインをインストールして有効化するだけだ。これは最も簡単な数式プラグインのひとつであり、使用すると必要な数式をいくつでも追加でき、数式に複数の記号が含まれていても問題ない。この%sデモでは、%s MathJaxの使用方法についてステップバイステップのチュートリアルを見ることができる。数式内で、半角の「<」記号や「&」記号、その他のHTML特殊文字を使用する際には注意が必要である。%s 例えば、2乗記号を追加するには、次の記号を記述する必要がある。^2（開始と終了をマークする「$」文字を挿入することを忘れないこと）ã€

en: Documentation
ja: ドキュメント

en: Done
ja: 完了

en: Dropdown
ja: ドロップダウン

en: Dropdown Placeholder Text
ja: ドロップダウン プレースホルダテキスト

en: Duplicate
ja: 重複

en: Duration
ja: 期間

en: During the quiz
ja: 小テスト中

en: E-Mail, Certificate
ja: Eメール、証明書

en: E-mail and Certificate settings
ja: Eメールと証明書設定

en: Easy Digital Downloads Addon
ja: Easy Digital Downloads

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Image
ja: 画像を編集する

en: Edit category
ja: カテゴリーを編集する

en: Edit question
ja: 質問を編集

en: Edit quiz
ja: クイズを編集する

en: Elegant Dark
ja: エレガントダーク

en: Elegant Light
ja: エレガントライト

en: Email
ja: メールアドレス

en: Email configuration
ja: メール設定

en: Email field is empty
ja: メールアドレス欄が空欄

en: Embed code
ja: コードを埋め込む

en: Empty Answer
ja: 空の回答

en: Empty results text
ja: 空の結果テキスト

en: Enable ActiveCampaign
ja: ActiveCampaignを有効にする

en: Enable Background music
ja: バックグラウンドミュージックを有効にする

en: Enable Campaign Monitor
ja: Campaign Monitorを有効にする

en: Enable Comment Field
ja: コメント欄を有効にする

en: Enable ConvertKit
ja: ConvertKitを有効にする

en: Enable Exit button
ja: 終了ボタンを有効にする

en: Enable GetResponse
ja: GetResponseを有効にする

en: Enable Google integration
ja: Google連携を有効にする

en: Enable Hide question text for new question
ja: 新しい質問の質問テキストを隠す

en: Enable Keyboard Navigation
ja: キーボードナビゲーションを有効にする

en: Enable Login Form Custom Redirection
ja: ログインフォームのカスタムリダイレクトを有効にする

en: Enable Mad Mimi
ja: Mad Mimiを有効にする

en: Enable MailChimp
ja: MailChimpを有効にする

en: Enable No influence to score for new question
ja: 新しい質問のスコアに影響を与えない

en: Enable PayPal
ja: PayPalを有効にする

en: Enable Right to Left direction for the text. This option is intended for the Arabic language.
ja: テキストの右から左方向を有効にする。このオプションはアラビア語用である。

en: Enable Slack integration
ja: Slack連携を有効にする

en: Enable Social Media links
ja: ソーシャルメディアリンクを有効にする

en: Enable Start button loader
ja: 開始ボタンのローダーを有効にする

en: Enable Stripe
ja: Stripeを有効にする

en: Enable Timer
ja: タイマーを有効にする

en: Enable User Avatar
ja: ユーザーアバターを有効にする

en: Enable Zapier Integration
ja: Zapier統合を有効にする

en: Enable animation
ja: アニメーションを有効にする

en: Enable animation of the scroll offset of the quiz container. It works when the quiz container is visible on the screen partly and the user starts the quiz and moves from one question to another.
ja: クイズコンテナのスクロールオフセットのアニメーションを有効にする。クイズコンテナが画面に部分的に表示され、ユーザーがクイズを開始し、1つの問題から別の問題へと移動する際に機能する。

en: Enable answers allow HTML for new question
ja: 新しい質問の回答でHTMLの使用を許可する

en: Enable audio autoplay
ja: オーディオの自動再生を有効にする

en: Enable autostart
ja: 自動スタートを有効にする

en: Enable case sensitive text
ja: 大文字と小文字を区別するテキストを有効にする

en: Enable case sensitive text for a new question
ja: 新しい質問で大文字と小文字を区別するテキストを有効にする

en: Enable clear answer button
ja: 回答のクリアボタンを有効にする

en: Enable confirm box for the Finish button
ja: 終了ボタンを有効にする

en: Enable confirmation box for leaving the page
ja: ページを離れる際の確認ボックスを有効にする

en: Enable confirmation box for the See Result button
ja: 結果表示ボタン用の確認ボックスを有効にする

en: Enable copy protection
ja: コピー防止を有効にする

en: Enable coupon receiving after finishing the quiz. For showing the coupons, you have to use the %%quiz_coupon%% message variable from General Settings>Message variables.
ja: クイズ終了後にクーポンを受け取れるようにする。クーポンを表示するには、一般設定>メッセージ変数から%%quiz_coupon%%メッセージ変数を使用する必要がある。

en: Enable custom texts for buttons
ja: ボタンのカスタムテキストを有効にする

en: Enable double opt-in
ja: ダブルオプトインを有効にする

en: Enable finish button
ja: 終了ボタンを有効にする

en: Enable full-screen mode
ja: フルスクリーンモードを有効にする

en: Enable lazy loading attribute for images
ja: 画像の遅延読み込み属性を有効にする

en: Enable live progress bar
ja: ライブ進捗バーを有効にする

en: Enable maximum selection number
ja: 最大選択数の有効化

en: Enable minimum selection number
ja: 最小選択数を有効にする

en: Enable navigation bar
ja: ナビゲーションバーを有効にする

en: Enable next button
ja: 次へボタンを有効にする

en: Enable pagination
ja: ページ分割を有効にする

en: Enable percent view
ja: パーセント表示を有効にする

en: Enable previous button
ja: 前の質問に進むボタンを有効にする

en: Enable progress bar
ja: 進捗状況バーを有効にする

en: Enable question answers
ja: 質問の回答を有効にする

en: Enable question bank
ja: 質問バンクを有効にする

en: Enable question bookmarking for the navigation bar.
ja: ナビゲーションバーに質問のブックマーク機能を有効にする。

en: Enable question reporting
ja: 質問の報告を有効にする

en: Enable questions numbering by category
ja: カテゴリーごとの問題番号を有効にする

en: Enable quiz assessment
ja: 小テストの評価を有効にする

en: Enable quiz coupons
ja: クイズクーポンの有効化

en: Enable randomize answers
ja: 回答のランダム化を有効にする

en: Enable randomize questions
ja: ランダムに問題を表示する

en: Enable reCAPTCHA
ja: reCAPTCHAを有効にする

en: Enable restart button
ja: 再受験ボタンを有効にする

en: Enable sounds for right/wrong answers
ja: 正誤の回答用のサウンドを有効にする

en: Enable strip slashes for question
ja: 質問のバックスラッシュを削除する

en: Enable text to speech
ja: テキスト読み上げを有効にする

en: Enable the Show/Hide toggle
ja: 表示/非表示の切り替えを有効にする

en: Enable the option if you want to show the Information Form to logged-in users as well. If the option is disabled, then logged-in users will not see the Information Form before or after the quiz, but the system will collect the Name and Email info from their WP accounts and store in the Name and Email fields in the database.
ja: ログインユーザーにも情報フォームを表示したい場合は、このオプションを有効にする。このオプションが無効になっている場合、ログインユーザーは小テストの前後で情報フォームを見ることはできないが、システムはユーザーのWPアカウントから名前とメールアドレスの情報を収集し、データベースの名前とメールアドレスのフィールドに保存する。

en: Enable this option and an email will be sent to the quiz author every time when someone reports a question.
ja: このオプションを有効にすると、誰かが質問を報告するたびに、クイズ作成者にメールが送信される。

en: Enable this option and the Hide question text on the front-end option will be ticked for a new question by default.
ja: このオプションを有効にすると、新しい質問ではデフォルトで「フロントエンドで問題のテキストを隠す」オプションにチェックマークが付く。

en: Enable this option and the No Influence to score option will be ticked for a new question by default.
ja: このオプションを有効にすると、新しい質問のデフォルトで「スコアに影響を与えない」オプションが選択される。

en: Enable this option and the Strip slashes for answers option will be ticked for a new question by default.
ja: このオプションを有効にすると、新しい質問ではデフォルトで「回答からスラッシュを削除する」オプションにチェックマークが付く。

en: Enable this option and the case sensitive text option will be ticked for a new question by default.
ja: このオプションを有効にすると、新しい質問ではデフォルトで「大文字と小文字を区別するテキスト」オプションにチェックマークが付く。

en: Enable this option and the notifications will not be displayed in the Quiz Maker menu.
ja: このオプションを有効にすると、クイズ作成メニューに通知が表示されなくなる。

en: Enable this option and the notifications will not be displayed in the Results menu.
ja: このオプションを有効にすると、結果メニューに通知が表示されなくなる。

en: Enable this option and the ordering for the question numbering will be by Category. By this, the question numbering will start from 1 for each category. Note: If you choose None for the Questions Numbering option, this feature will not work for you.
ja: このオプションを有効にすると、問題番号の順序はカテゴリー順となる。これにより、各カテゴリーで問題番号は1から始まる。 注意: 「問題番号」オプションで「なし」を選択した場合、この機能は使用できない。

en: Enable this option and the users can report questions from the Front-end, once they encounter any issues, errors, or inaccuracies.
ja: このオプションを有効にすると、ユーザーは問題、エラー、不正確な内容を見つけた場合、フロントエンドから質問を報告することができる。

en: Enable this option and write your desired custom texts for buttons, instead of the default ones. Note: If this option is disabled, the Buttons Texts will be taken from the General Settings page > Buttons Texts tab.
ja: このオプションを有効にし、デフォルトのテキストではなく、ご希望のカスタムテキストを入力する。 注：このオプションが無効になっている場合、[一般設定] ページ > [ボタンのテキスト] タブで設定したテキストが使用される。

en: Enable this option to allow listening to the questions being read aloud. Note this option can be used only for questions.
ja: このオプションを有効にすると、問題を音声で聞くことができる。このオプションは問題のみに使用できることに注意すること。

en: Enable this option to inform the users the next question will be displayed after some seconds, like this 00:05. This option works with the Radio, Select, True/False question types and when the Next button is disabled for the quiz.
ja: このオプションを有効にすると、ユーザーに次の問題が数秒後に表示されることが通知されます。このオプションは、ラジオ、セレクト、トゥルー/フェイクの質問タイプで、またクイズで「次へ」ボタンが無効になっている場合に機能します。

en: Enable this option to redirect users to your desired Login Form in case of filling an incorrect email address or password.
ja: メールアドレスまたはパスワードが不正確な場合に、ユーザーを希望するログインフォームにリダイレクトするには、このオプションを有効にする。

en: Enable this option, and the keyboard will not be focused when clicking on the Next button. The option refers to Text, Short_text, Date, Number, and Fill in the blank question types.
ja: このオプションを有効にすると、[次へ] ボタンをクリックした際にキーボードがフォーカスされなくなる。このオプションは、テキスト、ショートテキスト、日付、数値、および空欄記入問題タイプを参照する。

en: Enable to go next by pressing Enter key
ja: Enterキーを押して次の問題に進むことを許可する

en: Enable to show countdown timer in the browser tab.
ja: ブラウザのタブにカウントダウンタイマーを表示する。

en: Enable to show the quiz title and description in the start page of the quiz(in the front-end).
ja: クイズのスタートページ（フロントエンド）でクイズのタイトルと説明を表示する。

en: Enable to take a specific amount of questions from the quiz randomly. For example, you can choose 20 questions from 50 randomly. Every time it will take different questions from the pool.
ja: 小テストから特定の数の問題をランダムに抽出する。例えば、50問の中から20問をランダムに抽出することができる。毎回、異なる問題が抽出される。

en: Enable toggle password visibility
ja: パスワードの可視性の切り替えを有効にする

en: Enable users' anonymous assessment
ja: ユーザーの匿名評価を有効にする

en: Enabled
ja: 有効

en: End
ja: 終了

en: End date
ja: 終了日

en: End date:
ja: 終了日:

en: Enter password text
ja: パスワード入力テキスト

en: Enter the ID of the category. Example: id="23".
ja: カテゴリーのIDを入力する。例：id="23".

en: Enter the ID of the quiz category. Example: id='23'. Note: In case you don't insert the ID of the Quiz Category, all results of all the quizzes will be displayed on the Front-end.
ja: 小テストカテゴリのIDを入力する。 例：id='23'。 注：小テストカテゴリのIDを挿入しない場合、すべての小テストの結果がフロントエンドに表示される。

en: Enter the quiz title
ja: クイズのタイトルを入力する

en: Erase Quiz data
ja: クイズデータの消去

en: Error
ja: エラー

en: Euro
ja: ユーロ

en: Example
ja: 例

en: Example:
ja: 例：

en: Excerpt words count in list tables
ja: リストテーブルの抜粋語数

en: Exclude general CSS file from home page
ja: 一般 CSS ファイルをホームページから除外する

en: Exit
ja: 終了

en: Exit button
ja: 終了ボタン

en: Exit button will be displayed in the finish page and must redirect the user to a custom URL.
ja: 終了ボタンは完了ページに表示され、ユーザーをカスタムURLにリダイレクトする必要がある。

en: Expand All
ja: すべて展開

en: Expiration message:
ja: 有効期限切れメッセージ:

en: Export
ja: エクスポート

en: Export Filter
ja: エクスポートフィルター

en: Export results
ja: 結果のエクスポート

en: Export to
ja: エクスポート先

en: Extra Shortcodes Addon
ja: 追加ショートコードアドオン

en: Extra shortcodes
ja: 追加のショートコード

en: FAQs
ja: よくある質問

en: Facebook link
ja: Facebookリンク

en: Facebook profile or page link for showing after quiz finish.
ja: クイズ終了後に表示されるFacebookプロフィールまたはページリンク。

en: Fade
ja: フェード

en: Failed
ja: 失敗

en: Failed users count by score
ja: 不合格となったユーザー数（スコア別

en: False
ja: 偽

en: Field for entering your own CSS code
ja: 独自の CSS コードを入力するフィールド

en: Fields texts
ja: フィールドテキスト

en: File upload
ja: ファイルのアップロード

en: Fill out the information by adding a title, previously created questions and so on.
ja: タイトルや以前に作成した質問などを追加して情報を記入する。

en: Filter
ja: フィルタ

en: Filter by category
ja: カテゴリーでフィルターする

en: Filter by tag
ja: タグでフィルターする

en: Filters
ja: フィルター

en: Finish
ja: 終了

en: Finish button
ja: 終了ボタン

en: Finish the quiz after one wrong answer
ja: 1回不正解でクイズを終了する

en: Finish the quiz after one wrong answer.
ja: 1回不正解でクイズを終了する。

en: First
ja: 最初

en: Flash Cards Settings
ja: フラッシュカードの設定

en: Font size for the note text
ja: 注釈テキストのフォントサイズ

en: Font size for the question explanation
ja: 質問説明のフォントサイズ

en: Font size for the right answer
ja: 正解のフォントサイズ

en: Font size for the wrong answer
ja: 誤答のフォントサイズ

en: Font weight
ja: フォントの太さ

en: For 100% leave blank
ja: 100% の場合は空白のままにする

en: For an initial width, leave blank.
ja: 初期の幅は空白のままにする。

en: For an initial width, leave the field blank.
ja: 初期幅の場合は、フィールドを空白のままにする。

en: For creating a question go
ja: 問題の作成については、こちらを参照

en: For creating custom fields click
ja: カスタムフィールドの作成は

en: For insert questions click on question row and then click "Insert questions" button
ja: 問題を選択するには、問題の行をクリックし、「問題を挿入」ボタンをクリックする

en: For inserting multiple possible correct answers, please use delimeter %%%.
ja: 複数の正解を挿入するには、区切り文字 %%% を使用する。

en: For inserting questions to the quiz you need to make questions first from the “Questions page” in the left navbar. After popup’s opening, you can filter and select your prepared questions for this quiz.
ja: クイズに問題を挿入するには、まず左側のナビゲーションメニューの「問題ページ」から問題を作成する必要がある。ポップアップが開いたら、このクイズ用に用意した問題をフィルタリングして選択できる。

en: For more detailed configuration visit
ja: より詳細な設定については、

en: For more information:
ja: さらに詳しい情報：

en: For security reasons, unused API keys expire after 90 days. When that happens, you’ll need to generate a new key.
ja: セキュリティ上の理由により、未使用のAPIキーは90日後に期限切れとなる。その場合は、新しいキーを生成する必要がある。

en: Form Fields
ja: フォームフィールド

en: From Name
ja: 送信元名

en: From email
ja: 送信元Eメール

en: Frontend statistics Addon
ja: フロントエンド統計アドオン

en: Gallery Photo Gallery
ja: ギャラリー フォトギャラリー

en: GamiPress integration Addon
ja: GamiPress統合アドオン

en: Gap between answers.
ja: 回答間のギャップ。

en: General
ja: 一般

en: General CSS File
ja: 一般CSSファイル

en: General Information
ja: 一般情報

en: General Message Variables
ja: 一般的なメッセージ変数

en: General Settings
ja: 一般設定

en: General options
ja: 「一般」オプション

en: Generate Certificate preview
ja: 証明書のプレビューを生成

en: Generate certificate without sending to user
ja: ユーザーに送信せずに証明書を生成

en: Generated Passwords
ja: 生成されたパスワード

en: Get 12 months updates and support for the Business package and lifetime updates and support for the Developer package.
ja: ビジネスパッケージには12か月のアップデートとサポートが、開発者パッケージには生涯にわたるアップデートとサポートが提供される。

en: GetResponse API Key
ja: GetResponse APIキー

en: GetResponse List
ja: GetResponseリスト

en: GetResponse Settings
ja: GetResponseの設定

en: Getting started
ja: はじめに

en: Gettings started with Quiz Maker plugin - video
ja: クイズメーカープラグインの使い方 - ビデオ

en: Gif
ja: GIF

en: Give a maximum legal value to your number field. For example, if you give a 20 value to the field, then the user will be able to answer the question by writing a value less than or equal to 20.
ja: 数値フィールドに最大値を設定する。例えば、フィールドに20という値を設定すると、ユーザーは20以下の値を入力することで質問に回答できるようになる。

en: Give a minimum legal value to your number field. For example, if you give a 20 value to the field, then the user will be able to answer the question by writing a value more than or equal to 20.
ja: 数値フィールドに最小の有効な値を指定する。例えば、フィールドに20の値を指定した場合、ユーザーは20以上の値を入力して質問に回答できる。

en: Give permissions to manage all quizzes and results to these user roles. Please add the given user roles to the above field as well.
ja: これらのユーザーロールに、すべてのクイズと結果を管理する権限を与える。上記のフィールドにも、該当するユーザーロールを追加する。

en: Give permissions to see only their own quizzes to these user roles.
ja: これらのユーザーロールに、各自のクイズのみを表示する権限を与える。

en: Give the default value to the height of the WP Editor. It will apply to all WP Editors within the plugin on the dashboard.
ja: WPエディタの高さのデフォルト値を設定する。ダッシュボード上のプラグイン内のすべてのWPエディタに適用される。

en: Global Leaderboard Settings
ja: グローバルリーダーボードの設定

en: Go To Blog
ja: ブログへ

en: Google Client ID
ja: GoogleクライアントID

en: Google Client Secret
ja: Googleクライアントシークレット

en: Google Sheet Settings
ja: Googleスプレッドシートの設定

en: Grab your GIFT
ja: ギフトを受け取る

en: Gradient direction
ja: グラデーションの方向

en: Great job
ja: よくやった

en: Great!
ja: 素晴らしい！

en: Group questions by category
ja: カテゴリーごとに質問をグループ化

en: Group users by
ja: ユーザーをグループ化する

en: Guest
ja: ゲスト

en: Heading for share buttons
ja: 共有ボタン見出し

en: Heading for social media links
ja: ソーシャルメディアリンクの見出し

en: Height of answers images.
ja: 回答画像の高さ。

en: Here you can see all the categories of questions you have included in the general tab. You can provide different numbers for different categories. Also, you can reorder them as you want by drag and dropping. The category order will be kept in the front end, but questions will be printed randomly.
ja: ここでは、一般タブに含めた質問のカテゴリーをすべて確認できる。カテゴリーごとに異なる数を指定することも可能である。また、ドラッグ＆ドロップでカテゴリーの順序を自由に変更することもできる。カテゴリーの順序はフロントエンドで保持されるが、質問はランダムに表示される。

en: Hide
ja: 非表示

en: Hide attempts limitation notice
ja: 受験回数制限の通知を隠す

en: Hide background image during the quiz
ja: クイズ中に背景画像を隠す

en: Hide background image on result page
ja: 結果ページで背景画像を非表示にする

en: Hide background image on start page
ja: スタートページで背景画像を隠す

en: Hide correct answer
ja: 正解を隠す

en: Hide correct answers
ja: 正解を隠す

en: Hide question text on the front-end
ja: フロントエンドで質問のテキストを隠す

en: Hide score
ja: スコアの非表示

en: Hide the remaining attempts count warning when the limitation is activated.
ja: 制限が有効になっている場合、残りの受験回数警告を隠す。

en: Hint icon
ja: ヒントアイコン

en: Home page URL
ja: ホームページのURL

en: Horizontal
ja: 水平

en: How To Create Product Recommendation Quiz
ja: 製品推奨クイズを作成する方法

en: How To Create a Viral Quiz In WordPress
ja: WordPressでバイラルクイズを作成する方法

en: How To Make BuzzFeed Quizzes Using WordPress Plugin 2022
ja: WordPressプラグインを使用してBuzzFeedクイズを作成する方法2022

en: How do I change the design of the quiz?
ja: クイズのデザインを変更するにはどうすればよいですか？

en: How do I limit access to the quiz?
ja: クイズへのアクセスを制限するにはどうすればよいですか？

en: How intervals feature works - video
ja: インターバル機能の動作 - 動画

en: How many users’ results will be shown in the leaderboard.
ja: リーダーボードに表示されるユーザーの結果数。

en: How message variables works - video
ja: メッセージ変数の動作 - 動画

en: How question bank works - video
ja: 問題バンクの仕組み - 動画

en: How timer works - video
ja: タイマーの動作 - ビデオ

en: How to Create Product Recommendation Quiz for WooCommerce
ja: WooCommerce用商品推奨クイズの作成方法

en: How to Create Video Quiz in WordPress
ja: WordPressでビデオクイズを作成する方法

en: How to add Leaderboard for your quiz on WordPress
ja: WordPressでクイズのリーダーボードを追加する方法

en: How to add Mathematical equations into questions?
ja: 問題に数式を追加するには？

en: How to add Quiz Leaderboard in WordPress
ja: WordPressでクイズリーダーボードを追加する方法

en: How to add leaderboard - video
ja: リーダーボードの追加方法 - 動画

en: How to create Diet Quiz in WordPress
ja: WordPressでダイエットクイズを作成する方法

en: How to create Diet quiz with WordPress
ja: WordPressでダイエットクイズを作成する方法

en: How to create Flashcards Quiz in WordPress
ja: WordPressでフラッシュカードクイズを作成する方法

en: How to create Online Flashcards in WordPress
ja: WordPressでオンラインのフラッシュカードを作成する方法

en: How to create Viral Quiz in WordPress | Detailed Guide 2022
ja: WordPressでバイラルクイズを作成する方法｜詳細ガイド2022

en: How to create WooCommerce quiz - video
ja: WooCommerceクイズの作成方法 - 動画

en: How to create a Relationship Quiz on WordPress
ja: WordPressで関係クイズを作成する方法

en: How to create a Video Quiz in WordPress
ja: WordPressでビデオクイズを作成する方法

en: How to create a quiz in one minute?
ja: 1分でクイズを作成するには？

en: How to create a relationship quiz in WP
ja: WPで関係クイズを作成する方法

en: How to create an Assessment Quiz for WordPress
ja: WordPressで評価クイズを作成する方法

en: How to create an Assessment Quiz in WordPress
ja: WordPressで評価クイズを作成する方法

en: How to create an Outcome Quiz in WordPress
ja: WordPressで結果クイズを作成する方法

en: How to create certifiication test - video
ja: 証明テストの作成方法 - 動画

en: How to create flashcards - video
ja: フラッシュカードの作成方法 - 動画

en: How to create personality quiz - video
ja: 性格診断クイズの作成方法 - 動画

en: How to create scored quiz - video
ja: 採点付きクイズの作成方法 - 動画

en: How to display score of result
ja: 結果のスコアの表示方法

en: How to export/import questions - video 1
ja: 質問のエクスポート/インポート方法 - 動画

en: How to integrate MailChimp - video
ja: MailChimpの統合方法 - 動画

en: How to integrate PayPal - video
ja: PayPalの統合方法 - 動画

en: How to set All Results Settings Shortcode - video
ja: すべての結果の設定ショートコードの設定方法 - 動画

en: How to set Display Quiz Bank Questions Shortcode - video
ja: クイズバンク問題のショートコードの設定方法 - 動画

en: How to set Question Categories shortcode - video
ja: 質問カテゴリショートコードの設定方法 - 動画

en: How to set Quiz Categories shortcode - video
ja: クイズカテゴリーショートコードの設定方法 - 動画

en: How to set Single Quiz Results Shortcode - video
ja: 小テストの結果のショートコードの設定方法 - 動画

en: How to set the Most Popular Quiz shortcode - video
ja: 人気クイズのショートコードの設定方法 - 動画

en: How to use
ja: 使用方法

en: IP and Cookie
ja: IPおよびクッキー

en: If the checkbox is ticked and the Finish button is enabled too, then when the user clicks on the Finish button, the confirmation box will be displayed. It will ask `Do you want to finish the quiz? Are you sure? `.
ja: チェックボックスにチェックを入れ、[終了] ボタンも有効にすると、ユーザーが [終了] ボタンをクリックしたときに確認ボックスが表示される。「クイズを終了しますか？よろしいですか？」と尋ねる。

en: If the option is enabled, then selected questions for the given quiz, will be grouped based on categories. When the Enable randomize questions option is enabled too, then it will randomize both questions among categories and categories among quiz.
ja: このオプションを有効にすると、指定したクイズの選択した質問がカテゴリーに基づいてグループ化される。「問題をランダム化する」オプションも有効になっている場合、カテゴリー内の問題と、小テスト内のカテゴリーの両方がランダム化される。

en: If the option is enabled, then the admin will receive the email only if the user has passed the minimum score required. It will take the value of the general pass score of the quiz. Please specify it in the Result Settings tab.
ja: このオプションを有効にすると、ユーザーが最低必要得点に達した場合のみ、管理者がメールを受け取る。この値は小テストの一般合格得点の値となる。結果設定タブで指定すること。

en: If the option is enabled, then the quiz general CSS file will not be applied to the home page. Please note, that if you have inserted the quiz on the home page, then the option must be disabled so that the CSS File can normally work for that quiz..
ja: このオプションを有効にした場合、クイズの一般 CSS ファイルはホームページに適用されなくなる。クイズをホームページに挿入している場合は、CSS ファイルが正常に機能するように、このオプションを無効にする必要があることに注意すること。

en: If the option is enabled, then the user will receive the email only if he/she has passed the minimum score required. It will take the value of the general pass score of the quiz. Please specify it in the Result Settings tab.
ja: このオプションを有効にすると、ユーザーは必要最低限のスコアに達した場合のみメールを受信することになる。この値は、クイズの一般的な合格スコアの値となる。この値は、[結果の設定] タブで指定する。

en: If the user doesn’t answer the question he/she can’t go to the next question.
ja: ユーザーが問題に回答しない場合、次の問題に進むことができない。

en: If the user's chosen answer is wrong he/she won't see the right answer.
ja: ユーザーが選択した回答が誤っている場合、正しい回答は表示されません。

en: If there is audio in the question, it will automatically turn on.
ja: 問題にオーディオが含まれている場合、自動的にオンになる。

en: If this option is activated, the correct answers will be in bold on the front-end.
ja: このオプションが有効になっている場合、正解はフロントエンドで太字で表示される。

en: If this option is enabled background image of quiz will disappear on the result page.
ja: このオプションを有効にすると、結果ページでクイズの背景画像が非表示になる。

en: If this option is enabled background image of quiz will disappear on the start page.
ja: このオプションを有効にすると、スタートページでクイズの背景画像が非表示になる。

en: If this option is enabled the backslashes will be removed from your questions' content. If you are using the MathJax-Latex plugin it is recommended to have this option disabled.
ja: このオプションを有効にすると、質問のコンテンツからバックスラッシュが削除される。MathJax-Latexプラグインを使用している場合は、このオプションを無効にすることをお勧めする。

en: If this option is enabled the quiz background image will not be displayed during the quiz.
ja: このオプションを有効にすると、クイズ中にクイズの背景画像が表示されない。

en: If this option is enabled then the 'Limitation by IP' option will not work!
ja: このオプションを有効にすると、「IPによる制限」オプションは機能しない！

en: If this option is enabled then the admin will get the Email with Interval message.
ja: このオプションを有効にすると、管理者に間隔メッセージが記載されたメールが送信される。

en: If this option is enabled then the admin will get the Email with an attached PDF file that gets the user. If the "Send Certificate To User" option is disabled admin does not get a certificate too.
ja: このオプションを有効にすると、管理者にユーザーの取得したPDFファイルが添付されたEメールが送信される。「ユーザーに証明書を送信」オプションが無効になっている場合、管理者にも証明書は送信されない。

en: If this option is enabled, the users can't send a feedback without writing a review.
ja: このオプションを有効にすると、ユーザーはレビューを記入しないとフィードバックを送信できない。

en: If you enable this option, a toggle will be displayed by which you can show/hide the results of the quiz questions on the Front-end.
ja: このオプションを有効にすると、フロントエンドで小テストの質問結果を表示/非表示にする切り替えが表示される。

en: If you enable this option, the loading="lazy" attribute will be added to all the question and answer images, except of the first question and answer images. Note: The feature will not work for the Quiz image option. The default value for this option is set as "Off".
ja: このオプションを有効にすると、最初の質問および回答画像を除き、すべての質問および回答画像に読み込み=「遅延」属性が追加される。 注：この機能は、クイズ画像オプションでは動作しない。 このオプションのデフォルト値は「オン」に設定されている。

en: If you enable this option, this question will not be counted in the final score.
ja: このオプションを有効にすると、この質問は最終スコアにカウントされない。

en: If you enable this option, you can display the texts of the following options before the buttons: Message for the right/wrong answers, Question Explanation, and Show correct answers. Note: If the Show correct answers option is disabled, the messages will not be displayed.
ja: このオプションを有効にすると、以下のオプションのテキストをボタンの前に表示することができる。正解/不正解のメッセージ、質問の説明、正解の表示。 注意：正解の表示オプションが無効になっている場合、メッセージは表示されない。

en: If you enable this option, your quiz will start automatically after the page is fully loaded. Note, that this option is designed for 1 quiz in a page. If you put multiple quizzes in a page, only the one located at the top will autostart.
ja: このオプションを有効にすると、ページが完全に読み込まれた後にクイズが自動的に開始する。このオプションは、1つのページに1つのクイズ用に設計されていることに注意すること。ページに複数のクイズを配置した場合、一番上に配置されたクイズのみが自動的に開始する。

en: If you haven't created questions yet, you need to do it first.
ja: まだ問題を作成していない場合は、まず問題を作成する必要がある。

en: If you love our plugin, please do big favor and rate us on
ja: 弊社のプラグインを気に入っていただけた場合は、ぜひ評価をお願いします。

en: If you make a change here, these words will not be translatable via translation tools!
ja: ここで変更を加えると、これらの単語は翻訳ツールで翻訳できなくなる。

en: If you make a change here, these words will not be translated either.
ja: ここで変更を加えた場合、これらの単語も翻訳されない。

en: If you make a change here, these words will not be translated!
ja: ここで変更を加えると、これらの単語は翻訳されない。

en: If you set the method as All, it will show all quizzes from the given category. In this case, it is not required to fill the %sCount%s attribute. You can either remove it or the system will ignore the value given to it.
ja: メソッドを「すべて」に設定すると、指定したカテゴリのすべての小テストが表示される。この場合、「%s Count %s」属性を記入する必要はない。削除してもよいし、システムは与えられた値を無視する。

en: If you set the method as Category, it will show all questions assigned to the given category.
ja: カテゴリーとして設定すると、指定したカテゴリーに割り当てられたすべての質問が表示される。

en: If you set the method as Category, please enter the ID of the given category.
ja: カテゴリーとして設定する場合は、指定したカテゴリーの ID を入力する。

en: If you set the method as Quiz, it will show all questions added in the given quiz.
ja: 方法としてクイズを設定すると、指定したクイズに追加されたすべての質問が表示される。

en: If you set the method as Quiz, please enter the ID of the given quiz.
ja: クイズとして設定する場合は、指定したクイズの ID を入力する。

en: If you set the method as Random, please give a value to %s Count %s option too, and it will randomly display that given amount of quizzes from the given category.
ja: ランダムに設定する場合は、%s Count %sオプションにも値を入力し、指定したカテゴリーから指定した数のクイズをランダムに表示する。

en: If you want to give a full control to the given user role, please add the role in both fields.
ja: 特定のユーザーロールにフルコントロール権限を与える場合は、両方のフィールドにそのロールを追加する。

en: Image
ja: 画像

en: Image Height
ja: 画像の高さ

en: Image Width
ja: 画像の幅

en: Image sizing
ja: 画像のサイズ

en: Import
ja: インポート

en: In this shortcode you can add your desired text and its translation. The translated version of the text will be displayed in the front-end. The languages must be written in the %sLanguage Code%s
ja: このショートコードには、任意のテキストとその翻訳を追加できる。翻訳されたテキストがフロントエンドに表示される。言語は「%s言語コード%s」で指定する。

en: Indian Rupee
ja: インドルピー

en: Indicate the length of the characters/words.
ja: 文字数/単語数を指定する。

en: Individual Leaderboard Settings
ja: 個別リーダーボードの設定

en: Information Form
ja: 情報フォーム

en: Information Form title
ja: 情報フォームのタイトル

en: Insert questions
ja: 問題の挿入

en: Insert your preferred message variable into the editor by clicking.
ja: クリックして、お好みのメッセージ変数をエディタに挿入する。

en: Inside
ja: 内側

en: Instagram link
ja: Instagram リンク

en: Instagram profile or page link for showing after quiz finish.
ja: Instagram のプロフィールまたはページへのリンク。クイズ終了後に表示される。

en: Instructions
ja: 手順

en: Integrations
ja: 統合

en: Integrations settings
ja: 統合設定

en: Intervals
ja: 区間

en: Introduction page
ja: イントロダクションページ

en: Invalid Email address
ja: 無効なメールアドレス

en: It affects the images chosen from “Add Image” not from “Add media” on the Edit question page
ja: 問題編集ページの「メディアを追加」ではなく、「画像を追加」から選択した画像に影響する。

en: It displays the maximum point of the keywords. For instance, %%max_point_keyword_A%%.
ja: キーワードの最大ポイントを表示する。例えば、%%max_point_keyword_A%%。

en: It helps to configure the scale of the images inside the quiz in case of differences between the sizes.
ja: サイズに違いがある場合に、小テスト内の画像のスケールを設定するのに役立つ。

en: It is designed for a particular quiz category results.
ja: 特定のクイズカテゴリーの結果用に設計されている。

en: It will display the Question Category title and the description. Moreover, it displays in which percentage you match the particular Question Category Keyword. The message variable is designed to create Myers Personality Test. For instance, %%personality_result_by_question_ids_3,5,16,2%%.
ja: 質問カテゴリーのタイトルと説明が表示される。さらに、特定の質問カテゴリーキーワードにどの程度一致しているかも表示される。メッセージ変数は、マイヤーズ・パーソナリティ・テストを作成するために設計されている。例えば、%%personality_result_by_question_ids_3,5,16,2%%。

en: It will display the average rate of the Question Category (for example: Copywriting: 2.7/5 ...).
ja: 質問カテゴリーの平均レートを表示する（例：コピーライティング：2.7/5...）。

en: It will display the average rate of the Question Category as a bar chart. Note: This message variable will not work in the email fields.
ja: 質問カテゴリーの平均評価を棒グラフで表示する。 注：このメッセージ変数は、メールフィールドでは機能しない。

en: It will display the average score of the user.
ja: ユーザーの平均スコアを表示する。

en: It will display the number of question categories displayed in the front end.
ja: フロントエンドに表示される質問カテゴリーの数が表示される。

en: It will display the percentage of the chosen keyword from the maximum.For instance, %%user_keyword_percentage_A%%.
ja: 最大ポイントに対する選択キーワードの割合を表示する。例えば、%%user_keyword_percentage_A%%。

en: It will display the sum of all the user's points.
ja: ユーザーのすべてのポイントの合計が表示される。

en: It will display the total count of the keyword. For instance, %%user_keyword_point_A%%.
ja: キーワードの合計カウントを表示する。例えば、%%user_keyword_point_A%%。

en: It will show the author nickname of the current quiz.
ja: 現在のクイズの作成者のニックネームを表示する。

en: It will show the author of the current quiz.
ja: 現在のクイズの作成者を表示する。

en: It will take the specified amount of questions from all the questions you include in this quiz.
ja: この小テストに含めるすべての問題から、指定した数の問題が抽出される。

en: Japanese Yen
ja: 日本円

en: Join
ja: プレミアムサポートに参加

en: Just create contact
ja: コンタクトを作成するだけ

en: Keyword
ja: キーワード

en: Keyword default count
ja: キーワードのデフォルト数

en: Labels
ja: ラベル

en: Large
ja: 大

en: Last
ja: 最後

en: Lazy loading
ja: 遅延読み込み

en: Leaderboard
ja: リーダーボード

en: Leaderboard By Quiz Category Settings
ja: クイズカテゴリー別リーダーボードの設定

en: Leaderboard Columns
ja: リーダーボードのカラム

en: Learn How to Use Custom Fields in Quiz Maker
ja: クイズメーカーのカスタムフィールドの使用方法

en: Learn about the Selective addon for the Quiz Maker plugin. The addon is for choosing the number of questions the user wants to answer.
ja: Quiz Makerプラグインのカテゴリー選択アドオンについて学ぼう。このアドオンは、ユーザーが回答したい問題の数を設定するためのものだ。

en: Learn what your website visitors want, need, and expect with the help of Survey Maker. Build surveys without limiting your needs.
ja: アンケートメーカーの助けを借りて、ウェブサイト訪問者が何を求め、何を必要とし、何を期待しているのかを知る。ニーズを限定することなくアンケートを作成する。

en: Leave a current page to go to the link provided
ja: 現在のページを離れ、指定されたリンクに移動する

en: Leave current page and go to the link provided after X second
ja: 現在のページを離れ、X秒後に指定されたリンクに移動する

en: Left
ja: 左

en: Left / Right
ja: 左/右

en: Left Bottom
ja: 左下

en: Left Center
ja: 左中央

en: Left Top
ja: 左上

en: Length
ja: 文字数

en: Let the users see the list of your quizzes and take the one they like. Get the Advanced Display Quizzes Addon for Quiz Maker for a better experience!
ja: ユーザーに作成したクイズの一覧を表示させ、好きなクイズを受験させることができる。Quiz Makerの高度なクイズ表示アドオンを入手して、より良い体験をしよう！

en: Letter spacing
ja: 文字間隔

en: Lifetime payment
ja: 生涯支払い

en: Light
ja: ライト

en: Lighter
ja: 薄い

en: Limit by
ja: 制限方法

en: Limit the count of the attempts for each user role for passing the quiz. To have this option work you need to enable Only for selected user role option.
ja: 小テストに合格するための各ユーザーロールの試行回数を制限する。このオプションを有効にするには、選択したユーザーロールのみオプションを有効にする必要がある。

en: Limitation Users
ja: 制限 ユーザー

en: Limitation count of takers
ja: 受験者数の制限

en: Limitation of Users
ja: ユーザーの制限

en: Line through
ja: 線引き

en: LinkedIn link
ja: LinkedInリンク

en: LinkedIn profile or page link for showing after quiz finish.
ja: クイズ終了後に表示されるLinkedInプロフィールまたはページリンク。

en: Load more
ja: さらに読み込む

en: Load more button
ja: さらに読み込むボタン

en: Loading ...
ja: 読み込み中...

en: Loading...
ja: 読み込み中...

en: Log In
ja: ログイン

en: Log In button
ja: ログインボタン

en: Lowercase
ja: 小文字

en: Lowercase – Transforms all characters to lowercase
ja: 小文字 - すべての文字を小文字に変換する

en: MAX
ja: 最大

en: Mad Mimi Settings
ja: Mad Mimiの設定

en: Mail Message
ja: メールメッセージ

en: MailChimp API Key
ja: MailChimpのAPIキー

en: MailChimp Settings
ja: MailChimp設定

en: MailChimp Username
ja: MailChimpのユーザー名

en: MailChimp list
ja: MailChimpリスト

en: Mailpoet Integration Addon
ja: Mailpoetとの統合

en: Make amazing online surveys and get real-time feedback quickly and easily.
ja: 素晴らしいオンラインアンケートを作成し、リアルタイムのフィードバックを素早く簡単に取得する。

en: Make responses anonymous
ja: 回答を匿名にする

en: Make the question appear without text. The option is designed to use when the question includes an image as well.
ja: 質問をテキストなしで表示する。 このオプションは、質問に画像が含まれる場合にも使用できるように設計されている。

en: Make the questions required
ja: 必須問題にする

en: Make the review field required
ja: レビュー欄を必須にする

en: Make your life easier with Frontend statistics Addon. Get summarized information about your questions statistics of Quiz Maker plugin.
ja: フロントエンド統計アドオンで、あなたの生活をより簡単に。Quiz Makerプラグインの質問統計に関する要約情報を入手しよう。

en: Mark as read
ja: 既読にする

en: Mark as unread
ja: 未読にする

en: Max
ja: 最大値

en: Max value
ja: 最大値

en: Maximum length of a text field
ja: テキストフィールドの最大文字数

en: Maximum points which can get the user
ja: ユーザーが獲得できる最大ポイント

en: Maximum value of a number field
ja: 数値フィールドの最大値

en: Maybe something went wrong.
ja: 何か問題が発生した可能性がある。

en: Medium
ja: 中

en: Menu notifications
ja: メニュー通知

en: Message
ja: メッセージ

en: Message Variables
ja: メッセージ変数

en: Message after the timer ends
ja: タイマー終了後のメッセージ

en: Message before redirect timer
ja: リダイレクトタイマー前のメッセージ

en: Message before starting the quiz
ja: クイズ開始前のメッセージ

en: Message before timer
ja: タイマー開始前のメッセージ

en: Message for the right answer
ja: 正解の場合のメッセージ

en: Message for the users who aren’t included in the above-mentioned list.
ja: 上記のリストに含まれないユーザーに対するメッセージ

en: Message for the wrong answer
ja: 誤答の場合のメッセージ

en: Message for those who haven’t logged in
ja: ログインしていないユーザーへのメッセージ

en: Message variables
ja: メッセージ変数

en: Min
ja: 最小値

en: Min value
ja: 最小値

en: Minimum value of a number field
ja: 数値フィールドの最小値

en: Modern Dark
ja: モダンダーク

en: Modern Light
ja: モダンライト

en: Month
ja: 月

en: Most popular quiz
ja: 最も人気の高いクイズ

en: Multiple choice question with multiple Correct answers.
ja: 複数の正解を持つ多肢選択問題。

en: Multiple choice question with one Correct answer.
ja: 1つの正解を持つ多肢選択問題。

en: Multiple choice questions with one Correct answer, which will be displayed as Dropdown.
ja: 1つの正解を持つ多肢選択問題。

en: MyCred addon allows you to reward your users with certain points for taking the quizzes created by the Quiz Maker plugin.
ja: MyCredアドオンにより、Quiz Makerプラグインで作成されたクイズを受験したユーザーに特定のポイントを付与することができる。

en: MyCred integration Addon
ja: MyCred統合アドオン

en: Name
ja: 名前

en: Need Authorization
ja: 認証が必要

en: Next
ja: 次へ

en: Next Category
ja: 次のカテゴリー

en: Next Question
ja: 次の質問

en: Next Quiz
ja: 次のクイズ

en: Next button
ja: 次へボタン

en: No data
ja: データなし

en: No data available in table
ja: テーブルにデータなし

en: No influence to score
ja: スコアに影響しない

en: No matching records found
ja: 一致するレコードは見つからなかった

en: No more reviews
ja: これ以上のレビューはない

en: No rate provided
ja: レートなし

en: No review provided
ja: レビューなし

en: None
ja: なし

en: Normal
ja: 標準

en: Not answered questions text
ja: 未回答の質問テキスト

en: Not recommended
ja: 推奨しない

en: Note text
ja: 注釈テキスト

en: Note!!
ja: 注

en: Note: If you are using a Cache plugin, make sure to exclude the URL, where the given quiz is located so that the feature can work correctly for you.
ja: 注：Cacheプラグインを使用している場合は、指定のクイズが配置されているURLを除外するように設定し、機能が正しく動作するようにしてください。

en: Note: If you leave the option empty,  the user will stay on the same page in case of a fail.
ja: 注：オプションを空白のままにすると、不正解の場合、ユーザーは同じページにとどまる。

en: Note: If you notice, that the ordering is not being changed on the Front-end, then, most presumably, there is a cache problem for you. Please exclude the link, where the given quiz is located from the Cache plugin settings. Also, clear all the cache types (DB, plugin, browser). After clearing all the caches, check the case with either the Incognito mode or another browser/device.
ja: 注記: フロントエンドで順序が変更されていないことに気づいた場合、おそらくキャッシュの問題である可能性が高い。キャッシュプラグインの設定から、該当するクイズが配置されているリンクを除外する。また、すべてのキャッシュタイプ（DB、プラグイン、ブラウザ）をクリアする。すべてのキャッシュをクリアした後、シークレットモードまたは別のブラウザ/デバイスで確認する。

en: Number
ja: 数値

en: Number of randomly selected questions
ja: ランダムに選択する質問の数

en: On Both
ja: 両方で

en: On desktop
ja: デスクトップ用

en: On mobile
ja: モバイル用

en: On results page
ja: 結果ページで

en: Onetime payment
ja: 一度きりの支払い

en: Only for logged in users
ja: ログインユーザーのみ

en: Only for selected user role
ja: 選択したユーザーロールのみ

en: Only wrong answers count
ja: 誤答のみの数

en: Oops!
ja: おっと!

en: Ordering
ja: 順序

en: Orders
ja: 注文

en: Our YouTube community  guides you to step by step tutorials about our products and not only...
ja: 当社のYouTubeコミュニティでは、当社の製品に関するステップバイステップのチュートリアルをご案内している。

en: Our products
ja: 当社の製品

en: Outside
ja: 外側

en: Overline
ja: 上線

en: Padding of buttons.
ja: ボタンのパディング。

en: Pass Score (%)
ja: 合格スコア（%）

en: Pass score for attempt restriction
ja: 試行回数制限の合格スコア

en: Passed
ja: 合格

en: Passed users count
ja: 合格したユーザー数

en: Passed users count by score
ja: 合格したユーザー数（スコア別

en: Password
ja: パスワード

en: Password for passing quiz
ja: クイズ合格用パスワード

en: Password for users who can pass the quiz.
ja: クイズを合格できるユーザーのパスワード。

en: Password is wrong!
ja: パスワードが間違っている！

en: Paste the shortcode into any of your posts to show questions of a given quiz. Designed to show questions to students, earlier on, for preparing for the test.
ja: 任意の投稿にショートコードを貼り付けると、指定したクイズの問題を表示できる。学生に問題を表示するように設計されており、テストの準備に役立つ。

en: Paste the shortcode into any of your posts/pages to create flashcards in a question-and-answer format. Each flashcard shows a question on one side and a correct answer on the other.
ja: ショートコードを投稿/ページの任意の場所に貼り付けることで、質問と回答形式のフラッシュカードを作成できる。各フラッシュカードは、片側に質問、もう片側に正しい答えを表示する。

en: Pay now
ja: 今すぐ購入

en: PayPal Client ID
ja: PayPalクライアントID

en: PayPal Settings
ja: PayPal設定

en: Payment Type
ja: 支払いタイプ

en: Payment date
ja: 支払い日

en: Payment details
ja: 支払い詳細

en: Payment terms
ja: 支払い条件

en: Percentage
ja: パーセンテージ

en: Permission Denied
ja: アクセスが拒否された

en: Personal Dictionary
ja: 個人用辞書

en: Phone
ja: 電話

en: Phone Number
ja: 電話番号

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: Placeholder text
ja: プレースホルダテキスト

en: Placeholders
ja: プレースホルダー

en: Please Note
ja: 注記

en: Please click the stars to rate the quiz
ja: クイズを評価するには星をクリックしてください

en: Please enter 1 or more characters
ja: 1文字以上入力してください

en: Please enter password
ja: パスワードを入力してください

en: Please feel free to use our awesome addons!
ja: 当社の素晴らしいアドオンをぜひご利用ください。

en: Please feel free to use our other awesome plugins!
ja: 当社の他の素晴らしいプラグインもぜひご利用ください！

en: Please note that if the background color and the button text color are the same, the arrows will not be visible.
ja: 背景色とボタンのテキスト色が同じ場合、矢印は表示されないことに注意すること。

en: Please note that this video will disappear once you created 4 quizzes.
ja: このビデオは、4つのクイズを作成すると消えるので注意してほしい。

en: Please note, that if you change the default texts, these words will not be translated with Translation plugins or the Poedit app.
ja: デフォルトのテキストを変更すると、これらの単語は翻訳プラグインまたはPoeditアプリでは翻訳されないことに注意すること。

en: Please select your quiz from dropdown
ja: ドロップダウンメニューからクイズを選択してください

en: Points
ja: ポイント

en: Poll Maker
ja: 投票メーカー

en: Popup Box
ja: ポップアップボックス

en: Popup Quiz Addon
ja: ポップアップクイズアドオン

en: Popup everything you want! Create informative and promotional popups all in one plugin.
ja: お望みのものをすべてポップアップ表示！ 情報提供や宣伝に役立つポップアップを、ひとつのプラグインで作成。

en: Pos.
ja: 順位。

en: Postpay
ja: 後払い

en: Postpay: The quiz taker will be able to see the results of his/her quiz only after doing a payment. That means that they could pass the quiz but would not be allowed to get results, emails, or certificates until they pay. Besides, if you set the payment type as Postpay the only payment term that will be available is Onetime payment․
ja: 後払い：受験者は支払い後にのみ、小テストの結果を確認することができる。つまり、受験者は小テストに合格できるが、支払いを行うまでは結果、メール、認定証を受け取ることができない。また、支払い方法を後払いに設定した場合、利用可能な支払い方法は「一括払い」のみとなる。

en: Pre-start message:
ja: 開始前のメッセージ

en: Premium support
ja: する

en: Premium version
ja: プレミアム版

en: Premium versions' overview
ja: プレミアム版の概要

en: Prepay
ja: 前払い

en: Prepay: The quiz taker will be allowed to pass the quiz only after paying.
ja: 前払い：受験者は支払いを済ませた後で初めて小テストに合格できる。

en: Prev
ja: 戻る

en: Prev Category
ja: 前のカテゴリー

en: Prev Question
ja: 前の質問

en: Prev Quiz
ja: 前のクイズ

en: Previous
ja: 前へ

en: Previous button
ja: 戻るボタン

en: Primary
ja: プライマリ

en: Prints the webpage link where the current quiz is posted.
ja: 現在のクイズが投稿されているウェブページのリンクを表示する。

en: Processing...
ja: 処理中...

en: Progress bar style
ja: 進捗バーのスタイル

en: Progress live bar style
ja: 進捗ライブバーのスタイル

en: Protect web content from being plagiarized. Prevent plagiarism from your website with this easy to use plugin.
ja: ウェブコンテンツの盗用を防止する。この使いやすいプラグインで、ウェブサイトからの盗用を防止する。

en: Provide descriptive or informative text about the question.
ja: 問題に関する説明的なテキストまたは情報を提供する。

en: Provide more information about the question category
ja: 質問カテゴリーに関する詳細情報を記入する

en: Provide more information about the quiz category
ja: クイズカテゴリに関する詳細情報を入力する

en: Provide more information about the quiz. You can choose whether to show it or not in the front end in the “Settings” tab.
ja: クイズに関する詳細情報を入力する。「設定」タブで、フロントエンドに表示するかどうかを選択できる

en: Provide the message text for sending to the Admin by email. You can use Variables from General Settings page to insert data. (name, score, date etc.)
ja: 管理者にEメールで送信するメッセージのテキストを入力する。一般設定ページの変数を使用してデータを挿入することができる。（名前、スコア、日付など）

en: Publish
ja: 公開

en: Publishable Key
ja: 公開キー

en: Published
ja: 公開

en: Put this shortcode on a page to show the total count of question categories.
ja: このショートコードをページに追加すると、問題カテゴリーの合計数を表示できる。

en: Put this shortcode on a page to show the total count of questions.
ja: このショートコードをページに追加すると、問題の合計数を表示できる。

en: Put this shortcode on a page to show the total count of quiz categories.
ja: このショートコードをページに挿入すると、クイズカテゴリーの総数が表示される。

en: Put this shortcode on a page to show the total count of quizzes.
ja: このショートコードをページに挿入すると、クイズの総数が表示される。

en: Put this shortcode on a page to show the total results count of all quizzes of all users.
ja: このショートコードをページに追加すると、すべてのユーザーのすべてのクイズの合計結果数を表示できる。

en: Put this shortcode on a page to show the total time the user spent to pass quizzes. It includes all the quizzes in the user history.
ja: このショートコードをページに挿入すると、ユーザーがクイズに合格するために費やした合計時間が表示される。ユーザー履歴内のすべてのクイズが含まれる。

en: Question
ja: 質問

en: Question Categories
ja: 質問カテゴリー

en: Question Category
ja: 質問カテゴリー

en: Question Default Title
ja: 質問 デフォルトのタイトル

en: Question Image Zoom
ja: 問題画像のズーム

en: Question Reports
ja: 質問レポート

en: Question Settings
ja: 質問設定

en: Question Styles
ja: 質問のスタイル

en: Question Tags
ja: 質問タグ

en: Question Timer
ja: 問題タイマー

en: Question background image
ja: 質問背景画像

en: Question categories
ja: 質問カテゴリ

en: Question categories list table
ja: 質問カテゴリーリストテーブル

en: Question category
ja: 質問カテゴリー

en: Question category created.
ja: 質問カテゴリー作成

en: Question category deleted.
ja: 質問カテゴリー削除

en: Question category duplicated.
ja: 質問カテゴリー重複

en: Question category published.
ja: 質問カテゴリー公開

en: Question category saved.
ja: 質問カテゴリー保存

en: Question category unpublished.
ja: 質問カテゴリー非公開

en: Question cateogries count
ja: 質問カテゴリー数

en: Question count per page
ja: 1ページあたりの問題数

en: Question created.
ja: 質問作成

en: Question deleted.
ja: 質問削除

en: Question duplicated.
ja: 質問重複

en: Question explanation
ja: 問題の説明

en: Question explanation styles
ja: 質問説明のスタイル

en: Question font size
ja: 問題のフォントサイズ

en: Question hint
ja: 質問ヒント

en: Question image
ja: 質問画像

en: Question image height in pixels. It accepts only number values.
ja: 質問画像の高さをピクセルで指定する。 数値のみ入力可能。

en: Question image styles
ja: 問題画像のスタイル

en: Question image width in pixels. Set it 0 or leave it blank for making it 100%. It accepts only numeric values.
ja: 質問画像の幅をピクセルで指定する。 0 を入力するか、空白のままにすると 100% になる。 数値のみ入力可能。

en: Question marking
ja: 質問マーク

en: Question saved.
ja: 質問保存

en: Question status
ja: 質問の状態

en: Question tags
ja: 質問タグ

en: Question text alignment
ja: 問題テキストの配置

en: Question title
ja: 質問タイトル

en: Question type
ja: 質問タイプ

en: Question weight
ja: 質問の重み

en: Question(s) published.
ja: 質問公開

en: Question(s) unpublished.
ja: 質問非公開

en: Questions
ja: 質問

en: Questions Count
ja: 質問数

en: Questions count
ja: 問題数

en: Questions default category
ja: 質問のデフォルトカテゴリー

en: Questions default type
ja: 質問のデフォルトタイプ

en: Questions list table
ja: 質問リストテーブル

en: Questions numbering
ja: 問題の番号付け

en: Quiz
ja: クイズ

en: Quiz Author
ja: クイズ作成者

en: Quiz Author Email
ja: クイズ作成者のメールアドレス

en: Quiz Author Nickname
ja: クイズ作成者のニックネーム

en: Quiz Categories
ja: クイズカテゴリー

en: Quiz Category
ja: クイズのカテゴリー

en: Quiz Color
ja: クイズの色

en: Quiz Coupon
ja: クイズクーポン

en: Quiz Description
ja: クイズの説明

en: Quiz Display Page URL
ja: クイズの表示ページのURL

en: Quiz Finish Confirmation text
ja: クイズ終了確認テキスト

en: Quiz ID
ja: クイズID

en: Quiz Information
ja: クイズ情報

en: Quiz Login Form Settings
ja: クイズログインフォームの設定

en: Quiz Maker
ja: クイズメーカー

en: Quiz Maker Information
ja: クイズメーカー情報

en: Quiz Maker by AYS
ja: クイズメーカー by AYS

en: Quiz Maker plugin free demo
ja: クイズメーカープラグイン無料デモ

en: Quiz Maker plugin premium version
ja: クイズメーカープラグインプレミアム版

en: Quiz Message Variables
ja: クイズメッセージ変数

en: Quiz Name
ja: クイズ名

en: Quiz Options
ja: クイズのオプション

en: Quiz Right/Wrong answers sounds
ja: クイズ 正誤の音声

en: Quiz Styles
ja: クイズのスタイル

en: Quiz Timer
ja: 小テストタイマー

en: Quiz Title
ja: クイズタイトル

en: Quiz attribute .
ja: クイズ属性。

en: Quiz attribute deleted.
ja: クイズ属性が削除された。

en: Quiz background gradient
ja: 背景グラデーション

en: Quiz buttons border-radius in pixels. It accepts only numeric values.
ja: クイズボタンの border-radius をピクセル単位で指定する。数値のみ受け付ける。

en: Quiz categories
ja: クイズカテゴリー

en: Quiz categories list table
ja: 小テストカテゴリーリストテーブル

en: Quiz category created.
ja: クイズカテゴリー作成

en: Quiz category deleted.
ja: クイズカテゴリー削除

en: Quiz category duplicated.
ja: クイズカテゴリーが重複した。

en: Quiz category saved.
ja: クイズカテゴリー保存

en: Quiz category(s) published.
ja: クイズカテゴリー公開

en: Quiz category(s) unpublished.
ja: クイズカテゴリー非公開

en: Quiz container border
ja: クイズコンテナの枠線

en: Quiz container border-radius in pixels. It accepts only numeric values.
ja: クイズコンテナのボーダーラジアス（ピクセル単位）。 数値のみ受け付ける。

en: Quiz container max-width for mobile in percentage. This option will work for the screens with less than 640 pixels width.
ja: モバイル用クイズコンテナの最大幅をパーセンテージで指定する。 このオプションは、幅が 640 ピクセル未満のスクリーンで機能する。

en: Quiz container width in pixels.Set it 0 or leave it blank for making a quiz with 100% width. It accepts only numeric values.
ja: クイズコンテナの幅をピクセルで指定する。 0 を入力するか、空白のままにすると、幅が 100% のクイズを作成できる。 数値のみ入力できる。

en: Quiz content max-width
ja: クイズコンテンツの最大幅

en: Quiz created.
ja: クイズ作成

en: Quiz creation date
ja: クイズ作成日

en: Quiz fail message
ja: クイズ不合格メッセージ

en: Quiz has been deleted
ja: クイズが削除された

en: Quiz image
ja: クイズの画像

en: Quiz image height
ja: クイズ画像の高さ

en: Quiz intervals chart
ja: クイズ間隔チャート

en: Quiz is available only for the users mentioned in the list.
ja: クイズはリストに記載されたユーザーのみが利用できる。

en: Quiz link
ja: クイズのリンク

en: Quiz loader icon
ja: クイズローダーアイコン

en: Quiz max-width for mobile
ja: モバイル用クイズの最大幅

en: Quiz min-height
ja: クイズの最小高さ

en: Quiz minimal height in pixels
ja: クイズの最小高さをピクセルで指定する

en: Quiz multilanguage
ja: クイズ多言語

en: Quiz name
ja: クイズ名

en: Quiz page link
ja: クイズページリンク

en: Quiz pass message
ja: クイズ合格メッセージ

en: Quiz saved.
ja: クイズが保存された。

en: Quiz time
ja: クイズ時間

en: Quiz title font size
ja: クイズタイトルのフォントサイズ

en: Quiz title text shadow
ja: クイズタイトルテキストの影

en: Quiz title transformation
ja: クイズタイトルの変換

en: Quiz width
ja: クイズの幅

en: Quiz(s) published.
ja: クイズが公開された。

en: Quiz(s) unpublished.
ja: クイズが非公開にされた。

en: Quizzes
ja: クイズ

en: Quizzes Count
ja: クイズ数

en: Quizzes list table
ja: 小テストリストテーブル

en: Radio
ja: ラジオ

en: Random - If you set the ordering method as random and gave a value to count option, then it will randomly display that given amount of quizzes from your created quizzes.
ja: ランダム - 並び順をランダムに設定し、カウントオプションに値を設定すると、作成したクイズの中から指定した数のクイズがランダムに表示される。

en: Randomize Flash Cards
ja: フラッシュカードをランダム化する

en: Rate
ja: レート

en: Rate Date
ja: 評価 日付

en: Rate Score
ja: レート スコア

en: Rate Us
ja: 当社を評価する

en: Rated
ja: 評価

en: Rating form title
ja: 評価フォームのタイトル

en: Read
ja: 既読

en: Recent - If you set the ordering method as recent and gave a value to count option, then it will display that given amount of quizzes from your recently created quizzes.
ja: 最近のもの - 並び順を最近のものに設定し、カウントオプションに値を設定すると、最近作成したクイズの中から指定した数のクイズが表示される。

en: Recent Quizzes Settings
ja: 最近のクイズの設定

en: Rect Dark
ja: レクトダーク

en: Rect Light
ja: レクトライト

en: Rectangle
ja: 長方形

en: Redirect URL
ja: リダイレクトURL

en: Redirect after submission
ja: 送信後のリダイレクト

en: Redirect delay
ja: リダイレクト遅延

en: Redirect delay (sec)
ja: リダイレクト遅延（秒

en: Redirect to custom URL after user submit the form.
ja: ユーザーがフォームを送信した後にカスタムURLにリダイレクトする。

en: Redirecting after
ja: リダイレクト中

en: Refresh Categories
ja: カテゴリーを更新

en: Replace Your_Quiz_ID with the corresponding Quiz ID to show the Average Rate for the quiz.
ja: Your_Quiz_ID を該当するクイズIDに置き換えると、クイズの平均評価が表示される。

en: Reports
ja: レポート

en: Represent images in an attractive way. Attract people with your own single and multiple free galleries from your photo library.
ja: 画像を魅力的な方法で表示。フォトライブラリから、単一または複数の無料ギャラリーを作成して訪問者を惹きつけよう。

en: Require users to choose answers not under the min value you provided. It will work with the Checkbox type.
ja: ユーザーに、指定した最小値未満の回答を選択させない。チェックボックスタイプで動作する。

en: Restart quiz
ja: クイズを再開する

en: Restart quiz button
ja: クイズを再開ボタン

en: Restrict the number of characters/words to be inserted in the text field by the user.
ja: ユーザーがテキストフィールドに入力できる文字数を制限する。

en: Result
ja: 結果

en: Result message
ja: 結果メッセージ

en: Result(s) deleted.
ja: 結果が削除された。

en: Results
ja: 結果

en: Results Settings
ja: 結果 設定

en: Results by question categories
ja: 質問カテゴリーごとの結果

en: Results for
ja: 結果

en: Results list table
ja: 結果リストテーブル

en: Results settings
ja: 結果の設定

en: Reverse the ordering of the questions in the list.
ja: リスト内の質問の順序を逆にする。

en: Review
ja: レビュー

en: Review(s) deleted.
ja: レビュー削除

en: Reviews
ja: レビュー

en: Reviews for
ja: レビュー

en: Reviews list table
ja: レビューリストテーブル

en: Right
ja: 右

en: Right Bottom
ja: 右下

en: Right Center
ja: 右中央

en: Right Top
ja: 右上

en: Right answer styles
ja: 正解のスタイル

en: Right/wrong answer icons
ja: 正解/不正解アイコン

en: Rounded
ja: 丸みを帯びた

en: Russian Ruble
ja: ロシア・ルーブル

en: SUM
ja: 合計

en: Save
ja: 保存

en: Save and close
ja: 保存して閉じる

en: Save and new
ja: 保存して新規作成

en: Save as default
ja: デフォルトとして保存

en: Save changes
ja: 変更を保存する

en: Saves the assigned settings of the current quiz as default. After clicking on this button, each time creating a new quiz, the system will take the settings and styles of the current quiz. If you want to change and renew it, please click on this button on another quiz.
ja: 現在のクイズのデフォルトとして割り当てられた設定を保存する。このボタンをクリックした後、新しいクイズを作成するたびに、システムは現在のクイズの設定とスタイルを適用する。変更して更新したい場合は、別のクイズでこのボタンをクリックする。この機能はPROバージョンでのみ利用可能である！

en: Schedule the quiz
ja: 小テストのスケジュール

en: Score
ja: スコア

en: Score Message Variables
ja: スコアメッセージ変数

en: Score by answered questions
ja: 解答問題ごとのスコア

en: Scroll offset(px)
ja: スクロールオフセット（px

en: Search
ja: 検索

en: Search:
ja: 検索:

en: Searching...
ja: 検索中...

en: Secret Key
ja: シークレットキー

en: Secure Copy Content Protection
ja: セキュアコピー コンテンツ保護

en: See All Plugins
ja: すべてのプラグインを見る

en: See All Videos
ja: すべての動画を見る

en: See Pricing
ja: 価格を見る

en: See Result
ja: 結果を見る

en: See Result button
ja: 結果を表示ボタン

en: See review
ja: レビューを見る

en: Select
ja: 選択

en: Select All
ja: すべて選択

en: Select Category
ja: カテゴリーを選択

en: Select Channel
ja: チャンネルを選択する

en: Select Color
ja: カラーを選択

en: Select List
ja: リストを選択する

en: Select Quiz
ja: クイズを選択する

en: Select Rate
ja: レートを選択する

en: Select Tags
ja: タグを選択

en: Select User
ja: ユーザーを選択する

en: Select a single ID or multiple IDs. List multiple IDs by separating them with commas. Example id="13,23,33"
ja: 単一のIDまたは複数のIDを選択する。複数のIDをカンマで区切って列挙する。例 id="13,23,33"

en: Select an answer
ja: 回答を選択する

en: Select default color
ja: デフォルトカラーを選択

en: Select language (voice)
ja: 言語（音声）の選択

en: Select music
ja: 音楽を選択する

en: Select question type
ja: 質問タイプを選択

en: Select sound
ja: 音声を選択

en: Select the ID of the quiz. You can write more than one ID.
ja: クイズのIDを選択する。複数のIDを書くことができる。

en: Select the ID. Example: id="23".
ja: ID を選択する。 例：id="23".

en: Select the language and voice for the text to speech option. Note: The list may vary depending on your browser.
ja: 音声読み上げオプションの言語と音声を選択する。 注：リストはブラウザによって異なる場合がある。

en: Select the passing score(in percentage), and the attempt of the user will be detected only under that given condition. For example: If we give 40% value to it and assign 5 to the Attempts count option, the user can pass the quiz with getting more than 40% score in 5 times, but will have a chance to pass the quiz with getting under the 40% score as to how much as he/she wants.
ja: 合格点（パーセンテージ）を選択すると、その条件を満たした場合のみ、ユーザーの受験回数がカウントされる。例えば、40%の価値を与え、受験回数オプションに5を指定した場合、ユーザーは5回受験して40%以上のスコアを獲得すればクイズに合格できるが、40%以下のスコアでも好きなだけ受験して合格できるチャンスがある。

en: Select the time when the quiz taker will need to pay to pass the quiz:
ja: 小テスト受験者が小テストに合格するために支払う必要があるタイミングを選択する：

en: Select the way for grouping the results. If you want to make Leaderboard for logged in users, then choose ID. It will collect results by WP user ID. If you want to make Leaderboard for guests, then you need to choose Email and enable Information Form and Email, Name options from quiz settings. It will group results by emails and display guests Names.
ja: 結果のグループ化方法を選択する。ログインユーザー用のリーダーボードを作成する場合は、IDを選択する。これにより、WPユーザーID別に結果が収集される。ゲスト用のリーダーボードを作成する場合は、メールアドレスを選択し、クイズ設定から情報フォームとメールアドレス、名前オプションを有効にする必要がある。これにより、メールアドレス別に結果がグループ化され、ゲストの名前が表示される。

en: Select user
ja: ユーザーを選択

en: Select user role for giving access to Quiz menu
ja: クイズメニューへのアクセス権を付与するユーザーロールを選択する

en: Select user role for giving access to change all Quiz data
ja: クイズデータのすべてを変更するアクセス権を付与するユーザーロールを選択する

en: Send Certificate to admin too
ja: 管理者にも証明書を送信する

en: Send Interval message to admin
ja: 管理者にメッセージを送信する間隔

en: Send Report table to admin
ja: 管理者にレポート表を送信

en: Send certificate to user
ja: ユーザーに証明書を送信

en: Send contacts an opt-in confirmation email when their email address added to the list.
ja: メールアドレスがリストに追加された際に、オプトイン確認メールを送信する。

en: Send email to admin
ja: 管理者にメールを送信

en: Send email to author
ja: 作成者にメールを送信

en: Send email to user
ja: ユーザーにEメールを送信する

en: Send feedback
ja: フィードバックを送信する

en: Send feedback button
ja: フィードバックを送信ボタン

en: Send interval message to user
ja: ユーザーにメッセージを送信

en: Send results to user
ja: ユーザーに結果を送信

en: Send test data
ja: テストデータを送信する

en: Set different messages based on the user’s score. The message will be displayed on the result page of the quiz.
ja: ユーザーのスコアに基づいて異なるメッセージを設定する。メッセージはクイズの結果ページに表示される。

en: Set quiz image height in pixels. It accepts only number values.
ja: クイズ画像の高さをピクセルで設定する。数値のみ受け付ける。

en: Set the button width in pixels. For an initial width, leave the field blank.
ja: ボタンの幅をピクセル単位で設定する。初期幅の場合は、フィールドを空白のままにする。

en: Set the height of the textarea by entering a numeric value. It applies to Text question type textarea, Feedback textarea and so on.
ja: 数値を入力してテキストエリアの高さを設定する。テキスト質問タイプのテキストエリア、フィードバックのテキストエリアなどに適用される。

en: Set the minimum score to pass the quiz in percentage. Please note to give a value to it above 0, otherwise, the Quiz pass message and Quiz fail message options will not work.
ja: クイズに合格するための最低スコアをパーセンテージで設定する。 0以上の値を入力する必要がある。そうでないと、クイズ合格メッセージとクイズ不合格メッセージのオプションが機能しない。

en: Set your desired value for the Quiz content max-width in percentage. By default, it is set as 90%.
ja: クイズコンテンツの最大幅をパーセンテージで指定する。デフォルトでは90%に設定されている。

en: Set your preferred text size for the Quiz Title. The default size is 21px.
ja: クイズタイトルのテキストサイズを指定する。 デフォルトのサイズは21pxである。

en: Settings
ja: 設定

en: Shake
ja: 振動

en: Share Dialog
ja: 共有ダイアログ

en: Short Text
ja: 短いテキスト

en: Shortcode
ja: ショートコード

en: Shortcode text for editor
ja: エディタ用ショートコードテキスト

en: Shortcodes
ja: ショートコード

en: Show
ja: 表示

en: Show Duration
ja: 期間を表示する

en: Show Information Form to logged-in users
ja: ログインユーザーに情報フォームを表示する

en: Show Login form
ja: ログインフォームを表示

en: Show Quiz Orders
ja: クイズの注文を表示する

en: Show Rate
ja: レートを表示する

en: Show Start date
ja: 開始日を表示する

en: Show User
ja: ユーザーを表示する

en: Show User Display name
ja: ユーザーの表示名を表示

en: Show User Email
ja: ユーザーのメールアドレスを表示する

en: Show User First Name
ja: ユーザーのファーストネームの表示

en: Show User ID
ja: ユーザーIDを表示する

en: Show User IP
ja: ユーザーIPを表示する

en: Show User Last Name
ja: ユーザーの姓を表示

en: Show User Name
ja: ユーザー名を表示する

en: Show User Nickname
ja: ユーザーのニックネームを表示

en: Show User Phone
ja: ユーザーの電話を表示する

en: Show all questions with right and wrong answers after quiz.
ja: クイズ終了後に正誤のついたすべての問題を表示する

en: Show answer caption
ja: 回答キャプションの表示

en: Show answers caption near the answer image. This option will be work only when answer has image.
ja: 回答画像の近くに回答キャプションを表示する。このオプションは、回答に画像がある場合のみ機能する。

en: Show average rate
ja: 平均レートを表示する

en: Show average score according to all results of the quiz
ja: 小テストのすべての結果に基づく平均スコアを表示する

en: Show confirmation popup if user tries to refresh or leave the page during the quiz taking process.
ja: 小テスト実施中にユーザーがページを更新または離れようとした場合、確認ポップアップを表示する。

en: Show correct answers
ja: 正解を表示する

en: Show countdown
ja: カウントダウンを表示する

en: Show countdown time in the quiz. It will be automatically submitted if the time is over.
ja: 小テストでカウントダウン時間を表示する。制限時間を過ぎると、自動的に提出される。

en: Show creation date
ja: 作成日を表示する

en: Show current quiz author
ja: 現在のクイズ作成者を表示する

en: Show description
ja: 説明を表示する

en: Show error message
ja: エラーメッセージを表示する

en: Show how many users passed the quiz. It will be shown at the bottom of the start page of the quiz
ja: クイズに合格したユーザーの人数を表示する。クイズの開始ページの下部に表示される。

en: Show if the selected answer is right or wrong with green and red marks. To decide when the right/wrong answers will be shown go to “Show messages for right/wrong answers option”.
ja: 選択された回答が正解か不正解かを緑と赤のマークで表示する。正解/不正解の回答を表示するタイミングを決定するには、「正解/不正解の回答メッセージを表示するオプション」に移動する。

en: Show last 5 reviews after rating the quiz
ja: 小テストを評価した後に、直近の5件のレビューを

en: Show messages for right/wrong answers
ja: 正誤の回答メッセージを表示する

en: Show only wrong answers
ja: 誤った回答のみを表示する

en: Show passed users count
ja: 合格したユーザーの人数を表示する

en: Show points
ja: ポイントを表示する

en: Show question categories count
ja: 問題カテゴリーの合計数を表示する

en: Show question category
ja: 質問カテゴリを表示する

en: Show question category description
ja: 質問カテゴリの説明を表示する

en: Show question category description for each question.
ja: 各質問に質問カテゴリの説明を表示する。

en: Show question category in each question.
ja: 各質問に質問カテゴリを表示する。

en: Show question explanation
ja: 問題の説明を表示する

en: Show question results on the results page
ja: 結果ページに問題の結果を表示する

en: Show questions counter
ja: 問題数カウンターを表示する

en: Show questions total count
ja: 問題の合計数を表示する

en: Show quiz author
ja: クイズの作成者を表示する

en: Show quiz author in quiz start page
ja: クイズの開始ページにクイズの作成者を表示する

en: Show quiz average rate
ja: クイズの平均評価を表示する

en: Show quiz button to Admins only
ja: 管理者のみにクイズ作成ボタンを表示

en: Show quiz categories count
ja: クイズカテゴリーの総数を表示する

en: Show quiz category
ja: クイズのカテゴリを表示する

en: Show quiz category description
ja: クイズのカテゴリの説明を表示する

en: Show quiz category in quiz start page
ja: クイズの開始ページにクイズのカテゴリを表示する

en: Show quiz category title
ja: クイズカテゴリタイトルの表示

en: Show quiz creation date
ja: クイズ作成日を表示する

en: Show quiz creation date in quiz start page
ja: クイズ開始ページに作成日を表示する

en: Show quiz head information
ja: クイズのヘッダー情報を表示する

en: Show quiz questions count
ja: クイズ問題の表示数

en: Show quiz read results count
ja: 既読の結果数を表示する

en: Show quiz unread results count
ja: 未読の結果数を表示する

en: Show quizzes count
ja: クイズの総数を表示する

en: Show quizzes total results count
ja: クイズの総結果数を表示する

en: Show score via progressbar
ja: 進捗状況バーでスコアを表示する

en: Show start date
ja: 開始日を表示する

en: Show the All results table to guests as well. By default, it is displayed only for logged-in users. If this option is disabled, then only the logged-in users will be able to see the table.
ja: ゲストにもすべての結果テーブルを表示する。デフォルトでは、ログインユーザーのみに表示される。このオプションを無効にすると、ログインユーザーのみがテーブルを見ることができる。

en: Show the Login form at the bottom of the message for not logged in users.
ja: ログインしていないユーザーに対して、メッセージの下部にログインフォームを表示する。

en: Show the Single quiz results table to guests as well. By default, it is displayed only for logged-in users. If this option is disabled, then only the logged-in users will be able to see the table.
ja: ゲストにもシングルクイズ結果の表を表示する。デフォルトでは、ログインユーザーのみに表示される。このオプションが無効になっている場合、ログインユーザーのみが表を見ることができる。

en: Show the Social buttons
ja: ソーシャルボタンを表示する

en: Show the average rate of the quiz. It will be shown at the bottom of the start page of the quiz.
ja: クイズの平均レートを表示する。クイズの開始ページの下部に表示される。

en: Show the countdown or end date time in the quiz.
ja: 小テストにカウントダウンまたは終了日時を表示する。

en: Show the current state of the user passing the quiz. It will be shown at the top of the quiz container. Note: If the Display all questions on one page option is enabled, then, the Progress Bar will display the 100% value. If the Question count per page option is enabled and you have a multipage quiz, then, the Progress Bar value will be displayed by stages.
ja: 小テストを受験中のユーザーの現在の状況を表示する。小テストコンテナの一番上に表示される。 注： 「1ページにすべての問題を表示」オプションが有効になっている場合、進捗バーには100%の値が表示される。 「1ページに表示する問題数」オプションが有効になっており、複数ページの小テストを作成している場合、進捗バーには段階的に値が表示される。

en: Show the last 5 reviews
ja: 直近の5件のレビューを

en: Show the message when the quiz is already taken by the required count of takers.
ja: 必要な受験者数がすでにクイズを受験している場合、メッセージを表示する。

en: Show the number of the current question and the total amount of the question in the quiz. It will be shown on the right top corner of the quiz container. Example:3/7
ja: 現在の問題の番号と小テスト内の問題の総数を表記する。表記は小テストコンテナの右上のコーナーに表示される。例：3/7。

en: Show the progress bar by percentage
ja: 進捗バーをパーセンテージで表示する。

en: Show the question results based on keywords on the resultes page with specified texts for each keyword.
ja: 結果ページで、キーワードごとに指定したテキストとともに、キーワードに基づく質問結果を表示する。

en: Show the quiz category description on the Quiz Start page.
ja: クイズの開始ページにクイズのカテゴリの説明を表示する。

en: Show the restart button at the end of the quiz for restarting the quiz and pass it again.
ja: クイズの最後に再受験ボタンを表示し、クイズを再度受験できるようにする。

en: Show the statistical average
ja: 統計平均値を表示する

en: Show the users’ Average, Maximum or Sum results in the leaderboard. SUM does not work with Score(table column)
ja: ユーザーの平均、最大、または合計結果をリーダーボードに表示する。SUMはスコア（テーブルの列）では動作しない

en: Show timer
ja: タイマーを表示

en: Show timer on page tab
ja: ページタブにタイマーを表示する

en: Show title
ja: タイトルを表示する

en: Show to guests too
ja: ゲストにも表示する

en: Show user quiz duration
ja: ユーザーのクイズ所要時間

en: Show user roles
ja: ユーザーのロールを表示する

en: Show user website
ja: ユーザーのウェブサイトを表示する

en: Show user’s result
ja: ユーザーの結果を表示する

en: Show word/character counter
ja: 単語/文字カウンターを表示する

en: Show wrong answers first
ja: 誤った答えを最初に表示する

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
ja: 0件のエントリーのうち0件から0件を表示中

en: Shows the admin's email that was filled in their WordPress profile.
ja: WordPressのプロフィールに入力された管理者のメールアドレスを表示する。

en: Shows the current quiz author's email that was filled in their WordPress profile.
ja: 現在のクイズの作成者のメールアドレスを表示する。

en: Shows the current user's IP no matter whether they are a logged-in user or a guest. Please note, that this message variable will return empty, if 'Do not store IP addresses' is ticked from General Settings>General>Users IP addresses.
ja: ログインユーザーかゲストかに関わらず、現在のユーザーのIPを表示する。一般設定>一般>ユーザーのIPアドレスで「IPアドレスを保存しない」にチェックが入っている場合、このメッセージ変数は空の値を返すことに注意してください。

en: Shows the logged-in user's Display name. If the user is not logged-in, the shortcode will be empty.
ja: ログインユーザーの表示名を表示する。ユーザーがログインしていない場合は、ショートコードは空欄となる。

en: Shows the logged-in user's Email. If the user is not logged-in, the shortcode will be empty.
ja: ログインユーザーのメールアドレスを表示する。ユーザーがログインしていない場合は、ショートコードは空欄となる。

en: Shows the logged-in user's First Name. If the user is not logged-in, the shortcode will be empty.
ja: ログイン中のユーザーのファーストネームを表示します。ユーザーがログインしていない場合、ショートコードは空になります。

en: Shows the logged-in user's Last Name. If the user is not logged-in, the shortcode will be empty.
ja: ログインユーザーの姓を表示する。ユーザーがログインしていない場合は、ショートコードは空欄となる。

en: Shows the logged-in user's Nickname. If the user is not logged-in, the shortcode will be empty.
ja: ログインユーザーのニックネームを表示する。ユーザーがログインしていない場合は、ショートコードは空欄となる。

en: Shows the logged-in user's role(s). If the user is not logged-in, the shortcode will be empty.
ja: ログインユーザーのロールを表示する。ユーザーがログインしていない場合は、ショートコードは空欄となる。

en: Shows the logged-in user's website. If the user is not logged-in, the shortcode will be empty.
ja: ログインユーザーのウェブサイトを表示する。ユーザーがログインしていない場合、ショートコードは空欄となる。

en: Shows the number of passed quizzes of the current user. For instance, the current user has passed 20 quizzes. If the user is not logged in shortcode will be empty.
ja: 現在のユーザーの合格クイズの数を表示する。例えば、現在のユーザーが20のクイズに合格している場合。ユーザーがログインしていない場合、ショートコードは空になる。

en: Shows the total sum of how many times the particular user has passed all the quizzes. For instance, the current user has passed 20 quizzes 500 times in total. If the user is not logged in shortcode will be empty.
ja: 特定のユーザーがクイズをすべて合格した合計回数を示します。例えば、現在のユーザーが合計500回で20のクイズに合格したとします。ユーザーがログインしていない場合、ショートコードは空になります。

en: Single Quiz Results Settings
ja: 小テストの結果の設定

en: Site title
ja: サイトタイトル

en: Slack Authorization
ja: Slack認証

en: Slack Settings
ja: Slackの設定

en: Slack conversation
ja: Slackの会話

en: Small
ja: 小

en: So this question will be just a Survey question.
ja: この質問はアンケート質問のみとなる。

en: Something goes wrong please reload page
ja: 何か問題が発生した場合は、ページを再読み込みしてください

en: Sounds are not selected. For selecting sounds go to
ja: サウンドが選択されていない。サウンドを選択するには、

en: Sounds are selected. For change sounds go to
ja: サウンドが選択されている。サウンドを変更するには、

en: Sounds for right answers
ja: 正解の音声

en: Sounds for right/wrong answers
ja: 正誤の音声

en: Sounds for wrong answers
ja: 誤答の音声

en: Space Between
ja: スペースの間隔

en: Specify count of months and save changes. Attention! it will remove submissions older than specified months permanently.
ja: 月数を指定して変更を保存する。注意！指定した月数より古い提出課題は完全に削除される。

en: Specify how the text appears in all-uppercase or all-lowercase, or with each word capitalized.
ja: テキストをすべて大文字、すべて小文字、または単語ごとに大文字にするかを指定する。

en: Specify how to capitalize a title text of your quiz.
ja: クイズのタイトルテキストの大文字表記方法を指定する。

en: Specify the count of the attempts per user for passing the quiz.
ja: クイズに合格するために必要なユーザーごとの試行回数を指定する。

en: Specify the default keyword count which will be selected while adding answers to your new question. It will apply to the previous questions and intervals as well.
ja: 新しい質問に回答を追加する際に選択するデフォルトのキーワード数を指定する。これは以前の質問や間隔にも適用される。

en: Specify the design of the answers of question.
ja: 質問の回答のデザインを指定する。

en: Specify the font weight for the Admin Note. Note: By default, it is set as Normal.
ja: 管理メモのフォントの太さを指定する。 注意：デフォルトでは「標準」に設定されている。

en: Specify the font weight for the Question Explanation. Note: By default, it is set as Normal.
ja: 問題の説明のフォントの太さを指定する。 注：デフォルトでは、[標準] に設定されている。

en: Specify the font weight for the Right answer. Note: By default, it is set as Normal.
ja: 正解のフォントの太さを指定する。 注：デフォルトでは、通常（Normal）に設定されている。

en: Specify the font weight for the Wrong answer. Note: By default, it is set as Normal.
ja: 誤答のフォントの太さを指定する。 注：デフォルトでは「標準」に設定されている。

en: Specify the maximum value allowed.
ja: 許容される最大値を指定する。

en: Specify the minimum value allowed.
ja: 最小値を指定する。

en: Specify the minimum value allowed.
ja: 最小の有効な値を指定する。

en: Specify the position of buttons of the quiz.
ja: クイズのボタンの位置を指定する。

en: Specify the text color inside the quiz and questions. It affects all kinds of texts and icons, including buttons.
ja: クイズおよび問題内のテキストカラーを指定する。 テキストおよびアイコンのすべての種類に影響する。

en: Specify the text color of buttons inside the quiz and questions. It affects only to buttons.
ja: クイズおよび問題内のボタンのテキストカラーを指定する。 ボタンだけに影響する。

en: Specify the text displayed in case the user doesn't answer the question while passing the quiz. Note: The text will be displayed on the Result page of the quiz.
ja: ユーザーがクイズに合格する際に、問題に回答しなかった場合に表示されるテキストを指定する。 注：テキストはクイズの結果ページに表示される。

en: Specify the text shadow of the quiz title.
ja: クイズタイトルのテキストの影を指定する。

en: Specify the weight of the question. It’s not connected with answers points. It will be multiplied with chosen answer weight (if you choose quiz calculation by points). The default value is 1.
ja: 質問の重みを指定する。これは回答の点数とは関係ない。選択された回答の重み（クイズの計算を点数で行う場合）と掛け算される。デフォルト値は1である。

en: Specify where to display questions explanation. Note that the “Show correct answers” option should be enabled. In order to make this option work, you need to add the corresponding texts from the Edit page of the particular question.
ja: 問題の説明を表示する場所を指定する。「正解を表示する」オプションを有効にする必要があることに注意すること。このオプションを有効にするには、特定の問題の編集ページから対応するテキストを追加する必要がある。

en: Specify where to display right/wrong answers. Note that the “Show correct answers” option should be enabled. In order to make this option work, you need to add the corresponding texts from the Edit page of the particular question.
ja: 正誤の回答を表示する場所を指定する。「正解を表示する」オプションを有効にする必要があることに注意。このオプションを有効にするには、特定の質問の編集ページから対応するテキストを追加する必要がある。

en: Start
ja: 開始

en: Start Date from
ja: 開始日

en: Start Date to
ja: 終了日

en: Start Page
ja: スタートページ

en: Start Tracking your quiz visitors with the help of the Track User addon for Quiz Maker. This addon will provide you a proper behavioral data of your quiz users.
ja: Quiz Makerのユーザー追跡アドオンで、あなたのクイズの訪問者を追跡しよう。このアドオンは、あなたのクイズユーザーの適切な行動データを取得する。

en: Start button
ja: 開始ボタン

en: Start button activation
ja: 開始ボタンの有効化

en: Start date
ja: 開始日

en: Start date:
ja: 開始日:

en: Statistics
ja: 統計

en: Status
ja: ステータス

en: Store all not finished results
ja: 未完了の結果をすべて保存する

en: Strip slashes for answers for a new question
ja: 新しい質問の回答からスラッシュを削除する

en: Stripe Settings
ja: Stripe設定

en: Styles
ja: スタイル

en: Submit
ja: 送信

en: Subscribe
ja: 購読する

en: Subscription
ja: 定期購読

en: Subscription duration
ja: 購読期間

en: Succeed
ja: 成功

en: Support Forum
ja: サポート対象

en: Survey Maker
ja: アンケートメーカー

en: Swiss Franc
ja: スイスフラン

en: Table columns
ja: テーブルのカラム

en: Tags
ja: タグ

en: Text
ja: テキスト

en: Text Color
ja: テキストカラー

en: Text Customizations
ja: テキストのカスタマイズ

en: Text decoration
ja: テキスト装飾

en: Text shadow color
ja: テキストの影の色

en: Text that will be displayed over share buttons.
ja: 共有ボタン上に表示されるテキスト。

en: Text that will be displayed over social media links.
ja: ソーシャルメディアリンクの上に表示されるテキスト。

en: Text transformation
ja: テキスト変換

en: Text which will notify user that he can submit a feedback
ja: ユーザーにフィードバックを送信できることを通知するテキスト

en: Textarea height (public)
ja: テキストエリアの高さ（公開

en: Thank you message
ja: お礼のメッセージ

en: The Best Quiz Maker Ever
ja: 史上最高のクイズメーカー

en: The E-mail the user entered into information form
ja: ユーザーが情報フォームに入力したメールアドレス

en: The ID of the current user.
ja: 現在のユーザーのID。

en: The ID of the quiz.
ja: クイズのID

en: The URL for redirecting after the user submits the form.
ja: ユーザーがフォームを送信した後にリダイレクトする URL。

en: The URL for redirecting after writing an incorrect email address or password.
ja: メールアドレスまたはパスワードが不正確な場合にリダイレクトするURL。

en: The URL of the home page.
ja: ホームページのURL。

en: The average rate of the quiz of all time
ja: 全期間におけるクイズの平均スコア

en: The average score by the question category of the given quiz of the given user.
ja: 指定ユーザーのクイズの質問カテゴリーごとの平均スコア

en: The average score is
ja: 平均スコアは

en: The average score of the quiz of all time
ja: 全期間におけるクイズの平均スコア

en: The background color of the Flash Card.
ja: フラッシュカードの背景色。

en: The color of the answers border
ja: 回答のボーダーの色

en: The color of the quiz container border
ja: クイズコンテナのボーダーの色

en: The color of the shadow of the quiz container
ja: クイズコンテナのシャドウの色

en: The color of the text shadow of the quiz title.
ja: クイズタイトルのテキストの影の色。

en: The count attribute is required for random view type.
ja: カウント属性はランダム表示タイプに必要である。

en: The count of answered questions of the user.
ja: ユーザーが回答した問題の数。

en: The count of the selected keyword that the user answers during the quiz. For instance, %%keyword_count_A%%.
ja: ユーザーがクイズ中に回答した選択キーワードの数。例えば、%%keyword_count_A%%。

en: The count of unanswered questions of the user.
ja: ユーザーが回答しなかった問題の数。

en: The current user result ID.
ja: 現在のユーザーの結果ID。

en: The custom URL address for EXIT button in finish page.
ja: 完了ページの終了ボタンのカスタムURLアドレス。

en: The date of the passing quiz
ja: 終了したクイズの日付

en: The default sizes of buttons.
ja: デフォルトのボタンのサイズ。

en: The direction of the color gradient.
ja: 色のグラデーションの方向

en: The earliest created questions will appear at top of the list. The order will be classified based on question ID (oldest to newest).
ja: 作成された順に質問がリストの一番上に表示される。質問ID（古い順から新しい順）に基づいて並び替えられる。

en: The exact date/time of the quiz creation.
ja: クイズ作成の正確な日時

en: The font size of the answers in pixels in the quiz. It accepts only numeric values.
ja: クイズ内の回答のフォントサイズ（ピクセル単位）。数値のみ受け付ける。

en: The font size of the buttons in pixels in the quiz. It accepts only numeric values.
ja: 小テスト内のボタンのフォントサイズ（ピクセル単位）。数値のみ受け付ける。

en: The font size of the questions in pixels in the quiz (only for <p> tag). It accepts only numeric values.
ja: 小テスト内の問題のフォントサイズ（ピクセル単位）（<p>タグのみ）。数値のみ受け付ける。

en: The latest created questions will appear at top of the list. The order will be classified based on question ID (newest to oldest).
ja: 作成された順に質問がリストの一番上に表示される。質問ID（新しい順から古い順）に基づいて並び替えられる。

en: The message in the case of the user fails the quiz
ja: ユーザーがクイズに不合格だった場合のメッセージ

en: The message in the case of the user passes the quiz
ja: ユーザーがクイズに合格した場合のメッセージ

en: The message which must display on the result page depending from score
ja: スコアに応じて結果ページに表示されるメッセージ

en: The message will be displayed after submitting the quiz. You can use Variables (General Settings) to insert user data here. If you want to show results with points or with the number of correct answers, you need to use correspondent variables and enable the “Hide score” option.
ja: メッセージは小テストの提出後に表示される。 変数（一般設定）を使用して、ここにユーザーデータを挿入することができる。 結果を点数または正解数で表示したい場合は、対応する変数を使用し、「スコアを隠す」オプションを有効にする必要がある。

en: The name the user entered into information form
ja: ユーザーが情報フォームに入力した名前

en: The number of correct answers of the user
ja: ユーザーの正解数

en: The number of only wrong answers of the user.
ja: ユーザーの誤答のみの数

en: The number of questions that the user must pass.
ja: ユーザーが合格する必要のある問題数

en: The number of users who can pass the quiz.
ja: クイズに合格できるユーザー数。

en: The number of wrong answers of the user.
ja: ユーザーの誤答数。

en: The order will be classified based on the reordering you have done while adding the questions to the quiz. It will work only with the by="quiz" method. The by="category" method will show the same order as orderby="ASC".
ja: クイズに問題を追加する際に並べ替えを行った順番で表示される。by="quiz"メソッドでのみ機能する。"category"メソッドでは、orderby="ASC".と同じ順番で表示される。

en: The ordering of the questions will be the same as you chose. Also, you can reorder them after selection. There are no limitations for questions quantity.
ja: 問題の順序は、選択した順序と同じになる。また、選択後に順序を変更することもできる。問題数に制限はない。

en: The percentage of the selected keyword that the user answers during the quiz. For instance, %%keyword_percentage_A%%.
ja: ユーザーがクイズ中に回答した選択キーワードの割合。例えば、%%keyword_percentage_A%%。

en: The period of time when quiz will be active. When the date is out the expiration message will be shown.
ja: 小テストが有効な期間。有効期限を過ぎると、期限切れのメッセージが表示される。

en: The phone the user entered into information form
ja: ユーザーが情報フォームに入力した電話番号

en: The points of quiz which got the user
ja: ユーザーが獲得したクイズのポイント

en: The points of quiz which got the user displayed as a bar chart. Note: This message variable will not work in the email fields.
ja: ユーザーが取得した小テストのポイントを棒グラフで表示する。 注：このメッセージ変数は、Eメールフィールドでは機能しない。

en: The position of background image of the quiz
ja: クイズの背景画像の位置

en: The possibility of showing questions in an accidental sequence. It will show questions in random order. If you want to take a specific amount of questions from a pool of questions randomly you need to enable question bank option.
ja: 問題が誤って連続して表示される可能性がある。問題がランダムな順序で表示される。問題のプールからランダムに特定の数の問題を取得したい場合は、問題バンクオプションを有効にする必要がある。

en: The possibility of showing the answers of the questions in an accidental sequence. Every time it will show answers in random order.
ja: 質問の回答が偶然の順序で表示される可能性がある。毎回ランダムな順序で回答が表示される。

en: The questions will be displayed in random order every time the users refresh the page.
ja: ユーザーがページをリフレッシュするたびに、問題がランダムな順番で表示される。

en: The quiz has expired!
ja: クイズの有効期限が切れた！

en: The quiz has expired.
ja: クイズの有効期限が切れた。

en: The quiz image which used for quiz start page
ja: クイズのスタートページに使用されるクイズ画像

en: The quiz will be available soon!
ja: クイズはまもなく利用可能になります！

en: The quiz will be available soon.
ja: まもなく開始される。

en: The redirection delay in seconds after the user submits the form. Value should be greater than 0.
ja: ユーザーがフォームを送信した後にリダイレクトするまでの遅延時間（秒）。値は 0 より大きい値にする必要がある。

en: The score of quiz which got the user
ja: ユーザーが獲得したクイズのスコア

en: The score of quiz which got the user displayed as a bar chart. Note: This message variable will not work in the email fields.
ja: ユーザーが取得した小テストのスコアを棒グラフで表示する。 注：このメッセージ変数は、Eメールフィールドでは機能しない。

en: The score of the quiz by a question categories which got the user
ja: 指定ユーザーが受けたクイズの質問カテゴリーごとのスコア

en: The score of the quiz by a question categories which got the user displayed as a bar chart. Note: This message variable will not work in the email fields.
ja: ユーザーが獲得したクイズのスコアを、質問カテゴリー別に棒グラフで表示する。 注：このメッセージ変数は、Eメールフィールドでは機能しない。

en: The score of those questions which the given user answered(%). Skipped or unanswered questions will not be included in the calculation.
ja: 指定ユーザーが回答した問題のスコア（%）。スキップまたは未回答の問題は計算に含まれない。

en: The score the user got for the quiz by question tags displayed as a bar chart. Note: This message variable will not work in the email fields.
ja: ユーザーがクイズで獲得したスコアを、質問タグ別に棒グラフで表示する。 注：このメッセージ変数は、Eメールフィールドでは機能しない。

en: The shadow color of answers container
ja: 回答コンテナの影の色

en: The style of answers border
ja: 回答のボーダーのスタイル

en: The style of quiz container border
ja: クイズコンテナのボーダーのスタイル

en: The text will be displayed if no matching results are found by the system for the current shortcode.
ja: 現在のショートコードに一致する結果がシステムによって見つからなかった場合に、このテキストが表示される。

en: The text will be displayed if the post/page contains an incorrect shortcode
ja: 投稿/ページに不正なショートコードが含まれている場合、このテキストが表示される

en: The text will be displayed in case the quiz taker fills in the incorrect password.
ja: クイズ受験者が不正なパスワードを入力した場合に、このテキストが表示される。

en: The text will be displayed when the quiz taker is prompted to enter a password.
ja: クイズ受験者にパスワードの入力を促す際に、このテキストが表示される。

en: The time which must spend the user to the quiz
ja: ユーザーがクイズに費やす必要のある時間

en: The time which must spend the user to the quiz displayed as a bar chart. Note: This message variable will only work if Quiz Timer option is set, and will not work in the email fields.
ja: ユーザーが小テストに費やした時間を棒グラフで表示する。 注：このメッセージ変数は、[小テストタイマー] オプションが設定されている場合にのみ機能し、Eメールフィールドでは機能しない。

en: The time which spent that the user passed the quiz
ja: ユーザーがクイズに費やした時間

en: The title of the quiz
ja: クイズのタイトル

en: The title of the website.
ja: ウェブサイトのタイトル。

en: The user has not answered this question.
ja: ユーザーがこの質問に回答していない。

en: The user's display name that was filled in their WordPress profile.
ja: ユーザーがWordPressプロフィールに入力したユーザーの表示名

en: The user's email that was filled in their WordPress profile.
ja: ユーザーがWordPressプロフィールに入力したユーザーのメールアドレス

en: The user's first name that was filled in their WordPress site during registration.
ja: ユーザー登録時にWordPressサイトに入力したユーザーのファーストネーム

en: The user's last name that was filled in their WordPress site during registration.
ja: ユーザー登録時にWordPressサイトに入力したユーザーのラストネーム

en: The user's nickname that was filled in their WordPress profile.
ja: ユーザーがWordPressプロフィールに入力したユーザーのニックネーム

en: The user's role(s) when logged-in. In case the user is not logged-in, the field will be empty.
ja: ログイン時のユーザーの役割。ユーザーがログインしていない場合は、このフィールドは空欄となる。

en: The user's website that was filled in their WordPress profile.
ja: WordPressのプロフィールで入力されたユーザーのウェブサイト。

en: The users can write an explanation for their answers.
ja: ユーザーは回答の説明を記入できる。

en: The width of answers border
ja: 回答のボーダーの幅

en: The width of quiz container border
ja: クイズコンテナのボーダーの幅

en: The width of the Flash Card. It accepts only numeric values. For 100% leave it blank.
ja: フラッシュカードの幅。数値のみ受け付ける。100%の場合は空白のままにする。

en: The width of the Leaderboard box. It accepts only numeric values. For 100% leave it blank.
ja: リーダーボードボックスの幅。数値のみを受け付ける。100%の場合は空白のままにする。

en: Theme
ja: テーマ

en: Then, go to the %s Quizzes %s page and build your first quiz by clicking on the %s Add New %s button,
ja: 次に、%s クイズ %s ページに移動し、%s 新しく追加する%sをクリックして最初のクイズを作成する。

en: There are no question categories yet.
ja: 質問カテゴリーがまだない。

en: There are no questions attached yet.
ja: まだ問題が添付されていない。

en: There are no questions yet.
ja: まだ質問はない。

en: There are no quiz categories yet.
ja: クイズカテゴリーはまだない。

en: There are no quizzes yet
ja: クイズはまだありません

en: There are no quizzes yet.
ja: クイズはまだない。

en: There are no results yet.
ja: まだ結果はない。

en: There are no reviews yet.
ja: まだレビューがありません。

en: There are two ways of making question bank system.
ja: 問題バンクシステムには2つの作成方法がある。

en: There will not be correct/incorrect answers.
ja: 正解/不正解はない。

en: This Quiz will start on
ja: このクイズは、

en: This is a just preview of the certificate and some message variables will not work on preview mode. Please be understanding.
ja: これは証明書のプレビューのみであり、プレビューモードでは一部のメッセージ変数は機能しない。ご理解いただきたい。

en: This is a required question
ja: これは必須の質問である

en: This is for just collecting data from users.
ja: これはユーザーからデータを収集するためだけのものである。

en: This option allows users to go to the next question by pressing Enter key. It is working with the following question types only: Text, Short Text, Number.
ja: このオプションを有効にすると、ユーザーはEnterキーを押して次の問題に進むことができる。このオプションは、テキスト、ショートテキスト、数値の質問タイプでのみ機能する。

en: This option will work only when Enable Show correct answers option is enabled and sounds are selected from General options page.
ja: このオプションは、「正解の表示」オプションが有効になっており、サウンドが「一般」オプションページで選択されている場合にのみ機能する。

en: This option will work with Enable correct answers option.
ja: このオプションは、「正解を有効にする」オプションと連動する。

en: This quiz has expired!
ja: この小テストは期限切れです！

en: This quiz is expired!
ja: このクイズは期限切れだ！

en: Thumbs up, great!
ja: いいね、素晴らしい！

en: Tick the checkbox and the live box will appear under the text field. It will indicate the current state of word/character usage.
ja: チェックボックスにチェックを入れると、テキストフィールドの下にライブボックスが表示される。現在の単語/文字の使用状況が表示される。

en: Tick the checkbox if you want to hide the correct answers presented in the detailed report.
ja: 詳細レポートに表示される正解を隠したい場合は、チェックボックスにチェックを入れる。

en: Tick the checkbox if you want to show the wrongly answered questions by the particular user in the first place on the result page.
ja: 特定のユーザーが間違った回答をした問題を、結果ページの最初に表示したい場合は、チェックボックスにチェックを入れる。

en: Tick the checkbox if you would like to show loader and "Loading ..." text over the start button while the JavaScript of the given webpage loads. As soon as the webpage completes its loading, the start button will become active.
ja: 指定のウェブページの JavaScript が読み込まれる間、開始ボタン上にローダーと「Loading...」のテキストを表示したい場合は、チェックボックスにチェックを入れる。ウェブページの読み込みが完了するとすぐに、開始ボタンが有効になる。

en: Tick the checkbox to add a Start page to your Flashcards. You can customize the Start page and write your preferred texts in WP Editor.
ja: チェックボックスにチェックを入れると、スタートページがフラッシュカードに追加される。スタートページをカスタマイズし、WPエディタで好みのテキストを書き込むことができる。

en: Tick the checkbox, and admin will receive the email only if the user has passed the minimum score required.
ja: チェックボックスにチェックを入れると、ユーザーが最低必要得点に達した場合のみ、管理者がメールを受け取る。

en: Tick the checkbox, and the user will receive the email only if he/she has passed the minimum score required.
ja: チェックボックスにチェックを入れると、ユーザーは必要最低限のスコアに達した場合のみメールを受信することになる。

en: Tick the option, and it will let you enable and disable password visibility in a password input field.
ja: オプションにチェックを入れると、パスワード入力フィールドでパスワードの可視性を有効または無効にすることができる。

en: Tick the option, and the quiz taker will have the opportunity to see all feedbacks written by others.
ja: このオプションにチェックを入れると、クイズ受験者は他のユーザーが書いたすべてのフィードバックを見ることができる。

en: Tick this option if you want to see only the wrong answers on the quiz results page.
ja: 小テストの結果ページで間違った回答のみを表示したい場合は、このオプションにチェックを入れる。

en: Time
ja: 時間

en: Timer seconds
ja: タイマーの秒数

en: Timezone
ja: タイムゾーン

en: Title
ja: タイトル

en: Title Alignment
ja: タイトル配置

en: Title of the category
ja: カテゴリのタイトル

en: Title of the question category
ja: 質問カテゴリーのタイトル

en: Title of the quiz
ja: クイズのタイトル

en: To do that, please go to the %s Styles %s tab of the given quiz, which allows you to take full advantage of the various options it offers. The plugin provides 8 awesome ready-to-use themes. After choosing your preferred theme, you can customize it with 35+ style options to create appealing quizzes that people love to take, including %s main color, background image, right/wrong answer icons, progress bar, answer styles %s and etc. Moreover, you can use the %s Custom CSS %s written field to fully match the design of your website and brand.
ja: それを行うには、指定の小テストの「%s スタイル %s」タブにアクセスし、そこで提供されるさまざまなオプションを最大限に活用する。プラグインには、すぐに使える素晴らしいテーマが8種類用意されている。お好みのテーマを選択した後、35以上のスタイルオプションでカスタマイズし、%sのメインカラー、背景画像、正誤のアイコン、進捗バー、回答スタイル%sなど、魅力的なクイズを作成することができる。さらに、%sカスタムCSS%sの書き込みフィールドを使用して、ウェブサイトやブランドのデザインに完全に一致させることができる。

en: To increase user engagement and site traffic, integrate GamiPress with the WordPress Quiz Maker plugin. Allow users to receive points from taking your quizzes.
ja: ユーザーの関与とサイトトラフィックを増やすために、GamiPressをWordPress Quiz Makerプラグインと統合する。ユーザーがクイズを受験することでポイントを受け取れるようにする。

en: To make your quiz live, copy shortcode
ja: クイズを公開するには、ショートコードをコピーして、

en: To see all Message Variables
ja: すべてのメッセージ変数を見るには

en: Top
ja: 上

en: Top / Bottom
ja: 上/下

en: Top Keywords
ja: トップキーワード

en: Top color of the leaderboard
ja: リーダーボードのトップカラー

en: Top keywords of answers selected by the user during the quiz. Each keyword will be displayed with the count of selected keywords. For instance, %%top_keywords_count_3%%.
ja: ユーザーがクイズ中に回答した選択キーワードの上位。各キーワードは選択キーワードの数とともに表示される。例えば、%%top_keywords_count_3%%。

en: Top keywords of answers selected by the user during the quiz. Each keyword will be displayed with the percentage of selected keywords. For instance, %%top_keywords_percentage_3%%.
ja: クイズ中にユーザーが選択した回答のトップキーワード。各キーワードは選択されたキーワードのパーセンテージとともに表示される。例えば、%%top_keywords_percentage_3%%。

en: Track Users Addon
ja: ユーザー追跡アドオン

en: Training Quiz Addon
ja: トレーニングクイズアドオン

en: True
ja: 真

en: True/False
ja: 真/偽

en: Turn on extra security check
ja: 追加のセキュリティチェックを有効にする

en: Turn on warning
ja: 警告をオンにする

en: Type
ja: タイプ

en: Unanswered questions count
ja: 未解答問題数

en: Underline
ja: 下線

en: United Arab Emirates Dirham
ja: アラブ首長国連邦ディルハム

en: United States Dollar
ja: 米ドル

en: Unknown
ja: 不明

en: Unpublish
ja: 非公開

en: Unpublished
ja: 未公開

en: Unread
ja: 未読

en: Unset
ja: 設定しない

en: Upgrade to Developer/Agency
ja: 開発者/代理店にアップグレードする

en: Uppercase
ja: 大文字

en: Uppercase – Transforms all characters to uppercase
ja: 大文字 - すべての文字を大文字に変換する

en: Use HTML for answers
ja: 回答にHTMLを使用する

en: Use RTL Direction
ja: RTL方向を使用

en: Use arrows instead of buttons
ja: ボタンではなく矢印を使用する

en: Use these amazing shortcodes for the Quiz Maker plugin and make your quizzes much more useful!
ja: Quiz Maker プラグイン用のこれらの素晴らしいショートコードを使用して、クイズをより便利にしよう！

en: User Dashboard Addon
ja: ユーザーダッシュボードアドオン

en: User Data
ja: ユーザーデータ

en: User Email
ja: ユーザーEメールアドレス

en: User ID
ja: ユーザーID

en: User IP
ja: ユーザーIP

en: User Information
ja: ユーザー情報

en: User Message Variables
ja: ユーザーメッセージ変数

en: User Name
ja: ユーザー名

en: User Page Settings
ja: ユーザーページの設定

en: User Page results table columns
ja: ユーザーページの結果テーブルの列

en: User Phone
ja: ユーザー電話番号

en: User answer explanation
ja: ユーザー回答の説明

en: User answered
ja: ユーザーが回答

en: User can change the question backward manually
ja: ユーザーは手動で前の質問に変更できる

en: User can change the question forward manually. If you want to make the questions required just disable this option.
ja: ユーザーは手動で質問を変更できる。質問を必須にしたい場合は、このオプションを無効にする。

en: User name
ja: ユーザー名

en: User passed time
ja: ユーザーの合格時間

en: User result ID
ja: ユーザー結果ID

en: User role
ja: ユーザーロール

en: User's Display Name
ja: ユーザーの表示名

en: User's First Name
ja: ユーザーのファーストネーム

en: User's IP Address
ja: ユーザーのIPアドレス

en: User's Last Name
ja: ユーザーのラストネーム

en: User's Nick Name
ja: ユーザーのニックネーム

en: User's WordPress Roles
ja: ユーザーのWordPressロール

en: User's WordPress profile email
ja: ユーザーのWordPressプロフィールメールアドレス

en: Username
ja: ユーザー名

en: Users
ja: ユーザー

en: Users IP addresses
ja: ユーザーのIPアドレス

en: Users count
ja: ユーザー数

en: Users on the website.
ja: ウェブサイト上のユーザー。

en: Users will see this message before entering the password for passing the quiz.
ja: ユーザーは、クイズを合格するためのパスワードを入力する前に、このメッセージを見ることになる。

en: Using the Training Quiz addon, right after submitting the quiz, the users will be able to pass a quiz including the questions, which they have answered incorrectly. Provide your users with abilities to learn and practice the material using the Training Quiz addon.
ja: トレーニングクイズアドオンを使用すると、クイズを送信した直後に、ユーザーは間違って回答した問題を含むクイズに合格することができる。トレーニングクイズアドオンを使用して、ユーザーに教材を学習し、練習する能力を与える。

en: VKontakte link
ja: VKontakte リンク

en: VKontakte profile or page link for showing after quiz finish.
ja: VKontakte のプロフィールまたはページへのリンク。クイズ終了後に表示される。

en: Vertical
ja: 垂直

en: Videos
ja: 動画

en: View All Question Types - video
ja: すべての質問タイプを表示 - 動画

en: View Documentation
ja: ドキュメントを表示

en: View Results
ja: 結果を表示

en: WP Editor height
ja: WPエディタの高さ

en: WP User
ja: WPユーザー

en: Waiting time
ja: 待ち時間

en: Watch video
ja: 動画を見る

en: We will send you a test data, and you can catch it in your ZAP for configure it.
ja: テストデータを送信するので、Zapierで受信して設定を行う。

en: We will send you all data from quiz information form with the “AysQuiz” key by POST method.
ja: 「AysQuiz」キーを使用してクイズ情報フォームからすべてのデータをPOSTメソッドで送信する

en: Website
ja: ウェブサイト

en: Weight/Point
ja: 重み/ポイント

en: When the attempt limit of the quiz has reached, and a user tries to open your quiz in more than one tab concurrently, the results of their additional attempt will not be stored.
ja: 小テストの受験回数制限に達している場合、ユーザーが同時に複数のタブで小テストを開こうとすると、追加の受験結果は保存されない。

en: When the option is enabled; on the Number Question Type, if in the answer box is typed something else besides the numbers. The "Error text" message will appear.
ja: このオプションを有効にすると、数値質問タイプで、回答ボックスに数字以外の文字が入力された場合にエラーメッセージが表示される。

en: When the user pays for the quiz and starts passing it but leaves without finishing, he/she has to pay again every time he wants to pass it.
ja: ユーザーがクイズの支払いを済ませて開始したが、終了せずに退出した場合、クイズに合格したい場合は毎回支払いをしなければならない。

en: When this option is enabled, the data on the leaderboard will be displayed with pages. You can sort the data by leaderboard columns.
ja: このオプションを有効にすると、リーダーボードのデータがページで表示される。リーダーボードの列でデータをソートできる。

en: When this option is enabled, the user’s answer should be written in the particular form. For example, if the right answer is “true”, the “TRUE” will be counted as a wrong one.
ja: このオプションを有効にすると、ユーザーの回答は特定の形式で入力される。例えば、正しい答えが「true」の場合、「TRUE」は誤ったものとしてカウントされる。

en: When this option is ticked, a confirmation box will appear after the user clicks the See Result button at the end of the quiz.
ja: このオプションにチェックマークを入れると、小テスト終了時にユーザーが結果表示ボタンをクリックした後に確認ボックスが表示される。

en: Who will have permission to Quiz
ja: クイズメニューへのアクセス権を持つユーザー

en: Width
ja: 幅

en: Width (px)
ja: 幅 (px)

en: Will I get notified every time a quiz is submitted? (PRO)
ja: クイズが提出されるたびに通知を受け取れるか？ (PRO)

en: Will I lose the data after the upgrade?
ja: アップグレード後にデータは失われるか？

en: With description
ja: 説明あり

en: With image
ja: 画像あり

en: With maximum point
ja: 最大ポイントあり

en: With reviews
ja: レビューあり

en: With stripes
ja: ストライプ付き

en: With stripes and animation
ja: ストライプ付きおよびアニメーション

en: With the Free version, you get a lifetime usage for the plugin, however, you will get new updates and support for only 1 month.
ja: 無料版では、プラグインを生涯にわたって使用できるが、新しいアップデートとサポートは1か月間のみ受けられる。

en: With the help of this section, you can change the fields' placeholders and labels of the Information form. Find the available fields in the User data tab of your quizzes.
ja: このセクションのヘルプにより、情報フォームのフィールドのプレースホルダーとラベルを変更することができる。小テストの「ユーザーデータ」タブで利用可能なフィールドを確認する。

en: With/without description
ja: 説明あり/なし

en: With/without image
ja: 画像あり/なし

en: With/without reviews
ja: レビューあり/なし

en: Without description
ja: 説明なし

en: Without image
ja: 画像なし

en: Without maximum point
ja: 最大ポイントなし

en: Without reviews
ja: レビューなし

en: WooCommerce Integration Addon
ja: WooCommerceとの統合

en: Words
ja: 単語

en: Wow!!! Excellent job!! Your quizzes was passed by more than %s people!!
ja: すごい！素晴らしい出来だ！君のクイズは%s人以上に評価された！

en: Write a message to display before the timer. For example, "Hurry up, the time is ticking! 00:30".
ja: タイマー開始前に表示するメッセージを入力する。例えば、「急いで、時間がないよ！00:30」など。

en: Write a message to display before the timer. For example, "You will be redirected in 00:30".
ja: タイマー前に表示するメッセージを入力する。例えば、「00:30後にリダイレクトされます」など。

en: Write down additional information about the question that will appear under the answers.
ja: 回答の下に表示される、質問に関する追加情報を記入する。

en: Write the message, which you want to be shown on the front.
ja: 最初に表示されるメッセージを入力する。

en: Write your custom placeholder for the Rating form.
ja: 評価フォーム用のカスタムプレースホルダーを入力する。

en: Write your desired text in any WordPress language. It will be translated in the front-end. The languages must be included in the ISO 639-1 Code column.
ja: 任意のWordPress言語で希望するテキストを入力する。 フロントエンドで翻訳される。 言語はISO 639-1コードの列に含まれている必要がある。

en: Wrong answer styles
ja: 誤答のスタイル

en: Wrong answers count (skipped questions are included)
ja: 誤答数（スキップされた問題を含む

en: Wrong password text
ja: 不正なパスワードテキスト

en: Wrong shortcode initialized
ja: 間違ったショートコードが初期化された

en: Wrong shortcode text
ja: 間違ったショートコードテキスト

en: X link
ja: Xリンク

en: X profile or page link for showing after quiz finish.
ja: クイズ終了後に表示されるXプロフィールまたはページリンク。

en: Year
ja: 年

en: You can add form custom fields from “Custom fields” page in Quiz Maker menu.  (text, textarea, checkbox, select, URL etc.)
ja: フォームのカスタムフィールドは、クイズ作成メニューの「カスタムフィールド」ページから追加できる。（テキスト、テキストエリア、チェックボックス、セレクト、URLなど

en: You can change the author who created the current quiz to your preferred one. You need to write the User ID here. Please note, that in case you write an ID, by which there are no users found, the changes will not be applied and the previous author will remain the same.
ja: 現在のクイズを作成した作成者を、お好みの作成者に変更することができる。ここにユーザーIDを記入する必要がある。IDを記入した際に該当するユーザーが見つからない場合、変更は適用されず、以前の作成者がそのまま残ることに注意すること。

en: You can change the buttons' texts and write the words you prefer for them.
ja: ボタンのテキストを変更し、好みの単語を入力することができる。

en: You can choose a password for users to pass the quiz.
ja: ユーザーがクイズに合格するためのパスワードを設定できる。

en: You can choose default question type which will be selected in the Add new question page.
ja: 新しい質問を追加するページで選択されるデフォルトの質問タイプを選択できる。

en: You can choose how many users can pass the quiz.
ja: クイズに合格できるユーザー数を設定できる。

en: You can choose your desired category prepared in advance.
ja: あらかじめ用意されたカテゴリーから選択できる。

en: You can choose your preferred template and customize it with options below Elegant Dark, Elegant Light, Classic Dark, Classic Light, Rect Dark, Rect Light, Modern Light and Modern Dark
ja: お好みのテンプレートを選択し、以下のオプションでカスタマイズできる。エレガントダーク、エレガントライト、クラシックダーク、クラシックライト、レクトダーク、レクトライト。

en: You can copy the shortcode and insert it into any post or page and display the Quiz Name, Payment Date, Amount and Type
ja: ショートコードをコピーして任意の投稿またはページに挿入し、クイズ名、支払い日、金額、支払いタイプを表示することができる

en: You can copy the shortcode and insert it to any post to show all results.
ja: ショートコードをコピーして任意の投稿に挿入すると、すべての結果を表示できる。

en: You can copy the shortcode and insert it to any post to show quiz all results.
ja: ショートコードをコピーして任意の投稿に挿入すると、小テストの結果をすべて表示できる。

en: You can copy the shortcode and paste it into your desired page/post to display a chart based on keywords on the Front-end. Don't forget to change YOUR_QUIZ_ID with the corresponding Quiz ID.
ja: ショートコードをコピーして、ご希望のページ/投稿に貼り付けることで、フロントエンドにキーワードに基づくチャートを表示することができる。YOUR_QUIZ_IDを該当するクイズIDに変更することを忘れないでほしい。

en: You can copy the shortcode and paste it to any post/page to see the list of the top user’s who passed any quiz.
ja: ショートコードをコピーして任意の投稿/ページに貼り付けると、任意のクイズに合格した上位ユーザーのリストを表示できる。

en: You can copy these variables and paste them in the following options from the quiz settings
ja: これらの変数をコピーして、クイズ設定の以下のオプションに貼り付けることができる

en: You can enter your answer explanation
ja: 回答を入力して、説明を参照できる。

en: You can get your API key and Client ID from your Account Settings page.
ja: API キーとクライアント ID は、アカウント設定ページから取得できる

en: You can get your App Client ID and Client Secret from your App’s Basic Information page.
ja: アプリのクライアントIDとクライアントシークレットは、アプリの基本情報ページから取得できる

en: You can get your Client ID from
ja: クライアントIDは、以下から取得できる

en: You can get your Publishable and Secret keys on API Keys page on your Stripe dashboard.
ja: パブリッシュキーとシークレットキーは、StripeダッシュボードのAPIキーページで取得できる。

en: You can send results to the admin after the quiz is completed
ja: 小テスト終了後に管理者に結果を送信する

en: You can sort table columns and select which columns must display on the front-end.
ja: テーブルのカラムをソートし、フロントエンドに表示するカラムを選択できる。

en: You can use this message variable for showing coupons to your users. This message variable won't work unless you enable the Enable quiz coupons option.
ja: このメッセージ変数は、ユーザーにクーポンを表示するために使用できる。このメッセージ変数は、「クイズクーポンを有効にする」オプションを有効にしない限り機能しない。

en: You can use this unique code as an identifier. It is unique for every attempt.
ja: このユニークなコードを識別子として使用できる。これはすべての試行に対してユニークである。

en: You can use this variable to allow users to download their certificate after quiz completion.
ja: この変数を使用して、クイズ終了後にユーザーが認定証をダウンロードできるようにできる。

en: You can write text which will be shown in case of right answer.  It doesn’t work when you chose Quiz calculation option By Weight/points from Quiz Settings.
ja: 正解の場合に表示されるテキストを記入できる。 クイズ設定から重み/点数によるオプションを選択した場合は機能しない。

en: You can write text which will be shown in case of the wrong answer. It doesn’t work when you chose Quiz calculation option By Weight/points from Quiz Settings.
ja: 誤答の場合に表示されるテキストを記述できる。クイズの計算オプションで「クイズ設定」から「重み/点数」を選択した場合は機能しない。

en: You can write the default answer count which will be showing in the Add new question page (this will work only with radio, checkbox, and dropdown types).
ja: 新しい質問を追加するページで表示されるデフォルトの回答カウントを指定できる（ラジオボタン、チェックボックス、ドロップダウンタイプのみで動作する）。

en: You have already passed this quiz.
ja: このクイズはすでに合格している。

en: You have not answered this question
ja: この質問に答えていない

en: You have not passed the quiz! <br> Try again!
ja: クイズに合格していません!もう一度やり直してください!

en: You must log in to pass this quiz.
ja: このクイズに合格するにはログインする必要がある。

en: You must log in to see your results.
ja: 結果を見るにはログインする必要がある。

en: You need to add questions
ja: 質問を追加する必要がある

en: You need to insert Your Quiz Category ID in the shortcode. It will show the category description. If there is no quiz category available/unavailable with that particular Quiz Category ID, the shortcode will stay empty.
ja: ショートコードにクイズカテゴリIDを挿入する必要がある。カテゴリの説明が表示される。特定のクイズカテゴリIDで利用可能な/利用不可能なクイズカテゴリがない場合、ショートコードは空のままとなる。

en: You need to insert Your Quiz Category ID in the shortcode. It will show the category title. If there is no quiz category available/unavailable with that particular Quiz Category ID, the shortcode will stay empty.
ja: ショートコードにクイズカテゴリIDを挿入する必要がある。カテゴリタイトルが表示される。特定のクイズカテゴリIDで利用可能な/利用できないクイズカテゴリがない場合、ショートコードは空欄のままとなる。

en: You need to insert Your Quiz ID in the shortcode. It will show the cateogry description of the particular quiz. If there is no quiz available/found with that particular Quiz ID, the shortcode will be empty.
ja: ショートコードにクイズIDを挿入する必要がある。特定のクイズのカテゴリ説明を表示する。特定のクイズIDを持つ利用可能なクイズがない場合、ショートコードは空欄となる。

en: You need to insert Your Quiz ID in the shortcode. It will show the cateogry title of the particular quiz. If there is no quiz available/found with that particular Quiz ID, the shortcode will be empty.
ja: ショートコードにクイズIDを挿入する必要がある。特定のクイズのカテゴリタイトルを表示する。特定のクイズIDを持つ利用可能なクイズがない場合、ショートコードは空欄となる。

en: You need to insert Your Quiz ID in the shortcode. It will show the creation date of the particular quiz. If there is no quiz available/found with that particular Quiz ID, the shortcode will be empty.
ja: ショートコードにクイズIDを挿入する必要がある。特定のクイズの作成日が表示される。特定のクイズIDを持つ利用可能なクイズがない場合、または見つからない場合は、ショートコードは空欄となる。

en: You need to insert Your Quiz ID in the shortcode. It will show the current author of the particular quiz. If there is no quiz or questions available/found with that particular Quiz ID, the shortcode will be empty.
ja: ショートコードにクイズIDを挿入する必要がある。特定のクイズの現在の作成者が表示される。特定のクイズIDを持つ利用可能なクイズまたは問題がない場合、または見つからない場合は、ショートコードは空欄となる。

en: You need to insert Your Quiz ID in the shortcode. It will show the questions count of the particular quiz. If there is no quiz available/found with that particular Quiz ID, the shortcode will be empty.
ja: ショートコードにクイズIDを挿入する必要がある。特定のクイズの問題数が表示される。特定のクイズIDで利用可能な/見つかったクイズがない場合、ショートコードは空になる。

en: You need to insert Your Quiz ID in the shortcode. It will show the read results count of the particular quiz. If there is no quiz available/found with that particular Quiz ID, the shortcode will be empty.
ja: ショートコードにクイズIDを挿入する必要がある。特定のクイズの既読結果の数を表示する。特定のクイズIDを持つクイズが利用できない/見つからない場合、ショートコードは空になる。

en: You need to insert Your Quiz ID in the shortcode. It will show the unread results count of the particular quiz. If there is no quiz available/found with that particular Quiz ID, the shortcode will be empty.
ja: ショートコードにクイズIDを挿入する必要がある。特定のクイズの未読の結果数が表示される。特定のクイズIDを持つ利用可能なクイズが見つからない場合、ショートコードは空欄になる。

en: You need to insert Your Quiz Question Category ID in the shortcode. It will show the category description. If there is no quiz question category available/unavailable with that particular Quiz Question Category ID, the shortcode will stay empty.
ja: ショートコードにクイズ問題カテゴリーIDを挿入する必要がある。カテゴリーの説明が表示される。特定のクイズ問題カテゴリーIDで利用可能な/利用不可能なクイズ問題カテゴリーがない場合、ショートコードは空のままとなる。

en: You need to insert Your Quiz Question Category ID in the shortcode. It will show the category title. If there is no quiz question category available/unavailable with that particular Quiz Question Category ID, the shortcode will stay empty.
ja: ショートコードにクイズ問題カテゴリーIDを挿入する必要がある。カテゴリーのタイトルが表示される。特定のクイズ問題カテゴリーIDで利用可能な/利用不可能なクイズ問題カテゴリーがない場合、ショートコードは空のままとなる。

en: You passed the quiz!
ja: クイズに合格しました!

en: You're in the preview mode. Note: All elements work correctly on the front end.
ja: プレビューモードになっている。 注：すべての要素はフロントエンドで正しく動作する。

en: YouTube community
ja: YouTubeコミュニティ

en: YouTube link
ja: YouTube リンク

en: YouTube profile or page link for showing after quiz finish.
ja: YouTube のプロフィールまたはページへのリンク。クイズ終了後に表示される。

en: YouTube video tutorials
ja: YouTubeビデオチュートリアル

en: Your API URL and Key can be found in your account on the My Settings page under the “Developer” tab.
ja: お客様のAPI URLとキーは、マイ設定ページの「開発者」タブにあるアカウントで確認できる

en: Your Quiz is Created!
ja: クイズが作成された！

en: Your quiz is successfully created.
ja: クイズが正常に作成された。

en: Your quiz is successfully deleted.
ja: クイズが正常に削除された。

en: Your quiz is successfully duplicated.
ja: クイズが正常に複製された。

en: Your quiz is successfully saved.
ja: クイズが正常に保存された。

en: Your score is
ja: あなたのスコアは

en: Zapier Integration Settings
ja: Zapier統合の設定

en: and paste it into your desired Page or Post.
ja: 希望するページまたは投稿に貼り付ける。

en: avg
ja: 平均

en: click here
ja: ここをクリック

en: day
ja: 日

en: days
ja: 日

en: edit quiz page
ja: クイズ編集ページを参照

en: here
ja: こちら

en: hour
ja: 時間

en: hours
ja: 時間

en: items
ja: 項目

en: left
ja: 左

en: minute
ja: 分

en: minutes
ja: 分

en: month
ja: 月

en: months
ja: 月

en: page
ja: ページに移動する

en: reCAPTCHA Language
ja: reCAPTCHA 言語

en: reCAPTCHA Settings
ja: reCAPTCHAの設定

en: reCAPTCHA Theme
ja: reCAPTCHA テーマ

en: reCAPTCHA v2 Secret Key
ja: reCAPTCHA v2 シークレットキー

en: reCAPTCHA v2 Site Key
ja: reCAPTCHA v2 サイトキー

en: second
ja: 秒

en: seconds
ja: 秒

en: votes
ja: 投票

en: year
ja: 年

en: years
ja: 年
