Plugins - Quiz Maker - Stable (latest release) - en to pt_BR translation catalogue (1595 entries)

en:  It will display the sum of all the maximum points of the user.
pt_BR:  Exibirá a soma de todos os pontos máximos do usuário.

en: %s Nope! %s All your content and assigned settings of the plugin will remain unchanged even after switching to the Pro version. You don’t need to redo what you have already built with the free version. For the detailed instruction, please take a look at our %s upgrade guide. %s
pt_BR: %s Não! %s Todo o seu conteúdo e configurações atribuídas ao plugin permanecerão inalterados mesmo após mudar para a versão Pro. Você não precisa refazer o que já construiu com a versão gratuita. Para obter instruções detalhadas, dê uma olhada em nosso %s guia de atualização. %s

en: %s Yes! %s To enable it, please go to the %s Email/Certificate %s tab of the given quiz. There you will find the %s Send certificate to user %s option. After enabling the option, you need to configure the settings of it such as %s Certificate pass score, Title %s and %s Body. %s Moreover, you can choose the orientation of the certificate, add a %s Background image %s (for instance the logo of your company) and select your preferred frame.
pt_BR: %s Sim! %s Para ativar isso, vá para a aba %s E-mail/Certificado %s do questionário fornecido. Lá você encontrará a opção %s "enviar certificado ao usuário" %s. Depois de ativar a opção, você precisa definir as configurações dela, como %s nota de aprovação do certificado, título %s e %s corpo. %s Além disso, você pode escolher a orientação do certificado, adicionar uma %s imagem de fundo %s (por exemplo, o logo da sua empresa) e selecionar sua moldura preferida.

en: %s You are in a right place! %s You just need to enable the %s Information Form %s from the %s User Data %s tab of the given quiz, create your preferred %s custom fields %s in the %s Custom Fields (PRO) %s page from the plugin left navbar, and come up with a clear picture of who your quiz participants are, where they live, what their lifestyle and personality are like, etc.
pt_BR: %s Você está no lugar certo! %s Você só precisa ativar o %s formulário de informações %s na aba %s "dados do usuário" %s do questionário em questão, criar seus %s campos personalizados preferidos %s na página %s "campos personalizados" (PRO) %s da barra de navegação à esquerda do plugin e tenha uma imagem clara de quem são os participantes do questionário, onde moram, como são seu estilo de vida e personalidade, etc.

en: %s You will! %s To enable it, please go to the %s Email/Certificate %s tab of the given quiz. There you will find the %s Send mail to admin %s option. After enabling the option, the admin (and/or your provided additional email(s)) will receive an email notification about results at each time.
pt_BR: %s Você vai! %s Para ativar isso, vá para a aba %s E-mail/Certificado %s do questionário fornecido. Lá você encontrará a opção %s "enviar e-mail para o administrador" %s. Depois de ativar a opção, o administrador (e/ou seus e-mails adicionais fornecidos) receberá uma notificação por e-mail sobre os resultados a cada vez.

en: %s category %s
pt_BR: %s categoria %s

en: %s days
pt_BR: %s dias

en: %s hours
pt_BR: %s horas

en: %s minutes
pt_BR: %s minutos

en: %s seconds
pt_BR: %s segundos

en: %sThis message will appear after the timer ends. You can use:%s %%%%time%%%% %s %%%%quiz_name%%%% %s %%%%user_first_name%%%% %s %%%%user_last_name%%%% %s %%%%questions_count%%%% %s %%%%user_nickname%%%% %s %%%%user_display_name%%%% %s message variables to customize the text. %s
pt_BR: %sEsta mensagem aparecerá após o término do cronômetro. Você pode usar as seguintes variáveis de mensagem para personalizar seu texto:%s %%%%time%%%% %s %%%%quiz_name%%%% %s %%%%user_first_name%%%% %s %%%%user_last_name%%%% %s %%%%questions_count%%%% %s %%%%user_nickname%%%% %s %%%%user_display_name%%%%

en: %sThis message will appear in your quiz, before it starts. You can use:%s %%%%time%%%% %s %%%%quiz_name%%%% %s %%%%user_first_name%%%% %s %%%%user_last_name%%%% %s %%%%questions_count%%%% %s %%%%user_nickname%%%% %s %%%%user_display_name%%%% %s message variables to customize the text. %s
pt_BR: %sEsta mensagem aparecerá no seu questionário, antes de começar. Você pode usar as seguintes variáveis de mensagem para personalizar seu texto:%s %%%%time%%%% %s %%%%quiz_name%%%% %s %%%%user_first_name%%%% %s %%%%user_last_name%%%% %s %%%%questions_count%%%% %s %%%%user_nickname%%%% %s %%%%user_display_name%%%%

en: (filtered from %s total entries)
pt_BR: (filtrado do total de %s entradas)

en: (skipped questions are included)
pt_BR: (perguntas ignoradas estão incluídas)

en: -Select Quiz-
pt_BR: -Selecione o questionário-

en: : activate to sort column ascending
pt_BR: : ative para classificar a coluna em ordem crescente

en: : activate to sort column descending
pt_BR: : ative para classificar a coluna em ordem decrescente

en: API Access Key
pt_BR: Chave de acesso da API

en: API Access URL
pt_BR: URL de acesso da API

en: API Key
pt_BR: Chave API

en: AVG
pt_BR: MÉDIA

en: Access only selected users
pt_BR: Acessar apenas usuários selecionados

en: Actions
pt_BR: Ações

en: Activate the quiz navigation box in the upper of the questions․ It helps to move back and forth between questions easily. After answering a question, its box becomes black and indicates that you have answered it already.Please note that it does not work with the Questions count per page and Display all questions on one page options.
pt_BR: Ativa a caixa de navegação do questionário na parte superior das perguntas․ Ajuda a alternar facilmente entre as perguntas. Depois de responder a uma pergunta, sua caixa fica preta e indica que você já a respondeu. Observe que não funciona com as opções de contagem de perguntas por página e exibir todas as perguntas em uma página.

en: Activated
pt_BR: Ativado

en: Active
pt_BR: Ativo

en: ActiveCampaign Settings
pt_BR: Configurações do ActiveCampaign

en: ActiveCampaign automation
pt_BR: Automação do ActiveCampaign

en: ActiveCampaign list
pt_BR: Lista do ActiveCampaign

en: Add
pt_BR: Adicionar

en: Add '%s' phrase at the end of the url.%s Use %s line in your code, by replacing the 'if_false' with a value that will be returned in case something goes wrong.
pt_BR: Adicione a frase "%s" no final do URL.%s Use a linha %s no seu código, substituindo o "if_false" por um valor que será retornado caso algo dê errado.

en: Add Gif
pt_BR: Adicionar Gif

en: Add Image
pt_BR: Adicionar imagem

en: Add New
pt_BR: Adicionar novo

en: Add custom fields
pt_BR: Adicionar campos personalizados

en: Add extra information that can help users about the question.
pt_BR: Adicione informações extras que possam ajudar os usuários sobre a pergunta.

en: Add image to the starting page of the quiz
pt_BR: Adicionar imagem ao início da página do questionário

en: Add new category
pt_BR: Adicionar nova categoria

en: Add new question
pt_BR: Adicionar nova pergunta

en: Add new quiz
pt_BR: Adicionar novo questionário

en: Add question
pt_BR: Adicionar pergunta

en: Additional emails
pt_BR: E-mails adicionais

en: Admin
pt_BR: Administrador

en: Admin Email
pt_BR: E-mail do administrador

en: Admin Note
pt_BR: Observação do administrador

en: Advanced Settings
pt_BR: Configurações avançadas

en: Advanced settings
pt_BR: Configurações avançadas

en: After Quiz
pt_BR: Depois do questionário

en: After enabling this option, IP address of the users will not be stored in database. Note: If this option is enabled, then the `Limits user by IP` option will not work.
pt_BR: Depois de ativar esta opção, o endereço IP dos usuários não será armazenado no banco de dados. Observação: se esta opção estiver ativada, a opção "Limitar usuário por IP" não funcionará.

en: After enabling this option, logged in  user’s name and email will be autofilled in Information Form.
pt_BR: Depois de ativar esta opção, o nome e e-mail do usuário conectado serão preenchidos automaticamente no formulário de informações.

en: After enabling this option, only logged in users will be able to pass the quiz.
pt_BR: Após ativar esta opção, apenas usuários conectados poderão passar no questionário.

en: After enabling this option, the answers of the questions will be displayed in a list on the Front-end.
pt_BR: Após ativar esta opção, as respostas das perguntas serão exibidas em uma lista na interface.

en: After enabling this option, the user whose chosen answer to the question is wrong will not see the right one.
pt_BR: Depois de ativar esta opção, o usuário cuja resposta escolhida para a pergunta estiver incorreta não verá a resposta correta.

en: After enabling this option, users can navigate through answers by pressing  the Tab key(forward) or the Shift+Tab shortcut(back), tick an answer by pressing the Space key, and move forward to the next question using the Enter key.
pt_BR: Depois de ativar esta opção, os usuários podem navegar pelas respostas pressionando a tecla Tab (avançar) ou o atalho Shift+Tab (voltar), marcar uma resposta pressionando a tecla Espaço e avançar para a próxima pergunta usando a tecla Enter.

en: After ticking this option the Users field will be activated. You will be able to choose whom you want to give the permission to export the Quiz in the PDF file format. The Export to PDF button will be displayed on the front-end.
pt_BR: Após marcar esta opção, o campo "usuários" será ativado. Você poderá escolher a quem deseja dar permissão para exportar o questionário no formato de arquivo PDF. O botão "exportar para PDF" será exibido na interface.

en: Align the text of your questions to the left, center, or right.
pt_BR: Alinhar o texto das suas perguntas à esquerda, ao centro ou à direita.

en: All
pt_BR: Tudo

en: All Results Settings
pt_BR: Todas as configurações de resultados

en: All Reviews
pt_BR: Todas as avaliações

en: All started, but not finished data of quizzes will be stored on the Not finished tab of the Results page.
pt_BR: Todos os dados dos questionários iniciados, mas não concluídos, serão armazenados na aba "não concluído" da página "resultados".

en: Allow answer border
pt_BR: Permitir borda da resposta

en: Allow answer container box shadow
pt_BR: Permitir sombra do contêiner da resposta

en: Allow exporting quizzes
pt_BR: Permitir a exportação de questionários

en: Allow implementing HTML coding in answer boxes while adding new question. This works only for Radio and Checkbox (Multiple) questions.
pt_BR: Permitir a implementação de código HTML nas caixas de resposta ao adicionar novas perguntas. Isso funciona apenas para perguntas de opção e caixa de seleção (múltiplas).

en: Allow only admins to see the Quiz Maker button within the WP Editor while adding/editing a new post/page.
pt_BR: Permitir que apenas administradores vejam o botão Quiz Maker no editor do WP ao adicionar/editar um novo post/página.

en: Allow quiz container border
pt_BR: Permitir borda do contêiner do questionário

en: Allow quiz container box shadow
pt_BR: Permitir sombra do contêiner do questionário

en: Allow the quiz takers to enter full-screen mode by pressing the icon located in the top-right corner of the quiz container.
pt_BR: Permitir que os participantes do questionário entrem no modo de tela inteira pressionando o ícone localizado no canto superior direito do contêiner do questionário.

en: Allow user to clear the selected answer. Button will not be displayed if Show correct answers option is enabled.
pt_BR: Permite que o usuário limpe a resposta selecionada. O botão não será exibido se a opção "mostrar respostas corretas" estiver ativada.

en: Allow user to finish the quiz early
pt_BR: Permitir que o usuário encerre o questionário mais cedo.

en: Allow users to choose more than one answer but not over the max value you provided. It will work with the Checkbox type.
pt_BR: Permitir que os usuários escolham mais de uma resposta, mas não acima do valor máximo fornecido. Funcionará com o tipo caixa de seleção.

en: Allow your students to create personal dictionary, study and memorize the words.
pt_BR: Permitir que seus alunos criem dicionário pessoal, estudem e memorizem as palavras.

en: Allow your users to create their own digital dictionaries and learn new words and terms as fastest as possible.
pt_BR: Permitir que seus usuários criem seus próprios dicionários digitais e aprendam novas palavras e termos o mais rápido possível.

en: Allowed tags list
pt_BR: Lista de tags permitidas

en: Amount
pt_BR: Quantidade

en: Animation Top
pt_BR: Topo da animação

en: Animation effect
pt_BR: Efeito de animação

en: Animation effect of transition between questions.
pt_BR: Efeito de animação de transição entre perguntas

en: Anonymous
pt_BR: Anônimo

en: Anonymous feedback
pt_BR: Feedback anônimo

en: Answer
pt_BR: Resposta

en: Answer Settings
pt_BR: Configurações de resposta

en: Answer border
pt_BR: Borda da resposta

en: Answer box-shadow color
pt_BR: Cor da sombra da caixa de resposta

en: Answer default count
pt_BR: Contagem padrão de respostas

en: Answer font size
pt_BR: Tamanho da fonte da resposta

en: Answer gap
pt_BR: Espaço entre respostas

en: Answer image height
pt_BR: Altura da imagem da resposta

en: Answer point
pt_BR: Ponto da resposta

en: Answer text
pt_BR: Texto da resposta

en: Answer view
pt_BR: Visualização de respostas

en: Answers
pt_BR: Respostas

en: Answers Styles
pt_BR: Estilos de respostas

en: Answers box shadow
pt_BR: Sombra da caixa de respostas

en: Answers count
pt_BR: Contagem de respostas

en: Answers numbering
pt_BR: Numeração das respostas

en: App Access Token
pt_BR: Token de acesso do aplicativo

en: App Client ID
pt_BR: ID de cliente do aplicativo

en: App Client Secret
pt_BR: Segredo do cliente do aplicativo

en: Are you sure you want to delete question ?
pt_BR: Tem certeza de que deseja excluir a pergunta?

en: Are you sure you want to delete?
pt_BR: Tem certeza de que deseja excluir?

en: Are you sure you want to go to the next question category page?
pt_BR: Tem certeza de que deseja ir para a próxima página da categoria da pergunta?

en: Are you sure you want to go to the next question page?
pt_BR: Tem certeza de que deseja ir para a próxima página da pergunta?

en: Are you sure you want to go to the next quiz category page?
pt_BR: Tem certeza de que deseja ir para a próxima página da categoria do questionário?

en: Are you sure you want to go to the next quiz page?
pt_BR: Tem certeza de que deseja ir para a próxima página do questionário?

en: Are you sure you want to go to the previous question category page?
pt_BR: Tem certeza de que deseja ir para a página anterior da categoria da pergunta?

en: Are you sure you want to go to the previous question page?
pt_BR: Tem certeza de que deseja ir para a página anterior da pergunta?

en: Are you sure you want to go to the previous quiz category page?
pt_BR: Tem certeza de que deseja ir para a página anterior da categoria do questionário?

en: Are you sure you want to go to the previous quiz page?
pt_BR: Tem certeza de que deseja ir para a página anterior do questionário?

en: Are you sure you want to redirect to another quiz? Note that the changes made in this quiz will not be saved.
pt_BR: Tem certeza de que deseja redirecionar para outro questionário? Observe que as alterações feitas neste questionário não serão salvas.

en: Articles
pt_BR: Artigos

en: Assign message to each keyword
pt_BR: Atribuir mensagem a cada palavra-chave

en: Assign numbering to each answer in ascending sequential order. Choose your preferred type from the list.
pt_BR: Atribua numeração a cada resposta em ordem sequencial crescente. Escolha seu tipo preferido na lista.

en: Assign numbering to each question in ascending sequential order. Choose your preferred type from the list.
pt_BR: Atribua numeração a cada pergunta em ordem sequencial crescente. Escolha seu tipo preferido na lista.

en: Attempts count for each user role
pt_BR: Contagem de tentativas para cada função de usuário

en: Attempts count:
pt_BR: Contagem de tentativas:

en: Attract your visitors and convert them into email subscribers and paying customers.
pt_BR: Atraia seus visitantes e converta-os em assinantes de e-mail e clientes pagantes.

en: Australian dollar
pt_BR: Dólar australiano

en: Authorize
pt_BR: Autorizar

en: Autofill logged-in user data
pt_BR: Autocompletar dados do usuário conectado

en: Average Rate
pt_BR: Taxa média

en: Average score
pt_BR: Nota média

en: Average score by the question category
pt_BR: Nota média por categoria de perguntas

en: Background color
pt_BR: Cor de fundo

en: Background color of the quiz box. You can also choose the opacity(alfa) level on the right side
pt_BR: Cor de fundo da caixa do questionário. Você também pode escolher o nível de opacidade (alfa) no lado direito.

en: Background image
pt_BR: Imagem de fundo

en: Background image of the container. You can choose different images for different questions.
pt_BR: Imagem de fundo do contêiner. Você pode escolher imagens diferentes para perguntas diferentes.

en: Background image of the container. You can choose different images for each question from the Settings tab on the Edit question page. The background-size is set “Cover” by default for not scaling the image.
pt_BR: Imagem de fundo do contêiner. Você pode escolher imagens diferentes para cada pergunta na aba "configurações" na página "editar pergunta". O background-size é definido como “cobrir (cover)” por padrão para não dimensionar a imagem.

en: Background image position
pt_BR: Posição da imagem de fundo

en: Background music will play while passing the quiz. Upload your own audio file for the quiz.
pt_BR: A música de fundo será reproduzida ao passar no questionário. Envie seu próprio arquivo de áudio para o questionário.

en: Before Quiz
pt_BR: Antes do questionário

en: Behance link
pt_BR: Link do Behance

en: Behance profile or page link for showing after quiz finish.
pt_BR: Perfil do Behance ou link da página para exibição após o término do questionário.

en: Best Free Support
pt_BR: Melhor suporte gratuito

en: Border color
pt_BR: Cor da borda

en: Border radius
pt_BR: Raio da borda

en: Border style
pt_BR: Estilo da borda

en: Border width
pt_BR: Largura da borda

en: Bottom
pt_BR: Base

en: Box shadow
pt_BR: Sombra da caixa

en: Box shadow color
pt_BR: Cor da sombra da caixa

en: British Pound Sterling
pt_BR: Libra Esterlina Britânica

en: Build up various types of polls in a minute and get instant feedback on any topic or product.
pt_BR: Crie vários tipos de enquetes em um minuto e obtenha feedback instantâneo sobre qualquer tópico ou produto.

en: Build your quiz in a few minutes
pt_BR: Construa seu questionário em alguns minutos

en: Button
pt_BR: Botão

en: Button Settings
pt_BR: Configurações do botão

en: Button border-radius
pt_BR: Raio da borda do botão

en: Button font-size
pt_BR: Tamanho da fonte do botão

en: Button padding
pt_BR: Preenchimento do botão

en: Button size
pt_BR: Tamanho do botão

en: Button text
pt_BR: Texto do botão

en: Button width
pt_BR: Largura do botão

en: Buttons Styles
pt_BR: Estilos de botões

en: Buttons position
pt_BR: Posição dos botões

en: Buttons text Color
pt_BR: Cor do texto dos botões

en: Buttons texts
pt_BR: Textos de botões

en: Buttons will be replaced to icons.
pt_BR: Os botões serão substituídos por ícones.

en: Buy Now
pt_BR: Compre agora

en: By
pt_BR: Por

en: By Category
pt_BR: Por categoria

en: By activating the pro version, you will get all the features to strive your WordPress website’s quizzes to an advanced level.%sWith the WordPress Quiz plugin, it is easy to generate the quiz types like %sTrivia quiz, Assessment quiz, Personality test,  Multiple-choice quiz, Knowledge quiz, IQ test, Yes-or-no quiz, True-or-false quiz, This-or-that quiz(with images), Diagnostic quiz, Scored quiz, Buzzfeed quiz, Viral Quiz%s and etc.%sMotivate your visitors with Certificates and Advanced Leaderboards, prevent cheating during online exams with Timer-Based quizzes, earn money with Paid Quizzes.
pt_BR: Ao ativar a versão pro, você obterá todos os recursos para levar os questionários do seu site WordPress a um nível avançado.%sCom o plugin WordPress Quiz, é fácil gerar tipos de questionário como %squestionários de trivia, questionários de avaliação, testes de personalidade, questionários múltipla-escolha, questionários de conhecimento, questionários de QI, questionários sim ou não, questionários verdadeiro ou falso, questionários isto ou aquilo (com imagens), questionários de diagnóstico, questionários pontuado, questionários do Buzzfeed, questionários viral%s etc.%sMotive seus visitantes com certificados e placares avançados, evite trapaças durante exames on-line com questionários baseados em cronômetro, ganhe dinheiro com questionários pagos.

en: By correct answers count
pt_BR: Por contagem de respostas corretas

en: By correctness
pt_BR: Por assertividade

en: By disabling this option, the comment field will be hidden and you can only rate with stars. This option is enabled by default.
pt_BR: Ao desativar esta opção, o campo de comentários ficará oculto e você só poderá avaliar com estrelas. Essa opção é ativada por padrão.

en: By enabling this option, the backslashes will not be removed from your answers' content. It is recommended to have this option enabled, if you are using the MathJax-Latex plugin.
pt_BR: Ao ativar esta opção, as barras invertidas não serão removidas do conteúdo das suas respostas. É recomendado ter esta opção ativada se você estiver usando o plugin MathJax-Latex.

en: By enabling this option, the text written in the editor is displayed when the user writes a review for the quiz.
pt_BR: Ao ativar esta opção, o texto escrito no editor é exibido quando o usuário escreve uma avaliação do questionário.

en: By enabling this option, the users can zoom the question images and open them in the large size on the Front-end.
pt_BR: Ao ativar esta opção, os usuários podem ampliar as imagens das perguntas e abri-las em tamanho grande na interface.

en: By enabling this option, you can display the user avatar on the Front-end. Note: The Name field (Information Form option) must be enabled so that this option can work for you. If the Name table column is disabled, but the User Avatar option is enabled, the avatar will not be displayed on the front end. The user avatar will be displayed next to the name of the user.
pt_BR: Ao ativar esta opção, você pode exibir o avatar do usuário na interface. Observação: O campo "nome" (opção do formulário de informações) deve estar ativado para que esta opção funcione para você. Se a coluna da tabela "nome" estiver desativada, mas a opção "avatar do usuário" estiver ativada, o avatar não será exibido na interface. O avatar do usuário será exibido ao lado do nome do usuário.

en: By keywords
pt_BR: Por palavras-chave

en: By keywords - If this option is enabled, you need to select the keywords, which you have already assigned to your answers and write a correspondent message and attach an image for each interval separately. It will be calculated based on the majority of the selected answers of the user.
pt_BR: Por palavras-chave - Se esta opção estiver ativada, você precisa selecionar as palavras-chave que já atribuiu às suas respostas e escrever uma mensagem correspondente e anexar uma imagem para cada intervalo separadamente. Será calculado com base na maioria das respostas selecionadas do usuário.

en: By percentage
pt_BR: Por porcentagem

en: By percentage - If this option is enabled, you need to assign values to Min and Max fields by percentage and write a correspondent message and attach an image for each interval separately. You need to cover the 0-100 range with as many intervals as you want.
pt_BR: Por porcentagem - Se esta opção estiver ativada, é necessário atribuir valores aos campos de mínimo e máximo por porcentagem, escrever uma mensagem correspondente e anexar uma imagem para cada intervalo separadamente. Você precisa cobrir a faixa de 0 a 100 com quantos intervalos desejar.

en: By points
pt_BR: Por pontos

en: By points - If this option is enabled, you need to assign values to Min and Max fields by points and write a correspondent message and attach an image for each interval separately. There is no limitation to that.
pt_BR: Por pontos - Se esta opção estiver ativada, é necessário atribuir valores aos campos de mínimo e máximo por pontos, escrever uma mensagem correspondente e anexar uma imagem para cada intervalo separadamente. Não há limitação para isso.

en: By ticking this option, the users can choose to leave a rating anonymously.
pt_BR: Ao marcar esta opção, os usuários podem optar por deixar uma avaliação anonimamente.

en: By weight / points
pt_BR: Por peso/pontos

en: Calculate the score
pt_BR: Calcular a nota

en: Campaign Monitor Settings
pt_BR: Configurações do Campaign Monitor

en: Campaign Monitor list
pt_BR: Lista do Campaign Monitor

en: Can I know more about my respondents?
pt_BR: Consigo saber mais sobre meus entrevistados?

en: Can I send certificates to those users who have passed the quiz? (PRO)
pt_BR: Posso enviar certificados aos usuários que passaram no questionário? (PRO)

en: Can't load resource.
pt_BR: Não é possível carregar o recurso.

en: Canadian Dollar
pt_BR: Dólar canadense

en: Capitalize
pt_BR: Primeira letra maiúscula

en: Capitalize – Transforms the first character of each word to uppercase
pt_BR: Primeira letra maiúscula - Transforma a primeira letra de cada palavra em maiúscula

en: Caption position of the image answer
pt_BR: Posição da legenda da resposta da imagem

en: Caption style of the image answer
pt_BR: Estilo de legenda da resposta da imagem

en: Categories
pt_BR: Categorias

en: Category
pt_BR: Categoria

en: Category of the quiz. For making a category please visit Quiz Categories page from left navbar
pt_BR: Categoria do questionário. Para criar uma categoria, visite a página "categorias de questionários" na barra de navegação à esquerda.

en: Category status
pt_BR: Status da categoria

en: Center
pt_BR: Centro

en: Center Bottom
pt_BR: Base ao centro

en: Center Center
pt_BR: Meio ao centro

en: Center Top
pt_BR: Topo ao centro

en: Certificate body
pt_BR: Corpo do certificado

en: Certificate pass score
pt_BR: Nota do certificado de conclusão

en: Certificate title
pt_BR: Título do certificado

en: Change current quiz creation date
pt_BR: Alterar a data atual de criação do questionário

en: Change the author of the current quiz
pt_BR: Mudar o autor do questionário atual

en: Change the quiz creation date to your preferred date.
pt_BR: Altere a data de criação do questionário para a data de sua preferência.

en: Changes saved.
pt_BR: Alterações salvas.

en: Characters
pt_BR: Caracteres

en: Check
pt_BR: Verificar

en: Check button
pt_BR: Botão "marcar"

en: Checkbox
pt_BR: Caixa de seleção

en: Checkbox( Multiple )
pt_BR: Caixa de seleção (múltiplo)

en: Chinese Yuan
pt_BR: Yuan chinês

en: Choose either the default symbol or your preferred text for the hint button. In order to make this option work, you need to add the corresponding texts from the Edit page of the particular question.
pt_BR: Escolha o símbolo padrão ou o texto preferido para o botão de dica. Para que esta opção funcione, você precisa adicionar os textos correspondentes da página de edição da pergunta específica.

en: Choose the Font Size for the Message displayed for the note text( only for <p> tag ).
pt_BR: Escolha o tamanho da fonte da mensagem exibida para o texto de observação (apenas para a tag <p>).

en: Choose the Font Size for the Message displayed for the right answer( only for <p> tag ).
pt_BR: Escolha o tamanho da fonte da mensagem exibida para a resposta correta (apenas para a tag <p>).

en: Choose the Font Size for the Message displayed for the wrong answer( only for <p> tag ).
pt_BR: Escolha o tamanho da fonte da mensagem exibida para a resposta incorreta (apenas para a tag <p>).

en: Choose the Font Size for the question explanation text( only for <p> tag ).
pt_BR: Escolha o tamanho da fonte para o texto de explicação da pergunta (apenas para a tag <p>).

en: Choose the design of the layout as grid․
pt_BR: Escolha o design do layout como uma grade.

en: Choose the design of the layout as list․
pt_BR: Escolha o design do layout como uma lista.

en: Choose the design of the layout. Example:layout=grid.
pt_BR: Escolha o design do layout. Exemplo: layout=grid.

en: Choose the design of the loader on the finish page after submitting. It will inherit the Quiz Text color from the Styles tab.
pt_BR: Escolha o design do carregador na página final após o envio. Ele herdará a cor do texto do questionário da aba "estilos".

en: Choose the method of displaying. Example: display="random" count="5".
pt_BR: Escolha o método de exibição. Exemplo: display="random" count="5".

en: Choose the method of filtering. Example: by="category".
pt_BR: Escolha o método de filtragem. Exemplo: by="category".

en: Choose the method of filtering. Example: by="quiz"
pt_BR: Escolha o método de filtragem. Exemplo: by="quiz"

en: Choose the position of captions in the image answers.
pt_BR: Escolha a posição das legendas nas respostas das imagens.

en: Choose the preferred view type of captions in the image answers.
pt_BR: Escolha o tipo de visualização preferido das legendas nas respostas da imagem.

en: Choose the right timezone based on the coordinates of your quiz takers.
pt_BR: Escolha o fuso horário correto com base nas coordenadas dos participantes do questionário.

en: Choose the type of question.
pt_BR: Escolha o tipo da pergunta.

en: Choose the way of ordering the questions. Example: orderby="ASC".
pt_BR: Escolha a forma de ordenar as perguntas. Exemplo: orderby="ASC".

en: Choose the way to sum the points. Example: mode="all".
pt_BR: Escolha a forma de somar os pontos. Exemplo: mode="all".

en: Choose what Quiz information you want to be displayed. Tick on the needed options for making them visible in the detailed result. Note that the information will be available in the exported version. So, even if the option is hided, it will be displayed in the exported PDF and XLSX files.
pt_BR: Escolha quais informações do questionário você deseja que sejam exibidas. Marque as opções necessárias para torná-las visíveis no resultado detalhado. Observe que as informações estarão disponíveis na versão exportada. Assim, mesmo que a opção esteja oculta, ela será exibida nos arquivos PDF e XLSX exportados.

en: Choose what user information you want to be displayed. Tick on the needed options for making them visible in the detailed result. Note that the information will be available in the exported version. So, even if the option is hided, it will be displayed in the exported PDF and XLSX files.
pt_BR: Escolha quais informações do usuário você deseja que sejam exibidas. Marque as opções necessárias para torná-las visíveis no resultado detalhado. Observe que as informações estarão disponíveis na versão exportada. Assim, mesmo que a opção esteja oculta, ela será exibida nos arquivos PDF e XLSX exportados.

en: Choose whether the question category is active or not. If you choose Unpublished option, the question category won’t be shown anywhere on your website
pt_BR: Escolha se a categoria da pergunta está ativa ou não. Se você escolher a opção "não publicado", a categoria da pergunta não será mostrada em nenhum lugar do seu site

en: Choose whether the question is active or not. If you choose Unpublished option, the question won’t be shown anywhere on your website.
pt_BR: Escolha se a pergunta está ativa ou não. Se você escolher a opção "não publicado", a pergunta não será exibida em nenhum lugar do seu site.

en: Choose whether the quiz category is active or not. If you choose Unpublished option, the quiz category won’t be shown anywhere on your website.
pt_BR: Escolha se a categoria do questionário está ativa ou não. Se você escolher a opção "não publicado", a categoria do questionário não será mostrada em nenhum lugar do seu site.

en: Choose whether the quiz is active or not.If you choose Unpublished option, the quiz won’t be shown anywhere in your website (You don’t need to remove shortcodes).
pt_BR: Publicado OU não publicado. Escolha se o questionário está ativo ou não. Se você escolher a opção "não publicado", o questionário não será mostrado em nenhum lugar do seu site (você não precisa remover os shortcodes).

en: Choose your preferred method of calculation.
pt_BR: Escolha seu método preferido de cálculo.

en: Choose your preferred type of limitation.
pt_BR: Escolha seu tipo preferido de limitação.

en: Classic Dark
pt_BR: Clássico Escuro

en: Classic Light
pt_BR: Clássico Claro

en: Clear
pt_BR: Limpar

en: Clear button
pt_BR: Botão "limpar"

en: Clear color
pt_BR: Limpar cor

en: Clear filters
pt_BR: Limpar filtros

en: Click For Admin Note
pt_BR: Clique para obter nota do administrador

en: Click for copy.
pt_BR: Clique para copiar.

en: Client ID
pt_BR: ID do cliente

en: Clipboard
pt_BR: Área de transferência

en: Code include
pt_BR: O código inclui

en: Collect anonymous responses no matter the quiz taker is a logged-in user or guest.
pt_BR: Coletar respostas anônimas, independentemente de o participante do questionário ser um usuário conectado ou convidado.

en: Color
pt_BR: Cor

en: Color 1
pt_BR: Cor 1

en: Color 1 of the quiz background gradient
pt_BR: Cor 1 do gradiente de fundo do questionário

en: Color 2
pt_BR: Cor 2

en: Color 2 of the quiz background gradient
pt_BR: Cor 2 do gradiente de fundo do questionário

en: Color gradient of the quiz background
pt_BR: Cor gradiente do fundo do questionário

en: Color value
pt_BR: Valor da cor

en: Colors of the quiz main attributes(buttons, hover effect, progress bar, etc.)
pt_BR: Cores dos principais atributos do questionário (botões, efeito de foco, barra de progresso, etc.).

en: Comment and rate the quiz with up to 5 stars at the end of the quiz.
pt_BR: Comente e avalie o questionário com até 5 estrelas no final do quiz.

en: Community
pt_BR: Comunidade

en: Conditional Results Addon
pt_BR: Resultados condicionais

en: Congrats! You have already created your first quiz.
pt_BR: Parabéns! Você já criou seu primeiro questionário.

en: Congratulations!
pt_BR: Parabéns!

en: Connect
pt_BR: Conectar

en: Contact
pt_BR: Contato

en: Contain
pt_BR: Contido

en: Control the access of the plugin from the dashboard and manage the capabilities of those user roles.
pt_BR: Controle o acesso do plugin no painel e gerencie as capacidades dessas funções de usuário.

en: ConvertKit List
pt_BR: Lista do ConvertKit

en: ConvertKit Settings
pt_BR: Configurações do ConvertKit

en: Copied!
pt_BR: Copiado!

en: Copy
pt_BR: Copiar

en: Copy and Paste the link of the page where your quiz is displayed. This option is for easily detecting where your quiz is displayed.
pt_BR: Copie e cole o link da página onde seu questionário é exibido. Esta opção serve para detectar facilmente onde seu questionário é exibido.

en: Copy the %s shortcode %s of the quiz and paste it into any post․
pt_BR: Copie o %s shortcode %s do questionário e cole-o em qualquer post․

en: Copy the following shortcode and paste into any post.  Insert the IDs of the Quizzes to receive the sum of the quiz points.
pt_BR: Copie o seguinte shortcode e cole em qualquer post. Insira os IDs dos questionários para receber a soma de seus pontos.

en: Copy the following shortcode and paste it in posts. Insert the Quiz ID to receive the number of participants of the quiz.
pt_BR: Copie o seguinte shortcode e cole-o nos posts. Insira o ID do questionário para receber o número de participantes.

en: Copy the following shortcode and paste it into posts. Insert the Quiz ID to receive the number of failed users of the quiz. The pass score has to be determined in the Quiz Settings.
pt_BR: Copie o seguinte shortcode e cole-o nos posts. Insira o ID do questionário para receber o número de usuários que falharam no questionário. A nota de aprovação deve ser determinada nas configurações do questionário.

en: Copy the following shortcode and paste it into posts. Insert the Quiz ID to receive the number of passed users of the quiz. The pass score has to be determined in the Quiz Settings.
pt_BR: Copie o seguinte shortcode e cole-o nos posts. Insira o ID do questionário para receber o número de usuários que passaram no questionário. A nota de aprovação deve ser determinada nas configurações do questionário.

en: Copy the following shortcode, configure it based on your preferences and paste it into the post.
pt_BR: Copie o shortcode a seguir, configure-o com base em suas preferências e cole-o no post.

en: Copy the following shortcode, configure it based on your preferences and paste it into the post/page. Put the ID of your preferred category,  choose the method of displaying (all/random) and specify the count of quizzes.
pt_BR: Copie o shortcode a seguir, configure-o com base em suas preferências e cole-o no post ou na página. Coloque o ID da sua categoria preferida, escolha o método de exibição (tudo/aleatório) e especifique a contagem de questionários.

en: Copy the given shortcode and paste it in posts. Insert the Quiz ID  to see the average score of participants of that quiz.
pt_BR: Copie o seguinte shortcode e cole-o nos posts. Insira o ID do questionário para ver a nota média dos participantes desse questionário.

en: Copy the iframe and embed it on another/your website. Paste the iframe like HTML on your desired WP Editor. By this, the quiz will be opened on that particular page.
pt_BR: Copie o iframe e incorpore-o em outro site. Cole o iframe como HTML no editor WP desejado. Com isso, o questionário será aberto naquela página específica.

en: Correct
pt_BR: Corrigir

en: Correct answer
pt_BR: Resposta correta

en: Correct answers count
pt_BR: Contagem de respostas corretas

en: Count
pt_BR: Contagem

en: Cover
pt_BR: Cobrir

en: Create Scored Quiz via WordPress Plugin
pt_BR: Crie um questionário pontuado com um plugin do WordPress

en: Create amazing online polls for your WordPress website super easily.
pt_BR: Crie enquetes on-line incríveis para o seu site WordPress com muita facilidade.

en: Create engaging quizzes, tests, and exams within a few minutes with the help of the WordPress Quiz Maker plugin. The Quiz Maker has a user-friendly interface and responsive design.%s With this plugin, you are free to add as many questions as needed with the following question types: %sRadio, Checkbox, Dropdown, Text, Short Text, Number, Date.%s In order, to activate Integrations, send Certificates via Email, or create Intervals for your quiz results you will need to download and install the Pro Versions of the WordPress Quiz plugin.
pt_BR: Crie questionários, testes e exames envolventes em poucos minutos com a ajuda do plugin para WordPress Quiz Maker. O Quiz Maker possui uma interface amigável e design responsivo.%s Com este plugin, você pode adicionar quantas perguntas forem necessárias com os seguintes tipos de perguntas: %sopção, caixa de seleção, menu suspenso, texto, texto curto, número, data .%s Para ativar integrações, enviar certificados por e-mail ou criar intervalos para os resultados do seu questionário, você precisará baixar e instalar as versões Pro do plugin.

en: Create question
pt_BR: Criar pergunta

en: Create quiz with Quiz Maker plugin in One Minute
pt_BR: Crie um questionário com o plugin Quiz Maker em um minuto

en: Create unlimited galleries and include unlimited images in those galleries.
pt_BR: Crie galerias ilimitadas e inclua imagens ilimitadas nessas galerias.

en: Created
pt_BR: Criado

en: Created by
pt_BR: Criado por

en: Created on
pt_BR: Criado em

en: Creating a Scored Quiz in WordPress | Quiz Plugin 2022
pt_BR: Criando um questionário pontuado no WordPress | Plug-in de questionário 2022

en: Currency
pt_BR: Moeda

en: Current Date
pt_BR: Data atual

en: Custom
pt_BR: Personalizado

en: Custom CSS
pt_BR: CSS personalizado

en: Custom Fields
pt_BR: Campos personalizados

en: Custom Gif width in pixels. It accepts only numeric values.
pt_BR: Largura GIF personalizada em pixels. Aceita apenas valores numéricos.

en: Custom class for quiz container
pt_BR: Classe personalizada para o contêiner de questionário

en: Custom login form link
pt_BR: Link do formulário de acesso personalizado

en: Custom text
pt_BR: Texto personalizado

en: Dark
pt_BR: Escuro

en: Data form for the user personal information. You can choose when the Information Form will be shown for completion.
pt_BR: Formulário de dados para informações pessoais do usuário. Você pode escolher quando o formulário de informações será mostrado para preenchimento.

en: Date
pt_BR: Data

en: Day
pt_BR: Dia

en: Decide how to display the score. For instance, if you choose the correct answer count, the score will be shown in this format: 8/10.
pt_BR: Decida como exibir a nota. Por exemplo, se você escolher a contagem de respostas correta, a nota será mostrada neste formato: 8/10.

en: Default
pt_BR: Padrão

en: Default parameters for Quiz
pt_BR: Parâmetros padrão para questionário

en: Define the font size for desktop devices.
pt_BR: Defina o tamanho da fonte para dispositivos desktop.

en: Define the font size for mobile devices.
pt_BR: Defina o tamanho da fonte para dispositivos móveis.

en: Define the scroll offset of the quiz container after the animation starts. It works when the quiz container is visible on the screen partly and the user starts the quiz and moves from one question to another.
pt_BR: Define o deslocamento de rolagem do contêiner do questionário após o início da animação. Funciona quando o contêiner do questionário está parcialmente visível na tela e o usuário inicia o questionário e passa de uma pergunta para outra.

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Delete only review
pt_BR: Excluir apenas avaliação

en: Delete results older then 'X' the month
pt_BR: Excluir resultados mais antigos do que "X" meses

en: Deleted user
pt_BR: Usuário excluído

en: Demo
pt_BR: Demonstração

en: Description
pt_BR: Descrição

en: Description of the Information Form which will be shown at the top of the Form Fields.
pt_BR: Descrição do formulário de informações que será apresentado na parte superior dos campos do formulário.

en: Design of the progress bar which will appear on the finish page only. It will show the user’s score.
pt_BR: Design da barra de progresso que aparecerá apenas na página final. Ela mostrará a nota do usuário.

en: Designed to show the most popular quiz that is passed most commonly by users.
pt_BR: Projetado para mostrar o questionário mais popular que é aprovado com mais frequência pelos usuários.

en: Detailed Report Options
pt_BR: Opções detalhadas de relatórios

en: Detailed report
pt_BR: Relatório detalhado

en: Detailed result of answered questions of the user displayed as a column chart. Note: This message variable will not work in the email fields.
pt_BR: Resultado detalhado das perguntas respondidas do usuário exibidas como um gráfico de colunas. Observação: esta variável de mensagem não funcionará nos campos de e-mail.

en: Details
pt_BR: Detalhes

en: Determine the length of the questions to be shown in the Questions List Table by putting your preferred count of words in the following field. (For example: if you put 10,  you will see the first 10 words of each question in the Questions page of your dashboard).
pt_BR: Determine o comprimento das perguntas a serem mostradas na tabela da lista de perguntas, colocando sua contagem preferida de palavras no campo a seguir. (Por exemplo: se você colocar 10, verá as primeiras 10 palavras de cada pergunta na página "perguntas" do seu painel.

en: Determine the length of the quizzes to be shown in the Quizzes List Table by putting your preferred count of words in the following field. (For example: if you put 10,  you will see the first 10 words of each quiz in the Quizzes page of your dashboard).
pt_BR: Determine o comprimento dos questionários a serem mostradas na tabela da lista de questionários, colocando sua contagem preferida de palavras no campo a seguir. (Por exemplo: se você colocar 10, verá as primeiras 10 palavras de cada questionário na página "questionários" do seu painel.

en: Determine the length of the results to be shown in the Question categories List Table by putting your preferred count of words in the following field. (For example: if you put 10,  you will see the first 10 words of each result in the Results page of your dashboard).
pt_BR: Determine o comprimento dos resultados a serem mostrados na tabela da lista de categorias de perguntas, colocando sua contagem preferida de palavras no campo a seguir. (Por exemplo: se você colocar 10, verá as primeiras 10 palavras de cada resultado na página "categorias de perguntas" do seu painel.

en: Determine the length of the results to be shown in the Quiz categories List Table by putting your preferred count of words in the following field. (For example: if you put 10,  you will see the first 10 words of each result in the Quiz categories page of your dashboard).
pt_BR: Determine o comprimento dos resultados a serem mostrados na tabela da lista de categorias de questionários, colocando sua contagem preferida de palavras no campo a seguir. (Por exemplo: se você colocar 10, verá as primeiras 10 palavras de cada resultado na página "categorias de questionários" do seu painel.

en: Determine the length of the results to be shown in the Results List Table by putting your preferred count of words in the following field. (For example: if you put 10,  you will see the first 10 words of each result in the Results page of your dashboard).
pt_BR: Determine o comprimento dos resultados a serem mostrados na tabela da lista de resultados, colocando sua contagem preferida de palavras no campo a seguir. (Por exemplo: se você colocar 10, verá as primeiras 10 palavras de cada resultado na página "resultados" do seu painel.

en: Determine the length of the results to be shown in the Reviews List Table by putting your preferred count of words in the following field. (For example: if you put 10,  you will see the first 10 words of each result in the Reviews page of your dashboard).
pt_BR: Determine o comprimento dos resultados a serem mostrados na tabela da lista de avaliações, colocando sua contagem preferida de palavras no campo a seguir. (Por exemplo: se você colocar 10, verá as primeiras 10 palavras de cada resultado na página "avaliações" do seu painel.

en: Diagonal left to right
pt_BR: Diagonal da esquerda para a direita

en: Diagonal right to left
pt_BR: Diagonal da direita para a esquerda

en: Disable
pt_BR: Desativar

en: Disable Quiz maker menu item notification
pt_BR: Desativar notificações do item de menu do Quiz Maker

en: Disable Results menu item notification
pt_BR: Desativar notificações do item de menu "resultados"

en: Disable answer hover
pt_BR: Desativar sobreposição de resposta

en: Disable copy functionality in quiz page(CTRL+C) and Right-click
pt_BR: Desativar a funcionalidade de cópia na página do questionário (CTRL+C) e clique com o botão direito

en: Disable data storing in database
pt_BR: Desativar armazenamento de dados no banco de dados

en: Disable data storing in the database, and results will not be displayed on the 'Results' page. (not recommended)
pt_BR: Desativar armazenamento de dados no banco de dados. Resultados não serão exibidos na página "Resultados" (não recomendado).

en: Disable input focusing
pt_BR: Desativar foco de entrada

en: Disable strip slashes for answers
pt_BR: Desativar remoção de barras em respostas

en: Disable the hover effect for the answers.
pt_BR: Desativar o efeito de sobreposição para as respostas.

en: Disable the right click, copy paste, content selection and copy shortcut keys on your website.
pt_BR: Desative as teclas de atalho de clique com o botão direito, copiar e colar, seleção de conteúdo e copiar em seu site.

en: Disable this feature, if you want to make it possible not to send emails to the registered Mail of the site Admin, but only to additional emails.
pt_BR: Desative este recurso caso queira possibilitar o não envio de e-mails para o e-mail de administrador cadastrado no site, mas apenas para e-mails adicionais.

en: Disable to show the user score with percentage on the finish page. If you want to show points or correct answers count, you need to tick this option and use Variables (General Settings) in the “Text for showing after quiz completion” option.
pt_BR: Desative para mostrar a nota do usuário com porcentagem na página final. Se quiser mostrar a contagem de pontos ou de respostas corretas, você precisa marcar esta opção e usar variáveis (configurações gerais) na opção “Texto para mostrar após a conclusão do questionário”.

en: Disabled
pt_BR: Desativado

en: Display Facebook social button so that the users can share the page on which your quiz is posted.
pt_BR: Exibir o botão social do Facebook para que os usuários possam compartilhar a página onde seu questionário foi publicado.

en: Display LinkedIn social button so that the users can share the page on which your quiz is posted.
pt_BR: Exibir o botão social do LinkedIn para que os usuários possam compartilhar a página onde seu questionário foi publicado.

en: Display Quiz Bank(questions)
pt_BR: Exibir banco de questionários (perguntas)

en: Display VKontakte social button so that the users can share the page on which your quiz is posted.
pt_BR: Exibir o botão social VKontakte para que os usuários possam compartilhar a página na qual seu questionário foi publicado.

en: Display X social button so that the users can share the page on which your quiz is posted.
pt_BR: Exibir o botão social do Twitter para que os usuários possam compartilhar a página onde seu questionário foi publicado.

en: Display all questions on one page
pt_BR: Exibir todas as perguntas em uma página

en: Display all reviews button
pt_BR: Exibir todos os botões de avaliação

en: Display duration of right/wrong answers (in seconds)
pt_BR: Exibir a duração das respostas corretas/incorretas (em segundos)

en: Display duration of right/wrong answers (in seconds) after answering the question.
pt_BR: Exibir a duração das respostas corretas/incorretas (em segundos) após responder à pergunta.

en: Display form fields with labels
pt_BR: Exibir campos de formulários com rótulos

en: Display messages before the buttons
pt_BR: Exibir mensagens antes dos botões

en: Display score
pt_BR: Mostrar nota

en: Display social buttons for sharing quiz page URL. LinkedIn, Facebook, X.
pt_BR: Exibir botões sociais para compartilhar o URL da página do questionário. LinkedIn, Facebook, Twitter, VKontakte

en: Display social media links at the end of the quiz to allow users to visit your pages in the Social media.
pt_BR: Exibir links de mídias sociais no final do questionário para permitir que os usuários visitem suas páginas nas redes sociais.

en: Display the flashcard questions in random order.
pt_BR: Exibir as perguntas do flashcard em ordem aleatória.

en: Display the sum of the quiz points
pt_BR: Exibir a soma dos pontos do questionário

en: Do not store IP addresses
pt_BR: Não armazenar endereços de IP

en: Do you want to finish the quiz? Are you sure?
pt_BR: Você quer encerrar o questionário? Tem certeza?

en: Do you wonder how to create a Math Quiz with hard mathematical equations in WordPress? It is easier than you think. The Quiz Maker plugin itself does not have the functionality for adding math equations into questions. For adding %s math equations %s into the %s Quiz Maker plugin %s you can make use of several math equation plugins such as %s MathJax - LaTex plugin. %s For adding the math equations just install and activate the mentioned plugin. It is one of the easiest math plugins. With the help of it, you can add as many equations as you need, even if they include several symbols. In this %s demo, %s you can see a step-by-step tutorial on how to use MathJax. You have to be careful to use less-than signs, ampersands, and other HTML special characters within your math equations. %s For example, to add a squared symbol, you need to write down the following sign ^2. (do not forget to insert $ character to mark the beginning and ending).
pt_BR: Você quer saber como criar um questionário de matemática com equações matemáticas difíceis no WordPress? É mais fácil do que você pensa. O plugin Quiz Maker em si não possui a funcionalidade para adicionar equações matemáticas às perguntas. Para adicionar %s equações matemáticas %s ao plugin %s Quiz Maker %s você pode usar vários plugins de equações matemáticas, como %s o plugin MathJax - LaTex. %s Para adicionar as equações matemáticas basta instalar e ativar o plugin mencionado. É um dos plugins matemáticos mais fáceis. Com ele você pode adicionar quantas equações precisar, mesmo que incluam vários símbolos. Nesta %s demonstração, %s você pode ver um tutorial passo a passo sobre como usar o MathJax. Você deve ter cuidado ao usar sinais de "menor que", "e comercial" e outros caracteres especiais HTML em suas equações matemáticas. %s Por exemplo, para adicionar um símbolo "ao quadrado", você precisa escrever o seguinte sinal ^2. (não esqueça de inserir o caractere $ para marcar o início e o fim).

en: Documentation
pt_BR: Documentação

en: Done
pt_BR: Concluído

en: Dropdown
pt_BR: Menu suspenso

en: Duplicate
pt_BR: Duplicar

en: Duration
pt_BR: Duração

en: During the quiz
pt_BR: Durante o questionário

en: E-Mail, Certificate
pt_BR: E-mail, certificado

en: E-mail and Certificate settings
pt_BR: Configurações de e-mail e certificado

en: Easy Digital Downloads Addon
pt_BR: Easy Digital Downloads

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Edit Image
pt_BR: Editar imagem

en: Edit category
pt_BR: Editar categoria

en: Edit question
pt_BR: Editar pergunta

en: Edit quiz
pt_BR: Editar questionário

en: Elegant Dark
pt_BR: Elegante Escuro

en: Elegant Light
pt_BR: Elegante Claro

en: Email
pt_BR: E-mail

en: Email configuration
pt_BR: Configuração de e-mail

en: Email field is empty
pt_BR: O campo de e-mail está vazio.

en: Embed code
pt_BR: Código Incorporado

en: Empty Answer
pt_BR: Resposta vazia

en: Enable ActiveCampaign
pt_BR: Ativar ActiveCampaign

en: Enable Background music
pt_BR: Ativar música de fundo

en: Enable Campaign Monitor
pt_BR: Ativar Campaign Monitor

en: Enable Comment Field
pt_BR: Ativar campo de comentário

en: Enable ConvertKit
pt_BR: Ativar ConvertKit

en: Enable Exit button
pt_BR: Ativar botão Sair

en: Enable GetResponse
pt_BR: Ativar GetResponse

en: Enable Google integration
pt_BR: Ativar integração com o Google

en: Enable Hide question text for new question
pt_BR: Ativar "ocultar texto da pergunta" para novas perguntas

en: Enable Keyboard Navigation
pt_BR: Ativar navegação pelo teclado

en: Enable Login Form Custom Redirection
pt_BR: Ativar redirecionamento personalizado do formulário de acesso

en: Enable Mad Mimi
pt_BR: Ativar Mad Mimi

en: Enable MailChimp
pt_BR: Ativar MailChimp

en: Enable No influence to score for new question
pt_BR: Ativar "sem influência para pontuar" para novas perguntas

en: Enable PayPal
pt_BR: Ativar PayPal

en: Enable Right to Left direction for the text. This option is intended for the Arabic language.
pt_BR: Ative a direção da direita para a esquerda para o texto. Esta opção destina-se ao idioma árabe.

en: Enable Slack integration
pt_BR: Ativar integração com Slack

en: Enable Social Media links
pt_BR: Ativar links de mídias sociais

en: Enable Start button loader
pt_BR: Ativar carregador do botão Iniciar

en: Enable Stripe
pt_BR: Ativar o Stripe

en: Enable Timer
pt_BR: Ativar cronômetro

en: Enable User Avatar
pt_BR: Ativar avatar do usuário

en: Enable Zapier Integration
pt_BR: Ativar integração com Zapier

en: Enable animation
pt_BR: Ativar animação

en: Enable animation of the scroll offset of the quiz container. It works when the quiz container is visible on the screen partly and the user starts the quiz and moves from one question to another.
pt_BR: Ativar a animação do deslocamento de rolagem do contêiner do questionário. Funciona quando o contêiner do questionário está parcialmente visível na tela e o usuário inicia o questionário e passa de uma pergunta para outra.

en: Enable answers allow HTML for new question
pt_BR: Ativar "respostas permitem HTML" para novas perguntas

en: Enable audio autoplay
pt_BR: Ativar reprodução automática de áudios

en: Enable autostart
pt_BR: Ativar início automático

en: Enable case sensitive text
pt_BR: Ativar texto com distinção entre maiúsculas e minúsculas

en: Enable case sensitive text for a new question
pt_BR: Ativar "texto com distinção entre maiúsculas e minúsculas" para novas perguntas

en: Enable clear answer button
pt_BR: Ativar botão para limpar resposta

en: Enable confirm box for the Finish button
pt_BR: Ativar caixa de confirmação para o botão "encerrar"

en: Enable confirmation box for leaving the page
pt_BR: Ativar caixa de confirmação para sair da página

en: Enable confirmation box for the See Result button
pt_BR: Ativar caixa de confirmação para o botão "ver resultado"

en: Enable copy protection
pt_BR: Ativar proteção contra cópia

en: Enable coupon receiving after finishing the quiz. For showing the coupons, you have to use the %%quiz_coupon%% message variable from General Settings>Message variables.
pt_BR: Ative o recebimento de cupons após terminar o questionário. Para mostrar os cupons, você deve usar a variável de mensagem %%quiz_coupon%% em Configurações Gerais>Variáveis de mensagem.

en: Enable custom texts for buttons
pt_BR: Ativar texto personalizado para botões

en: Enable double opt-in
pt_BR: Ativar confirmação dupla

en: Enable finish button
pt_BR: Ativar botão "encerrar"

en: Enable full-screen mode
pt_BR: Ativar modo tela cheia

en: Enable lazy loading attribute for images
pt_BR: Ativar o atributo de carregamento lento para imagens

en: Enable live progress bar
pt_BR: Ativar barra de progresso em tempo real

en: Enable maximum selection number
pt_BR: Ativar número máximo de seleção

en: Enable minimum selection number
pt_BR: Ativar número mínimo de seleção

en: Enable navigation bar
pt_BR: Ativar barra de navegação

en: Enable next button
pt_BR: Ativar botão de próximo

en: Enable pagination
pt_BR: Ativar paginação

en: Enable percent view
pt_BR: Ativar visualização de porcentagem

en: Enable previous button
pt_BR: Ativar botão de anterior

en: Enable progress bar
pt_BR: Ativar barra de progresso

en: Enable question answers
pt_BR: Ativar respostas das perguntas

en: Enable question bank
pt_BR: Ativar banco de perguntas

en: Enable question bookmarking for the navigation bar.
pt_BR: Ativar a marcação de perguntas na barra de navegação.

en: Enable question reporting
pt_BR: Ativar denúncia de perguntas

en: Enable questions numbering by category
pt_BR: Ativar numeração de perguntas por categoria

en: Enable quiz assessment
pt_BR: Ativar avaliação do questionário

en: Enable quiz coupons
pt_BR: Ativar cupons de questionários

en: Enable randomize answers
pt_BR: Ativar respostas aleatórias

en: Enable randomize questions
pt_BR: Ativar perguntas aleatórias

en: Enable reCAPTCHA
pt_BR: Ativar reCAPTCHA

en: Enable restart button
pt_BR: Ativar botão de recomeçar

en: Enable sounds for right/wrong answers
pt_BR: Ativar sons para respostas corretas/incorretas

en: Enable text to speech
pt_BR: Ativar texto para fala

en: Enable the Show/Hide toggle
pt_BR: Ativar botão mostrar/ocultar

en: Enable the option if you want to show the Information Form to logged-in users as well. If the option is disabled, then logged-in users will not see the Information Form before or after the quiz, but the system will collect the Name and Email info from their WP accounts and store in the Name and Email fields in the database.
pt_BR: Ative a opção se desejar mostrar o formulário de informações também para usuários conectados. Se a opção estiver desativada, os usuários conectados não verão o formulário de informações antes ou depois do questionário, mas o sistema coletará as informações de nome e e-mail de suas contas WP e armazenará nos campos de nome e e-mail no banco de dados.

en: Enable this option and an email will be sent to the quiz author every time when someone reports a question.
pt_BR: Ative esta opção e um e-mail será enviado ao autor do questionário sempre que alguém denunciar uma pergunta.

en: Enable this option and the Hide question text on the front-end option will be ticked for a new question by default.
pt_BR: Ative esta opção e a opção "ocultar texto da pergunta" será marcada para novas perguntas por padrão.

en: Enable this option and the No Influence to score option will be ticked for a new question by default.
pt_BR: Ative esta opção e a opção "sem influência para pontuar" será marcada para novas perguntas por padrão.

en: Enable this option and the Strip slashes for answers option will be ticked for a new question by default.
pt_BR: Ative esta opção e a opção "remover barras de respostas" será marcada para novas perguntas por padrão.

en: Enable this option and the case sensitive text option will be ticked for a new question by default.
pt_BR: Ative esta opção e a opção "texto com distinção entre maiúsculas e minúsculas" será marcada para novas perguntas por padrão.

en: Enable this option and the notifications will not be displayed in the Quiz Maker menu.
pt_BR: Ative esta opção e as notificações não serão exibidas no menu do Quiz Maker.

en: Enable this option and the notifications will not be displayed in the Results menu.
pt_BR: Ative esta opção e as notificações não serão exibidas no menu "resultados".

en: Enable this option and the ordering for the question numbering will be by Category. By this, the question numbering will start from 1 for each category. Note: If you choose None for the Questions Numbering option, this feature will not work for you.
pt_BR: Ative esta opção e a ordem de numeração das perguntas será por categoria. Com isso, a numeração das perguntas começará a partir de 1 para cada categoria. Observação: se você escolher "nenhum" para a opção "numeração de perguntas", este recurso não funcionará para você.

en: Enable this option and the users can report questions from the Front-end, once they encounter any issues, errors, or inaccuracies.
pt_BR: Ative esta opção e os usuários poderão denunciar perguntas pela interface, caso encontrem algum problema, erro ou imprecisão.

en: Enable this option and write your desired custom texts for buttons, instead of the default ones. Note: If this option is disabled, the Buttons Texts will be taken from the General Settings page > Buttons Texts tab.
pt_BR: Ative esta opção e escreva os textos personalizados desejados para os botões, em vez dos textos padrão. Observação: se esta opção estiver desativada, os textos dos botões serão obtidos da página "configurações gerais" > aba "textos dos botões".

en: Enable this option to allow listening to the questions being read aloud. Note this option can be used only for questions.
pt_BR: Ative esta opção para permitir ouvir as perguntas sendo lidas em voz alta. Observe que esta opção pode ser usada apenas para perguntas.

en: Enable this option to inform the users the next question will be displayed after some seconds, like this 00:05. This option works with the Radio, Select, True/False question types and when the Next button is disabled for the quiz.
pt_BR: Ative esta opção para informar aos usuários que a próxima pergunta será exibida após alguns segundos, assim: 00:05. Esta opção funciona com os tipos de perguntas opção, selecionar, verdadeiro/falso e quando o botão "próximo" estiver desativado para o questionário.

en: Enable this option to redirect users to your desired Login Form in case of filling an incorrect email address or password.
pt_BR: Ative esta opção para redirecionar os usuários para o formulário de acesso desejado no caso de preenchimento de endereço de e-mail ou senha incorretos.

en: Enable this option, and the keyboard will not be focused when clicking on the Next button. The option refers to Text, Short_text, Date, Number, and Fill in the blank question types.
pt_BR: Ative esta opção e o teclado não ficará focado ao clicar no botão "avançar". A opção refere-se aos tipos de de perguntas de texto, texto curto, data, número e preencher lacuna.

en: Enable to go next by pressing Enter key
pt_BR: Permitir ir para a próxima pressionando a tecla Enter

en: Enable to show countdown timer in the browser tab.
pt_BR: Ative para mostrar a contagem regressiva na aba do navegador.

en: Enable to show the quiz title and description in the start page of the quiz(in the front-end).
pt_BR: Ative para mostrar o título e a descrição do questionário na página inicial do questionário (na interface).

en: Enable to take a specific amount of questions from the quiz randomly. For example, you can choose 20 questions from 50 randomly. Every time it will take different questions from the pool.
pt_BR: Ative para obter aleatoriamente uma quantidade específica de perguntas do questionário. Por exemplo, você pode escolher 20 perguntas entre 50 aleatoriamente. Cada vez serão obtidas perguntas diferentes do monte.

en: Enable toggle password visibility
pt_BR: Ativar botão de alternância de visibilidade da senha

en: Enable users' anonymous assessment
pt_BR: Ativar avaliação anônima dos usuários

en: Enabled
pt_BR: Ativado

en: End
pt_BR: Fim

en: End date
pt_BR: Data final

en: End date:
pt_BR: Data final:

en: Enter the ID of the category. Example: id="23".
pt_BR: Digite o ID da categoria. Exemplo: id="23".

en: Enter the ID of the quiz category. Example: id='23'. Note: In case you don't insert the ID of the Quiz Category, all results of all the quizzes will be displayed on the Front-end.
pt_BR: Digite o ID da categoria do questionário. Exemplo: id='23'. Observação: caso você não insira o ID da categoria do questionário, todos os resultados de todos os quizzes serão exibidos na interface.

en: Enter the quiz title
pt_BR: Digite o título do questionário

en: Erase Quiz data
pt_BR: Remover dados do questionário

en: Error
pt_BR: Erro

en: Example
pt_BR: Exemplo

en: Example:
pt_BR: Exemplo:

en: Excerpt words count in list tables
pt_BR: Contagem de palavras do resumo em tabelas de lista

en: Exclude general CSS file from home page
pt_BR: Excluir arquivo CSS geral da página inicial

en: Exit
pt_BR: Sair

en: Exit button
pt_BR: Botão "sair"

en: Exit button will be displayed in the finish page and must redirect the user to a custom URL.
pt_BR: O botão Sair será exibido na página final e deve redirecionar o usuário para um URL personalizado.

en: Expiration message:
pt_BR: Mensagem de expiração:

en: Export
pt_BR: Exportar

en: Export Filter
pt_BR: Exportar filtro

en: Export results
pt_BR: Exportar resultados

en: Export to
pt_BR: Exportar para

en: Extra shortcodes
pt_BR: Shortcodes adicionais

en: FAQs
pt_BR: Perguntas frequentes

en: Facebook link
pt_BR: Link do Facebook

en: Facebook profile or page link for showing after quiz finish.
pt_BR: Perfil do Facebook ou link da página para exibição após o término do questionário.

en: Failed
pt_BR: Falhou

en: Failed users count by score
pt_BR: Contagem de usuários com falha por nota

en: False
pt_BR: Falso

en: Field for entering your own CSS code
pt_BR: Campo para inserir seu próprio código CSS

en: Fields texts
pt_BR: Textos dos campos

en: File upload
pt_BR: Envio de arquivo

en: Fill out the information by adding a title, previously created questions and so on.
pt_BR: Preencha as informações adicionando um título, perguntas criadas anteriormente e assim por diante.

en: Filter
pt_BR: Filtrar

en: Filter by category
pt_BR: Filtrar por categoria

en: Filter by tag
pt_BR: Filtrar por tag

en: Filters
pt_BR: Filtros

en: Finish
pt_BR: Encerrar

en: Finish button
pt_BR: Botão "encerrar"

en: Finish the quiz after one wrong answer
pt_BR: Encerrar o questionário após uma resposta incorreta

en: Finish the quiz after one wrong answer.
pt_BR: Encerrar o questionário após uma resposta incorreta.

en: First
pt_BR: Primeiro

en: Flash Cards Settings
pt_BR: Configurações de flashcards

en: Font size for the note text
pt_BR: Tamanho da fonte para o texto de observação

en: Font size for the question explanation
pt_BR: Tamanho da fonte para explicação da pergunta

en: Font size for the right answer
pt_BR: Tamanho da fonte para a resposta correta

en: Font size for the wrong answer
pt_BR: Tamanho da fonte para a resposta incorreta

en: For 100% leave blank
pt_BR: Para 100%, deixe em branco

en: For an initial width, leave the field blank.
pt_BR: Para uma largura inicial, deixe o campo em branco.

en: For creating a question go
pt_BR: Para criar uma pergunta, clique

en: For creating custom fields click
pt_BR: Para criar campos personalizados clique

en: For insert questions click on question row and then click "Insert questions" button
pt_BR: Para selecionar perguntas, clique na linha da pergunta e, em seguida, clique no botão "Inserir perguntas"

en: For inserting multiple possible correct answers, please use delimeter %%%.
pt_BR: Para inserir múltiplas respostas corretas possíveis, use o delimitador %%%.

en: For inserting questions to the quiz you need to make questions first from the “Questions page” in the left navbar. After popup’s opening, you can filter and select your prepared questions for this quiz.
pt_BR: Para inserir perguntas no questionário, você precisa primeiro fazer perguntas na “página de perguntas” na barra de navegação esquerda. Após a abertura do pop-up, você pode filtrar e selecionar as perguntas preparadas para este questionário.

en: For more advanced needs, please take a look at our %s Quiz Maker plugin User Manual. %s
pt_BR: Para necessidades mais avançadas, dê uma olhada no nosso %s manual do usuário do plugin Quiz Maker. %s

en: For more detailed configuration visit
pt_BR: Para configuração mais detalhada visite

en: For more information:
pt_BR: Para mais informações:

en: For security reasons, unused API keys expire after 90 days. When that happens, you’ll need to generate a new key.
pt_BR: Por motivos de segurança, as chaves de API não utilizadas expiram após 90 dias. Quando isso acontecer, você precisará gerar uma nova chave.

en: Form Fields
pt_BR: Campos do formulário

en: From Name
pt_BR: Nome do remetente

en: From email
pt_BR: E-mail do remetente

en: Frontend statistics Addon
pt_BR: Estatísticas da interface

en: GamiPress integration Addon
pt_BR: Integração com GamiPress

en: Gap between answers.
pt_BR: Espaço entre respostas.

en: General
pt_BR: Geral

en: General CSS File
pt_BR: Arquivo CSS geral

en: General Information
pt_BR: Informações gerais

en: General Settings
pt_BR: Configurações gerais

en: General options
pt_BR: Opções gerais

en: Generate Certificate preview
pt_BR: Gerar pré-visualização do certificado

en: Generate certificate without sending to user
pt_BR: Gerar certificado sem enviar ao usuário

en: Generated Passwords
pt_BR: Senhas geradas

en: Get 12 months updates and support for the Business package and lifetime updates and support for the Developer package.
pt_BR: Obtenha atualizações e suporte de 12 meses para o pacote Business e atualizações vitalícias e suporte para o pacote Developer.

en: GetResponse API Key
pt_BR: Chave de API do GetResponse

en: GetResponse List
pt_BR: Lista do GetResponse

en: GetResponse Settings
pt_BR: Configurações do GetResponse

en: Gettings started with Quiz Maker plugin - video
pt_BR: Primeiros passos com o plugin Quiz Maker – vídeo

en: Give a maximum legal value to your number field. For example, if you give a 20 value to the field, then the user will be able to answer the question by writing a value less than or equal to 20.
pt_BR: Dê um valor legal máximo ao seu campo numérico. Por exemplo, se você atribuir um valor 20 ao campo, o usuário poderá responder à pergunta escrevendo um valor menor ou igual a 20.

en: Give a minimum legal value to your number field. For example, if you give a 20 value to the field, then the user will be able to answer the question by writing a value more than or equal to 20.
pt_BR: Dê um valor legal mínimo ao seu campo numérico. Por exemplo, se você atribuir um valor 20 ao campo, o usuário poderá responder à pergunta escrevendo um valor maior ou igual a 20.

en: Give permissions to manage all quizzes and results to these user roles. Please add the given user roles to the above field as well.
pt_BR: Conceda permissões para gerenciar todos os questionários e resultados a essas funções de usuário. Adicione também as funções de usuário fornecidas ao campo acima.

en: Give permissions to see only their own quizzes to these user roles.
pt_BR: Dar permissões para ver apenas seus próprios questionários para essas funções de usuário.

en: Give the default value to the height of the WP Editor. It will apply to all WP Editors within the plugin on the dashboard.
pt_BR: Dê o valor padrão para a altura do editor do WP. Ele se aplicará a todos os editores WP dentro do plugin no painel.

en: Global Leaderboard Settings
pt_BR: Configurações globais de placares

en: Go To Blog
pt_BR: Ir para o blog

en: Go to the %s Questions %s page and create %s new questions, %s
pt_BR: Vá para a página %s "perguntas" %s e crie %s novas perguntas, %s

en: Google Client ID
pt_BR: ID de cliente do Google

en: Google Client Secret
pt_BR: Segredo do Cliente Google

en: Google Sheet Settings
pt_BR: Configurações do Planilhas Google

en: Google Sheets
pt_BR: Planilhas do Google

en: Grab your GIFT
pt_BR: Pegue seu PRESENTE

en: Gradient direction
pt_BR: Direção do gradiente

en: Great job
pt_BR: Ótimo trabalho!

en: Group questions by category
pt_BR: Agrupar perguntas por categorias

en: Group users by
pt_BR: Agrupar usuários por

en: Guest
pt_BR: Convidado

en: Heading for share buttons
pt_BR: Título para botões de compartilhamento

en: Heading for social media links
pt_BR: Título para links de mídia social

en: Height of answers images.
pt_BR: Altura das imagens das respostas.

en: Here you can see all the categories of questions you have included in the general tab. You can provide different numbers for different categories. Also, you can reorder them as you want by drag and dropping. The category order will be kept in the front end, but questions will be printed randomly.
pt_BR: Aqui você pode ver todas as categorias de perguntas incluídas na aba geral. Você pode fornecer números diferentes para categorias diferentes. Além disso, você pode reordená-las como quiser arrastando e soltando. A ordem das categorias será mantida na interface, mas as perguntas serão impressas aleatoriamente.

en: Hide
pt_BR: Ocultar

en: Hide attempts limitation notice
pt_BR: Ocultar aviso de limitação de tentativas

en: Hide background image on result page
pt_BR: Ocultar imagem de fundo na página de resultados

en: Hide background image on start page
pt_BR: Ocultar imagem de fundo na página inicial

en: Hide correct answer
pt_BR: Ocultar resposta correta

en: Hide correct answers
pt_BR: Ocultar respostas corretas

en: Hide question text on the front-end
pt_BR: Ocultar texto da pergunta na interface

en: Hide score
pt_BR: Ocultar nota

en: Hide the remaining attempts count warning when the limitation is activated.
pt_BR: Ocultar o aviso de contagem de tentativas restantes quando a limitação for ativada.

en: Hint icon
pt_BR: Ícone de dica

en: Home page URL
pt_BR: URL da página inicial

en: How To Create Product Recommendation Quiz
pt_BR: Como criar um questionário de recomendação de produto

en: How To Create a Viral Quiz In WordPress
pt_BR: Como criar um questionário viral no WordPress

en: How To Make BuzzFeed Quizzes Using WordPress Plugin 2022
pt_BR: Como fazer questionários do BuzzFeed usando o plugin WordPress 2022

en: How do I change the design of the quiz?
pt_BR: Como altero o design do questionário?

en: How do I limit access to the quiz?
pt_BR: Como posso limitar o acesso ao questionário?

en: How intervals feature works - video
pt_BR: Como o recurso de intervalos funciona – vídeo

en: How many users’ results will be shown in the leaderboard.
pt_BR: Quantos resultados de usuários serão mostrados no placar.

en: How message variables works - video
pt_BR: Como funcionam as variáveis de mensagem – vídeo

en: How question bank works - video
pt_BR: Como o banco de perguntas funciona – vídeo

en: How timer works - video
pt_BR: Como o cronômetro funciona – vídeo

en: How to Create Product Recommendation Quiz for WooCommerce
pt_BR: Como criar um questionário de recomendação de produto para WooCommerce

en: How to Create Video Quiz in WordPress
pt_BR: Como criar um questionário em vídeo no WordPress

en: How to add Leaderboard for your quiz on WordPress
pt_BR: Como adicionar um placar ao seu questionário no WordPress

en: How to add Mathematical equations into questions?
pt_BR: Como adicionar equações matemáticas em perguntas?

en: How to add Quiz Leaderboard in WordPress
pt_BR: Como adicionar placar de questionários no WordPress

en: How to add leaderboard - video
pt_BR: Como adicionar um placar – vídeo

en: How to create Diet Quiz in WordPress
pt_BR: Como criar um teste de dieta com WordPress

en: How to create Diet quiz with WordPress
pt_BR: Como criar um teste de dieta com WordPress

en: How to create Flashcards Quiz in WordPress
pt_BR: Como criar um questionário de Flashcards no WordPress

en: How to create Online Flashcards in WordPress
pt_BR: Como criar flashcards on-line no WordPress

en: How to create Viral Quiz in WordPress | Detailed Guide 2022
pt_BR: Como criar um questionário viral no WordPress | Guia Detalhado 2022

en: How to create WooCommerce quiz - video
pt_BR: Como criar um questionário do WooCommerce – vídeo

en: How to create a Relationship Quiz on WordPress
pt_BR: Como criar um quiz de relacionamento no WordPress

en: How to create a Video Quiz in WordPress
pt_BR: Como criar um questionário em vídeo no WordPress

en: How to create a quiz in one minute?
pt_BR: Como criar um questionário em um minuto?

en: How to create a relationship quiz in WP
pt_BR: Como criar um quiz de relacionamento no WP

en: How to create a simple quiz in 4 steps with the help of the %s Quiz Maker %s
pt_BR: Como criar um quesitonário simples em 4 passos com a ajuda do %s Quiz Maker %s

en: How to create an Assessment Quiz for WordPress
pt_BR: Como criar um questionário de avaliação no WordPress

en: How to create an Assessment Quiz in WordPress
pt_BR: Como criar um questionário de avaliação no WordPress

en: How to create an Outcome Quiz in WordPress
pt_BR: Como criar um questionário de resultados no WordPress

en: How to create certifiication test - video
pt_BR: Como criar um teste de certificação – vídeo

en: How to create flashcards - video
pt_BR: Como criar flashcards – vídeo

en: How to create personality quiz - video
pt_BR: Como criar um teste de personalidade – vídeo

en: How to create scored quiz - video
pt_BR: Como criar um questionário com nota – vídeo

en: How to display score of result
pt_BR: Exibindo a nota do resultado

en: How to export/import questions - video 1
pt_BR: Como exportar e importar perguntas – vídeo

en: How to integrate MailChimp - video
pt_BR: Como integrar com o MailChimp – vídeo

en: How to integrate PayPal - video
pt_BR: Como integrar com o PayPal – vídeo

en: How to set All Results Settings Shortcode - video
pt_BR: Como definir o shortcode de todas as configurações de resultados – vídeo

en: How to set Display Quiz Bank Questions Shortcode - video
pt_BR: Como definir o shortcode de exibição do banco de perguntas – vídeo

en: How to set Question Categories shortcode - video
pt_BR: Como definir o shortcode das categorias de perguntas – vídeo

en: How to set Quiz Categories shortcode - video
pt_BR: Como definir o shortcode das categorias do questionário – vídeo

en: How to set Single Quiz Results Shortcode - video
pt_BR: Como definir o shortcode dos resultados do questionário único – vídeo

en: How to set the Most Popular Quiz shortcode - video
pt_BR: Como definir o shortcode do questionário mais popular – vídeo

en: How to use
pt_BR: Como usar

en: IP and Cookie
pt_BR: IP e Cookie

en: If none of these guides help you, ask your question by contacting our %s support specialists %s and get a reply within a day.
pt_BR: Se nenhum desses guias ajudar você, faça sua pergunta entrando em contato com nossos %s especialistas de suporte %s e obtenha uma resposta em um dia.

en: If the checkbox is ticked and the Finish button is enabled too, then when the user clicks on the Finish button, the confirmation box will be displayed. It will ask `Do you want to finish the quiz? Are you sure? `.
pt_BR: Se a caixa de seleção estiver marcada e o botão "encerrar" também estiver ativo, quando o usuário clicar no botão "encerrar", a caixa de confirmação será exibida. Será perguntado: "Você quer encerrar o questionário? Tem certeza?".

en: If the option is enabled, then selected questions for the given quiz, will be grouped based on categories. When the Enable randomize questions option is enabled too, then it will randomize both questions among categories and categories among quiz.
pt_BR: Se a opção estiver ativada, as perguntas selecionadas para o questionário específico serão agrupadas com base em categorias. Quando a opção "ativar perguntas aleatórias" também estiver ativada, as perguntas serão aleatórias entre as categorias e as categorias entre os questionários.

en: If the option is enabled, then the admin will receive the email only if the user has passed the minimum score required. It will take the value of the general pass score of the quiz. Please specify it in the Result Settings tab.
pt_BR: Se a opção estiver ativada, o administrador receberá o e-mail somente se o usuário tiver passado com a nota mínima obrigatória. Levará o valor da nota geral de aprovação do questionário. Especifique-o na aba "configurações de resultados".

en: If the option is enabled, then the quiz general CSS file will not be applied to the home page. Please note, that if you have inserted the quiz on the home page, then the option must be disabled so that the CSS File can normally work for that quiz..
pt_BR: Se a opção estiver ativada, o arquivo CSS geral do questionário não será aplicado à página inicial. Observe que se você inseriu o questionário na página inicial, a opção deve ser desativada para que o arquivo CSS possa funcionar normalmente para esse questionário.

en: If the option is enabled, then the user will receive the email only if he/she has passed the minimum score required. It will take the value of the general pass score of the quiz. Please specify it in the Result Settings tab.
pt_BR: Se a opção estiver ativada, o usuário receberá o e-mail somente se tiver passado com a nota mínima obrigatória. Levará o valor da nota geral de aprovação do questionário. Especifique-o na aba "configurações de resultados".

en: If the user doesn’t answer the question he/she can’t go to the next question.
pt_BR: Se o usuário não responder à pergunta, ele não poderá passar para a próxima pergunta.

en: If the user's chosen answer is wrong he/she won't see the right answer.
pt_BR: Se a resposta escolhida pelo usuário estiver incorreta, ele não verá a resposta certa.

en: If there is audio in the question, it will automatically turn on.
pt_BR: Se houve um áudio na pergunta, ele será reproduzido automaticamente.

en: If this option is enabled background image of quiz will disappear on the result page.
pt_BR: Se esta opção estiver ativada, a imagem de fundo do questionário desaparecerá da página de resultados.

en: If this option is enabled background image of quiz will disappear on the start page.
pt_BR: Se esta opção estiver ativada, a imagem de fundo do questionário desaparecerá da página inicial.

en: If this option is enabled then the 'Limitation by IP' option will not work!
pt_BR: Se esta opção estiver ativada então a opção "limitação por IP" não funcionará!

en: If this option is enabled then the admin will get the Email with Interval message.
pt_BR: Se esta opção estiver ativada, o administrador receberá o e-mail com a mensagem de intervalo.

en: If this option is enabled then the admin will get the Email with an attached PDF file that gets the user. If the "Send Certificate To User" option is disabled admin does not get a certificate too.
pt_BR: Se esta opção estiver ativada, o administrador receberá o e-mail com um arquivo PDF anexado que será enviado ao usuário. Se a opção "Enviar certificado ao usuário" estiver desativada, o administrador também não receberá um certificado.

en: If this option is enabled, the users can't send a feedback without writing a review.
pt_BR: Se esta opção estiver ativada, os usuários não poderão enviar um feedback sem escrever um comentário.

en: If you enable this option, a toggle will be displayed by which you can show/hide the results of the quiz questions on the Front-end.
pt_BR: Se você ativar esta opção, será exibido um botão de alternância onde você pode mostrar/ocultar os resultados das perguntas do questionário na interface.

en: If you enable this option, the loading="lazy" attribute will be added to all the question and answer images, except of the first question and answer images. Note: The feature will not work for the Quiz image option. The default value for this option is set as "Off".
pt_BR: Se você ativar esta opção, o atributo loading="lazy" será adicionado a todas as imagens de perguntas e respostas, exceto às primeiras imagens de perguntas e respostas. Observação: o recurso não funcionará para a opção de imagem do questionário. O valor padrão para esta opção é definido como “Ativado”.

en: If you enable this option, this question will not be counted in the final score.
pt_BR: Se você ativar esta opção, esta pergunta não será contabilizada na nota final.

en: If you enable this option, you can display the texts of the following options before the buttons: Message for the right/wrong answers, Question Explanation, and Show correct answers. Note: If the Show correct answers option is disabled, the messages will not be displayed.
pt_BR: Se você ativar esta opção, poderá exibir os textos das seguintes opções antes dos botões: "Mensagem para respostas corretas/incorretas", "Explicação da Pergunta" e "Mostrar respostas corretas". Observação: Se a opção "Mostrar respostas corretas" estiver desativada, as mensagens não serão exibidas.

en: If you enable this option, your quiz will start automatically after the page is fully loaded. Note, that this option is designed for 1 quiz in a page. If you put multiple quizzes in a page, only the one located at the top will autostart.
pt_BR: Se você ativar esta opção, seu questionário será iniciado automaticamente depois que a página for totalmente carregada. Observe que esta opção foi projetada para 1 questionário por página. Se você colocar vários questionários em uma página, apenas aquele localizado na parte superior será iniciado automaticamente.

en: If you haven't created questions yet, you need to do it first.
pt_BR: Se você ainda não criou perguntas, você precisa fazê-lo primeiro.

en: If you love our plugin, please do big favor and rate us on
pt_BR: Se você gostou de nosso plugin, por favor faça um grande favor e nos avalie no

en: If you make a change here, these words will not be translated either.
pt_BR: Se você fizer alterações aqui, estas palavras também não serão traduzidas.

en: If you make a change here, these words will not be translated!
pt_BR: Se você fizer alterações aqui, estas palavras também não serão traduzidas.

en: If you set the method as All, it will show all quizzes from the given category. In this case, it is not required to fill the %sCount%s attribute. You can either remove it or the system will ignore the value given to it.
pt_BR: Se você definir o método como tudo, todos os questionários de uma determinada categoria serão exibidos. Neste caso, não é necessário preencher o atributo %s contagem %s. Você pode removê-lo ou o sistema irá ignorar o valor atribuído a ele.

en: If you set the method as Category, it will show all questions assigned to the given category.
pt_BR: Se você definir o método como "categoria", ele mostrará todas as perguntas atribuídas a uma determinada categoria.

en: If you set the method as Category, it will show all questions assigned to the given category.
pt_BR: Se você definir o método como "categoria", ele mostrará todas as perguntas atribuídas a uma determinada categoria.

en: If you set the method as Category, please enter the ID of the given category.
pt_BR: Se você definir o método como "categoria", digite o ID da categoria fornecida.

en: If you set the method as Quiz, it will show all questions added in the given quiz.
pt_BR: Se você definir o método como "questionário", ele mostrará todas as perguntas adicionadas no questionário específico.

en: If you set the method as Quiz, please enter the ID of the given quiz.
pt_BR: Se você definir o método como "questionário", digite o ID do questionário fornecido.

en: If you set the method as Random, please give a value to %s Count %s option too, and it will randomly display that given amount of quizzes from the given category.
pt_BR: Se você definir o método como aleatório, atribua um valor à opção %s contagem %s também, e ele exibirá aleatoriamente a quantidade determinada de questionários de uma determinada categoria.

en: If you want to give a full control to the given user role, please add the role in both fields.
pt_BR: Se você deseja dar controle total à função de usuário fornecida, adicione a função em ambos os campos.

en: Image
pt_BR: Imagem

en: Image Height
pt_BR: Altura da imagem

en: Image Width
pt_BR: Largura da imagem

en: Image sizing
pt_BR: Dimensionamento da imagem

en: Import
pt_BR: Importar

en: In this shortcode you can add your desired text and its translation. The translated version of the text will be displayed in the front-end. The languages must be written in the %sLanguage Code%s
pt_BR: Neste shortcode você pode adicionar o texto desejado e sua tradução. A versão traduzida do texto será exibida na interface. Os idiomas devem ser escritos no %scódigo de idioma%s

en: Inactive
pt_BR: Inativo

en: Indian Rupee
pt_BR: Rúpia indiana

en: Indicate the length of the characters/words.
pt_BR: Indique o comprimento dos caracteres/palavras.

en: Individual Leaderboard Settings
pt_BR: Configurações individuais de placares

en: Information Form
pt_BR: Formulário de informação

en: Information Form title
pt_BR: Titulo do formulário de informação

en: Insert questions
pt_BR: Inserir perguntas

en: Insert your preferred message variable into the editor by clicking.
pt_BR: Insira sua variável de mensagem preferida no editor clicando.

en: Inside
pt_BR: Dentro

en: Instagram link
pt_BR: Link do Instagram

en: Instagram profile or page link for showing after quiz finish.
pt_BR: Perfil do Instagram ou link da página para exibição após o término do questionário.

en: Instructions
pt_BR: Instruções

en: Integrations
pt_BR: Integrações

en: Integrations settings
pt_BR: Configurações de integrações

en: Intervals
pt_BR: Intervalos

en: Introduction page
pt_BR: Página de introdução

en: Invalid Email address
pt_BR: Endereço de e-mail inválido

en: It affects the images chosen from “Add Image” not from “Add media” on the Edit question page
pt_BR: Afeta as imagens escolhidas em “Adicionar imagem” e não em “Adicionar mídia” na página "editar pergunta".

en: It displays the maximum point of the keywords. For instance, %%max_point_keyword_A%%.
pt_BR: Exibe o ponto máximo das palavras-chave. Por exemplo, %%max_point_keyword_A%%.

en: It helps to configure the scale of the images inside the quiz in case of differences between the sizes.
pt_BR: Ajuda a configurar a escala das imagens dentro do questionário em caso de diferenças entre os tamanhos.

en: It is designed for a particular quiz category results.
pt_BR: Ele foi projetado para resultados de uma categoria de questionário específica.

en: It will display the Question Category title and the description. Moreover, it displays in which percentage you match the particular Question Category Keyword. The message variable is designed to create Myers Personality Test. For instance, %%personality_result_by_question_ids_3,5,16,2%%.
pt_BR: Ele exibirá o título da categoria da pergunta e a descrição. Além disso, ele exibe em qual porcentagem você corresponde à palavra-chave da categoria de pergunta específica. A variável da mensagem foi projetada para criar o teste de personalidade de Myers. Por exemplo, %%personality_result_by_question_ids_3,5,16,2%%.

en: It will display the average rate of the Question Category (for example: Copywriting: 2.7/5 ...).
pt_BR: Será exibida a taxa média da categoria de perguntas (por exemplo: Redação: 2,7/5...).

en: It will display the average rate of the Question Category as a bar chart. Note: This message variable will not work in the email fields.
pt_BR: Ele exibirá a taxa média da categoria da pergunta como um gráfico de barras. Observação: esta variável de mensagem não funcionará nos campos de e-mail.

en: It will display the average score of the user.
pt_BR: Ele exibirá a nota média do usuário.

en: It will display the percentage of the chosen keyword from the maximum.For instance, %%user_keyword_percentage_A%%.
pt_BR: Exibirá a porcentagem da palavra-chave escolhida a partir do máximo. Por exemplo, %%user_keyword_percentage_A%%.

en: It will display the sum of all the user's points.
pt_BR: Exibirá a soma de todos os pontos do usuário.

en: It will display the total count of the keyword. For instance, %%user_keyword_point_A%%.
pt_BR: Exibirá a contagem total da palavra-chave. Por exemplo, %%user_keyword_point_A%%.

en: It will show the author nickname of the current quiz.
pt_BR: Ele mostrará o apelido do autor do questionário atual.

en: It will show the author of the current quiz.
pt_BR: Ele mostrará o autor do questionário atual.

en: It will take the specified amount of questions from all the questions you include in this quiz.
pt_BR: Será necessária a quantidade especificada de perguntas de todas as perguntas incluídas neste questionário.

en: Japanese Yen
pt_BR: Iene japonês

en: Join
pt_BR: Participar

en: Just create contact
pt_BR: Apenas criar contato

en: Keyword
pt_BR: Palavra-chave

en: Keyword default count
pt_BR: Contagem padrão de palavras-chave

en: Labels
pt_BR: Rótulos

en: Large
pt_BR: Grande

en: Last
pt_BR: Último

en: Lazy loading
pt_BR: Carregamento lento

en: Leaderboard
pt_BR: Placar

en: Leaderboard By Quiz Category Settings
pt_BR: Placar por configurações de categoria de questionários

en: Leaderboard Columns
pt_BR: Colunas do placar

en: Learn How to Use Custom Fields in Quiz Maker
pt_BR: Aprenda como usar campos personalizados no Quiz Maker

en: Learn what your website visitors want, need, and expect with the help of Survey Maker. Build surveys without limiting your needs.
pt_BR: Saiba o que os visitantes do seu site desejam, precisam e esperam com a ajuda do criador de pesquisa. Crie pesquisas sem limitar suas necessidades.

en: Leave a current page to go to the link provided
pt_BR: Para sair da página atual e acessar o link fornecido

en: Leave current page and go to the link provided after X second
pt_BR: Saia da página atual e acesse o link fornecido após X segundos

en: Left
pt_BR: Esquerda

en: Left / Right
pt_BR: Esquerda / Direita

en: Left Bottom
pt_BR: Base à esquerda

en: Left Center
pt_BR: Meio à esquerda

en: Left Top
pt_BR: Topo à esquerda

en: Length
pt_BR: Comprimento

en: Lifetime payment
pt_BR: Pagamento vitalício

en: Light
pt_BR: Claro

en: Limit by
pt_BR: Limitar por

en: Limit the count of the attempts for each user role for passing the quiz. To have this option work you need to enable Only for selected user role option.
pt_BR: Limitar a contagem de tentativas de aprovação no questionário para cada função de usuário. Para que esta opção funcione, você precisa ativar a opção "somente para função de usuário selecionada".

en: Limitation Users
pt_BR: Limitação de usuários

en: Limitation count of takers
pt_BR: Limitação de número de participantes

en: Limitation of Users
pt_BR: Limitação de usuários

en: LinkedIn link
pt_BR: Link do LinkedIn

en: LinkedIn profile or page link for showing after quiz finish.
pt_BR: Perfil do LinkedIn ou link da página para exibição após o término do questionário.

en: Load more
pt_BR: Carregar mais

en: Load more button
pt_BR: Botão "carregar mais"

en: Loading ...
pt_BR: Carregando...

en: Loading...
pt_BR: Carregando...

en: Log In
pt_BR: Acessar

en: Log In button
pt_BR: Botão "acessar"

en: Lowercase
pt_BR: Todas minúsculas

en: Lowercase – Transforms all characters to lowercase
pt_BR: Minúsculas – Transforma todos os caracteres em minúsculas

en: MAX
pt_BR: MÁX

en: Mad Mimi Settings
pt_BR: Configurações do Mad Mimi

en: Mail Message
pt_BR: Mensagem por e-mail

en: MailChimp API Key
pt_BR: Chave de API do MailChimp

en: MailChimp Settings
pt_BR: Configurações do MailChimp

en: MailChimp Username
pt_BR: Nome de usuário do MailChimp

en: MailChimp list
pt_BR: Lista do MailChimp

en: Mailpoet Integration Addon
pt_BR: Integração com MailPoet

en: Make amazing online surveys and get real-time feedback quickly and easily.
pt_BR: Crie pesquisas on-line incríveis e receba feedback em tempo real com rapidez e facilidade.

en: Make responses anonymous
pt_BR: Tornar as respostas anônimas

en: Make the question appear without text. The option is designed to use when the question includes an image as well.
pt_BR: Faça a pergunta aparecer sem texto. A opção foi projetada para ser usada quando a pergunta também inclui uma imagem.

en: Make the questions required
pt_BR: Tornar as perguntas obrigatórias

en: Make the review field required
pt_BR: Tornar o campo de avaliação obrigatório

en: Mark as read
pt_BR: Marcar como lido

en: Mark as unread
pt_BR: Marcar como não lido

en: Max
pt_BR: Máx.

en: Max value
pt_BR: Valor máximo

en: Maximum length of a text field
pt_BR: Comprimento máximo de um campo de texto

en: Maximum points which can get the user
pt_BR: Máximo de pontos que o usuário pode obter

en: Maximum value of a number field
pt_BR: Valor máximo de um campo numérico

en: Maybe something went wrong.
pt_BR: Talvez algo deu errado.

en: Medium
pt_BR: Médio

en: Menu notifications
pt_BR: Notificações do menu

en: Message
pt_BR: Mensagem

en: Message Variables
pt_BR: Variáveis de mensagem

en: Message after the timer ends
pt_BR: Mensagem após o término do cronômetro

en: Message before redirect timer
pt_BR: Mensagem antes do cronômetro de redirecionamento

en: Message before starting the quiz
pt_BR: Mensagem antes de iniciar o questionário

en: Message before timer
pt_BR: Mensagem antes do cronômetro

en: Message for the right answer
pt_BR: Mensagem para a resposta correta

en: Message for the users who aren’t included in the above-mentioned list.
pt_BR: Mensagem para os usuários que não estão incluídos na lista acima mencionada.

en: Message for the wrong answer
pt_BR: Mensagem para a resposta incorreta

en: Message for those who haven’t logged in
pt_BR: Mensagem para quem ainda não está conectado

en: Message variables
pt_BR: Variáveis de mensagem

en: Min
pt_BR: Mín.

en: Min value
pt_BR: Valor mínimo

en: Minimum value of a number field
pt_BR: Valor mínimo de um campo numérico

en: Modern Dark
pt_BR: Moderno Escuro

en: Modern Light
pt_BR: Moderno Claro

en: Month
pt_BR: Mês

en: Most popular quiz
pt_BR: Questionário mais popular

en: Multiple choice question with multiple Correct answers.
pt_BR: Pergunta de múltipla escolha com múltiplas respostas corretas.

en: Multiple choice question with one Correct answer.
pt_BR: Pergunta de múltipla escolha com uma resposta correta.

en: Multiple choice questions with one Correct answer, which will be displayed as Dropdown.
pt_BR: Perguntas de múltipla escolha com uma resposta correta, que serão exibidas como menu suspenso.

en: Name
pt_BR: Nome

en: Need Authorization
pt_BR: Autorização necessária

en: Next
pt_BR: Próximo

en: Next Question
pt_BR: Próxima pergunta

en: Next Quiz
pt_BR: Próximo questionário

en: Next button
pt_BR: Botão "próximo"

en: No data
pt_BR: Sem dados

en: No data available in table
pt_BR: Não há dados disponíveis na tabela

en: No influence to score
pt_BR: Não há influência para pontuar

en: No matching records found
pt_BR: Nenhum registro correspondente encontrado

en: No more reviews
pt_BR: Sem mais avaliações

en: No rate provided
pt_BR: Nenhuma avaliação fornecida

en: No review provided
pt_BR: Nenhuma avaliação fornecida

en: None
pt_BR: Nenhum

en: Note text
pt_BR: Texto de nota

en: Note!!
pt_BR: Observação

en: Note: If you leave the option empty,  the user will stay on the same page in case of a fail.
pt_BR: Observação: se você deixar esta opção vazia, o usuário vai permanecer na mesma página se reprovar.

en: Note: If you notice, that the ordering is not being changed on the Front-end, then, most presumably, there is a cache problem for you. Please exclude the link, where the given quiz is located from the Cache plugin settings. Also, clear all the cache types (DB, plugin, browser). After clearing all the caches, check the case with either the Incognito mode or another browser/device.
pt_BR: Observação: se você notar que a ordenação não está mudando na interface, provavelmente isso é um problema do seu cache. Exclua o link onde o questionário fornecido está localizado nas configurações do plugin de cache. Além disso, limpe todos os tipos de cache (banco de dados, plugin, navegador). Depois de limpar todos os caches, teste no modo de navegação anônima ou em outro navegador/dispositivo.

en: Number
pt_BR: Número

en: Number of randomly selected questions
pt_BR: Número de perguntas selecionadas aleatoriamente

en: On Both
pt_BR: Em ambos

en: On desktop
pt_BR: No desktop

en: On mobile
pt_BR: Em dispositivos móveis

en: On results page
pt_BR: Na página de resultados

en: Onetime payment
pt_BR: Pagamento único

en: Only for logged in users
pt_BR: Apenas para usuários conectados

en: Only for selected user role
pt_BR: Apenas para funções de usuário selecionadas

en: Only wrong answers count
pt_BR: Contagem de respostas incorretas apenas

en: Oops!
pt_BR: Opa!

en: Ordering
pt_BR: Ordenação

en: Orders
pt_BR: Pedidos

en: Our YouTube community  guides you to step by step tutorials about our products and not only...
pt_BR: Nossa comunidade do YouTube orienta você em tutoriais passo a passo sobre nossos produtos e muito mais...

en: Our products
pt_BR: Nossos produtos

en: Outside
pt_BR: Fora

en: Padding of buttons.
pt_BR: Preenchimento dos botões.

en: Pass Score (%)
pt_BR: Nota para passar (%)

en: Pass score for attempt restriction
pt_BR: Nota de aprovação para restrição de tentativa

en: Passed
pt_BR: Aprovado

en: Passed users count
pt_BR: Contagem de usuários que passaram

en: Passed users count by score
pt_BR: Contagem de usuários aprovados por nota

en: Password
pt_BR: Senha

en: Password for passing quiz
pt_BR: Senha para passar no questionário

en: Password for users who can pass the quiz.
pt_BR: Senha para usuários que podem passar no questionário.

en: Password is wrong!
pt_BR: Senha incorreta!

en: Paste the shortcode into any of your posts to show questions of a given quiz. Designed to show questions to students, earlier on, for preparing for the test.
pt_BR: Cole o shortcode em qualquer um de seus posts para mostrar as perguntas de um determinado questionário. Projetado para mostrar perguntas aos alunos, mais cedo, para se prepararem para a prova.

en: Paste the shortcode into any of your posts/pages to create flashcards in a question-and-answer format. Each flashcard shows a question on one side and a correct answer on the other.
pt_BR: Cole o shortcode em qualquer um de seus posts/páginas para criar flashcards em formato de perguntas e respostas. Cada flashcard mostra uma pergunta de um lado e uma resposta correta do outro.

en: Pay now
pt_BR: Comprar agora

en: PayPal Client ID
pt_BR: ID de cliente PayPal

en: PayPal Settings
pt_BR: Configurações do PayPal

en: Payment Type
pt_BR: Tipo de pagamento

en: Payment date
pt_BR: Data de pagamento

en: Payment details
pt_BR: Detalhes de pagamento

en: Payment terms
pt_BR: Termos de pagamento

en: Percentage
pt_BR: Porcentagem

en: Permission Denied
pt_BR: Permissão negada

en: Phone
pt_BR: Telefone

en: Phone Number
pt_BR: Número de telefone

en: Placeholder
pt_BR: Conteúdo de marcação

en: Placeholder text
pt_BR: Texto de marcação

en: Placeholders
pt_BR: Conteúdos de marcação

en: Please Note
pt_BR: Observação

en: Please click the stars to rate the quiz
pt_BR: Clique nas estrelas para avaliar o questionário

en: Please enter 1 or more characters
pt_BR: Digite 1 ou mais caracteres

en: Please enter password
pt_BR: Digite a senha

en: Please feel free to use our other awesome plugins!
pt_BR: Sinta-se livre para usar nossos outros ótimos plugins!

en: Please note that if the background color and the button text color are the same, the arrows will not be visible.
pt_BR: Observe que se a cor de fundo e a cor do texto do botão forem iguais, as setas não ficarão visíveis.

en: Please note that this video will disappear once you created 4 quizzes.
pt_BR: Observe que este vídeo desaparecerá depois que você criar 4 questionários.

en: Please note, that if you change the default texts, these words will not be translated with Translation plugins or the Poedit app.
pt_BR: Observe que se você alterar os textos padrão, essas palavras não serão traduzidas com os plugins de tradução ou com o aplicativo Poedit.

en: Please select your quiz from dropdown
pt_BR: Selecione seu questionário no menu suspenso

en: Points
pt_BR: Pontos

en: Popup everything you want! Create informative and promotional popups all in one plugin.
pt_BR: Coloque em popups tudo o que você quiser! Crie popups informativos e promocionais em um único plugin.

en: Postpay
pt_BR: Pós-pago

en: Postpay: The quiz taker will be able to see the results of his/her quiz only after doing a payment. That means that they could pass the quiz but would not be allowed to get results, emails, or certificates until they pay. Besides, if you set the payment type as Postpay the only payment term that will be available is Onetime payment․
pt_BR: Pós-pagamento: o participante do questionário poderá ver os resultados do seu questionário somente após efetuar o pagamento. Isso significa que eles poderiam passar no questionário, mas não teriam permissão para receber resultados, e-mails ou certificados até que pagassem. Além disso, se você definir o tipo de pagamento como pós-pagamento, a única condição de pagamento que estará disponível é pagamento único․

en: Pre-start message:
pt_BR: Mensagem de pré-início

en: Premium support
pt_BR: Suporte premium

en: Premium version
pt_BR: Versão premium

en: Premium versions' overview
pt_BR: Visão geral das versões premium

en: Prepay
pt_BR: Pré-pago

en: Prepay: The quiz taker will be allowed to pass the quiz only after paying.
pt_BR: Pré-pagamento: o participante do questionário só poderá passar no teste após pagar.

en: Prev
pt_BR: Anterior

en: Prev Question
pt_BR: Pergunta anterior

en: Prev Quiz
pt_BR: Questionário anterior

en: Previous
pt_BR: Anterior

en: Previous button
pt_BR: Botão "anterior"

en: Primary
pt_BR: Primário

en: Prints the webpage link where the current quiz is posted.
pt_BR: Imprime o link da página da web onde o questionário atual foi publicado.

en: Processing...
pt_BR: Processando…

en: Progress bar style
pt_BR: Estilo da barra de progresso

en: Progress live bar style
pt_BR: Estilo da barra de progresso

en: Protect web content from being plagiarized. Prevent plagiarism from your website with this easy to use plugin.
pt_BR: Proteja o conteúdo da web contra plágio. Evite o plágio em seu site com este plugin fácil de usar.

en: Provide descriptive or informative text about the question.
pt_BR: Forneça um texto descritivo ou informativo sobre a pergunta.

en: Provide more information about the question category
pt_BR: Forneça mais informações sobre a categoria da pergunta

en: Provide more information about the quiz category
pt_BR: Forneça mais informações sobre a categoria do questionário

en: Provide more information about the quiz. You can choose whether to show it or not in the front end in the “Settings” tab.
pt_BR: Forneça mais informações sobre o questionário. Você pode escolher se deseja mostrá-lo ou não na interface na aba “configurações”

en: Provide the message text for sending to the Admin by email. You can use Variables from General Settings page to insert data. (name, score, date etc.)
pt_BR: Forneça o texto da mensagem para enviar ao administrador por e-mail. Você pode usar variáveis da página "configurações gerais" para inserir dados. (nome, nota, data, etc.)

en: Publish
pt_BR: Publicar

en: Publishable Key
pt_BR: Chave publicável

en: Published
pt_BR: Publicado

en: Put this shortcode on a page to show the total count of question categories.
pt_BR: Insira este shortcode em uma página para mostrar a contagem total de categorias de perguntas.

en: Put this shortcode on a page to show the total count of questions.
pt_BR: Insira este shortcode em uma página para mostrar a contagem total de perguntas.

en: Put this shortcode on a page to show the total count of quiz categories.
pt_BR: Insira este shortcode em uma página para mostrar a contagem total de categorias de questionários.

en: Put this shortcode on a page to show the total count of quizzes.
pt_BR: Insira este shortcode em uma página para mostrar a contagem total de questionários.

en: Put this shortcode on a page to show the total results count of all quizzes of all users.
pt_BR: Coloque este shortcode em uma página para mostrar a contagem total de resultados de todos os questionários de todos os usuários.

en: Put this shortcode on a page to show the total time the user spent to pass quizzes. It includes all the quizzes in the user history.
pt_BR: Coloque este shortcode em uma página para mostrar o tempo total que o usuário gastou para passar nos questionários. Inclui todos os questionários do histórico do usuário.

en: Question
pt_BR: Pergunta

en: Question Categories
pt_BR: Categorias de perguntas

en: Question Category
pt_BR: Categoria de perguntas

en: Question Default Title
pt_BR: Título padrão da pergunta

en: Question Image Zoom
pt_BR: Zoom da imagem da pergunta

en: Question Reports
pt_BR: Relatórios da pergunta

en: Question Settings
pt_BR: Configurações da pergunta

en: Question Tags
pt_BR: Tags de perguntas

en: Question Timer
pt_BR: Cronômetro da pergunta

en: Question background image
pt_BR: Imagem de fundo da pergunta

en: Question categories
pt_BR: Categorias de perguntas

en: Question categories list table
pt_BR: Tabela de lista de categorias de perguntas

en: Question category
pt_BR: Categoria de perguntas

en: Question category created.
pt_BR: Categoria de perguntas criada.

en: Question category deleted.
pt_BR: Categoria de perguntas excluída.

en: Question category duplicated.
pt_BR: Categoria de perguntas duplicada.

en: Question category published.
pt_BR: Categoria de perguntas publicada.

en: Question category saved.
pt_BR: Categoria de perguntas salva.

en: Question category unpublished.
pt_BR: Categoria de perguntas despublicada.

en: Question count per page
pt_BR: Contagem de perguntas por página

en: Question created.
pt_BR: Pergunta criada.

en: Question deleted.
pt_BR: Pergunta excluída.

en: Question duplicated.
pt_BR: Pergunta duplicada.

en: Question explanation
pt_BR: Explicação da pergunta

en: Question font size
pt_BR: Tamanho da fonte da pergunta

en: Question hint
pt_BR: Dica da pergunta

en: Question image height in pixels. It accepts only number values.
pt_BR: Altura da imagem da pergunta em pixels. Aceita apenas valores numéricos.

en: Question image width in pixels. Set it 0 or leave it blank for making it 100%. It accepts only numeric values.
pt_BR: Largura da imagem da pergunta em pixels. Defina 0 ou deixe em branco para 100%. Aceita apenas valores numéricos.

en: Question marking
pt_BR: Marcação de perguntas

en: Question saved.
pt_BR: Pergunta salva.

en: Question status
pt_BR: Status da pergunta

en: Question tags
pt_BR: Tags de perguntas

en: Question text alignment
pt_BR: Alinhamento do texto da pergunta

en: Question title
pt_BR: Título da pergunta

en: Question type
pt_BR: Tipo de pergunta

en: Question weight
pt_BR: Peso da pergunta

en: Question(s) published.
pt_BR: Pergunta(s) publicada(s).

en: Question(s) unpublished.
pt_BR: Pergunta(s) despublicada(s).

en: Questions
pt_BR: Perguntas

en: Questions Count
pt_BR: Contagem de perguntas

en: Questions Image Styles
pt_BR: Estilos da imagem da pergunta

en: Questions count
pt_BR: Contagem de perguntas

en: Questions default category
pt_BR: Categoria de perguntas padrão

en: Questions default type
pt_BR: Tipo padrão de perguntas

en: Questions list table
pt_BR: Tabela de lista de perguntas

en: Questions numbering
pt_BR: Numeração de perguntas

en: Quiz
pt_BR: Questionário

en: Quiz Author
pt_BR: Autor do questionário

en: Quiz Author Email
pt_BR: E-mail do autor do questionário

en: Quiz Author Nickname
pt_BR: Apelido do autor do questionário

en: Quiz Categories
pt_BR: Categorias de questionários

en: Quiz Category
pt_BR: Categoria de questionários

en: Quiz Color
pt_BR: Cor do questionário

en: Quiz Coupon
pt_BR: Cupom do questionário

en: Quiz Description
pt_BR: Descrição do questionário

en: Quiz Display Page URL
pt_BR: URL da página de exibição do questionário

en: Quiz ID
pt_BR: ID do questionário

en: Quiz Information
pt_BR: Informação do questionário

en: Quiz Login Form Settings
pt_BR: Configurações do formulário de acesso do questionário

en: Quiz Maker Information
pt_BR: Informação do Quiz Maker

en: Quiz Maker by AYS
pt_BR: Quiz Maker por AYS

en: Quiz Maker plugin free demo
pt_BR: Demonstração grátis do plugin Quiz Maker

en: Quiz Maker plugin premium version
pt_BR: Versão premium do plugin Quiz Maker

en: Quiz Name
pt_BR: Nome do questionário

en: Quiz Options
pt_BR: Opções do questionário

en: Quiz Right/Wrong answers sounds
pt_BR: Sons para respostas corretas/incorretas do questionário

en: Quiz Styles
pt_BR: Estilos de questionário

en: Quiz Timer
pt_BR: Cronômetro do questionário

en: Quiz Title
pt_BR: Título do questionário

en: Quiz attribute .
pt_BR: Atributo do questionário.

en: Quiz attribute deleted.
pt_BR: Atributo do questionário excluído.

en: Quiz background gradient
pt_BR: Gradiente de fundo

en: Quiz buttons border-radius in pixels. It accepts only numeric values.
pt_BR: Raio da borda dos botões do questionário em pixels. Aceita apenas valores numéricos.

en: Quiz categories
pt_BR: Categorias de questionários

en: Quiz categories list table
pt_BR: Tabela de lista de categorias de questionários

en: Quiz category created.
pt_BR: Categoria de questionários criada.

en: Quiz category deleted.
pt_BR: Categoria de questionários excluída.

en: Quiz category duplicated.
pt_BR: Categoria de questionários duplicada.

en: Quiz category saved.
pt_BR: Categoria de questionários salva.

en: Quiz category(s) published.
pt_BR: Categoria(s) de questionários publicada(s).

en: Quiz category(s) unpublished.
pt_BR: Categoria(s) de questionários despublicada(s).

en: Quiz container border
pt_BR: Borda do contêiner do questionário

en: Quiz container border-radius in pixels. It accepts only numeric values.
pt_BR: Raio da borda do contêiner do questionário em pixels. Aceita apenas valores numéricos.

en: Quiz container max-width for mobile in percentage. This option will work for the screens with less than 640 pixels width.
pt_BR: Largura máxima do contêiner do questionário para dispositivos móveis em porcentagem. Esta opção funcionará para telas com largura inferior a 640 pixels.

en: Quiz container width in pixels.Set it 0 or leave it blank for making a quiz with 100% width. It accepts only numeric values.
pt_BR: Largura da imagem do questionário em pixels. Defina 0 ou deixe em branco para 100%. Aceita apenas valores numéricos.

en: Quiz created.
pt_BR: Questionário criado.

en: Quiz creation date
pt_BR: Data de criação do questionário

en: Quiz fail message
pt_BR: Mensagem de falha no questionário

en: Quiz has been deleted
pt_BR: O questionário foi excluído

en: Quiz image
pt_BR: Imagem do questionário

en: Quiz image height
pt_BR: Altura da imagem do questionário

en: Quiz intervals chart
pt_BR: Gráfico de intervalos do questionário

en: Quiz is available only for the users mentioned in the list.
pt_BR: O questionário está disponível apenas para os usuários mencionados na lista.

en: Quiz link
pt_BR: Link do questionário

en: Quiz loader icon
pt_BR: Ícone de carregamento do questionário

en: Quiz max-width for mobile
pt_BR: Largura máxima do questionário para dispositivos móveis

en: Quiz min-height
pt_BR: Altura mínima do questionário

en: Quiz minimal height in pixels
pt_BR: Altura mínima do questionário em pixels

en: Quiz multilanguage
pt_BR: Questionário multi-idioma

en: Quiz name
pt_BR: Nome do questionário

en: Quiz page link
pt_BR: Link da página do questionário

en: Quiz pass message
pt_BR: Mensagem de sucesso no questionário

en: Quiz saved.
pt_BR: Questionário salvo.

en: Quiz time
pt_BR: Tempo do questionário

en: Quiz title font size
pt_BR: Tamanho da fonte do título do questionário

en: Quiz title text shadow
pt_BR: Sombra do texto do título do questionário

en: Quiz title transformation
pt_BR: Transformação do título do questionário

en: Quiz width
pt_BR: Largura do questionário

en: Quiz(s) published.
pt_BR: Questionário(s) publicado(s).

en: Quiz(s) unpublished.
pt_BR: Questionário(s) despublicado(s).

en: Quizzes
pt_BR: Questionários

en: Quizzes Count
pt_BR: Contagem de questionários

en: Quizzes list table
pt_BR: Tabela de lista de questionários

en: Radio
pt_BR: Opção

en: Random - If you set the ordering method as random and gave a value to count option, then it will randomly display that given amount of quizzes from your created quizzes.
pt_BR: Aleatório - Se você definir o método de ordenação como aleatório e fornecer uma opção de valor para contar, ele exibirá aleatoriamente aquela determinada quantidade de questionários dos questionários criados.

en: Randomize Flash Cards
pt_BR: Flashcards aleatórios

en: Rate
pt_BR: Avaliar

en: Rate Date
pt_BR: Data da avaliação

en: Rate Score
pt_BR: Nota

en: Rate Us
pt_BR: Nos avalie

en: Rated
pt_BR: Avaliado

en: Rating form title
pt_BR: Título do formulário de avaliação

en: Read
pt_BR: Lido

en: Recent - If you set the ordering method as recent and gave a value to count option, then it will display that given amount of quizzes from your recently created quizzes.
pt_BR: Recente - Se você definir o método de ordenação como recente e fornecer uma opção de valor para contar, ele exibirá aquela determinada quantidade de questionários criados recentemente.

en: Recent Quizzes Settings
pt_BR: Configurações de questionários recentes

en: Recommended
pt_BR: Não recomendado

en: Rect Dark
pt_BR: Rect Escuro

en: Rect Light
pt_BR: Rect Claro

en: Rectangle
pt_BR: Retângulo

en: Redirect URL
pt_BR: URL de redirecionamento

en: Redirect after submission
pt_BR: Redirecionar após o envio

en: Redirect delay
pt_BR: Atraso no redirecionamento

en: Redirect delay (sec)
pt_BR: Atraso no redirecionamento (seg)

en: Redirect to custom URL after user submit the form.
pt_BR: Redirecionar para URL personalizado depois que o usuário enviar o formulário.

en: Redirecting after
pt_BR: Redirecionando depois

en: Refresh Categories
pt_BR: Atualizar categorias

en: Replace Your_Quiz_ID with the corresponding Quiz ID to show the Average Rate for the quiz.
pt_BR: Substitua Your_Quiz_ID pelo ID do questionário correspondente para mostrar a taxa média do questionário.

en: Reports
pt_BR: Relatórios

en: Represent images in an attractive way. Attract people with your own single and multiple free galleries from your photo library.
pt_BR: Represente imagens de maneira atraente. Atraia pessoas com suas próprias galerias gratuitas e múltiplas de sua biblioteca de fotos.

en: Require users to choose answers not under the min value you provided. It will work with the Checkbox type.
pt_BR: Exigir que os usuários escolham respostas que não estejam abaixo do valor mínimo fornecido. Funcionará com o tipo caixa de seleção.

en: Resend certificate
pt_BR: Enviar certificado

en: Restart quiz
pt_BR: Recomeçar o questionário

en: Restart quiz button
pt_BR: Botão "reiniciar questionário"

en: Restrict the number of characters/words to be inserted in the text field by the user.
pt_BR: Restringir o número de caracteres a serem inseridos no campo de texto pelo usuário.

en: Result
pt_BR: Resultado

en: Result message
pt_BR: Mensagem de resultado

en: Result(s) deleted.
pt_BR: Resultado(s) excluído(s).

en: Results
pt_BR: Resultados

en: Results Settings
pt_BR: Configurações de resultados

en: Results by question categories
pt_BR: Resultados por categorias de perguntas

en: Results for
pt_BR: Resultados para

en: Results list table
pt_BR: Tabela de lista de resultados

en: Results settings
pt_BR: Configurações de resultados

en: Reverse the ordering of the questions in the list.
pt_BR: Inverter a ordem das perguntas na lista.

en: Review
pt_BR: Revisar

en: Review(s) deleted.
pt_BR: Avaliação(ões) excluída(s).

en: Reviews
pt_BR: Avaliações

en: Reviews for
pt_BR: Avaliações para

en: Reviews list table
pt_BR: Tabela de lista de avaliações

en: Right
pt_BR: Direita

en: Right Bottom
pt_BR: Base à direita

en: Right Center
pt_BR: Meio à direita

en: Right Top
pt_BR: Topo à direita

en: Right/wrong answer icons
pt_BR: Ícones de respostas corretas/incorretas

en: Rounded
pt_BR: Arredondado

en: Russian Ruble
pt_BR: Rublo russo

en: SUM
pt_BR: SOMA

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Save and close
pt_BR: Salvar e fechar

en: Save and new
pt_BR: Salvar e novo

en: Save as default
pt_BR: Salvar como padrão

en: Save changes
pt_BR: Salvar alterações

en: Saves the assigned settings of the current quiz as default. After clicking on this button, each time creating a new quiz, the system will take the settings and styles of the current quiz. If you want to change and renew it, please click on this button on another quiz.
pt_BR: Salva as configurações atribuídas ao questionário atual como padrão. Após clicar neste botão, cada vez que for criado um novo questionário, o sistema assumirá as configurações e estilos do questionário atual. Se desejar alterá-lo e renová-lo, clique neste botão em outro questionário. Este recurso está disponível apenas na versão PRO!!!

en: Schedule the quiz
pt_BR: Agendar o questionário

en: Score
pt_BR: Pontuação

en: Score by answered questions
pt_BR: Nota por perguntas respondidas

en: Scroll offset(px)
pt_BR: Deslocamento da rolagem (px)

en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: Search:
pt_BR: Pesquisar:

en: Searching...
pt_BR: Pesquisando...

en: Secret Key
pt_BR: Chave secreta

en: See All Plugins
pt_BR: Ver todos os plugins

en: See All Videos
pt_BR: Ver todos os vídeos

en: See Result
pt_BR: Ver resultados

en: See Result button
pt_BR: Botão "ver resultado"

en: See review
pt_BR: Ver avaliação

en: Select
pt_BR: Selecionar

en: Select All
pt_BR: Selecionar tudo

en: Select Category
pt_BR: Selecionar categoria

en: Select Channel
pt_BR: Selecionar canal

en: Select Color
pt_BR: Selecionar cor

en: Select List
pt_BR: Selecionar lista

en: Select Quiz
pt_BR: Selecione o questionário

en: Select Rate
pt_BR: Selecionar taxa

en: Select Tags
pt_BR: Selecionar tags

en: Select User
pt_BR: Selecionar usuário

en: Select a single ID or multiple IDs. List multiple IDs by separating them with commas. Example id="13,23,33"
pt_BR: Selecione um único ID ou vários IDs. Liste vários IDs separando-os com vírgulas. Exemplo: id="13,23,33"

en: Select an answer
pt_BR: Selecione uma resposta

en: Select default color
pt_BR: Selecionar cor padrão

en: Select language (voice)
pt_BR: Selecione o idioma (voz)

en: Select music
pt_BR: Selecionar música

en: Select question type
pt_BR: Selecionar tipo de pergunta

en: Select sound
pt_BR: Selecionar som

en: Select the ID of the quiz. You can write more than one ID.
pt_BR: Selecione o ID do questionário. Você pode escrever mais de um ID.

en: Select the ID. Example: id="23".
pt_BR: Selecione o ID. Exemplo: id="23".

en: Select the language and voice for the text to speech option. Note: The list may vary depending on your browser.
pt_BR: Selecione o idioma e a voz para a opção de conversão de texto em fala. Observação: a lista pode variar dependendo do seu navegador.

en: Select the passing score(in percentage), and the attempt of the user will be detected only under that given condition. For example: If we give 40% value to it and assign 5 to the Attempts count option, the user can pass the quiz with getting more than 40% score in 5 times, but will have a chance to pass the quiz with getting under the 40% score as to how much as he/she wants.
pt_BR: Selecione a nota de aprovação (em porcentagem) e a tentativa do usuário será detectada apenas sob essa condição. Por exemplo: se atribuirmos um valor de 40% a ele e atribuirmos 5 à opção de contagem de tentativas, o usuário poderá passar no teste obtendo mais de 40% de pontuação em 5 vezes, mas terá a chance de passar no teste se ficar abaixo da nota de 40% quantas vezes desejar.

en: Select the time when the quiz taker will need to pay to pass the quiz:
pt_BR: Selecione o horário em que o participante precisará pagar para passar no questionário:

en: Select the way for grouping the results. If you want to make Leaderboard for logged in users, then choose ID. It will collect results by WP user ID. If you want to make Leaderboard for guests, then you need to choose Email and enable Information Form and Email, Name options from quiz settings. It will group results by emails and display guests Names.
pt_BR: Selecione a forma de agrupamento dos resultados. Se você deseja criar um placar para usuários conectados, escolha ID. Ele coletará resultados pelo ID de usuário no WP. Se você deseja criar um placar para convidados, você precisa escolher e-mail e ativar as opções "formulário de informações" e "e-mail, nome" nas configurações do questionário. Ele agrupará os resultados por e-mail e exibirá os nomes dos convidados.

en: Select user
pt_BR: Selecionar usuário

en: Select user role for giving access to Quiz menu
pt_BR: Selecione a função do usuário para dar acesso ao menu do questionário

en: Select user role for giving access to change all Quiz data
pt_BR: Selecione a função do usuário para dar acesso a alteração de todos os dados do questionário

en: Send Certificate to admin too
pt_BR: Enviar certificado para o administrador também

en: Send Interval message to admin
pt_BR: Enviar mensagem de intervalo ao administrador

en: Send Report table to admin
pt_BR: Enviar tabela de relatório para o administrador

en: Send certificate to user
pt_BR: Enviar certificado para o usuário

en: Send contacts an opt-in confirmation email when their email address added to the list.
pt_BR: Enviar aos contatos um e-mail de confirmação de aceitação quando seus endereços de e-mail forem adicionados à lista.

en: Send email to admin
pt_BR: Enviar e-mail para o administrador

en: Send email to author
pt_BR: Enviar e-mail para o autor

en: Send email to user
pt_BR: Enviar e-mail para o usuário

en: Send feedback
pt_BR: Enviar feedback

en: Send feedback button
pt_BR: Botão "enviar feedback"

en: Send interval message to user
pt_BR: Enviar mensagem de intervalo ao usuário

en: Send results to user
pt_BR: Enviar resultados ao usuário

en: Send test data
pt_BR: Enviar dados de teste

en: Set different messages based on the user’s score. The message will be displayed on the result page of the quiz.
pt_BR: Definir mensagens diferentes com base na nota do usuário. A mensagem será exibida na página de resultados do questionário.

en: Set quiz image height in pixels. It accepts only number values.
pt_BR: Definir altura da imagem do questionário em pixels. Aceita apenas valores numéricos.

en: Set the button width in pixels. For an initial width, leave the field blank.
pt_BR: Defina a largura do botão em pixels. Para uma largura inicial, deixe o campo em branco.

en: Set the height of the textarea by entering a numeric value. It applies to Text question type textarea, Feedback textarea and so on.
pt_BR: Defina a altura da área de texto digitando um valor numérico. Aplica-se ao tipo de pergunta de área de texto de apenas texto, de feedback e assim por diante.

en: Set the minimum score to pass the quiz in percentage. Please note to give a value to it above 0, otherwise, the Quiz pass message and Quiz fail message options will not work.
pt_BR: Defina a nota mínima para passar no questionário em porcentagem. Observe que deve atribuir um valor acima de 0, caso contrário, as opções de mensagem de aprovação do questionário e mensagem de falha do questionário não funcionarão.

en: Set your preferred text size for the Quiz Title. The default size is 21px.
pt_BR: Defina o tamanho de texto de sua preferência para o título do questionário. O tamanho padrão é 21px.

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: Share Dialog
pt_BR: Janela de compartilhamento

en: Short Text
pt_BR: Texto curto

en: Shortcode text for editor
pt_BR: Texto do shortcode para o editor

en: Show
pt_BR: Mostrar

en: Show Duration
pt_BR: Mostrar duração

en: Show Information Form to logged-in users
pt_BR: Mostrar formulário de informações para usuários conectados

en: Show Login form
pt_BR: Mostrar formulário de acesso

en: Show Quiz Orders
pt_BR: Mostrar pedidos de questionário

en: Show Rate
pt_BR: Mostrar taxa

en: Show Start date
pt_BR: Mostrar data de início

en: Show User
pt_BR: Mostrar usuário

en: Show User Display name
pt_BR: Mostrar nome de exibição do usuário

en: Show User Email
pt_BR: Mostra e-mail do usuário

en: Show User First Name
pt_BR: Mostrar primeiro nome do usuário

en: Show User ID
pt_BR: Mostrar ID do usuário

en: Show User IP
pt_BR: Mostrar IP do usuário

en: Show User Last Name
pt_BR: Mostrar sobrenome do usuário

en: Show User Name
pt_BR: Mostrar nome de usuário

en: Show User Nickname
pt_BR: Mostrar apelido do usuário

en: Show User Phone
pt_BR: Mostrar telefone do usuário

en: Show all questions with right and wrong answers after quiz.
pt_BR: Mostrar todas as perguntas com respostas corretas e incorretas depois do questionário

en: Show answer caption
pt_BR: Mostrar legenda da resposta

en: Show answers caption near the answer image. This option will be work only when answer has image.
pt_BR: Mostrar a legenda das respostas perto da imagem da resposta. Esta opção funcionará somente quando a resposta tiver imagem.

en: Show average rate
pt_BR: Mostrar taxa média

en: Show average score according to all results of the quiz
pt_BR: Mostrar nota média de acordo com todos os resultados do questionário

en: Show confirmation popup if user tries to refresh or leave the page during the quiz taking process.
pt_BR: Mostrar pop-up de confirmação se o usuário tentar atualizar a página ou sair durante o processo de realização do questionário.

en: Show correct answers
pt_BR: Mostrar respostas corretas

en: Show countdown
pt_BR: Mostrar contagem regressiva

en: Show countdown time in the quiz. It will be automatically submitted if the time is over.
pt_BR: Mostrar o tempo de contagem regressiva no questionário. Ele será enviado automaticamente se o tempo acabar.

en: Show creation date
pt_BR: Mostrar data de criação

en: Show current quiz author
pt_BR: Mostrar autor atual do questionário

en: Show description
pt_BR: Mostrar descrição

en: Show error message
pt_BR: Mostrar mensagem de erro

en: Show how many users passed the quiz. It will be shown at the bottom of the start page of the quiz
pt_BR: Mostrar quantos usuários passaram no questionário. Será exibido na parte inferior da página inicial do questionário

en: Show if the selected answer is right or wrong with green and red marks. To decide when the right/wrong answers will be shown go to “Show messages for right/wrong answers option”.
pt_BR: Mostrar se a resposta selecionada está certa ou errada com marcas verdes e vermelhas. Para decidir quando as respostas corretas/incorretas serão mostradas vá para a opção “mostrar mensagens para respostas corretas/incorretas”.

en: Show labels of form fields on the top of each field. Texts of labels will be taken from the "Fields placeholder" section on the General setting page.
pt_BR: Mostrar rótulos de campos de formulários na parte superior de cada campo. Os textos dos rótulos serão retirados da seção "conteúdo de marcação de campos" na página "configurações gerais".

en: Show last 5 reviews after rating the quiz
pt_BR: Mostrar as últimas 5 avaliações após avaliar o questionário.

en: Show messages for right/wrong answers
pt_BR: Mostrar mensagens para respostas corretas/incorretas

en: Show only wrong answers
pt_BR: Mostrar apenas respostas incorretas

en: Show passed users count
pt_BR: Mostrar contador de usuários que passaram

en: Show points
pt_BR: Mostrar pontos

en: Show question categories count
pt_BR: Mostrar a contagem das categorias de perguntas

en: Show question category
pt_BR: Mostrar categoria da pergunta

en: Show question category description
pt_BR: Mostrar descrição da categoria da pergunta

en: Show question category description for each question.
pt_BR: Mostrar descrição da categoria de perguntas em cada pergunta.

en: Show question category in each question.
pt_BR: Mostrar categoria de pergunta em cada pergunta.

en: Show question explanation
pt_BR: Mostrar explicação da pergunta

en: Show question results on the results page
pt_BR: Mostrar resultados da pergunta na página de resultados

en: Show questions counter
pt_BR: Mostrar contador de perguntas

en: Show questions total count
pt_BR: Mostrar contagem total de perguntas

en: Show quiz author
pt_BR: Mostrar autor do questionário

en: Show quiz author in quiz start page
pt_BR: Mostrar autor na página de início do questionário

en: Show quiz average rate
pt_BR: Mostrar avaliação média do questionário

en: Show quiz button to Admins only
pt_BR: Mostrar botão do questionário apenas para administradores

en: Show quiz categories count
pt_BR: Mostrar a contagem das categorias de questionários

en: Show quiz category
pt_BR: Mostrar categoria do questionário

en: Show quiz category description
pt_BR: Mostrar descrição da categoria do questionário

en: Show quiz category in quiz start page
pt_BR: Mostrar categoria do questionário na página inicial do questionário

en: Show quiz category title
pt_BR: Mostrar título da categoria do questionário

en: Show quiz creation date
pt_BR: Mostrar data de criação do questionário

en: Show quiz creation date in quiz start page
pt_BR: Mostrar data de criação na página de início do questionário

en: Show quiz head information
pt_BR: Mostrar informações do cabeçalho do questionário

en: Show quiz questions count
pt_BR: Mostrar contagem de perguntas do questionário

en: Show quiz read results count
pt_BR: Mostrar contagem de resultados lidos do questionário

en: Show quiz unread results count
pt_BR: Mostrar contagem de resultados não lidos do questionário

en: Show quizzes count
pt_BR: Mostrar contagem de questionários

en: Show quizzes total results count
pt_BR: Mostrar contagem de resultados totais dos questionários

en: Show score via progressbar
pt_BR: Mostrar nota pela barra de progresso

en: Show start date
pt_BR: Mostrar data de início

en: Show the Login form at the bottom of the message for not logged in users.
pt_BR: Mostrar o botão do formulário de acesso na parte inferior da mensagem para usuários não conectados.

en: Show the Social buttons
pt_BR: Mostrar botões sociais

en: Show the average rate of the quiz. It will be shown at the bottom of the start page of the quiz.
pt_BR: Mostrar a avaliação média do questionário. Ela será mostrada na parte inferior da página inicial do questionário.

en: Show the countdown or end date time in the quiz.
pt_BR: Mostrar a contagem regressiva ou a data de término no questionário.

en: Show the last 5 reviews
pt_BR: Mostrar as últimas 5 avaliações

en: Show the message when the quiz is already taken by the required count of takers.
pt_BR: Mostrar a mensagem quando o questionário já tiver sido respondido pela contagem necessária de participantes.

en: Show the number of the current question and the total amount of the question in the quiz. It will be shown on the right top corner of the quiz container. Example:3/7
pt_BR: Mostrar o número da pergunta atual e o valor total da pergunta no questionário. Ele será mostrado no canto superior direito do contêiner do questionário. Exemplo: 3/7.

en: Show the progress bar by percentage
pt_BR: Mostrar a barra de progresso por porcentagem.

en: Show the question results based on keywords on the resultes page with specified texts for each keyword.
pt_BR: Mostrar os resultados das perguntas com base em palavras-chave na página de resultados com textos específicos para cada palavra-chave.

en: Show the quiz category description on the Quiz Start page.
pt_BR: Mostrar a descrição da categoria do questionário na página inicial do questionário.

en: Show the restart button at the end of the quiz for restarting the quiz and pass it again.
pt_BR: Mostrar o botão reiniciar no final do questionário para reiniciá-lo e passar novamente.

en: Show the statistical average
pt_BR: Mostrar a média estatística

en: Show the users’ Average, Maximum or Sum results in the leaderboard. SUM does not work with Score(table column)
pt_BR: Mostrar os resultados médios, máximos ou a soma dos usuários no placar. A SOMA não funciona com nota (coluna da tabela)

en: Show timer
pt_BR: Mostrar cronômetro

en: Show timer on page tab
pt_BR: Mostrar cronômetro na aba da página

en: Show title
pt_BR: Mostrar título

en: Show to guests too
pt_BR: Mostrar para convidados também

en: Show user quiz duration
pt_BR: Mostrar duração do questionário do usuário

en: Show user roles
pt_BR: Mostrar funções do usuário

en: Show user website
pt_BR: Mostrar site do usuário

en: Show user’s result
pt_BR: Mostrar resultado do usuário

en: Show word/character counter
pt_BR: Mostrar contador de palavras/caracteres

en: Show wrong answers first
pt_BR: Mostrar as respostas incorretas primeiro

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
pt_BR: Mostrando 0 a 0 de 0 entradas

en: Shows the admin's email that was filled in their WordPress profile.
pt_BR: Mostra o e-mail do administrador que foi preenchido no perfil do WordPress.

en: Shows the current quiz author's email that was filled in their WordPress profile.
pt_BR: Mostra o e-mail do autor do questionário atual que foi preenchido em seu perfil do WordPress.

en: Shows the current user's IP no matter whether they are a logged-in user or a guest. Please note, that this message variable will return empty, if 'Do not store IP addresses' is ticked from General Settings>General>Users IP addresses.
pt_BR: Mostra o IP do usuário atual, independentemente de ele ser um usuário conectado ou um convidado. Observe que esta variável de mensagem retornará vazia se "Não armazenar endereços IP" estiver marcado em Configurações Gerais>Geral>Endereços IP de usuários.

en: Shows the logged-in user's Display name. If the user is not logged-in, the shortcode will be empty.
pt_BR: Mostra o nome de exibição do usuário conectado. Se o usuário não estiver conectado, o shortcode ficará vazio.

en: Shows the logged-in user's Email. If the user is not logged-in, the shortcode will be empty.
pt_BR: Mostra o e-mail do usuário conectado. Se o usuário não estiver conectado, o shortcode ficará vazio.

en: Shows the logged-in user's First Name. If the user is not logged-in, the shortcode will be empty.
pt_BR: Mostra o primeiro nome do usuário conectado. Se o usuário não estiver conectado, o shortcode ficará vazio.

en: Shows the logged-in user's Last Name. If the user is not logged-in, the shortcode will be empty.
pt_BR: Mostra o sobrenome do usuário conectado. Se o usuário não estiver conectado, o shortcode ficará vazio.

en: Shows the logged-in user's Nickname. If the user is not logged-in, the shortcode will be empty.
pt_BR: Mostra o apelido do usuário conectado. Se o usuário não estiver conectado, o shortcode ficará vazio.

en: Shows the logged-in user's role(s). If the user is not logged-in, the shortcode will be empty.
pt_BR: Mostra as funções do usuário conectado. Se o usuário não estiver conectado, o shortcode ficará vazio.

en: Shows the logged-in user's website. If the user is not logged-in, the shortcode will be empty.
pt_BR: Mostra o site do usuário conectado. Se o usuário não estiver conectado, o shortcode ficará vazio.

en: Shows the number of passed quizzes of the current user. For instance, the current user has passed 20 quizzes. If the user is not logged in shortcode will be empty.
pt_BR: Mostra o número de questionários aprovados do usuário atual. Por exemplo, o usuário atual passou em 20 questionários. Se o usuário não estiver conectado, o shortcode ficará vazio.

en: Shows the total sum of how many times the particular user has passed all the quizzes. For instance, the current user has passed 20 quizzes 500 times in total. If the user is not logged in shortcode will be empty.
pt_BR: Mostra a soma total de quantas vezes um determinado usuário passou em todos os questionários. Por exemplo, o usuário atual passou em 20 questionários, 500 vezes no total. Se o usuário não estiver conectado, o shortcode ficará vazio.

en: Single Quiz Results Settings
pt_BR: Configurações de resultados de questionário único

en: Slack Authorization
pt_BR: Autorização do Slack

en: Slack Settings
pt_BR: Configurações do Slack

en: Slack conversation
pt_BR: Conversa com o Slack

en: Small
pt_BR: Pequeno

en: So this question will be just a Survey question.
pt_BR: Portanto, esta pergunta será apenas uma pergunta de pesquisa.

en: Something goes wrong please reload page
pt_BR: Algo deu errado. Recarregue a página

en: Sounds are not selected. For selecting sounds go to
pt_BR: Não há sons selecionados. Para selecionar sons, acesse a página

en: Sounds are selected. For change sounds go to
pt_BR: Os sons estão selecionados. Para alterar os sons, acesse a página

en: Sounds for right answers
pt_BR: Sons para respostas corretas

en: Sounds for right/wrong answers
pt_BR: Sons para respostas corretas/incorretas

en: Sounds for wrong answers
pt_BR: Sons para respostas incorretas

en: Space Between
pt_BR: Espaço entre

en: Specify count of months and save changes. Attention! it will remove submissions older than specified months permanently.
pt_BR: Especifique a contagem de meses e salve as alterações. Atenção! Isso removerá permanentemente os envios anteriores aos meses especificados.

en: Specify how to capitalize a title text of your quiz.
pt_BR: Especifique como colocar o texto do título do seu questionário em maiúsculas ou minúsculas.

en: Specify the count of the attempts per user for passing the quiz.
pt_BR: Especifique a contagem de tentativas por usuário para passar no questionário.

en: Specify the default keyword count which will be selected while adding answers to your new question. It will apply to the previous questions and intervals as well.
pt_BR: Especifique a contagem de palavras-chave padrão que será selecionada ao adicionar respostas à sua nova pergunta. Isso se aplicará às perguntas e intervalos anteriores também.

en: Specify the design of the answers of question.
pt_BR: Especificar o design das respostas da pergunta.

en: Specify the maximum value allowed.
pt_BR: Especifique o valor máximo permitido.

en: Specify the minimum value allowed.
pt_BR: Especifique o valor mínimo permitido.

en: Specify the minimum value allowed.
pt_BR: Especifique o valor mínimo permitido.

en: Specify the position of buttons of the quiz.
pt_BR: Especifique a posição dos botões do questionário.

en: Specify the text color inside the quiz and questions. It affects all kinds of texts and icons, including buttons.
pt_BR: Especifique a cor do texto dentro do questionário e das perguntas. Afeta todos os tipos de textos e ícones.

en: Specify the text color of buttons inside the quiz and questions. It affects only to buttons.
pt_BR: Especifique a cor do texto dos botões dentro do questionário e das perguntas. Afeta apenas os botões.

en: Specify the text shadow of the quiz title.
pt_BR: Especificar a sombra do texto do título do questionário.

en: Specify the weight of the question. It’s not connected with answers points. It will be multiplied with chosen answer weight (if you choose quiz calculation by points). The default value is 1.
pt_BR: Especifique o peso da pergunta. Não está conectado com pontos de respostas. Será multiplicado pelo peso da resposta escolhida (se você escolher o cálculo do questionário por pontos). O valor padrão é 1.

en: Specify where to display questions explanation. Note that the “Show correct answers” option should be enabled. In order to make this option work, you need to add the corresponding texts from the Edit page of the particular question.
pt_BR: Especifique onde exibir a explicação das perguntas. Observe que a opção “mostrar respostas corretas” deve estar ativa. Para que esta opção funcione, você precisa adicionar os textos correspondentes da página de edição da pergunta específica.

en: Specify where to display right/wrong answers. Note that the “Show correct answers” option should be enabled. In order to make this option work, you need to add the corresponding texts from the Edit page of the particular question.
pt_BR: Especifique onde exibir as respostas corretas/incorretas. Observe que a opção “mostrar respostas corretas” deve estar ativada. Para que esta opção funcione, você precisa adicionar os textos correspondentes da página de edição da pergunta específica.

en: Start
pt_BR: Início

en: Start Date from
pt_BR: Data de início a partir de

en: Start Date to
pt_BR: Data de início até

en: Start Page
pt_BR: Página inicial

en: Start button
pt_BR: Botão "iniciar"

en: Start button activation
pt_BR: Ativação do botão Iniciar

en: Start date
pt_BR: Data de início

en: Start date:
pt_BR: Data inicial:

en: Statistics
pt_BR: Estatísticas

en: Store all not finished results
pt_BR: Armazenar todos os resultados não concluídos

en: Strip slashes for answers for a new question
pt_BR: Remover barras de respostas para novas perguntas

en: Stripe Settings
pt_BR: Configurações do Stripe

en: Styles
pt_BR: Estilos

en: Submit
pt_BR: Enviar

en: Subscribe
pt_BR: Assinar

en: Subscription
pt_BR: Assinatura

en: Subscription duration
pt_BR: Duração da assinatura

en: Succeed
pt_BR: Sucesso

en: Support Forum
pt_BR: Suporte para

en: Swiss Franc
pt_BR: Franco suíço

en: Table columns
pt_BR: Colunas da tabela

en: Text
pt_BR: Texto

en: Text Color
pt_BR: Cor do texto

en: Text shadow color
pt_BR: Cor da sombra do texto

en: Text that will be displayed over share buttons.
pt_BR: Texto que será exibido nos botões de compartilhamento.

en: Text that will be displayed over social media links.
pt_BR: Texto que será exibido em links de mídia social.

en: Text which will notify user that he can submit a feedback
pt_BR: Texto que notificará o usuário de que ele pode enviar um feedback

en: Textarea height (public)
pt_BR: Altura da área de texto (público)

en: Thank you message
pt_BR: Mensagem de agradecimento

en: The Best Quiz Maker Ever
pt_BR: O melhor criador de questionários existente

en: The E-mail the user entered into information form
pt_BR: O e-mail que o usuário digitou no formulário de informações

en: The ID of the current user.
pt_BR: O ID do usuário atual.

en: The ID of the quiz.
pt_BR: O ID do questionário.

en: The URL for redirecting after the user submits the form.
pt_BR: O URL para redirecionamento após o usuário enviar o formulário.

en: The URL for redirecting after writing an incorrect email address or password.
pt_BR: O URL para redirecionamento após escrever um endereço de e-mail ou senha incorretos.

en: The URL of the home page.
pt_BR: O URL da página inicial.

en: The average rate of the quiz of all time
pt_BR: A taxa média do questionário de todos os tempos

en: The average score by the question category of the given quiz of the given user.
pt_BR: A nota média por categoria de pergunta de determinado questionário de determinado usuário.

en: The average score is
pt_BR: A nota média é

en: The average score of the quiz of all time
pt_BR: A nota média do questionário de todos os tempos

en: The background color of the Flash Card.
pt_BR: A cor do fundo dos flashcards.

en: The color of the answers border
pt_BR: A cor da borda das respostas

en: The color of the quiz container border
pt_BR: A cor da borda do contêiner do questionário

en: The color of the shadow of the quiz container
pt_BR: A cor da sombra do contêiner do questionário

en: The color of the text shadow of the quiz title.
pt_BR: A cor da sombra do texto do título do questionário.

en: The count attribute is required for random view type.
pt_BR: O atributo count é obrigatório para o tipo de visualização aleatória.

en: The count of answered questions of the user.
pt_BR: A contagem de perguntas respondidas do usuário.

en: The count of the selected keyword that the user answers during the quiz. For instance, %%keyword_count_A%%.
pt_BR: A contagem da palavra-chave selecionada que o usuário responde durante o questionário. Por exemplo, %%keyword_count_A%%.

en: The count of unanswered questions of the user.
pt_BR: A contagem de perguntas não respondidas do usuário.

en: The custom URL address for EXIT button in finish page.
pt_BR: O endereço URL personalizado para o botão SAIR na página final.

en: The date of the passing quiz
pt_BR: A data de aprovação no questionário

en: The default sizes of buttons.
pt_BR: O tamanho padrão dos botões.

en: The direction of the color gradient.
pt_BR: A direção da cor do gradiente

en: The earliest created questions will appear at top of the list. The order will be classified based on question ID (oldest to newest).
pt_BR: As primeiras perguntas criadas aparecerão no topo da lista. A ordem será classificada com base no ID da pergunta (do mais antigo para o mais recente).

en: The exact date/time of the quiz creation.
pt_BR: A data/hora exata da criação do questionário.

en: The font size of the answers in pixels in the quiz. It accepts only numeric values.
pt_BR: O tamanho da fonte das respostas em pixels no questionário. Aceita apenas valores numéricos.

en: The font size of the buttons in pixels in the quiz. It accepts only numeric values.
pt_BR: O tamanho da fonte dos botões em pixels no questionário. Aceita apenas valores numéricos.

en: The font size of the questions in pixels in the quiz (only for <p> tag). It accepts only numeric values.
pt_BR: O tamanho da fonte das perguntas em pixels no questionário (somente para a tag <p>). Aceita apenas valores numéricos.

en: The latest created questions will appear at top of the list. The order will be classified based on question ID (newest to oldest).
pt_BR: As últimas perguntas criadas aparecerão no topo da lista. A ordem será classificada com base no ID da pergunta (da mais recente para a mais antiga).

en: The message in the case of the user fails the quiz
pt_BR: A mensagem no caso do usuário falhar no questionário

en: The message in the case of the user passes the quiz
pt_BR: A mensagem no caso do usuário passar no questionário

en: The message which must display on the result page depending from score
pt_BR: A mensagem que deve ser exibida na página de resultados dependendo da nota

en: The message will be displayed after submitting the quiz. You can use Variables (General Settings) to insert user data here. If you want to show results with points or with the number of correct answers, you need to use correspondent variables and enable the “Hide score” option.
pt_BR: A mensagem será exibida após o envio do questionário. Você pode usar variáveis (configurações gerais) para inserir dados do usuário aqui. Caso queira mostrar os resultados com pontos ou com o número de acertos, é necessário utilizar as variáveis correspondentes e ativar a opção “ocultar nota”.

en: The name the user entered into information form
pt_BR: O nome que o usuário digitou no formulário de informações

en: The number of correct answers of the user
pt_BR: O número de respostas corretas do usuário

en: The number of only wrong answers of the user.
pt_BR: O número de respostas apenas incorretas do usuário.

en: The number of questions that the user must pass.
pt_BR: O número de perguntas que o usuário deve acertar.

en: The number of users who can pass the quiz.
pt_BR: O número de usuários que podem passar no questionário.

en: The number of wrong answers of the user.
pt_BR: O número de respostas incorretas do usuário.

en: The order will be classified based on the reordering you have done while adding the questions to the quiz. It will work only with the by="quiz" method. The by="category" method will show the same order as orderby="ASC".
pt_BR: A ordem será classificada com base na reordenação que você fez ao adicionar as perguntas ao questionário. Funcionará apenas com o método by="quiz". O método by="category" mostrará a mesma ordem que orderby="ASC".

en: The ordering of the questions will be the same as you chose. Also, you can reorder them after selection. There are no limitations for questions quantity.
pt_BR: A ordem das perguntas será a mesma que você escolheu. Além disso, você pode reordená-los após a seleção. Não há limitações para quantidade de perguntas.

en: The percentage of the selected keyword that the user answers during the quiz. For instance, %%keyword_percentage_A%%.
pt_BR: A porcentagem da palavra-chave selecionada que o usuário responde durante o questionário. Por exemplo, %%keyword_percentage_A%%.

en: The period of time when quiz will be active. When the date is out the expiration message will be shown.
pt_BR: O período de tempo em que o questionário estará ativo. Quando a data acabar, a mensagem de expiração será mostrada.

en: The phone the user entered into information form
pt_BR: O telefone que o usuário digitou no formulário de informações

en: The points of quiz which got the user
pt_BR: Os pontos que o usuário obteve no questionário

en: The points of quiz which got the user displayed as a bar chart. Note: This message variable will not work in the email fields.
pt_BR: Os pontos do questionário que o usuário obteve, exibidos como um gráfico de barras. Observação: esta variável de mensagem não funcionará nos campos de e-mail.

en: The position of background image of the quiz
pt_BR: A posição da imagem de fundo do questionário

en: The possibility of showing questions in an accidental sequence. It will show questions in random order. If you want to take a specific amount of questions from a pool of questions randomly you need to enable question bank option.
pt_BR: A possibilidade de mostrar perguntas em uma sequência acidental. Serão mostradas as perguntas em ordem aleatória. Se você deseja responder aleatoriamente a uma quantidade específica de perguntas de um conjunto de perguntas, você precisa ativar a opção de banco de perguntas.

en: The possibility of showing the answers of the questions in an accidental sequence. Every time it will show answers in random order.
pt_BR: A possibilidade de mostrar as respostas das perguntas em uma sequência acidental. A cada vez, as respostas serão mostradas em ordem aleatória.

en: The questions will be displayed in random order every time the users refresh the page.
pt_BR: As perguntas serão exibidas em ordem aleatória sempre que os usuários atualizarem a página.

en: The quiz has expired!
pt_BR: O questionário expirou!

en: The quiz has expired.
pt_BR: O questionário expirou.

en: The quiz image which used for quiz start page
pt_BR: A imagem do questionário usada na página inicial do questionário

en: The quiz will be available soon!
pt_BR: O questionário estará disponível em breve!

en: The quiz will be available soon.
pt_BR: O questionário estará disponível em breve.

en: The redirection delay in seconds after the user submits the form. Value should be greater than 0.
pt_BR: O atraso de redirecionamento em segundos após o usuário enviar o formulário. O valor deve ser maior que 0.

en: The score of quiz which got the user
pt_BR: A nota que o usuário obteve no questionário

en: The score of quiz which got the user displayed as a bar chart. Note: This message variable will not work in the email fields.
pt_BR: A nota do questionário que o usuário obteve exibida como um gráfico de barras. Observação: esta variável de mensagem não funcionará nos campos de e-mail.

en: The score of the quiz by a question categories which got the user
pt_BR: A nota do questionário por categorias de perguntas que o usuário obteve

en: The score of the quiz by a question categories which got the user displayed as a bar chart. Note: This message variable will not work in the email fields.
pt_BR: A nota do questionário por categorias de perguntas que o usuário obteve exibida como um gráfico de barras. Observação: esta variável de mensagem não funcionará nos campos de e-mail.

en: The score of those questions which the given user answered(%). Skipped or unanswered questions will not be included in the calculation.
pt_BR: A nota das perguntas que determinado usuário respondeu (%). Perguntas ignoradas ou não respondidas não serão incluídas no cálculo.

en: The score the user got for the quiz by question tags displayed as a bar chart. Note: This message variable will not work in the email fields.
pt_BR: A nota que o usuário obteve no questionário por meio de tags de perguntas exibidas como um gráfico de barras. Observação: esta variável de mensagem não funcionará nos campos de e-mail.

en: The shadow color of answers container
pt_BR: A cor da sombra do contêiner de respostas

en: The style of answers border
pt_BR: O estilo da borda das respostas

en: The style of quiz container border
pt_BR: O estilo da borda do contêiner do questionário

en: The time which must spend the user to the quiz
pt_BR: O tempo que o usuário deve gastar no questionário

en: The time which must spend the user to the quiz displayed as a bar chart. Note: This message variable will only work if Quiz Timer option is set, and will not work in the email fields.
pt_BR: O tempo que o usuário deve gastar no questionário exibido como um gráfico de barras. Observação: esta variável de mensagem só funcionará se a opção "cronômetro do questionário" estiver definida e não funcionará nos campos de e-mail.

en: The time which spent that the user passed the quiz
pt_BR: O tempo que o usuário passou no questionário

en: The title of the quiz
pt_BR: O título do questionário

en: The user has not answered this question.
pt_BR: O usuário não respondeu esta pergunta.

en: The user's display name that was filled in their WordPress profile.
pt_BR: O nome de exibição do usuário que foi preenchido no perfil do WordPress.

en: The user's email that was filled in their WordPress profile.
pt_BR: O e-mail do usuário que foi preenchido no perfil do WordPress.

en: The user's first name that was filled in their WordPress site during registration.
pt_BR: O primeiro nome do usuário que foi preenchido no site WordPress durante o cadastro.

en: The user's last name that was filled in their WordPress site during registration.
pt_BR: O sobrenome do usuário que foi preenchido no site WordPress durante o cadastro.

en: The user's nickname that was filled in their WordPress profile.
pt_BR: O apelido do usuário que foi preenchido no perfil do WordPress.

en: The user's role(s) when logged-in. In case the user is not logged-in, the field will be empty.
pt_BR: As funções do usuário quando conectado. Caso o usuário não esteja conectado, o campo ficará vazio.

en: The user's website that was filled in their WordPress profile.
pt_BR: O site do usuário que foi preenchido em seu perfil WordPress.

en: The users can write an explanation for their answers.
pt_BR: Os usuários podem escrever uma explicação para suas respostas.

en: The width of answers border
pt_BR: A largura da borda das respostas

en: The width of quiz container border
pt_BR: A largura da borda do contêiner do questionário

en: The width of the Flash Card. It accepts only numeric values. For 100% leave it blank.
pt_BR: A largura dos flashcards. Aceita apenas valores numéricos. Para 100%, deixe em branco.

en: The width of the Leaderboard box. It accepts only numeric values. For 100% leave it blank.
pt_BR: A largura da caixa do placar. Aceita apenas valores numéricos. Para 100%, deixe em branco.

en: Theme
pt_BR: Tema

en: Then, go to the %s Quizzes %s page and build your first quiz by clicking on the %s Add New %s button,
pt_BR: Em seguida, vá para a página %s "questionários" %s e crie seu primeiro questionário clicando no botão %s "adicionar novo" %s,

en: There are no question categories yet.
pt_BR: Ainda não há categorias de perguntas.

en: There are no questions attached yet.
pt_BR: Ainda não há perguntas anexadas.

en: There are no questions yet.
pt_BR: Ainda não há perguntas.

en: There are no quiz categories yet.
pt_BR: Ainda não há categorias de questionário.

en: There are no quizzes yet
pt_BR: Ainda não há nenhum questionário

en: There are no quizzes yet.
pt_BR: Ainda não há nenhum questionário.

en: There are no results yet.
pt_BR: Ainda não há resultados.

en: There are no reviews yet.
pt_BR: Ainda não há avaliações.

en: There are two ways of making question bank system.
pt_BR: Há duas formas de fazer o sistema de banco de perguntas.

en: There will not be correct/incorrect answers.
pt_BR: Não haverá respostas corretas/incorretas.

en: This Quiz will start on
pt_BR: Este questionário inicia em

en: This is a just preview of the certificate and some message variables will not work on preview mode. Please be understanding.
pt_BR: Esta é apenas uma pré-visualização do certificado e algumas variáveis de mensagem não funcionarão neste modo. Por favor, seja compreensivo.

en: This is a required question
pt_BR: Esta é um pergunta obrigatória

en: This is for just collecting data from users.
pt_BR: Isso serve apenas para coletar dados dos usuários.

en: This option allows users to go to the next question by pressing Enter key. It is working with the following question types only: Text, Short Text, Number.
pt_BR: Esta opção permite que os usuários passem para a próxima pergunta pressionando a tecla Enter. Funciona apenas com os seguintes tipos de perguntas: Texto, Texto Curto, Número.

en: This option will work only when Enable Show correct answers option is enabled and sounds are selected from General options page.
pt_BR: Esta opção funcionará somente quando a opção "mostrar respostas corretas" estiver ativada e os sons estiverem selecionados na página de opções gerais.

en: This option will work with Enable correct answers option.
pt_BR: Esta opção funcionará com a opção "ativar respostas corretas".

en: This quiz has expired!
pt_BR: Este questionário expirou!

en: This quiz is expired!
pt_BR: Este questionário expirou!

en: Thumbs up, great!
pt_BR: Perfeito, ótimo!

en: Tick the checkbox and the live box will appear under the text field. It will indicate the current state of word/character usage.
pt_BR: Marque a caixa de seleção e a caixa ativa aparecerá abaixo do campo de texto. Ele indicará o estado atual do uso de palavras/caracteres.

en: Tick the checkbox if you want to hide the correct answers presented in the detailed report.
pt_BR: Marque a caixa de seleção se quiser ocultar as respostas corretas apresentadas no relatório detalhado.

en: Tick the checkbox if you want to show the wrongly answered questions by the particular user in the first place on the result page.
pt_BR: Marque a caixa de seleção se quiser mostrar as perguntas respondidas incorretamente por um usuário específico em primeiro lugar na página de resultados.

en: Tick the checkbox if you would like to show loader and "Loading ..." text over the start button while the JavaScript of the given webpage loads. As soon as the webpage completes its loading, the start button will become active.
pt_BR: Marque a caixa de seleção se desejar mostrar o texto do carregador e "Carregando ..." no botão Iniciar enquanto o JavaScript da página da Web específica é carregado. Assim que a página da web concluir o carregamento, o botão Iniciar ficará ativo.

en: Tick the checkbox to add a Start page to your Flashcards. You can customize the Start page and write your preferred texts in WP Editor.
pt_BR: Marque a caixa de seleção para adicionar uma página inicial aos seus flashcards. Você pode personalizar a página inicial e escrever seus textos preferidos no editor do WP.

en: Tick the checkbox, and admin will receive the email only if the user has passed the minimum score required.
pt_BR: Marque a caixa de seleção e o administrador receberá o e-mail somente se o usuário tiver passado com a nota mínima obrigatória.

en: Tick the checkbox, and the user will receive the email only if he/she has passed the minimum score required.
pt_BR: Marque a caixa de seleção e o usuário receberá o e-mail somente se tiver passado com a nota mínima obrigatória.

en: Tick the option, and it will let you enable and disable password visibility in a password input field.
pt_BR: Marque a opção e ela permitirá ativar e desativar a visibilidade da senha em um campo de entrada de senha.

en: Tick the option, and the quiz taker will have the opportunity to see all feedbacks written by others.
pt_BR: Marque a opção e o participante do questionário terá a oportunidade de ver todos os feedbacks escritos por outras pessoas.

en: Tick this option if you want to see only the wrong answers on the quiz results page.
pt_BR: Marque esta opção se quiser ver apenas as respostas incorretas na página de resultados do questionário.

en: Time
pt_BR: Horário

en: Timer seconds
pt_BR: Segundos do cronômetro

en: Timezone
pt_BR: Fuso horário

en: Title
pt_BR: Título

en: Title Alignment
pt_BR: Alinhamento do título

en: Title of the category
pt_BR: Título da categoria

en: Title of the question category
pt_BR: Título da categoria da pergunta

en: Title of the quiz
pt_BR: Título do questionário

en: To do that, please go to the %s Limitation %s tab of the given quiz. The plugin suggests two methods to manage and detect the number of attempts from the same person. Those are %s by IP %s or %s by User ID.%s One of the awesome functionalities that the plugin suggests is the %s Only for logged-in users %s option, which gives access to the quiz to those, who are logged-in users on your website. This option will allow you to precisely target your quiz takers, and not receive unnecessary data from the guests. Moreover, with the help of the %s Generated passwords (PRO) %s option, you can give unique one-time access codes to each participant individually for accessing the quiz. You can use those access codes as promo codes, discounted codes, coupon codes, and so on.
pt_BR: Para fazer isso, vá para a aba %s Limitação %s do questionário em questão. O plugin sugere dois métodos para gerenciar e detectar o número de tentativas da mesma pessoa. Esses são %s por IP %s ou %s por ID de usuário. %s Uma das funcionalidades incríveis que o plugin sugere é a opção %s Somente para usuários conectados %s, que dá acesso ao quiz para aqueles que são usuários conectados em seu site. Esta opção permitirá que você direcione com precisão os participantes do questionário e não receba dados desnecessários dos convidados. Além disso, com a ajuda da opção %s Senhas geradas (PRO) %s, você pode fornecer códigos de acesso únicos a cada participante individualmente para acessar o questionário. Você pode usar esses códigos de acesso como códigos promocionais, códigos de desconto, códigos de cupom e assim por diante.

en: To do that, please go to the %s Styles %s tab of the given quiz, which allows you to take full advantage of the various options it offers. The plugin provides 8 awesome ready-to-use themes. After choosing your preferred theme, you can customize it with 35+ style options to create appealing quizzes that people love to take, including %s main color, background image, right/wrong answer icons, progress bar, answer styles %s and etc. Moreover, you can use the %s Custom CSS %s written field to fully match the design of your website and brand.
pt_BR: Para fazer isso, vá para a aba %s "estilos" %s do questionário em questão, que permite que você aproveite ao máximo as diversas opções que ele oferece. O plugin oferece 8 temas incríveis prontos para uso. Depois de escolher seu tema preferido, você pode personalizá-lo com mais de 35 opções de estilo para criar questionários atraentes que as pessoas adoram responder, incluindo cor principal de %s, imagem de fundo, ícones de resposta certo/errado, barra de progresso, estilos de resposta %s e etc. Além disso, você pode usar o campo escrito %s CSS personalizado %s para combinar totalmente com o design do seu site e marca.

en: To make your quiz live, copy shortcode
pt_BR: Para publicar seu questionário, copie o shortcode

en: To see all Message Variables
pt_BR: Para ver todas as variáveis de mensagem

en: Top
pt_BR: Topo

en: Top / Bottom
pt_BR: Superior / Inferior

en: Top Keywords
pt_BR: Principais palavras-chave

en: Top color of the leaderboard
pt_BR: Cor do topo do placar

en: Top keywords of answers selected by the user during the quiz. Each keyword will be displayed with the count of selected keywords. For instance, %%top_keywords_count_3%%.
pt_BR: Principais palavras-chave das respostas selecionadas pelo usuário durante o questionário. Cada palavra-chave será exibida com a contagem de palavras-chave selecionadas. Por exemplo, %%top_keywords_count_3%%.

en: Top keywords of answers selected by the user during the quiz. Each keyword will be displayed with the percentage of selected keywords. For instance, %%top_keywords_percentage_3%%.
pt_BR: Principais palavras-chave das respostas selecionadas pelo usuário durante o questionário. Cada palavra-chave será exibida com a porcentagem de palavras-chave selecionadas. Por exemplo, %%top_keywords_percentage_3%%.

en: True
pt_BR: Verdadeiro

en: True/False
pt_BR: Verdadeiro/Falso

en: Turn on extra security check
pt_BR: Ativar verificação extra de segurança

en: Turn on warning
pt_BR: Ativar alerta

en: Type
pt_BR: Tipo

en: Unanswered questions count
pt_BR: Contagem de perguntas não respondidas

en: United Arab Emirates Dirham
pt_BR: Dirham dos Emirados Árabes Unidos

en: United States Dollar
pt_BR: Dólar dos Estados Unidos

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Unpublish
pt_BR: Despublicar

en: Unpublished
pt_BR: Não publicado

en: Unread
pt_BR: Não lido

en: Unset
pt_BR: Não definido

en: Upgrade to Developer/Agency
pt_BR: Atualizar para Developer/Agency

en: Uppercase
pt_BR: Todas maiúsculas

en: Uppercase – Transforms all characters to uppercase
pt_BR: Maiúsculas – Transforma todos os caracteres em maiúsculas

en: Use HTML for answers
pt_BR: Usar HTML para as respostas

en: Use RTL Direction
pt_BR: Usar direção RTL

en: Use arrows instead of buttons
pt_BR: Use setas em vez de botões

en: User Data
pt_BR: Dados do usuário

en: User Email
pt_BR: E-mail do usuário

en: User ID
pt_BR: ID do usuário

en: User IP
pt_BR: IP do usuário

en: User Information
pt_BR: Informações do usuário

en: User Name
pt_BR: Nome de usuário

en: User Page Settings
pt_BR: Configurações da página do usuário

en: User Page results table columns
pt_BR: Colunas da tabela de resultados da página do usuário

en: User Phone
pt_BR: Telefone do usuário

en: User answer explanation
pt_BR: Explicação da resposta do usuário

en: User answered
pt_BR: Usuário respondeu

en: User can change the question backward manually
pt_BR: O usuário pode alterar a pergunta manualmente

en: User can change the question forward manually. If you want to make the questions required just disable this option.
pt_BR: O usuário pode alterar a pergunta manualmente. Caso queira tornar as perguntas obrigatórias basta desativar esta opção.

en: User name
pt_BR: Nome de usuário

en: User passed time
pt_BR: Tempo passado do usuário

en: User role
pt_BR: Função do usuário

en: User's Display Name
pt_BR: Nome de exibição do usuário

en: User's First Name
pt_BR: Nome do usuário

en: User's IP Address
pt_BR: Endereço IP do usuário

en: User's Last Name
pt_BR: Sobrenome do usuário

en: User's Nick Name
pt_BR: Apelido do usuário

en: User's WordPress Roles
pt_BR: Funções do WordPress do usuário

en: User's WordPress profile email
pt_BR: E-mail do perfil do WordPress do usuário

en: Username
pt_BR: Nome de usuário

en: Users
pt_BR: Usuários

en: Users IP addresses
pt_BR: Endereços de IP dos usuários

en: Users count
pt_BR: Contagem de usuários

en: Users on the website.
pt_BR: Usuários no site.

en: Users will see this message before entering the password for passing the quiz.
pt_BR: Os usuários verão esta mensagem antes de digitar a senha para passar no questionário.

en: VKontakte link
pt_BR: Link do VKontakte

en: VKontakte profile or page link for showing after quiz finish.
pt_BR: Perfil do VKontakte ou link da página para exibição após o término do questionário.

en: Videos
pt_BR: Vídeos

en: View Documentation
pt_BR: Ver documentação

en: View Results
pt_BR: Ver resultados

en: WP Editor height
pt_BR: Altura do editor do WP

en: WP User
pt_BR: Usuário WP

en: Waiting time
pt_BR: Tempo de espera

en: We will send you a test data, and you can catch it in your ZAP for configure it.
pt_BR: Enviaremos dados de teste e você poderá capturá-los em seu ZAP para configurá-los.

en: We will send you all data from quiz information form with the “AysQuiz” key by POST method.
pt_BR: Enviaremos a você todos os dados do formulário de informações do questionário com a chave "AysQuiz" pelo método POST

en: Website
pt_BR: Site

en: Weight/Point
pt_BR: Peso/ponto

en: When the attempt limit of the quiz has reached, and a user tries to open your quiz in more than one tab concurrently, the results of their additional attempt will not be stored.
pt_BR: Quando o limite de tentativas do questionário for atingido e um usuário tentar abrir o questionário em mais de uma aba simultaneamente, os resultados da tentativa adicional não serão armazenados.

en: When the option is enabled; on the Number Question Type, if in the answer box is typed something else besides the numbers. The "Error text" message will appear.
pt_BR: Quando a opção está ativada; no tipo de pergunta numérica, se na caixa de resposta for digitado algo além dos números a mensagem "texto de erro" aparecerá.

en: When the user pays for the quiz and starts passing it but leaves without finishing, he/she has to pay again every time he wants to pass it.
pt_BR: Quando o usuário paga o questionário e começa a preencher, mas sai sem terminar, ele terá que pagar novamente toda vez que quiser preencher.

en: When this option is enabled, the data on the leaderboard will be displayed with pages. You can sort the data by leaderboard columns.
pt_BR: Quando esta opção estiver ativada, os dados do placar serão exibidos com páginas. Você pode classificar os dados por colunas do placar.

en: When this option is enabled, the user’s answer should be written in the particular form. For example, if the right answer is “true”, the “TRUE” will be counted as a wrong one.
pt_BR: Quando esta opção estiver ativada, a resposta do usuário deverá ser escrita de uma forma específica. Por exemplo, se a resposta correta for “verdadeiro”, “VERDADEIRO” será contado como incorreta.

en: When this option is ticked, a confirmation box will appear after the user clicks the See Result button at the end of the quiz.
pt_BR: Quando esta opção estiver marcada, uma caixa de confirmação aparecerá após o usuário clicar no botão "ver resultado" no final do questionário.

en: Who will have permission to Quiz
pt_BR: Quem terá permissão para acessar o menu do questionário

en: Width
pt_BR: Largura

en: Width (px)
pt_BR: Largura (px)

en: Will I get notified every time a quiz is submitted? (PRO)
pt_BR: Serei notificado sempre que um questionário for enviado? (PRO)

en: Will I lose the data after the upgrade?
pt_BR: Perderei dados após a atualização?

en: With description
pt_BR: Com descrição

en: With image
pt_BR: Com imagem

en: With maximum point
pt_BR: Com ponto máximo

en: With reviews
pt_BR: Com avaliações

en: With stripes
pt_BR: Com listras

en: With stripes and animation
pt_BR: Com listras e animação

en: With the Free version, you get a lifetime usage for the plugin, however, you will get new updates and support for only 1 month.
pt_BR: Com a versão gratuita, você obtém uso vitalício do plugin, no entanto, receberá novas atualizações e suporte por apenas 1 mês.

en: With the help of this section, you can change the fields' placeholders and labels of the Information form. Find the available fields in the User data tab of your quizzes.
pt_BR: Com a ajuda desta seção, você pode alterar os conteúdos de marcação e rótulos dos campos do formulário de informações. Encontre os campos disponíveis na aba "dados do usuário" de seus questionários.

en: With/without description
pt_BR: Com/sem descrição

en: With/without image
pt_BR: Com/sem imagem

en: With/without reviews
pt_BR: Com/sem avaliações

en: Without description
pt_BR: Sem descrição

en: Without image
pt_BR: Sem imagem

en: Without maximum point
pt_BR: Sem ponto máximo

en: Without reviews
pt_BR: Sem avaliações

en: WooCommerce Integration Addon
pt_BR: Integração com WooCommerce

en: Words
pt_BR: Palavras

en: Wow!!! Excellent job!! Your quizzes was passed by more than %s people!!
pt_BR: Uau!!! Excelente trabalho!! Seus questionários foram aprovados por mais de

en: Write a message to display before the timer. For example, "Hurry up, the time is ticking! 00:30".
pt_BR: Escreva uma mensagem para exibir antes do cronômetro. Por exemplo, "Depressa, o tempo está passando! 00:30".

en: Write a message to display before the timer. For example, "You will be redirected in 00:30".
pt_BR: Escreva uma mensagem para exibir antes do cronômetro. Por exemplo, "Você será redirecionado em 00:30".

en: Write down additional information about the question that will appear under the answers.
pt_BR: Escreva informações adicionais sobre a pergunta que aparecerão abaixo das respostas.

en: Write the message, which you want to be shown on the front.
pt_BR: Escreva a mensagem que deseja que seja mostrada na interface.

en: Write your custom placeholder for the Rating form.
pt_BR: Escreva seu texto de marcação personalizado para o formulário de classificação.

en: Write your desired text in any WordPress language. It will be translated in the front-end. The languages must be included in the ISO 639-1 Code column.
pt_BR: Escreva o texto desejado em qualquer idioma WordPress. Ele será traduzido na interface. Os idiomas devem ser incluídos na coluna Código ISO 639-1.

en: Wrong answers count (skipped questions are included)
pt_BR: Contagem de respostas incorretas (incluindo perguntas ignoradas)

en: Wrong shortcode initialized
pt_BR: Shortcode incorreto inicializado

en: X profile or page link for showing after quiz finish.
pt_BR: Perfil do Twitter ou link da página para exibição após o término do questionário.

en: Year
pt_BR: Ano

en: You can add form custom fields from “Custom fields” page in Quiz Maker menu.  (text, textarea, checkbox, select, URL etc.)
pt_BR: Você pode adicionar campos personalizados de formulário na página “campos personalizados” no menu Quiz Maker. (texto, área de texto, caixa de seleção, seleção, URL etc.)

en: You can change the author who created the current quiz to your preferred one. You need to write the User ID here. Please note, that in case you write an ID, by which there are no users found, the changes will not be applied and the previous author will remain the same.
pt_BR: Você pode alterar o autor que criou o questionário atual para o seu preferido. Você precisa escrever o ID do usuário aqui. Observe que caso você escreva um ID, pelo qual não haja usuários encontrados, as alterações não serão aplicadas e o autor anterior permanecerá o mesmo.

en: You can change the buttons' texts and write the words you prefer for them.
pt_BR: Você pode alterar os textos dos botões e escrever as palavras que preferir para eles.

en: You can choose a password for users to pass the quiz.
pt_BR: Você pode escolher uma senha para que usuários passem no questionário.

en: You can choose default question type which will be selected in the Add new question page.
pt_BR: Você pode escolher o tipo de pergunta padrão que será selecionado na página "adicionar nova pergunta".

en: You can choose how many users can pass the quiz.
pt_BR: Você pode escolher quantos usuários podem passar no questionário.

en: You can choose your desired category prepared in advance.
pt_BR: Você pode escolher a categoria desejada preparada com antecedência.

en: You can choose your preferred template and customize it with options below Elegant Dark, Elegant Light, Classic Dark, Classic Light, Rect Dark, Rect Light, Modern Light and Modern Dark
pt_BR: Você pode escolher seu modelo preferido e personalizá-lo com opções abaixo de Elegante Escuro, Elegante Claro, Clássico Escuro, Clássico Claro, Rect Escuro, Rect Claro.

en: You can copy the shortcode and insert it into any post or page and display the Quiz Name, Payment Date, Amount and Type
pt_BR: Você pode copiar o shortcode e inseri-lo em qualquer post ou página e exibir o nome do questionário, data de pagamento, valor e tipo

en: You can copy the shortcode and insert it to any post to show all results.
pt_BR: Você pode copiar o shortcode e inseri-lo em qualquer post para mostrar todos os resultados.

en: You can copy the shortcode and insert it to any post to show quiz all results.
pt_BR: Você pode copiar o shortcode e inseri-lo em qualquer post para mostrar todos os resultados do questionário.

en: You can copy the shortcode and paste it into your desired page/post to display a chart based on keywords on the Front-end. Don't forget to change YOUR_QUIZ_ID with the corresponding Quiz ID.
pt_BR: Você pode copiar o shortcode e colá-lo na página ou no post desejados para exibir um gráfico baseado em palavras-chave na interface. Não se esqueça de alterar YOUR_QUIZ_ID pelo ID do questionário correspondente.

en: You can copy the shortcode and paste it to any post/page to see the list of the top user’s who passed any quiz.
pt_BR: Você pode copiar o shortcode e colá-lo em qualquer post/página para ver a lista dos principais usuários que passaram em qualquer questionário.

en: You can copy these variables and paste them in the following options from the quiz settings
pt_BR: Você pode copiar essas variáveis e colá-las nas seguintes opções das configurações do questionário

en: You can enter your answer explanation
pt_BR: Você pode digitar a explicação de sua resposta

en: You can get your API key and Client ID from your Account Settings page.
pt_BR: Você pode obter sua chave de API e ID de cliente na página de configurações da conta

en: You can get your API key from your
pt_BR: Você pode obter sua chave API de sua

en: You can get your App Client ID and Client Secret from your App’s Basic Information page.
pt_BR: Você pode obter o ID do cliente do aplicativo e o segredo do cliente na página "informações básicas" de seu aplicativo

en: You can get your Client ID from
pt_BR: Você pode obter seu ID de cliente de

en: You can get your Publishable and Secret keys on API Keys page on your Stripe dashboard.
pt_BR: Você pode obter suas chaves publicáveis e secretas na página Chaves de API no painel do Stripe.

en: You can send results to the admin after the quiz is completed
pt_BR: Você pode enviar os resultados ao administrador após a conclusão do questionário

en: You can sort table columns and select which columns must display on the front-end.
pt_BR: Você pode ordenar as colunas da tabela e selecionar quais devem ser exibidas na interface.

en: You can use this message variable for showing coupons to your users. This message variable won't work unless you enable the Enable quiz coupons option.
pt_BR: Você pode usar esta variável de mensagem para mostrar cupons aos seus usuários. Esta variável de mensagem não funcionará a menos que você ative a opção "ativar cupons de questionários".

en: You can use this shortcode to show your quiz.
pt_BR: Você pode usar este shortcode para mostrar seu questionário.

en: You can use this unique code as an identifier. It is unique for every attempt.
pt_BR: Você pode usar esse código exclusivo como identificador. É único para cada tentativa.

en: You can use this variable to allow users to download their certificate after quiz completion.
pt_BR: Você pode usar esta variável para permitir que os usuários baixem seus certificados após a conclusão do questionário.

en: You can write text which will be shown in case of right answer.  It doesn’t work when you chose Quiz calculation option By Weight/points from Quiz Settings.
pt_BR: Você pode escrever um texto que será mostrado em caso de resposta correta. Não funciona quando você escolhe a opção de cálculo do questionário por peso/pontos nas configurações do questionário.

en: You can write text which will be shown in case of the wrong answer. It doesn’t work when you chose Quiz calculation option By Weight/points from Quiz Settings.
pt_BR: Você pode escrever um texto que será mostrado em caso de resposta incorreta. Não funciona quando você escolhe a opção de cálculo do questionário por peso/pontos nas configurações do questionário.

en: You can write the default answer count which will be showing in the Add new question page (this will work only with radio, checkbox, and dropdown types).
pt_BR: Você pode escrever a contagem de respostas padrão que será exibida na página "adicionar nova pergunta" (isso funcionará apenas com os tipos opção, caixa de seleção e menu suspenso).

en: You have already passed this quiz.
pt_BR: Você já passou neste questionário.

en: You have not answered this question
pt_BR: Você não respondeu a esta pergunta

en: You have not passed the quiz! <br> Try again!
pt_BR: Você não passou no questionário! <br> Tente novamente!

en: You must log in to pass this quiz.
pt_BR: Você deve acessar para preencher este questionário.

en: You must log in to see your results.
pt_BR: Você deve acessar para ver seus resultados.

en: You need to add questions
pt_BR: Você precisa adicionar perguntas

en: You need to insert Your Quiz Category ID in the shortcode. It will show the category description. If there is no quiz category available/unavailable with that particular Quiz Category ID, the shortcode will stay empty.
pt_BR: Você precisa inserir o ID da sua categoria de questionários no shortcode. Ele mostrará a descrição da categoria. Se não houver nenhuma categoria de questionários disponível com esse ID específico, o shortcode ficará vazio.

en: You need to insert Your Quiz Category ID in the shortcode. It will show the category title. If there is no quiz category available/unavailable with that particular Quiz Category ID, the shortcode will stay empty.
pt_BR: Você precisa inserir o ID da sua categoria de questionários no shortcode. Ele mostrará o título da categoria. Se não houver nenhuma categoria de questionários disponível com esse ID específico, o shortcode ficará vazio.

en: You need to insert Your Quiz ID in the shortcode. It will show the cateogry description of the particular quiz. If there is no quiz available/found with that particular Quiz ID, the shortcode will be empty.
pt_BR: Você precisa inserir o ID de seu questionário no shortcode. Ele mostrará a descrição da categoria do questionário específico. Se não houver nenhum questionário disponível com esse ID específico, o shortcode ficará vazio.

en: You need to insert Your Quiz ID in the shortcode. It will show the cateogry title of the particular quiz. If there is no quiz available/found with that particular Quiz ID, the shortcode will be empty.
pt_BR: Você precisa inserir o ID de seu questionário no shortcode. Ele mostrará o título da categoria do questionário específico. Se não houver nenhum questionário disponível com esse ID específico, o shortcode ficará vazio.

en: You need to insert Your Quiz ID in the shortcode. It will show the creation date of the particular quiz. If there is no quiz available/found with that particular Quiz ID, the shortcode will be empty.
pt_BR: Você precisa inserir o ID de seu questionário no shortcode. Ele mostrará a data de criação do questionário específico. Se não houver nenhum questionário disponível com esse ID específico, o shortcode ficará vazio.

en: You need to insert Your Quiz ID in the shortcode. It will show the current author of the particular quiz. If there is no quiz or questions available/found with that particular Quiz ID, the shortcode will be empty.
pt_BR: Você precisa inserir o ID de seu questionário no shortcode. Ele mostrará o autor atual do questionário específico. Se não houver nenhum questionário ou perguntas disponíveis com esse ID específico, o shortcode ficará vazio.

en: You need to insert Your Quiz ID in the shortcode. It will show the questions count of the particular quiz. If there is no quiz available/found with that particular Quiz ID, the shortcode will be empty.
pt_BR: Você precisa inserir o ID de seu questionário no shortcode. Ele mostrará a contagem de perguntas do questionário específico. Se não houver nenhum questionário disponível com esse ID específico, o shortcode ficará vazio.

en: You need to insert Your Quiz ID in the shortcode. It will show the read results count of the particular quiz. If there is no quiz available/found with that particular Quiz ID, the shortcode will be empty.
pt_BR: Você precisa inserir o ID de seu questionário no shortcode. Ele mostrará a contagem de resultados lidos do questionário específico. Se não houver nenhum questionário disponível com esse ID específico, o shortcode ficará vazio.

en: You need to insert Your Quiz ID in the shortcode. It will show the unread results count of the particular quiz. If there is no quiz available/found with that particular Quiz ID, the shortcode will be empty.
pt_BR: Você precisa inserir o ID de seu questionário no shortcode. Ele mostrará a contagem de resultados não lidos do questionário específico. Se não houver nenhum questionário disponível com esse ID específico, o shortcode ficará vazio.

en: You need to insert Your Quiz Question Category ID in the shortcode. It will show the category description. If there is no quiz question category available/unavailable with that particular Quiz Question Category ID, the shortcode will stay empty.
pt_BR: Você precisa inserir o ID da sua categoria da pergunta do questionário no shortcode. Ele mostrará a descrição da categoria. Se não houver nenhuma categoria de perguntas disponível com esse ID específico, o shortcode ficará vazio.

en: You need to insert Your Quiz Question Category ID in the shortcode. It will show the category title. If there is no quiz question category available/unavailable with that particular Quiz Question Category ID, the shortcode will stay empty.
pt_BR: Você precisa inserir o ID da sua categoria da pergunta do questionário no shortcode. Ele mostrará o título da categoria. Se não houver nenhuma categoria de perguntas disponível com esse ID específico, o shortcode ficará vazio.

en: You need to set up reCAPTCHA in your Google account to generate the required keys and get them by %s Google's reCAPTCHA admin console %s.
pt_BR: Você precisa configurar o reCAPTCHA em sua conta do Google para gerar as chaves necessárias e obtê-las no %s console de administração do reCAPTCHA do Google %s.

en: You passed the quiz!
pt_BR: Você passou no questionário!

en: YouTube community
pt_BR: Comunidade do YouTube

en: YouTube link
pt_BR: Link do YouTube

en: YouTube profile or page link for showing after quiz finish.
pt_BR: Perfil do YouTube ou link da página para exibição após o término do questionário.

en: YouTube video tutorials
pt_BR: Tutoriais em vídeo no YouTube

en: Your API URL and Key can be found in your account on the My Settings page under the “Developer” tab.
pt_BR: O URL e a chave da API podem ser encontrados na sua conta, na página "minhas configurações", na aba "desenvolvedor"

en: Your quiz is successfully created.
pt_BR: Seu questionário foi criado com sucesso.

en: Your quiz is successfully deleted.
pt_BR: Seu questionário foi excluído com sucesso.

en: Your quiz is successfully duplicated.
pt_BR: Seu questionário foi duplicado com sucesso.

en: Your quiz is successfully saved.
pt_BR: Seu questionário foi salvo com sucesso.

en: Your score is
pt_BR: Sua nota é

en: Zapier Integration Settings
pt_BR: Configurações de integração com Zapier

en: Zapier Webhook URL
pt_BR: URL do webhook do Zapier

en: and paste it into your desired Page or Post.
pt_BR: e cole-o na página ou no post que quiser.

en: avg
pt_BR: Média

en: click here
pt_BR: clique aqui

en: day
pt_BR: dia

en: days
pt_BR: dias

en: e.g. en, de - Language used by reCAPTCHA. To get the code for your language click %s here %s
pt_BR: ex.: en, pt-BR - Idioma usada pelo reCAPTCHA. Para obter o código do seu idioma, clique %s aqui %s

en: edit quiz page
pt_BR: editar página do questionário

en: here
pt_BR: aqui

en: hour
pt_BR: hora

en: hours
pt_BR: horas

en: items
pt_BR: itens

en: left
pt_BR: restante

en: minute
pt_BR: minuto

en: minutes
pt_BR: minutos

en: month
pt_BR: mês

en: months
pt_BR: meses

en: page
pt_BR: página

en: reCAPTCHA Language
pt_BR: Idioma do reCAPTCHA

en: reCAPTCHA Settings
pt_BR: Configurações do reCAPTCHA

en: reCAPTCHA Theme
pt_BR: Tema do reCAPTCHA

en: reCAPTCHA v2 Secret Key
pt_BR: Chave secreta do reCAPTCHA V2

en: reCAPTCHA v2 Site Key
pt_BR: Chave do site do reCAPTCHA v2

en: second
pt_BR: segundo

en: seconds
pt_BR: segundos

en: votes
pt_BR: votos

en: year
pt_BR: ano

en: years
pt_BR: anos
