Quiz Maker - en to tr_TR translation catalogue (943 entries)

en: %s Display %s
tr_TR: Skoru göster

en: %s Grid %s
tr_TR: Izgara

en: %s List %s
tr_TR: Liste

en: -Select Quiz-
tr_TR: -Test Seç-

en: 1. You will need to <a href='%s' target='_blank'>%s</a> new Slack App.
tr_TR: 1. <a href='%s' target='_blank'>%s</a> yeni Slack Uygulaması gerekir.

en: 2. Complete Project creation for get App credentials.
tr_TR: 2. Uygulama kimlik bilgilerini almak için Proje oluşturma işlemini tamamlayın.

en: 3. Next, go to the Features > OAuth & Permissions > Redirect URLs section.
tr_TR: 3. Daha sonra, Özellikler > OAuth & İzinler > Yönlendirme URL'leri kısmına gidin.

en: 4. Click Add a new Redirect URL.
tr_TR: 4. Yeni Yönlendirme URL'i Ekle üzerine tıklayın.

en: 5. In the shown input field, put this value below
tr_TR: 5. Gösterilen giriş alanında, bu değeri aşağıya yazın

en: 6. Then click the Add button.
tr_TR: 6. Sonra Ekle düğmesine tıklayın.

en: 7. Then click the Save URLs button.
tr_TR: 7. Sonra URL'leri Kaydet düğmesine tıklayın.

en: A new WordPress post will be created automatically and will include the shortcode of this quiz. This function will be executed only once. You can find this post on Posts page, which will have the same title as the quiz. The image of the quiz will be the featured image of the post.
tr_TR: Yeni bir WordPress yayını otomatik olarak oluşturulacak ve bu testin kısa kodunu içerecektir. Bu işlev yalnızca bir kez gerçekleştirilir. Testle aynı başlığa sahip olacak bu gönderiyi, Yayınlar sayfasında bulabilirsiniz. Testin görüntüsü gönderinin öne çıkan görüntüsü olacaktır.

en: API Access Key
tr_TR: API Erişim Anahtarı

en: API Access URL
tr_TR: API Erişim URL

en: API Key
tr_TR: API Anahtarı

en: AVG
tr_TR: ORT

en: Access granted
tr_TR: Erişim izni verildi

en: Access only selected users
tr_TR: Yalnızca seçilen kullanıcılara eriş

en: Actions
tr_TR: Aksiyonlar

en: Active
tr_TR: Aktif alanlar

en: Active fields
tr_TR: Aktif alanlar

en: ActiveCampaign
tr_TR: Aktif Kampanya

en: ActiveCampaign Settings
tr_TR: AktifKampanya Ayarları

en: ActiveCampaign automation
tr_TR: AktifKampanya otomasyonu

en: ActiveCampaign list
tr_TR: AktifKampanya Listesi

en: Add
tr_TR: Ekle

en: Add Image
tr_TR: Resim Ekle

en: Add New
tr_TR: Yeni Ekle

en: Add custom fields
tr_TR: Özel alanlar ekle

en: Add extra information that can help users about the question.
tr_TR: Kullanıcılara soru hakkında yardımcı olabilecek ek bilgiler ekleyin.

en: Add image to the starting page of the quiz
tr_TR: Testin başlangıç sayfasına resim ekle

en: Add new category
tr_TR: Yeni kategori ekle

en: Add new field
tr_TR: Yeni alan ekle

en: Add new question
tr_TR: Yeni soru ekle

en: Add new quiz
tr_TR: Yeni test ekle

en: Add to cart
tr_TR: Sepete ekle

en: Advanced settings
tr_TR: Slack Ayarları

en: After Quiz
tr_TR: Testten Sonra

en: After enabling this option, logged in  user’s name and email will be autofilled in Information Form.
tr_TR: Bu seçeneği etkinleştirdikten sonra, giriş yapan kullanıcının adı ve e-posta adresi bilgi formunda otomatik doldurulacaktır.

en: After enabling this option, only logged in users will be able to pass the quiz.
tr_TR: Bu seçeneği etkinleştirdikten sonra, sadece giriş yapan kullanıcılar testi alabilecekler.

en: After enabling this option, you can manage the counts of the attempts per user for passing the quiz.
tr_TR: Bu seçeneği etkinleştirdikten sonra, sadece giriş yapan kullanıcılar testi alabilecekler.

en: All
tr_TR: Hepsi

en: All Quizzes
tr_TR: Tüm Testler

en: All Results
tr_TR: Sonuçlar

en: Allow answer border
tr_TR: Cevap çerçevesine izin ver

en: Allow answer container box shadow
tr_TR: Cevap konteyner kutusu gölgesi

en: Allow collecting information from logged in users. Email and name of users will be stored in the database. Email and Certificate options will be work for these users.
tr_TR: Giriş yapmış kullanıcı bilgilerinin toplanmasına izin ver. E-posta ve kullanıcıların adı veritabanında saklanacaktır. Bu kullanıcılar için e-posta ve Sertifika seçenekleri kullanılacak.

en: Allow collecting information of logged in users
tr_TR: Giriş yapmış kullanıcı bilgilerinin toplanmasına izin ver

en: Allow quiz container border
tr_TR: Test konteyner çerçevesine izin ver

en: Allow quiz container box shadow
tr_TR: Test konteyner kutusu gölgesine izin ver

en: Allow the quiz takers to enter full-screen mode by pressing the icon located in the top-right corner of the quiz container.
tr_TR: Testi yapan kullanıcının anlık durumunu gösterir. Test konteynerinin üstünde gösterilecektir.

en: Allow user to clear the selected answer. Button will not be displayed if Show correct answers option is enabled.
tr_TR: Kullanıcının seçilen cevabı silmesine izin ver. Doğru cevapları göster seçeneği etkinse bu düğme görüntülenmez.

en: Allow user to finish the quiz early
tr_TR: Kullanıcın testi erken bitirmesine izin ver

en: Allowed tags list
tr_TR: İzin verilen etiket listesi

en: Amount
tr_TR: Miktar

en: Amount of correct
tr_TR: Doğru miktarı

en: Animate!
tr_TR: Oynat!

en: Animation effect
tr_TR: Animasyon efekti

en: Animation effect of transition between questions.
tr_TR: Sorular arasında geçiş animasyon efekti

en: Answer
tr_TR: Cevap

en: Answer default count
tr_TR: Varsayılan cevap sayısı

en: Answer point
tr_TR: Cevap puanı

en: Answer text
tr_TR: Cevap Stilleri

en: Answers
tr_TR: Cevaplar

en: Answers Styles
tr_TR: Cevap Stilleri

en: Answers box shadow
tr_TR: Cevap kutusu gölgesi

en: Answers count
tr_TR: Cevap sayısı

en: App Access Token
tr_TR: Uygulama Erişim Token'ı

en: App Client ID
tr_TR: Uygulama İstemci Kimliği

en: App Client Secret
tr_TR: Uygulama İstemci Sırrı

en: Attempts count:
tr_TR: Cevap sayısı

en: Attribute
tr_TR: Özellik

en: Attribute status
tr_TR: Özellik durumu

en: Attributes of Sending Mail
tr_TR: E-posta Gönderme Özellikleri

en: Author
tr_TR: Yetkilendir

en: Authorize
tr_TR: Yetkilendir

en: Authorized
tr_TR: Yetkilendirildi

en: Available fields
tr_TR: Mevcut alanlar

en: Average Rate
tr_TR: Ortalama Oran

en: Average Score
tr_TR: Ortalama Skor

en: Back to results
tr_TR: Sonuçlara geri dön

en: Background color of the quiz box. You can also choose the opacity(alfa) level on the right side
tr_TR: Test kutusunun arka plan rengi. Sağ tarafta opaklık (alfa) seviyesini de seçebilirsiniz

en: Background image of the container. You can choose different images for different questions.
tr_TR: Konteynerin arka plan resmi. Farklı sorular için farklı resimler seçebilirsiniz

en: Background image of the container. You can choose different images for each question from the Settings tab on the Edit question page. The background-size is set “Cover” by default for not scaling the image.
tr_TR: Konteynerin arka plan resmi. Soruyu düzenle sayfasındaki Ayarlar sekmesinden her soru için farklı resimler seçebilirsiniz.  Resimde boyutlandırma yapmamak için, arka planın boyutunun  varsayılan değeri “Kapak” olarak ayarlanır.

en: Background image position
tr_TR: Arka plan resmi konumu

en: Background music will play while passing the quiz. Upload your own audio file for the quiz.
tr_TR: Arka plan müziği test devam ederken çalacaktır. Test için kendi ses dosyanı yükle.

en: Before Quiz
tr_TR: Testten Önce

en: Border color
tr_TR: Çerçeve rengi

en: Border style
tr_TR: Çerçeve stili

en: Border width
tr_TR: Çerçeve genişliği

en: Bottom
tr_TR: Alt

en: Box shadow color
tr_TR: Kutu gölge rengi

en: British Pound Sterling
tr_TR: İngiliz Sterlini

en: Build your quiz in a few minutes
tr_TR: Testinizi birkaç dakikada oluşturun

en: Buttons Styles
tr_TR: Düğme Stilleri

en: Buttons position
tr_TR: Düğmelerin konumu

en: Buttons text Color
tr_TR: Düğmelerin metin Rengi

en: Buttons texts
tr_TR: Düğme metinleri

en: Buttons will be replaced to icons.
tr_TR: Düğmeler simgelerle değiştirilecek.

en: By
tr_TR: Tarafından

en: By Category
tr_TR: Kategoriye göre

en: By correct answers count
tr_TR: Doğru cevap sayısıyla

en: By correctness
tr_TR: Doğrulukla

en: By percentage
tr_TR: Yüzdeyle

en: By points
tr_TR: Ağırlık / puanlar 'la

en: By weight / points
tr_TR: Ağırlık / puanlar 'la

en: Calculate the score
tr_TR: Skoru hesapla

en: Calculate the score of results by the selected method. You can only choose one of these two options.
tr_TR: Seçilen yönteme göre sonuçların skorunu hesaplayın. Bu iki seçenekten yalnızca birini seçebilirsiniz

en: Campaign Monitor
tr_TR: Kampanya İzleme

en: Campaign Monitor Settings
tr_TR: Kampanya İzleme Ayarları

en: Campaign Monitor list
tr_TR: Kampanya İzlenme Listesi

en: Canadian Dollar
tr_TR: Kanada Doları

en: Category
tr_TR: Kategori

en: Category of the quiz. For making a category please visit Quiz Categories page from left navbar
tr_TR: Test kategorisi. Bir kategori oluşturmak için lütfen sol gezinti çubuğundan Test Kategorileri sayfasına gidin.

en: Category right answers by percent
tr_TR: Doğru cevapları yüzdesel olarak kategorize edin

en: Category status
tr_TR: Kategori durumu

en: Center
tr_TR: Orta

en: Center Bottom
tr_TR: Alt orta

en: Center Center
tr_TR: Orta Orta

en: Center Top
tr_TR: Üst Orta

en: Certificate
tr_TR: Sertifika

en: Certificate background image
tr_TR: Sertifika arka plan resmi

en: Certificate body
tr_TR: Sertifika gövdesi

en: Certificate frame
tr_TR: Sertifika çerçevesi

en: Certificate orientation
tr_TR: Sertifika yönü

en: Certificate pass score
tr_TR: Sertifika geçer puanı

en: Certificate title
tr_TR: Sertifika başlığı

en: Changes saved.
tr_TR: Değişiklikler kaydedildi.

en: Check
tr_TR: Kontrol et

en: Check button
tr_TR: Düğmeyi kontrol et

en: Checkbox
tr_TR: İşaret Kutucuğu

en: Checkbox( Multiple )
tr_TR: İşaret Kutucuğu (Çoklu)

en: Checked
tr_TR: Seçildi

en: Chinese Yuan
tr_TR: Çin Yuanı

en: Choose the design of the layout as grid․
tr_TR: Soru tipini seçin

en: Choose the design of the loader on the finish page after submitting. It will inherit the Quiz Text color from the Styles tab.
tr_TR: Gönderdikten sonra bitiş sayfasındaki yükleyicinin tasarımını seçin. Test Metni rengini Stiller sekmesinden alır.

en: Choose the fit of the images in the answers in the questions.
tr_TR: Soru cevaplarının tasarımını belirleyin.

en: Choose the method of detection of the user:
tr_TR: Soru tipini seçin

en: Choose the method of filtering. Example: by="quiz"
tr_TR: Soru tipini seçin

en: Choose the position of captions in the image answers.
tr_TR: Soru tipini seçin

en: Choose the type of question.
tr_TR: Soru tipini seçin

en: Choose what kind of field to add from the mentioned list.
tr_TR: Belirtilen listeden ne tür bir alan ekleneceğini seçin.

en: Choose whether the attribute is active or not. If you choose Unpublished option, the attribute won’t be shown anywhere.
tr_TR: Özelliğin aktif olup olmayacağını seçin. Yayınlanmadı opsiyonunu seçerseniz, özellik hiçbir yerde görünmeyecektir.

en: Choose whether the question category is active or not. If you choose Unpublished option, the question category won’t be shown anywhere on your website
tr_TR: Soru kategorisinin aktif olup olmayacağını seçin. Yayınlanmadı opsiyonunu seçerseniz soru kategorisi web sitenizin hiçbir yerinde gösterilmez.

en: Choose whether the question is active or not. If you choose Unpublished option, the question won’t be shown anywhere on your website.
tr_TR: Sorunun etkin olup olmadığını seçin. Yayınlanmadı opsiyonunu seçerseniz soru web sitenizin hiçbir yerinde gösterilmez.

en: Choose whether the quiz category is active or not. If you choose Unpublished option, the quiz category won’t be shown anywhere on your website.
tr_TR: Test kategorisinin etkin olup olmayacağını seçin. Yayınlanmadı opsiyonunu seçerseniz test kategorisi web sitenizin hiçbir yerinde gösterilmez.

en: Choose whether the quiz is active or not.If you choose Unpublished option, the quiz won’t be shown anywhere in your website (You don’t need to remove shortcodes).
tr_TR: Testin aktif olup olmayacağını seçin. Yayınlanmadı opsiyonunu seçerseniz test web sitenizin hiçbir yerinde gösterilmez ( kısa kodları silmenize gerek yoktur).

en: Classic Dark
tr_TR: Klasik Koyu

en: Classic Light
tr_TR: Klasik Açık

en: Clear
tr_TR: Temizle

en: Clear button
tr_TR: Temizle düğmesi

en: Clear filters
tr_TR: Filtreleri temizle

en: Client ID
tr_TR: Müşteri Kimliği

en: Code include
tr_TR: Kod içerir

en: Color
tr_TR: Renk

en: Color 1
tr_TR: Renk 1

en: Color 1 of the quiz background gradient
tr_TR: Test arka plan renk geçişinin Renk 1' i

en: Color 2
tr_TR: Renk 2

en: Color 2 of the quiz background gradient
tr_TR: Test arka plan renk geçişinin Renk 2'si

en: Color gradient of the quiz background
tr_TR: Test arka planının renk geçişi

en: Colors of the quiz main attributes(buttons, hover effect, progress bar, etc.)
tr_TR: Test ana özelliklerinin renkleri (düğmeler, fareyle üzerine gelme efekti, ilerleme çubuğu vb.)

en: Comment and rate the quiz with up to 5 stars at the end of the quiz.
tr_TR: Test sonunda testi değerlendirin ve 5 yıldıza kadar puan verin.

en: Congratulations!
tr_TR: Entegrasyonlar

en: Connection is lost
tr_TR: Bağlantı kesildi

en: Contain
tr_TR: İçerir

en: ConvertKit Settings
tr_TR: Genel Ayarlar

en: Correct
tr_TR: Doğru

en: Correct answer
tr_TR: Doğru cevap

en: Correct answer here
tr_TR: Doğru cevap buraya

en: Correct answers
tr_TR: Doğru cevaplar

en: Correctness
tr_TR: Doğruluk

en: Count
tr_TR: Sayı

en: Cover
tr_TR: Kapak

en: Create post for quiz
tr_TR: Test için bir gönderi oluşturun

en: Create question
tr_TR: Soru oluştur

en: Created
tr_TR: Oluşturuldu

en: Created by
tr_TR: Şu kişi tarafından oluşturuldu

en: Created on
tr_TR: Oluşturma tarihi

en: Currency
tr_TR: Para Birimi

en: Custom CSS
tr_TR: Özel CSS

en: Custom Fields
tr_TR: Özel Alanlar

en: Custom HTML class for quiz container. You can use your class for adding your custom styles for quiz container. Example: p{color:red !important}
tr_TR: Test konteyneri için özel HTML grubu. Test konteyneri için özel stiller eklemek için grubunuzu kullanabilirsiniz. Örnek: p {renk: kırmızı! Önemli}

en: Custom class for quiz container
tr_TR: Test konteyneri için özel grup

en: Custom field created.
tr_TR: Özel alan oluşturuldu.

en: Custom field deleted.
tr_TR: Özel alan silindi.

en: Custom field saved.
tr_TR: Özel alan kaydedildi.

en: Custom question
tr_TR: Soru oluştur

en: Data form for the user personal information. You can choose when the Information Form will be shown for completion.
tr_TR: Kullanıcı kişisel bilgileri için veri formu. Bilgi Formunun ne zaman tamamlanacağını seçebilirsiniz.

en: Date
tr_TR: Tarih

en: Default
tr_TR: Varsayılan

en: Default parameters for Quiz
tr_TR: Test için varsayılan değişkenler

en: Delete
tr_TR: Sil

en: Delete results older then 'X' the month
tr_TR: 'X.'  aydan daha eski sonuçları sil.

en: Description
tr_TR: Tanım

en: Description of the Information Form which will be shown at the top of the Form Fields.
tr_TR: Form Alanlarının üzerinde gösterilecek Bilgi Formu açıklaması.

en: Design of the progress bar which will appear on the finish page only. It will show the user’s score.
tr_TR: Yalnızca bitiş sayfasında görünecek olan ilerleme çubuğunun tasarımı. Kullanıcının skorunu gösterecektir.

en: Detailed report
tr_TR: Detaylı rapor

en: Details
tr_TR: Detaylar

en: Detects users by
tr_TR: Kullanıcıları şu şekilde sınırla

en: Diagonal left to right
tr_TR: Soldan sağa köşegen

en: Diagonal right to left
tr_TR: Sağdan sola köşegen

en: Disable
tr_TR: Devre Dışı

en: Disable copy functionality in quiz page(CTRL+C) and Right-click
tr_TR: Test sayfasındaki (CTRL + C) ve Sağ Tıkla kopyalama işlevlerini devre dışı bırak

en: Disable data storing in database
tr_TR: Veritabanında veri tutmayı devre dışı bırak.

en: Disable data storing in the database, and results will not be displayed on the 'Results' page. (not recommended)
tr_TR: Veri tabanında veri tutmayı devre dışı bırak. Bunu yaptığında sonuçlar 'Sonuçlar' sayfasında gösterilmeyecektir. (önerilmez)

en: Disable to show the user score with percentage on the finish page. If you want to show points or correct answers count, you need to tick this option and use Variables (General Settings) in the “Text for showing after quiz completion” option.
tr_TR: Bitiş sayfasında yüzde cinsinden kullanıcı skorunu göstermeyi devre dışı bırakın. Puanları veya doğru cevap sayısını göstermek istiyorsanız bu seçeneği işaretlemeniz ve “Test tamamlandıktan sonra gösterilecek metin” seçeneğinde Değişkenler'i (Genel Ayarlar) kullanmanız gerekir

en: Disabled
tr_TR: Devre dışı

en: Display score
tr_TR: Skoru göster

en: Display social buttons for sharing quiz page URL. LinkedIn, Facebook, X.
tr_TR: Test URL'ini paylaşmak için sosyal düğmeleri göster. LinkedIn, Facebook, Twitter.

en: Display social media links at the end of the quiz to allow users to visit your pages in the Social media.
tr_TR: Sosyal Medya sayfalarınızı kullanıcıların ziyaret etmelerini sağlamak için, testin sonunda sosyal medya linklerini göster.

en: Do you want to finish the quiz? Are you sure?
tr_TR: Testi bitirmek istiyor musunuz? Emin misiniz?

en: Download
tr_TR: İndir

en: Download your certificate
tr_TR: Sertifikanın başlığı

en: Dropdown
tr_TR: Açılır liste

en: Duplicate
tr_TR: Kopyasını oluştur

en: Duration
tr_TR: Süre

en: Duration of passing the quiz
tr_TR: Testi yapma süresi

en: Duration old data is successfully updated.
tr_TR: Süre eski verileri başarıyla güncellendi.

en: E-Mail
tr_TR: E-posta

en: E-Mail, Certificate
tr_TR: E-posta, Sertifika

en: E-mail and Certificate settings
tr_TR: E-posta ve Sertifika ayarları

en: Each
tr_TR: Her biri

en: Each result
tr_TR: Her sonuç

en: Each results
tr_TR: Her sonuç

en: Edit
tr_TR: Düzenle

en: Edit Image
tr_TR: Resmi Düzenle

en: Edit Post
tr_TR: Yayını Düzenle

en: Edit category
tr_TR: Kategoriyi düzenle

en: Edit field
tr_TR: Alanı düzenle

en: Edit question
tr_TR: Soruyu düzenle

en: Edit quiz
tr_TR: Testi düzenle

en: Elegant Dark
tr_TR: Şık Koyu

en: Elegant Light
tr_TR: Şık Açık

en: Email
tr_TR: E-posta

en: Email configuration
tr_TR: E-posta yapılandırma

en: Empty Answer
tr_TR: Cevapları dışarı aktar

en: Enable ActiveCampaign
tr_TR: AktifKampanya Seçeneğini Etkinleştir

en: Enable Background music
tr_TR: Arkaplan müziğini etkinleştir

en: Enable Campaign Monitor
tr_TR: Kampanya İzlemeyi Etkinleştir

en: Enable ConvertKit
tr_TR: Bir sonrakine geç düğmesini etkinleştir

en: Enable GetResponse
tr_TR: Bir sonrakine geç düğmesini etkinleştir

en: Enable Mad Mimi
tr_TR: MailChimp Uygulamasını Etkinleştir

en: Enable MailChimp
tr_TR: MailChimp Uygulamasını Etkinleştir

en: Enable PayPal
tr_TR: PayPal'ı etkinleştir

en: Enable Right to Left direction for the text. This option is intended for the Arabic language.
tr_TR: Sağdan Sola doğru metin yönünü etkinleştir. Bu seçenek Arapça diline yöneliktir.

en: Enable Slack integration
tr_TR: Slack entegrasyonunu etkinleştir

en: Enable Social Media links
tr_TR: Sosyal Medya bağlantılarını etkinleştir

en: Enable Timer
tr_TR: Kronometreyi etkinleştir

en: Enable Zapier Integration
tr_TR: Zapier Entegrasyonunu Etkinleştir

en: Enable audio autoplay
tr_TR: Otomatik ses çalmayı etkinleştir

en: Enable clear answer button
tr_TR: Cevabı sil düğmesini etkinleştir.

en: Enable confirm box for the Finish button
tr_TR: Bitir düğmesini etkinleştir

en: Enable copy protection
tr_TR: Kopyalama korumasını etkinleştir

en: Enable double opt-in
tr_TR: Kopyalama korumasını etkinleştir

en: Enable finish button
tr_TR: Bitir düğmesini etkinleştir

en: Enable next button
tr_TR: Bir sonrakine geç düğmesini etkinleştir

en: Enable percent view
tr_TR: Yüzde görünümünü etkinleştir

en: Enable previous button
tr_TR: Önceki düğmesini etkinleştir

en: Enable question bank
tr_TR: Soru bankasını etkinleştir

en: Enable randomize answers
tr_TR: Cevapları rastgele sıralamayı etkinleştir.

en: Enable randomize questions
tr_TR: Soruları rastgele sıralamayı etkinleştir

en: Enable restart button
tr_TR: Yeniden başlat düğmesini etkinleştir

en: Enable to go next by pressing Enter key
tr_TR: Enter tuşuna basarak bir sonrakine geçmeyi etkinleştir

en: Enable to show countdown timer in the browser tab.
tr_TR: Tarayıcı sekmesinde geri sayım kronometresini göstermeyi etkinleştir

en: Enable to show the quiz title and description in the start page of the quiz(in the front-end).
tr_TR: Test başlığını ve açıklamasını testin başlangıç sayfasında (ön yüzde) göstermeyi etkinleştirin.

en: Enable to take a specific amount of questions from the quiz randomly. For example, you can choose 20 questions from 50 randomly. Every time it will take different questions from the pool.
tr_TR: Testten rastgele belirli sayıda soru almayı etkinleştirin. Örneğin, 50 sorudan rastgele 20 soru seçebilirsiniz. Havuzdan her seferinde farklı sorular alacaktır.

en: Enabled
tr_TR: Etkin

en: End
tr_TR: Son

en: End Date
tr_TR: Bitiş Tarihi

en: End date
tr_TR: Bitiş tarihi

en: End date:
tr_TR: Bitiş tarihi:

en: Enter the quiz title
tr_TR: Test başlığı giriniz

en: Erase Quiz data
tr_TR: Test verisini sil

en: Every time when someone passes the Quiz, it sends an email with information about each Quiz result to the admin email from WordPress General Settings.
tr_TR: Birisi Testi geçtiğinde, her Test sonucu hakkında bilgileri içeren bir e-postayı WordPress Genel Ayarlar'dan uygulama yöneticisi e-postasına gönderir.

en: Example
tr_TR: Örnek

en: Example:
tr_TR: Örnek:

en: Exit
tr_TR: Çıkış

en: Exit button
tr_TR: Çıkış düğmesi

en: Exit button will be displayed in the finish page and must redirect the user to a custom URL.
tr_TR: Çıkış düğmesi bitiş sayfasında görüntülenir ve kullanıcıyı özel bir URL'e yönlendirmelidir.

en: Expiration message:
tr_TR: Kullanım süresi doldu mesajı:

en: Export
tr_TR: Dışa aktar

en: Export Filter
tr_TR: Filtreyi Dışarı Aktar

en: Export to
tr_TR: Şuraya aktar

en: Facebook link
tr_TR: Facebook bağlantısı

en: Facebook profile or page link for showing after quiz finish.
tr_TR: Test bitiminde göstermek için Facebook profili veya sayfa bağlantısı.

en: Fail
tr_TR: Başarısız

en: Failed
tr_TR: Başarısız

en: Field for entering your own CSS code
tr_TR: Kendi CSS kodunuzu girmek için alan

en: Filter by category
tr_TR: Kategoriye göre filtrele

en: Finish
tr_TR: Bitiş

en: Finish button
tr_TR: Bitir düğmesi

en: Flash Cards Settings
tr_TR: Slack Ayarları

en: For creating a question go
tr_TR: Soru oluşturmak için devam et

en: For creating custom fields click
tr_TR: Özel alanlar eklemek için tıkla

en: For insert questions click on question row and then click "Insert questions" button
tr_TR: Soruları seçmek için önce soru satırına sonra "Soru seç" düğmesine tıklayın

en: For inserting multiple possible correct answers, please use delimeter %%%.
tr_TR: Birden fazla olası doğru cevabı girmek için lütfen %%% ayıracını kullanın.

en: For inserting questions to the quiz you need to make questions first from the “Questions page” in the left navbar. After popup’s opening, you can filter and select your prepared questions for this quiz.
tr_TR: Teste soru eklemek için önce sol gezinti çubuğundaki "Sorular sayfası" ndan soru oluşturmanız gerekir. Pop-up penceresinin açılmasından sonra, bu test için hazırlanan sorularınızı filtreleyebilir ve seçebilirsiniz.

en: Form Fields
tr_TR: Form alanları

en: From Name
tr_TR: Gönderici Adı

en: Full Name
tr_TR: Tam Ad

en: Gap between answers.
tr_TR: Cevaplar arasındaki boşluklar.

en: General
tr_TR: Genel

en: General Settings
tr_TR: Genel Ayarlar

en: General options
tr_TR: Genel seçenekler

en: Generated Passwords
tr_TR: Lütfen şifre giriniz

en: Get it
tr_TR: Al

en: GetResponse Settings
tr_TR: Genel Ayarlar

en: Global Leaderboard
tr_TR: Global Liderlik Tablosu

en: Global Leaderboard Settings
tr_TR: Global Liderlik Tablosu Ayarları

en: Global Statistics
tr_TR: Global İstatistikler

en: Gradient direction
tr_TR: Renk geçişi yönü

en: Grid
tr_TR: Izgara

en: Guest
tr_TR: Misafir

en: Height of answers images.
tr_TR: Cevap resimlerinin yüksekliği

en: Here you can see all the categories of questions you have included in the general tab. You can provide different numbers for different categories. Also, you can reorder them as you want by drag and dropping. The category order will be kept in the front end, but questions will be printed randomly.
tr_TR: Burada, genel sekmesine eklediğiniz tüm soru kategorilerini görebilirsiniz. Farklı kategoriler için farklı numaralar sağlayabilirsiniz. Ayrıca, sürükle bırak yaparak bunları istediğiniz gibi yeniden sıralayabilirsiniz. Kategori sırası ön yüzde tutulur, ancak sorular rastgele sıralanır.

en: Hide background image on result page
tr_TR: Sonuç sayfasında arka plan resmini gizle

en: Hide correct answer
tr_TR: Doğru cevap

en: Hide score
tr_TR: Skoru gizle

en: History of the users’ payments for passing the quiz.
tr_TR: Testi yapmak için kullanıcıların ödeme geçmişi.

en: Horizontal
tr_TR: Yatay

en: How many users’ results will be shown in the leaderboard.
tr_TR: Liderlik tablosunda kaç kullanıcının sonucu gösterilecek.

en: How to display score of result
tr_TR: Sonuç skoru nasıl gösterilir

en: ID
tr_TR: Kimlik

en: If the option is disabled, the system will calculate the answer as a percentage.
tr_TR: Eğer bu opsiyon devre dışı bırakılırsa sistem cevabı yüzde olarak hesaplar.

en: If the user doesn’t answer the question he/she can’t go to the next question.
tr_TR: Eğer kullanıcı soruya cevap vermezse bir sonraki soruya geçemez.

en: If the user has one wrong answer he/she will get 0 points.
tr_TR: Eğer kullanıcının yanlış bir cevabı varsa 0 puan alır.

en: If the user's chosen answer is wrong he/she won't see the right answer.
tr_TR: Eğer kullanıcının yanlış bir cevabı varsa 0 puan alır.

en: If there is audio in the question, it will automatically turn on.
tr_TR: Eğer soruda ses varsa otomatik olarak açılacaktır.

en: If this option is enabled background image of quiz will disappear on the result page.
tr_TR: Bu seçenek etkinleştirilirse, testin arka plan resmi sonuç sayfasında görünmeyecektir.

en: If this option is enabled then our system will calculate answer as 1 or 0.
tr_TR: Bu seçenek etkinleştirilirse sistemimiz işaret kutusunun yanıtını 1 veya 0 olarak hesaplar.

en: If this option is enabled then the 'Limitation by IP' option will not work!
tr_TR: Bu seçenek etkinleştirilirse uygulama yöneticisiz Aralık bilgisini içeren E-posta iletisini alır.

en: If this option is enabled then the admin will get the Email with Interval message.
tr_TR: Bu seçenek etkinleştirilirse uygulama yöneticisiz Aralık bilgisini içeren E-posta iletisini alır.

en: If this option is enabled then the admin will get the Email with an attached PDF file that gets the user. If the "Send Certificate To User" option is disabled admin does not get a certificate too.
tr_TR: Bu seçenek etkinleştirilirse uygulama yöneticisi kullanıcının aldığı PDF dosyasının ekli olduğu bir E-posta alacaktır. "Sertifikayı Kullanıcıya Gönder" seçeneği devre dışıysa yönetici de sertifikayı almaz.

en: If you don't have any ZAP created, go <a href='%s' target='_blank'> here...</a>.
tr_TR: Herhangi bir ZAP oluşturmadıysanız <a href='%s' target='_blank'> buraya ... </a> gidin.

en: If you enable this option, this question will not be counted in the final score.
tr_TR: Bu opsiyonu etkinleştirirseniz bu soru nihai skora dahil edilmeyecektir.

en: If you have questions in a .csv, .xlsx or .json format, you may add it by uploading it here.
tr_TR: .csv, .xlsx veya .json formatında sorularınız varsa buraya yükleyerek onları ekleyebilirsiniz.

en: If you love our plugin, please do big favor and rate us on
tr_TR: Eklentimizi sevdiyseniz lütfen büyük bir iyilik yapın ve bizi değerlendirin

en: If you make a change here, these words will not be translated!
tr_TR: Burada değişiklik yaparsanız bu kelimeler tercüme çevrilmeyecektir!

en: Image
tr_TR: Resim

en: Image Height
tr_TR: Resim Yüksekliği

en: Image Width
tr_TR: Resim Genişliği

en: Image question
tr_TR: Soru oluştur

en: Image sizing
tr_TR: Resim boyutlandırma

en: Import
tr_TR: İçeri aktarım

en: Import file
tr_TR: İçeri dosya aktar

en: Import now
tr_TR: Şimdi içeri aktar

en: Indian Rupee
tr_TR: Hint Rupisi

en: Individual Leaderboard Settings
tr_TR: Bireysel Liderlik Tablosu Ayarları

en: Information Form
tr_TR: Bilgi Formu

en: Information Form title
tr_TR: Bilgi formu başlığı

en: Insert questions
tr_TR: Soruları seç

en: Inside
tr_TR: İç taraf

en: Instructions
tr_TR: Talimatlar

en: Integrations
tr_TR: Entegrasyonlar

en: Integrations settings
tr_TR: Entegrasyon ayarları

en: Interval message
tr_TR: Aralık mesajı

en: Intervals
tr_TR: Aralıklar

en: It affects the images chosen from “Add Image” not from “Add media” on the Edit question page
tr_TR: Soruyu Düzenle sayfasındaki "Medya ekle" den değil, "Resim Ekle" den seçilen resimleri etkiler

en: It helps to configure the scale of the images inside the quiz in case of differences between the sizes.
tr_TR: Boyutları arasında fark olması durumunda test içindeki resimlerin ölçeğini yapılandırmaya yardımcı olur

en: It is designed for a particular quiz’s results.
tr_TR: Belirli bir testin sonuçları için tasarlanmıştır.

en: It is designed for all quizzes results.
tr_TR: Bu tüm test sonuçları için tasarlanmıştır.

en: It means if you answer 2 of 3 correct answers then you will get 2/3 points.
tr_TR: Yani, eğer 3 cevaptan 2'sine doğru cevap verirseniz 2/3 puan alırsınız.

en: It seems PayPal Client ID is missing.
tr_TR: PayPal Müşteri Kimliği eksik görünüyor.

en: It will calculate the score based on Answers points and Questions points. Again you can use Variables to show the user’s score at the end of the quiz. If you choose this option the features connected with correctness will be disabled.
tr_TR: Skoru, Cevapların ve Soruların puanlarına göre hesaplar. Testin sonunda kullanıcının skorunu göstermek için yine Değişkenleri kullanabilirsiniz. Bu opsiyonu seçerseniz doğruluğa bağlı özellikler devre dışı bırakılacaktır.

en: It will calculate the score based on correct answers of the question. It will store the score by percentage. You can use Variables (General Settings) to show the quantity of the questions answered right.
tr_TR: Doğru cevaplara göre skoru hesaplayacaktır. Skoru yüzde olarak kaydedecektir. Doğru cevaplanan soruların miktarını göstermek için Değişkenleri (Genel Ayarlar) kullanabilirsiniz.

en: It will take the specified amount of questions from all the questions you include in this quiz.
tr_TR: Bu, bu testte yer alan tüm sorulardan belirtilen miktarda soru alacaktır.

en: Japanese Yen
tr_TR: Japon Yeni

en: Just create contact
tr_TR: Sadece kontak oluştur

en: Landscape
tr_TR: Yatay

en: Large
tr_TR: Büyük

en: Leaderboard
tr_TR: Liderlik tablosu

en: Least popular quiz
tr_TR: En az popüler test

en: Leave a current page to go to the link provided
tr_TR: Verilen bağlantıya gitmek için bulunduğunuz sayfadan ayrılın

en: Leave current page and go to the link provided after X second
tr_TR: X saniye sonra bulunduğunuz sayfadan ayrılın ve verilen bağlantıya gidin

en: Left
tr_TR: Sol

en: Left / Right
tr_TR: Sol / Sağ

en: Left Bottom
tr_TR: Sol alt

en: Left Center
tr_TR: sol Orta

en: Left Top
tr_TR: Sol Üst

en: Lifetime payment
tr_TR: Hayat boyu ödeme

en: Limitation Users
tr_TR: Kullanıcı Kısıtlamaları

en: Limitation count of takers
tr_TR: Katılımcıların sınırlama sayısı

en: Limitation of Users
tr_TR: Kullanıcı Kısıtlamaları

en: LinkedIn link
tr_TR: Linkedin bağlantısı

en: LinkedIn profile or page link for showing after quiz finish.
tr_TR: Test bitiminde göstermek için Linkedin profili veya sayfa bağlantısı

en: List
tr_TR: Liste

en: Load more
tr_TR: Daha fazla yükle

en: Load more button
tr_TR: Daha fazla düğme yükle

en: Loading...
tr_TR: Yükleniyor...

en: Log In button
tr_TR: Daha fazla düğme yükle

en: MAX
tr_TR: MAKS

en: Mad Mimi Settings
tr_TR: MailChimp Ayarları

en: Mail Message
tr_TR: E-posta mesajı

en: MailChimp API Key
tr_TR: MailChimp API Anahtarı

en: MailChimp Settings
tr_TR: MailChimp Ayarları

en: MailChimp Username
tr_TR: MailChimp Kullanıcı Adı

en: MailChimp list
tr_TR: MailChimp listesi

en: Make the questions required
tr_TR: Soruları zorunlu yap

en: Mark as read
tr_TR: Okundu olarak işaretle

en: Mark as unread
tr_TR: Okundu olarak işaretle

en: Max
tr_TR: Maksimum

en: Maximum points which can get the user
tr_TR: Kullanıcının alabileceği en yüksek puanlar

en: Medium
tr_TR: Orta

en: Message
tr_TR: Mesaj

en: Message for the users who aren’t included in the above-mentioned list.
tr_TR: Yukarıda belirtilen listeye dahil olmayan kullanıcılar için mesaj.

en: Message for those who haven’t logged in
tr_TR: Giriş yapmayanlar için mesaj

en: Message text
tr_TR: Mesaj içeriği

en: Message variables
tr_TR: Mesaj değişkenleri

en: Min
tr_TR: Minimum

en: Minimum score to receive a certificate (by percentage)
tr_TR: Sertifika almak için minimum puan (yüzde olarak)

en: Modern Dark
tr_TR: Modern Koyu

en: Modern Light
tr_TR: Modern Açık

en: Most popular quiz
tr_TR: En popüler test

en: Multiple choice question with multiple Correct answers.
tr_TR: Birden fazla Doğru cevaplı çoktan seçmeli soru

en: Multiple choice question with one Correct answer.
tr_TR: Bir Doğru cevaplı çoktan seçmeli soru

en: Multiple choice questions with one Correct answer, which will be displayed as Dropdown.
tr_TR: Açılır liste olarak görüntülenecek bir Doğru cevaplı çoktan seçmeli sorular.

en: Name
tr_TR: Ad

en: Need Authorization
tr_TR: Yetkilendirme gerekiyor

en: Next
tr_TR: sonraki

en: Next button
tr_TR: sonraki düğmesi

en: No data
tr_TR: Hiç veri yok

en: No failures found.
tr_TR: Hata bulunamadı.

en: No more reviews
tr_TR: Daha fazla değerlendirme yok

en: No rate provided
tr_TR: Puan verilmedi

en: No review provided
tr_TR: Yorum yapılmadı

en: None
tr_TR: Hiçbiri

en: Note!!
tr_TR: Dikkat!!

en: Number
tr_TR: Sayı

en: Number of Completes
tr_TR: Tamamlanma Sayısı

en: Number of questions per page.
tr_TR: Sayfa başına soru sayısı

en: Number of randomly selected questions
tr_TR: Rastgele seçilmiş soruların sayısı

en: On results page
tr_TR: Sonuçlar sayfasında

en: Onetime payment
tr_TR: Tek seferlik ödeme

en: Only for logged in users
tr_TR: Sadece giriş yapan kullanıcılar için

en: Only for selected user role
tr_TR: Sadece seçili kullanıcı rolü için

en: Open
tr_TR: Aç

en: Options
tr_TR: Opsiyonlar

en: Order
tr_TR: Sipariş

en: Order ID
tr_TR: Sipariş Numarası

en: Order created.
tr_TR: Sipariş oluşturuldu

en: Order deleted.
tr_TR: Sipariş silindi.

en: Order saved.
tr_TR: sipariş kaydedildi.

en: Ordering
tr_TR: Sipariş

en: Orders
tr_TR: Siparişler

en: Outside
tr_TR: Dış taraf

en: Padding of answers.
tr_TR: Cevapların dolgusu.

en: Padding of buttons.
tr_TR: Düğmelerin dolgusu.

en: Pass score for attempt restriction
tr_TR: Testin Geçer Notu

en: Passed Users Count
tr_TR: Alan Kullanıcı Sayısı

en: Password
tr_TR: Şifre

en: Password for passing quiz
tr_TR: Testi almak için şifre

en: Password for users who can pass the quiz.
tr_TR: Testi alabilecek kullanıcılar için şifre.

en: Password is wrong!
tr_TR: Şifre yanlış!

en: Passwords Count
tr_TR: Alan Kullanıcı Sayısı

en: PayPal Client ID
tr_TR: Paypal Müşteri Kimliği

en: PayPal Settings
tr_TR: PayPal Ayarları

en: Payment date
tr_TR: Ödeme günü

en: Payment terms
tr_TR: Ödeme şartları

en: Permission Denied
tr_TR: İzin Reddedildi

en: Phone
tr_TR: Telefon

en: Phone Number
tr_TR: Telefon numarası

en: Placeholder
tr_TR: Yer tutucu

en: Please check your connection and try again
tr_TR: Lütfen bağlantınızı kontrol edin ve tekrar deneyin

en: Please click the stars to rate the quiz
tr_TR: Testi değerlendirmek için lütfen yıldızları kontrol edin

en: Please enter password
tr_TR: Lütfen şifre giriniz

en: Please feel free to use our other awesome plugins!
tr_TR: Lütfen diğer harika eklentilerimizi kullanmaktan çekinmeyin!

en: Please select your quiz from dropdown
tr_TR: Lütfen açılır listeden testinizi seçiniz

en: Please write any text, email or link
tr_TR: Lütfen bir metin, e-posta ya da bağlantı yazın

en: Please write your options separated by example: Red; Blue; Green
tr_TR: Lütfen, örnek: Kırmızı; Mavi; Yeşil ile ayrılmış seçeneklerinizi yazın

en: Point
tr_TR: Puan

en: Points
tr_TR: Puanlar

en: Portrait
tr_TR: Dikey

en: Pos.
tr_TR: Kon.

en: Prev
tr_TR: Önceki

en: Previous button
tr_TR: Önceki düğmesi

en: Progress bar style
tr_TR: İlerleme çubuğu stili

en: Provide descriptive or informative text about the question.
tr_TR: Soru hakkında tanımlayıcı veya bilgilendirici metinler sağlayın.

en: Provide more information about the question category
tr_TR: Soru kategorisi hakkında daha fazla bilgi sağlayın

en: Provide more information about the quiz category
tr_TR: Test kategorisi hakkında daha fazla bilgi sağlayın

en: Provide more information about the quiz. You can choose whether to show it or not in the front end in the “Settings” tab.
tr_TR: Test hakkında daha fazla bilgi verin.  Ön yüzde gösterilip gösterilmeyeceğini "Ayarlar" sekmesinde seçebilirsiniz.

en: Provide the message text for sending to the Admin by email. You can use Variables from General Settings page to insert data. (name, score, date etc.)
tr_TR: E-postayla gönderilmesi için uygulama yöneticisine mesaj metnini sağlayın. Veri eklemek için Genel Ayarlar sayfasındaki Değişkenleri kullanabilirsiniz. (ad, puan, tarih vb.)

en: Provide the message text for sending to the user by email. You can use Variables from General Settings page to insert user’s data. (name, score, date etc.)
tr_TR: Kullanıcıya e-posta ile göndermek için mesaj metnini sağlayın. Kullanıcının verilerini eklemek için Genel Ayarlar sayfasındaki Değişkenleri kullanabilirsiniz. (ad, puan, tarih vb.)

en: Provide the subject of the mail. It will take the quiz title if you don’t complete it.
tr_TR: E-postanın konusunu belirtin. Belirtmezseniz test başlığını alacaktır.

en: Published
tr_TR: Yayınlandı

en: Question
tr_TR: Soru

en: Question Categories
tr_TR: Kampanya Katagorisi

en: Question Category
tr_TR: Soru Kategorisi

en: Question Default Title
tr_TR: Varsayılan soru başlığı

en: Question Settings
tr_TR: Soru Ayarları

en: Question background image
tr_TR: Soru arka plan resmi

en: Question category
tr_TR: Soru kategorisi

en: Question category created.
tr_TR: soru kategorisi oluşturuldu.

en: Question category deleted.
tr_TR: soru kategorisi silindi.

en: Question category saved.
tr_TR: Soru kategorisi kaydedildi.

en: Question category statistics
tr_TR: Soru kategorisi istatistikleri

en: Question count per page
tr_TR: Sayfa başına soru sayısı

en: Question created.
tr_TR: Soru oluşturuldu.

en: Question deleted.
tr_TR: Soru silindi.

en: Question duplicated.
tr_TR: Sorunun kopyası oluşturuldu.

en: Question explanation
tr_TR: Soru açıklaması

en: Question font size
tr_TR: Düğme yazı tipi boyutu

en: Question hint
tr_TR: Soru ip ucu

en: Question image height in pixels. It accepts only number values.
tr_TR: Piksel cinsinden resim yüksekliği. Yalnızca sayısal değerleri kabul eder.

en: Question image width in pixels. Set it 0 or leave it blank for making it 100%. It accepts only numeric values.
tr_TR: Soru resmi piksel cinsinden genişliği. %100 yapmak için 0 olarak ayarlayın veya boş bırakın. Yalnızca sayısal değerleri kabul eder.

en: Question saved.
tr_TR: Soru kaydedildi.

en: Question status
tr_TR: Soru durumu

en: Question title
tr_TR: Soru tipi

en: Question type
tr_TR: Soru tipi

en: Question weight
tr_TR: Soru ağırlığı

en: Questions
tr_TR: Sorular

en: Questions Count
tr_TR: Soru sayısı

en: Questions Image Styles
tr_TR: Soru Resim Tipleri

en: Questions are deleted successfully.
tr_TR: Sorular başarıyla silindi.

en: Questions count
tr_TR: Soru sayısı

en: Questions default type
tr_TR: Sorular varsayılan tipi

en: Questions import failed.
tr_TR: Soruların içeriye aktarımı başarısız oldu.

en: Quiz
tr_TR: Test

en: Quiz Attribute
tr_TR: Test Özelliği

en: Quiz Attributes
tr_TR: Test Özellikleri

en: Quiz Categories
tr_TR: Test Kategorileri

en: Quiz Category
tr_TR: Test Kategorisi

en: Quiz Color
tr_TR: Test rengi

en: Quiz Information
tr_TR: Test Bilgisi

en: Quiz Maker
tr_TR: Test Oluşturma Aracı

en: Quiz Maker by AYS
tr_TR: AYS Test Oluşturma Aracı

en: Quiz Name
tr_TR: Test Adı

en: Quiz Right/Wrong answers sounds
tr_TR: Test Doğru / Yanlış cevap sesleri

en: Quiz Statistics
tr_TR: Test İstatistikleri

en: Quiz Styles
tr_TR: Test Stilleri

en: Quiz Title
tr_TR: Test Başlığı

en: Quiz attribute .
tr_TR: Test özelliği.

en: Quiz attribute deleted.
tr_TR: Test özelliği silindi.

en: Quiz background gradient
tr_TR: Test arka plan renk geçişi

en: Quiz buttons border-radius in pixels. It accepts only numeric values.
tr_TR: Piksel cinsinden test düğmelerinin  çerçeve yarıçapı. Yalnızca sayısal değerleri kabul eder.

en: Quiz categories
tr_TR: Test Kategorileri

en: Quiz category created.
tr_TR: Test kategorisi oluşturuldu.

en: Quiz category deleted.
tr_TR: Test kategorisi silindi.

en: Quiz category saved.
tr_TR: Test kategorisi kaydedildi.

en: Quiz container border
tr_TR: Test konteyner çerçevesi

en: Quiz container border-radius in pixels. It accepts only numeric values.
tr_TR: Piksel cinsinden Test konteyneri çerçeve yarıçapı. Yalnızca sayısal değerleri kabul eder.

en: Quiz container max-width for mobile in percentage. This option will work for the screens with less than 640 pixels width.
tr_TR: Mobil için test konteyner maksimum genişlik yüzdesi. Bu seçenek, 640 pikselden daha az genişliğe sahip ekranlar için çalışır.

en: Quiz container width in pixels.Set it 0 or leave it blank for making a quiz with 100% width. It accepts only numeric values.
tr_TR: Testin konteyner genişliği piksel cinsindendir. % 100 genişliğinde bir test yapmak 0 olarak ayarlayın ya da boş bırakın. Genişlik ayarı yalnızca sayısal değerleri kabul eder.

en: Quiz created.
tr_TR: Test oluşturuldu.

en: Quiz deleted.
tr_TR: Test silindi.

en: Quiz fail message
tr_TR: E-posta mesajı

en: Quiz has been deleted
tr_TR: Test silindi

en: Quiz image
tr_TR: Test Resmi

en: Quiz is available only for the roles mentioned in the list.
tr_TR: Test sadece listede belirtilen roller için erişime açıktır.

en: Quiz is available only for the users mentioned in the list.
tr_TR: Test sadece listede belirtilen kullanıcıların erişimine açıktır.

en: Quiz max-width for mobile
tr_TR: Mobil için en maksimum test genişliği

en: Quiz minimal height in pixels
tr_TR: Piksel cinsinden minimum test yüksekliği

en: Quiz name
tr_TR: Test adı

en: Quiz pass message
tr_TR: Testi geçen kullanıcılar

en: Quiz passed users
tr_TR: Testi geçen kullanıcılar

en: Quiz saved.
tr_TR: Test kaydedildi.

en: Quiz width
tr_TR: Test genişliği

en: Quizzes
tr_TR: Testler

en: Quizzes Count
tr_TR: Testlerin Sayısı

en: Radio
tr_TR: Radyo

en: Rate
tr_TR: Oran

en: Rate Score
tr_TR: Sıralama Puanı

en: Rate Us
tr_TR: Bize puan ver

en: Rated
tr_TR: Değerlendirildi

en: Rating form title
tr_TR: Değerlendirme formu başlığı

en: Read
tr_TR: Okundu

en: Recent Quizzes Settings
tr_TR: Test Ayarları

en: Rect Dark
tr_TR: Dikdörtgen Koyu

en: Rect Light
tr_TR: Dikdörtgen Açık

en: Rectangle
tr_TR: Dikdörtgen

en: Redirect URL
tr_TR: URL'e Yönlendir

en: Redirect delay
tr_TR: Yönlendirme öncesi bekleme

en: Redirect delay (sec)
tr_TR: Yönlendirme öncesi süre (saniye)

en: Redirect to custom URL after user submit the form.
tr_TR: Kullanıcı formu gönderdikten sonra özel bir URL'e yönlendir.

en: Redirecting after
tr_TR: Şundan sonra yönlendirme

en: Refresh Categories
tr_TR: Kategorileri Yenile

en: Reply To Name
tr_TR: Cevap E-postası Gönderici Adı

en: Report deleted.
tr_TR: Rapor silindi

en: Reports count per day
tr_TR: Günlük rapor sayısı

en: Required
tr_TR: Zorunlu

en: Restart quiz
tr_TR: Testi yeniden başlat

en: Restart quiz button
tr_TR: Testi yeniden başlat düğmesi

en: Result
tr_TR: Sonuç

en: Result message
tr_TR: E-posta mesajı

en: Results
tr_TR: Sonuçlar

en: Results Settings
tr_TR: Sonuç Ayarları

en: Results for
tr_TR: Şunun için sonuçlar

en: Results up to a
tr_TR: Şuraya kadar olan sonuçlar

en: Reverse the ordering of the questions in the list.
tr_TR: Test sadece listede belirtilen kullanıcıların erişimine açıktır.

en: Review
tr_TR: Yorum

en: Right
tr_TR: Sağ

en: Right Bottom
tr_TR: Sağ Alt

en: Right Center
tr_TR: Sağ Orta

en: Right Top
tr_TR: Sağ Üst

en: Role of the user on the website.
tr_TR: Kullanıcının web sitesindeki rolü.

en: Rounded
tr_TR: Yuvarlak

en: Russian Ruble
tr_TR: Rus Rublesi

en: Save
tr_TR: Kaydet

en: Save and close
tr_TR: Kaydet ve kapat

en: Save and new
tr_TR: Kaydet ve yeni

en: Save changes
tr_TR: Değişiklikleri kaydet

en: Score
tr_TR: Skor

en: Score by percentage
tr_TR: Yüzdelik skor

en: Score:
tr_TR: Skor:

en: Search
tr_TR: Ara

en: See Result
tr_TR: Sonucu Gör

en: See Result button
tr_TR: Sonucu Gör düğmesi

en: Select
tr_TR: Seç

en: Select All
tr_TR: Tümünü Seç

en: Select Category
tr_TR: Kategori Seç

en: Select Channel
tr_TR: Kanal Seç

en: Select List
tr_TR: Liste Seç

en: Select Quiz
tr_TR: Test Seç

en: Select User
tr_TR: Kullanıcı seç

en: Select an answer
tr_TR: Bir cevap seçin

en: Select music
tr_TR: Müzik seç

en: Select sound
tr_TR: Ses seç

en: Select the way for grouping the results. If you want to make Leaderboard for logged in users, then choose ID. It will collect results by WP user ID. If you want to make Leaderboard for guests, then you need to choose Email and enable Information Form and Email, Name options from quiz settings. It will group results by emails and display guests Names.
tr_TR: Sonuçları gruplandırma yolunu seçin. Giriş yapmış kullanıcılar için Lider Tablosu yapmak istiyorsanız Kimlik'i seçin. Bu, sonuçları WP kullanıcı kimliğine göre toplayacaktır. Misafirler için Liderlik Tablosu yapmak istiyorsanız test ayarlarından E-posta'yı seçmeniz ve Bilgi Formu ve E-posta, Ad seçeneklerini etkinleştirmeniz gerekir. Bu, sonuçları e-postalara göre gruplandıracak ve misafirlerin Adlarını görüntüleyecektir.

en: Selected reports have been marked as read.
tr_TR: Seçilen raporlar okundu olarak işaretlendi.

en: Send
tr_TR: Gönder

en: Send Certificate PDF file to user after quiz completion. Configure the PDF file’s content with the following options.
tr_TR: Testi tamamlamasının ardından kullanıcıya Sertifika PDF dosyasını gönderin. PDF dosyasının içeriğini aşağıdaki seçeneklerle yapılandırın.

en: Send feedback
tr_TR: Geribildirim gönder

en: Send feedback button
tr_TR: Geribildirim gönder düğmesi

en: Send interval message to user after quiz completion. Your specified interval messages will be sent to the user. You can provide them at the bottom of the Results Settings page.
tr_TR: Test tamamlandıktan sonra kullanıcıya aralık mesajı gönderin. Belirttiğiniz aralık mesajları kullanıcıya gönderilir. Bu mesajları Sonuç Ayarları sayfasının alt kısmında belirtebilirsiniz.

en: Send mail to user after quiz completion.
tr_TR: Testin tamamlanmasından sonra kullanıcıya e-posta gönder

en: Send quiz results to additional emails. Insert emails comma seperated.
tr_TR: Test sonuçlarını ekstra e-postalara gönderin. E-postaları virgülle ayrılmış olarak ekleyin.

en: Send results report to user after quiz completion.
tr_TR: Testin tamamlanmasından sonra kullanıcıya sonuç raporu gönder

en: Send test Email and see how it will be displayed.
tr_TR: Test E-postası gönderin ve nasıl görüntüleneceğini görün.

en: Send test data
tr_TR: Test verisi gönder

en: Set different messages based on the user’s score. The message will be displayed on the result page of the quiz.
tr_TR: Kullanıcının skoruna göre farklı mesajlar belirtin. Aralık yüzde olarak hesaplanır. İstediğiniz kadar aralıklarla 0-100 arasını kapsamalısınız. Mesaj testin sonunda görüntülenecektir

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Share Dialog
tr_TR: Konuşma Paylaş

en: Short Text
tr_TR: Kısa Metin

en: Shortcode
tr_TR: Kısa kod

en: Shortcode text for editor
tr_TR: Düzenleyici için kısa kod metni

en: Shortcodes
tr_TR: Kısa kodlar

en: Show Login form
tr_TR: Giriş formunu göster

en: Show an interval message after quiz completion in the finish page.
tr_TR: Test tamamlandıktan sonra bitiş sayfasında bir aralık mesajı gösterin.

en: Show answers caption near the answer image. This option will be work only when answer has image.
tr_TR: Cevap resminin yanında cevap başlığını göster. Bu opsiyon yalnızca cevabın bir resmi olması durumunda işe yarar.

en: Show average of rating after the rate
tr_TR: Puanlamadan sonra puan ortalamasını göster

en: Show average of rating after the rate. It will show how many votes in total and average.
tr_TR: Puanlamadan sonra puan ortalamasını göster. Toplam ve ortalama için kaç oy gösterecektir.

en: Show average score according to all results of the quiz
tr_TR: Testin tüm sonuçlarına göre ortalama skoru göster

en: Show correct answers
tr_TR: Doğru cevapları göster

en: Show countdown
tr_TR: Açıklamayı göster

en: Show countdown time in the quiz. It will be automatically submitted if the time is over.
tr_TR: Testte geri sayım süresini göster. Test, süre dolduğunda otomatik olarak gönderilir.

en: Show description
tr_TR: Açıklamayı göster

en: Show how many users passed the quiz. It will be shown at the bottom of the start page of the quiz
tr_TR: Testi kaç tane kullanıcının geçtiğini göster. Bu, testin başlangıç sayfasının alt kısmında gösterilecektir.

en: Show icons in live preview
tr_TR: Simgeleri canlı ön izlemede göster

en: Show interval message
tr_TR: Aralık mesajını göster

en: Show last 5 reviews after rating the quiz
tr_TR: Testi puanladıktan sonra son 5 değerlendirmeyi göster

en: Show passed users count
tr_TR: Testi geçen kullanıcı hesaplarını göster

en: Show points
tr_TR: Ağırlık / puanlar 'la

en: Show question category
tr_TR: Soru kategorisini göster

en: Show question category in each question.
tr_TR: Her bir soru için soru kategorisini göster

en: Show questions counter
tr_TR: Soru sayacını göster

en: Show quiz author
tr_TR: Testin yazarını göster

en: Show quiz author in quiz start page
tr_TR: Test yazarını test başlangıç sayfasında göster

en: Show quiz category
tr_TR: Test kategorisini göster

en: Show quiz category in quiz start page
tr_TR: Test kategorisini test başlangıç sayfasında göster

en: Show quiz creation date in quiz start page
tr_TR: Testin oluşturulma tarihini test başlangıç sayfasında göster

en: Show quiz head information
tr_TR: Test başlık bilgisini göster

en: Show score via progressbar
tr_TR: Skoru ilerleme çubuğuyla göster

en: Show start date
tr_TR: Başlangıç Tarihi

en: Show the Login form at the bottom of the message for not logged in users.
tr_TR: Giriş yapmamış kullanıcılar için mesajın altında Giriş formunu göster.

en: Show the Social buttons
tr_TR: Sosyal düğmeleri göster

en: Show the average rate of the quiz. It will be shown at the bottom of the start page of the quiz.
tr_TR: Testin ortalama puanını göster. bu, Testin başlangıç sayfasının alt kısmında gösterilecektir.

en: Show the countdown or end date time in the quiz.
tr_TR: Testi yapmak için kullanıcıların ödeme geçmişi.

en: Show the number of the current question and the total amount of the question in the quiz. It will be shown on the right top corner of the quiz container. Example:3/7
tr_TR: O andaki sorunun numarasını ve testteki toplam soru miktarını gösterir. Bu, test konteynerinin sağ üst köşesinde gösterilecektir. Örnek: 3/7

en: Show the progress bar by percentage
tr_TR: İlerleme çubuğunu yüzdesel göster

en: Show the restart button at the end of the quiz for restarting the quiz and pass it again.
tr_TR: Testi yeniden başlatmak için,  testin sonunda yeniden başlat düğmesini gösterin ve testi tekrar iletin.

en: Show the users’ Average or Maximum results in the leaderboard.
tr_TR: Liderlik tablosunda Ortalama ve En Yüksek kullanıcı sonuçlarını göster.

en: Show timer
tr_TR: Başlığı göster

en: Show title
tr_TR: Başlığı göster

en: Show wrong answers first
tr_TR: Yanlış cevaplar için sesler

en: Show wrong icons in live preview
tr_TR: Yanlış simgeleri canlı ön izlemede göster

en: Slack Authorization
tr_TR: Slack Yetkilendirme

en: Slack Integration Setup Instructions
tr_TR: Slack Entegrasyon Kurulum Talimatları

en: Slack Settings
tr_TR: Slack Ayarları

en: Slack conversation
tr_TR: Slack görüşmesi

en: Small
tr_TR: Küçük

en: So this question will be just a Survey question.
tr_TR: Yani bu soru sadece Araştırma sorusu olacaktır.

en: Something goes wrong please reload page
tr_TR: birşeyler ters gitti, lütfen sayfayı yeniden yükleyin

en: Sorry
tr_TR: Üzgünüm

en: Sounds are not selected. For selecting sounds go to
tr_TR: Sesler seçilmedi. Sesleri seçmek için şuraya gidin

en: Sounds are selected. For change sounds go to
tr_TR: Sesler seçildi. Sesleri değiştirmek şuraya gidin

en: Sounds for right answers
tr_TR: doğru cevaplar için sesler

en: Sounds for right/wrong answers
tr_TR: Test Doğru / Yanlış cevaplar için sesler

en: Sounds for wrong answers
tr_TR: Yanlış cevaplar için sesler

en: Space Between
tr_TR: Aradaki Boşluk

en: Specify count of months and save changes. Attention! it will remove submissions older than specified months permanently.
tr_TR: Ay sayısını belirtin ve değişiklikleri kaydedin. Dikkat! Bu, belirtilen aydan daha eski gönderileri kalıcı olarak silecektir.

en: Specify from which email the results will be sent. If you leave it blank, it will take default value as quiz_maker@{your_site_url}
tr_TR: Sonuçların hangi e-postadan gönderileceğini belirtin. Boş bırakırsanız quiz_maker@{sitenizin_url'i} değerini varsayılan olarak alınır.

en: Specify from which name the results will be sent. It will take “Quiz Maker” if you don’t complete it.
tr_TR: Sonuçların hangi isimle gönderileceğini belirtin. Belirtmediğiniz durumda “Quiz Maker” olarak gerekir.

en: Specify the background image of the certificate PDF file.
tr_TR: Sertifika PDF dosyasının arka plan resmini belirtin.

en: Specify the content of the certificate PDF file. You can copy Variables from General Settings and insert them here.
tr_TR: Sertifika PDF dosyasının içeriğini belirtin. Değişkenleri Genel Ayarlar'dan kopyalayıp buraya ekleyebilirsiniz.

en: Specify the count of the attempts per user for passing the quiz.
tr_TR: Testi yapmak için kullanıcıların ödeme geçmişi.

en: Specify the design of the answers of question.
tr_TR: Soru cevaplarının tasarımını belirleyin.

en: Specify the frame of the certificate PDF file.
tr_TR: Sertifika PDF dosyasının çerçevesini belirtin.

en: Specify the orientation of the certificate PDF file.
tr_TR: Sertifika PDF dosyasının yönünü belirtin.

en: Specify the position of buttons of the quiz.
tr_TR: Test düğmelerinin konumunu belirle

en: Specify the text color inside the quiz and questions. It affects all kinds of texts and icons, including buttons.
tr_TR: Test ve sorular içerisinde yer alan metinlerin rengini belirleyin. Bu, düğmeler de dâhil olmak üzere her türlü metin ve simgeyi etkiler.

en: Specify the text color of buttons inside the quiz and questions. It affects only to buttons.
tr_TR: Test ve soruların içinde yer alan düğmelerin metin rengini belirtin. Bu, sadece düğmeleri etkiler.

en: Specify the weight of the question. It’s not connected with answers points. It will be multiplied with chosen answer weight (if you choose quiz calculation by points). The default value is 1.
tr_TR: Sorunun ağırlığını belirtin. Soru ağırlığı, cevap puanları ile bağlantılı değildir. Soru ağırlığı, seçilen cevabın ağırlığı ile çarpılacaktır (puana göre test hesaplaması seçerseniz). Varsayılan değer 1'dir.

en: Specify which email will reply to the user. If you leave it blank, it will not have a default value and doesn’t specified.
tr_TR: Hangi e-postanın kullanıcıya yanıt vereceğini belirtin. Boş bırakırsanız, varsayılan bir değeri olmaz ve belirtilmeden kalır.

en: Specify which name will have the Reply-To option. If you leave it blank, it will not have a default value and doesn’t specified.
tr_TR: Hangi adın Cevapla opsiyonuna sahip olacağını belirtin. Boş bırakırsanız, varsayılan bir değeri olmaz ve belirtilmeden kalır.

en: Start
tr_TR: Başla

en: Start Date
tr_TR: Başlangıç Tarihi

en: Start Date from
tr_TR: İlk Başlangıç Tarihi

en: Start Date to
tr_TR: Son Başlangıç Tarihi

en: Start button
tr_TR: Başlat düğmesi

en: Start date
tr_TR: Başlangıç Tarihi

en: Start date:
tr_TR: Başlangıç tarihi:

en: Statistics
tr_TR: İstatistikler

en: Statistics Signboard
tr_TR: İstatistik Tabelası

en: Status
tr_TR: Durum

en: Strong calculation of answers score
tr_TR: İşaret kutusu cevap skorunun keskin hesaplaması

en: Styles
tr_TR: Stiller

en: Subject
tr_TR: Konu

en: Submit
tr_TR: Kaydet

en: Succeed
tr_TR: Başarılı

en: Success
tr_TR: Başarı

en: Swiss Franc
tr_TR: İsviçre Frangı

en: Telephone
tr_TR: Telefon

en: Test email delivered
tr_TR: test e-postası teslim edildi

en: Test email not delivered
tr_TR: test e-postası teslim edilmedi

en: Text
tr_TR: Metin

en: Text Color
tr_TR: Test Rengi

en: Text which will notify user that he can submit a feedback
tr_TR: Kullanıcıya geri bildirim gönderebileceğini bildiren metin

en: Textarea
tr_TR: Metinalanı

en: The Best Quiz Maker Ever
tr_TR: Gelmiş Geçmiş En İyi Test Oluşturma Aracı

en: The E-mail the user entered into information form
tr_TR: Kullanıcının bilgi formuna girdiği e-posta

en: The URL for redirecting after the user submits the form.
tr_TR: Kullanıcının formu gönderdikten sonra yönlendirileceği URL

en: The average rate of the quiz of all time
tr_TR: Testin tüm zamanlara ait ortalama oranı

en: The average score is
tr_TR: Ortalama skor

en: The average score of the quiz of all time
tr_TR: Testin tüm zamanlara ait ortalama skoru

en: The color of the answers border
tr_TR: Cevap çerçevesinin rengi

en: The color of the quiz container border
tr_TR: Test konteyneri çerçeve rengi

en: The color of the shadow of the quiz container
tr_TR: Test konteyneri gölge rengi

en: The count attribute is required for random view type.
tr_TR: Sayma özelliği rastgele görünüm tipi için gereklidir.

en: The custom URL address for EXIT button in finish page.
tr_TR: Bitiş sayfasındaki ÇIKIŞ düğmesi için özel URL adresi

en: The date of the passing quiz
tr_TR: Testi alma tarihi

en: The default sizes of buttons.
tr_TR: Varsayılan düğme boyutları

en: The direction of the color gradient.
tr_TR: Renk geçişinin yönü

en: The font size of the answers in pixels in the quiz. It accepts only numeric values.
tr_TR: Testteki cevapların piksel cinsinden yazı tipi boyutu. Yalnızca sayısal değerleri kabul eder

en: The font size of the buttons in pixels in the quiz. It accepts only numeric values.
tr_TR: Testteki cevapların piksel cinsinden yazı tipi boyutu. Yalnızca sayısal değerleri kabul eder.

en: The message in the case of the user fails the quiz
tr_TR: Kullanıcının teste harcadığı süre

en: The message in the case of the user passes the quiz
tr_TR: Kullanıcının teste harcadığı süre

en: The message which must display on the result page depending from score
tr_TR: Skora bağlı olarak sonuç sayfasında görüntülenmesi gereken mesaj

en: The message will be displayed after submitting the quiz. You can use Variables (General Settings) to insert user data here. If you want to show results with points or with the number of correct answers, you need to use correspondent variables and enable the “Hide score” option.
tr_TR: Test gönderildikten sonra bu mesaj görüntülenecektir. Buraya kullanıcı verilerini eklemek için Değişkenler'i (Genel Ayarlar) kullanabilirsiniz. Sonuçları puanlarla veya doğru cevap sayısı ile göstermek istiyorsanız karşılık gelen değişkenleri kullanmanız ve “Skoru gizle” seçeneğini etkinleştirmeniz gerekir.

en: The name of field. It will show up as a placeholder for text input.
tr_TR: Alanın adı. Metin girişi için yer tutucu olarak görünecektir.

en: The name the user entered into information form
tr_TR: Kullanıcının bilgi formuna girdiği isim

en: The number of correct answers of the user
tr_TR: Kullanıcının doğru cevap sayısı

en: The number of questions that the user must pass.
tr_TR: Kullanıcının geçmek zorunda olduğu soru sayısı.

en: The number of users who can pass the quiz.
tr_TR: Testi alabilecek kullanıcı sayısı

en: The number of wrong answers of the user.
tr_TR: Kullanıcının doğru cevap sayısı

en: The ordering of the questions will be the same as you chose. Also, you can reorder them after selection. There are no limitations for questions quantity.
tr_TR: Soruların sırası seçtiğiniz gibi olacaktır. Ayrıca, bunları daha sonra yeniden sıralayabilirsiniz. Soru miktarı için herhangi bir sınırlama yoktur.

en: The period of time when quiz will be active. When the date is out the expiration message will be shown.
tr_TR: Testin aktif olacağı zaman dilimi. Tarih bittiğinde son kullanma mesajı gösterilecektir.

en: The points of quiz which got the user
tr_TR: Kullanıcının elde ettiği test puanları

en: The position of background image of the quiz
tr_TR: Test arka plan resminin konumu

en: The possibility of showing questions in an accidental sequence. It will show questions in random order. If you want to take a specific amount of questions from a pool of questions randomly you need to enable question bank option.
tr_TR: Soruları rastgele bir sırada gösterme olasılığı. Soruları her defasında rastgele sırada gösterecektir. Bir soru havuzundan rastgele belirli bir miktarda soru almak istiyorsanız, soru bankası seçeneğini etkinleştirmeniz gerekir.

en: The possibility of showing the answers of the questions in an accidental sequence. Every time it will show answers in random order.
tr_TR: Soruların cevapları rastgele bir sırada gösterme olasılığı. Cevapları her defasında rastgele sırada gösterecektir.

en: The question was not answered.
tr_TR: Soru cevaplanmamış.

en: The quiz has expired!
tr_TR: Testin kullanım süresi dolmuştur!

en: The quiz has expired.
tr_TR: Testin kullanım süresi dolmuştur.

en: The quiz image which used for quiz start page
tr_TR: Test başlangıç sayfasında kullanılan test resmi

en: The quiz will be available soon!
tr_TR: Test çok yakında erişilebilir olacak!

en: The quiz will be available soon.
tr_TR: Test çok yakında erişilebilir olacak.

en: The redirection delay in seconds after the user submits the form. Value should be greater than 0.
tr_TR: Kullanıcı formu gönderdikten sonra yönlendirme için geçecek süre (saniye) . Değer 0'dan büyük olmalıdır.

en: The score of quiz which got the user
tr_TR: Kullanıcının elde ettiği test skoru

en: The score of the quiz by a question categories which got the user
tr_TR: Kullanıcının, soru kategorilerine göre elde ettiği test skoru

en: The shadow color of answers container
tr_TR: Cevap konteyneri gölge rengi

en: The style of answers border
tr_TR: Cevap çerçevesinin stili

en: The style of quiz container border
tr_TR: Test konteyneri çerçeve stili

en: The time which must spend the user to the quiz
tr_TR: Kullanıcının teste harcaması gereken süre

en: The time which spent that the user passed the quiz
tr_TR: Kullanıcının teste harcadığı süre

en: The title of the quiz
tr_TR: Test başlığı

en: The user has not answered this question.
tr_TR: Kullanıcı bu soruyu cevaplamadı

en: The users can write an explanation for their answers.
tr_TR: Kullanıcılar kendi cevapları için açıklama yazabilirler.

en: The width of answers border
tr_TR: Cevap çerçevesinin genişliği

en: The width of quiz container border
tr_TR: Test konteyneri çerçeve genişliği

en: There are no automations
tr_TR: Hiç otomasyon yok

en: There are no conversations
tr_TR: Hiç görüşme yok

en: There are no forms
tr_TR: Hiç liste yok

en: There are no lists
tr_TR: Hiç liste yok

en: There are no orders yet.
tr_TR: Henüz hiç sipariş yok.

en: There are no question categories yet.
tr_TR: Henüz hiç soru kategorisi yok

en: There are no questions yet.
tr_TR: Henüz hiç soru yok.

en: There are no quiz attributes yet.
tr_TR: Henüz hiç test özelliği yok.

en: There are no quiz categories yet.
tr_TR: Henüz hiç test kategorisi yok.

en: There are no quizzes yet
tr_TR: Henüz hiç test yok

en: There are no quizzes yet.
tr_TR: Henüz hiç test yok.

en: There are no results yet.
tr_TR: Henüz hiç sonuç yok.

en: There are two ways of making question bank system.
tr_TR: Soru bankası sistemi yapmanın iki yolu vardır.

en: There is no data yet
tr_TR: Henüz hiç veri yok

en: There will not be correct/incorrect answers.
tr_TR: Doğru/yanlış cevaplar olmayacaktır.

en: This button needs to work only once. If you see 0 in the Duration column for some results, please click once to this button and it will regenerate duration for old results. It may happen if you update our plugin from the old version to the latest.
tr_TR: Bu düğmenin yalnızca bir kez çalışması gerekir. Bazı sonuçlar için Süre sütununda 0 görürseniz lütfen bu düğmeye bir kez tıklayın. Böylece eski sonuçlar için süre yeniden oluşturulur. Bu, eklentimizi eski sürümden en son sürümüne güncellerseniz olabilir.

en: This is for just collecting data from users.
tr_TR: Bu, sadece kullanıcılardan veri toplamak amacıyladır.

en: This option allows users to go to the next question by pressing Enter key. It is working with the following question types only: Text, Short Text, Number.
tr_TR: Bu seçenek kullanıcıların Enter tuşuna basarak bir sonraki soruya geçmesini sağlar. Yalnızca şu soru türleriyle çalışır: Metin, Kısa Metin, Sayı

en: This option will work only when Enable Show correct answers option is enabled and sounds are selected from General options page.
tr_TR: Bu seçenek yalnızca, doğru yanıtları Göstermeyi Etkinleştir seçeneği etkinleştirildiğinde ve Genel opsiyonlar sayfasından sesler seçildiğinde çalışır.

en: This option will work with Enable correct answers option.
tr_TR: Bu seçenek Doğru cevapları etkinleştir seçeneğiyle çalışır.

en: This quiz has expired!
tr_TR: Testin kullanım süresi dolmuştur!

en: This quiz is expired!
tr_TR: Bu testin kullanım süresi dolmuştur!

en: This species does not apply to themes Modern light and Modern dark
tr_TR: Bu tür, Modern açık ve Modern koyu temaları için geçerli değildir.

en: Timer seconds
tr_TR: Kronometre saniyeleri

en: Title
tr_TR: Başlık

en: Title Alignment
tr_TR: Başlık Hizalama

en: Title of certificate
tr_TR: Sertifikanın başlığı

en: Title of the category
tr_TR: Kategori Başlığı

en: Title of the question
tr_TR: Testin Başlığı

en: Title of the question category
tr_TR: Soru kategorisinin başlığı

en: Title of the quiz
tr_TR: Testin Başlığı

en: To see all Message Variables
tr_TR: Mesaj değişkenleri

en: Top
tr_TR: Üst

en: Top / Bottom
tr_TR: Üst / Alt

en: Top color of the leaderboard
tr_TR: Liderlik tablosunun en üst rengi

en: Type
tr_TR: Tip

en: Type your description here
tr_TR: Tanımınızı buraya yazın

en: Unique Code
tr_TR: Tekil Kod

en: Unique identifier for the field. You can use it in the integrations to show the user’s answer for this field.
tr_TR: Alan için benzersiz tanımlayıcı. Kullanıcının bu alanla ilgili cevabını göstermek için bunu entegrasyonlarda kullanabilirsiniz.

en: United Arab Emirates Dirham
tr_TR: Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi

en: United States Dollar
tr_TR: Amerikan Doları

en: Unpublished
tr_TR: Yayınlanmadı

en: Unread
tr_TR: Okunmadı

en: Unread results
tr_TR: Okunmamış sonuçlar

en: Unset
tr_TR: Geri al

en: Unublished
tr_TR: Yayınlanmadı

en: Update duration field for old results
tr_TR: Eski sonuçlar için süre alanını güncelle.

en: Update duration old data
tr_TR: Eski verilerdeki süreleri güncelle.

en: Use HTML for answers
tr_TR: cevaplar için HTML kullan

en: Use RTL Direction
tr_TR: Sağdan Sola Metin Yönü Kullan

en: Use arrows instead of buttons
tr_TR: Düğme yerine oklar kullan

en: Used
tr_TR: Kullanıldı

en: User
tr_TR: Kullanıcı

en: User Data
tr_TR: Kullanıcı Verisi

en: User Email
tr_TR: Kullanıcı E-postası

en: User Email here
tr_TR: Kullanıcı e-postası buraya

en: User ID
tr_TR: Kullanıcı Kimliği

en: User IP
tr_TR: Kullanıcı Ip'si

en: User Information
tr_TR: Kullanıcı Bilgisi

en: User Name
tr_TR: Kullanıcı Adı

en: User Name here
tr_TR: Kullanıcı Adı buraya

en: User Page Settings
tr_TR: Kullanıcı Sayfası Ayarları

en: User Page results table columns
tr_TR: Kullanıcı Sayfası sonuç tablosu sütunları

en: User Phone
tr_TR: Kullanıcı Telefonu

en: User Phone here
tr_TR: Kullanıcı Telefonu buraya

en: User answer
tr_TR: Kullanıcı cevabı

en: User answer explanation
tr_TR: Kullanıcının cevap açıklaması

en: User answer here
tr_TR: Kullanıcı cevabı buraya

en: User answered
tr_TR: Kullanıcı cevaplandırdı

en: User answers
tr_TR: Kullanıcı cevapları

en: User can change the question backward manually
tr_TR: Kullanıcı soruları elle geriye doğru ilerleterek soruyu değiştirebilir.

en: User can change the question forward manually. If you want to make the questions required just disable this option.
tr_TR: Kullanıcı soruları elle ilerleterek soruyu değiştirebilir. Soruları, cevaplaması zorunlu yapmak istiyorsanız bu seçeneği devre dışı bırakmanız yeterlidir.

en: User explanation for this question
tr_TR: Bu soru için kullanıcı açıklaması

en: User name
tr_TR: Kullanıcı Adı

en: User role
tr_TR: Kullanıcı rolü

en: User value for
tr_TR: Kullanıcı değeri

en: Username
tr_TR: Kullanıcı Adı

en: Users
tr_TR: Kullanıcılar

en: Users IP addresses
tr_TR: Kullanıcı cevapları

en: Users count
tr_TR: Kullanıcı sayısı

en: Users count by interval
tr_TR: Aralığa göre kullanıcı sayısı

en: Users count by score
tr_TR: Skora göre kullanıcı sayısı

en: Users on the website.
tr_TR: Web sitesindeki kullanıcılar.

en: Vertical
tr_TR: Düşey

en: Via these two links you can see the connected post in front end and make changes in the dashboard.
tr_TR: Bu iki bağlantı aracılığıyla bağlı yayını ön yüzde görebilir ve gösterge panelinde değişiklikler yapabilirisiniz.

en: View
tr_TR: Yayını Gör

en: View Post
tr_TR: Yayını Gör

en: View details
tr_TR: Detayları gör

en: WP User
tr_TR: WP Kullanıcısı

en: We are unable to store your data
tr_TR: Verilerinizi saklayamıyoruz

en: We will send you a test data, and you can catch it in your ZAP for configure it.
tr_TR: Size bir test verisi göndereceğiz. Yapılandırmak için onu ZAP uygulamanızda yakalayabilirsiniz.

en: We will send you all data from quiz information form with the “AysQuiz” key by POST method.
tr_TR: Test bilgi formundaki tüm verileri YAYIN yöntemini kullanarak “AysQuiz” anahtarı ile göndereceğiz.

en: Weight/Point
tr_TR: Ağırlık/Puan

en: Who will have permission to Quiz
tr_TR: Test menüsüne kimlerin izni olacak?

en: Width
tr_TR: Genişlik

en: With images
tr_TR: Resimli

en: With stripes
tr_TR: Çizgili

en: With stripes and animation
tr_TR: Çizgili ve hareketli

en: Without images
tr_TR: Resimsiz

en: WooCommerce Product
tr_TR: WooCommerce Ürünü

en: Wow!!! Excellent job!! Your quizzes was passed by more than %s people!!
tr_TR: Vay!!! Mükemmel iş!! Testleriniz

en: Write the message for those who have already passed the quiz under the given conditions.
tr_TR: Testi geçenler için mesaj

en: Wrong shortcode initialized
tr_TR: Yanlış kısa kod girildi

en: X profile or page link for showing after quiz finish.
tr_TR: Test bitiminde göstermek için Twitter profili veya sayfa bağlantısı

en: You already passed this quiz.
tr_TR: Bu testi zaten aldınız.

en: You can add form custom fields from “Custom fields” page in Quiz Maker menu.  (text, textarea, checkbox, select, URL etc.)
tr_TR: Test Oluşturucu menüsündeki “Özel alanlar” sayfasından form özel alanları ekleyebilirsiniz. (metin, metin alanı, onay kutusu, seçim, URL vb.)

en: You can choose a password for users to pass the quiz.
tr_TR: Kullanıcıların testi almaları için bir şifre seçebilirsiniz.

en: You can choose default question type which will be selected in the Add new question page.
tr_TR: Yeni soru ekle sayfasında seçilecek olan varsayılan soru türünü seçebilirsiniz.

en: You can choose how many users can pass the quiz.
tr_TR: Testi kaç kullanıcının alabileceğini seçebilirsiniz.

en: You can choose one or several categories. These categories are WordPress default post categories. There is no connection with quiz categories.
tr_TR: bir veya bir kaç yayın kategorisi seçebilirsiniz. Bu kategoriler WordPress'in varsayılan yayın kategorileridir. Test kategorileriyle bir bağlantısı yoktur.

en: You can choose your desired category prepared in advance.
tr_TR: Önceden hazırlanmış kategorilerden istediğinizi seçebilirsiniz.

en: You can choose your preferred template and customize it with options below Elegant Dark, Elegant Light, Classic Dark, Classic Light, Rect Dark, Rect Light, Modern Light and Modern Dark
tr_TR: Tercih ettiğiniz şablonu seçebilir ve aşağıdaki seçeneklerle özelleştirebilirsiniz Şık Koyu, Şık Açık, Klasik Koyu, Klasik Açık, dikdörtgen Koyu, Dikdörtgen Açık, Modern Açık ve Modern Koyu

en: You can copy the shortcode and insert it to any post to show all results.
tr_TR: O andaki kullanıcının sonuç geçmişini göstermek için, kısa kodu kopyalayıp herhangi bir yayına ekleyebilirsiniz.

en: You can copy the shortcode and insert it to any post to show the current user’s results history.
tr_TR: O andaki kullanıcının sonuç geçmişini göstermek için, kısa kodu kopyalayıp herhangi bir yayına ekleyebilirsiniz.

en: You can copy the shortcode and paste it to any post/page to see the list of the top user’s who passed any quiz.
tr_TR: Herhangi bir testi geçen en iyi kullanıcıların listesini görmek için kısa kodu kopyalayabilir ve herhangi bir gönderiye / sayfaya yapıştırabilirsiniz.

en: You can copy the shortcode and paste it to any post/page to see the list of the top user’s who passed this quiz.
tr_TR: Bu testi geçen en iyi kullanıcıların listesini görmek için kısa kodu kopyalayıp herhangi bir gönderi ya da sayfaya yapıştırabilirsiniz.

en: You can copy these variables and paste them in the following options from the quiz settings
tr_TR: Bu değişkenleri kopyalayıp test ayarlarından aşağıdaki seçeneklere yapıştırabilirsiniz

en: You can enter your answer explanation
tr_TR: Cevap açıklamanızı girebilirsiniz

en: You can get your API key and Client ID from your Account Settings page.
tr_TR: API anahtarınızı ve İstemci Kimliğinizi Hesap Ayarları sayfanızdan alabilirsiniz.

en: You can get your API key from your
tr_TR: API anahtarınızı şuradan elde edebilirsiniz

en: You can get your App Client ID and Client Secret from your App’s Basic Information page.
tr_TR: Uygulamanızın Temel Bilgiler sayfasından Uygulama İstemcisi Kimliğinizi ve İstemci Sırrınızı alabilirsiniz.

en: You can get your Client ID from
tr_TR: Müşteri Kimliğinizi şuradan alabilirsiniz:

en: You can send results to the admin after the quiz is completed
tr_TR: Test tamamlandıktan sonra sonuç tablosunu uygulama yöneticisine gönderebilirsiniz.

en: You can sort table columns and select which columns must display on the front-end.
tr_TR: Tablo sütunlarını sıralayabilir ve ön yüzde hangi sütunların görüntülenmesi gerektiğini seçebilirsiniz.

en: You can use this unique code as an identifier. It is unique for every attempt.
tr_TR: Bu tekil kodu tanımlayıcı olarak kullanabilirsiniz. Bu kod her bir teşebbüs için tekildir.

en: You can write text which will be shown in case of right answer.  It doesn’t work when you chose Quiz calculation option By Weight/points from Quiz Settings.
tr_TR: Doğru cevap durumunda gösterilmesi için metin yazabilirsiniz. Test Ayarları'ndan  Ağırlık/puanlar ile Test hesaplama seçeneğini seçtiğinizde bu özellik çalışmaz.

en: You can write text which will be shown in case of the wrong answer. It doesn’t work when you chose Quiz calculation option By Weight/points from Quiz Settings.
tr_TR: Yanlış cevap durumunda gösterilmesi için metin yazabilirsiniz. Test Ayarları'ndan  Ağırlık/puanlar ile Test hesaplama seçeneğini seçtiğinizde bu özellik çalışmaz.

en: You can write the default answer count which will be showing in the Add new question page (this will work only with radio, checkbox, and dropdown types).
tr_TR: Yeni soru ekle sayfasında gösterilecek olan varsayılan cevap sayısını yazabilirsiniz (bu yalnızca radyo, onay kutusu ve açılır liste tipleriyle çalışır).

en: You don't have popular quizzes yet
tr_TR: Henüz popüler bir testiniz bulunmamaktadır.

en: You have not answered this question
tr_TR: Bu soruyu cevaplamadınız

en: You have not passed the quiz! <br> Try again!
tr_TR: Bu testi zaten aldınız.

en: You must log in to pass this quiz.
tr_TR: Bu testi almak için giriş yapmalısınız.

en: You must log in to see your results.
tr_TR: Sonuçlarınızı görebilmek için giriş yapmalısınız.

en: You need to add questions
tr_TR: soru eklemeniz gerekmektedir

en: You need to log in to pass this quiz.
tr_TR: Testi alabilmek için giriş yapmalısınız.

en: You need to pay to pass this quiz.
tr_TR: Testi almak için ödeme yapmalısınız.

en: You passed the quiz!
tr_TR: Bu testi zaten aldınız.

en: Your API URL and Key can be found in your account on the My Settings page under the “Developer” tab.
tr_TR: API URL'niz ve Anahtarınız, hesabınızda "Geliştirici" sekmesinin altındaki Ayarlarım sayfasında bulunur.

en: Your `
tr_TR: Sizin

en: Your score is
tr_TR: Skorunuz

en: Zapier Integration Settings
tr_TR: Zapier Entegrasyon Ayarları

en: avg
tr_TR: ortalama

en: day
tr_TR: gün

en: days
tr_TR: günler

en: example
tr_TR: örnek

en: explanation
tr_TR: Açıklama

en: field
tr_TR: alan

en: here
tr_TR: burası

en: hour
tr_TR: saat

en: hours
tr_TR: saatler

en: items
tr_TR: maddeler

en: minute
tr_TR: dakika

en: minutes
tr_TR: dakikalar

en: month
tr_TR: ay

en: months
tr_TR: aylar

en: page
tr_TR: sayfa

en: question is failed to import.
tr_TR: Soru içeriye aktarılamadı.

en: question is imported successfully.
tr_TR: Soru başarıyla içeriye aktarıldı.

en: questions are failed to import.
tr_TR: Sorular içeriye aktarılamadı.

en: questions are imported successfully.
tr_TR: Sorular başarıyla içeriye aktarıldı.

en: second
tr_TR: saniye

en: seconds
tr_TR: saniyeler

en: votes
tr_TR: oylar

en: year
tr_TR: yıl

en: years
tr_TR: yıllar
